Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Stufstock * 2004
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
March
Salvati Vama Veche
Asociatia pentru Conservarea Ariilor Protejate Bio-Cultural

oranizeaza

STUFSTOCK * 2004 - editia a II-a Vama Veche - 3,4 septembrie

Vor canta :

3 septembrie - scena A, 8 pm, hamacu' lu' boboc

Iris, Celelalte Cuvinte, Luna Amara, Implant pentru refuz,Coma,Urma,Trooper,Travka,H8,Rock'n'ghena,Nexus,Nociv,

scena B, 8 pm, Club A

Ada Milea, si Mihai Iordache, Harry Tavitian si Mihai Iordache, Aievea, Zum

4 septembrie - scena A, 8 pm, hamacu'lu' boboc

Cargo,Nightlosers,ZOB,Sarmale reci, Partizan, OCS, KUMM, E.M.I.L., Firma, Zebre, Aeria Urbana

scena B, 8 pm, Club A

Semnal M, Florin Chilian, Blazzaj, Imago Mundi
axel
Salvati Vama Veche sau distrugeti Vama Veche?

Ce sunt acelea "Arii Protejate Bio-Cultural"?
March
Au un birou de informatii sub hamacu' lu' boboc biggrin.gif
Nightwind
Uf ...
fix in sesiunea de restante ...
grrrrr
March
Azi si maine pe TVR2 incepind cu ora 20:30 , doua editii maraton de cate opt ore fiecare.
Twilight
spoton.gif o fost desfrau rau! tii mai mare dragu sa vezi atat utopism condensat pe 1 km de plaja jamie.gif
daca se mai tine la anu sa va faceti neapart timp sa veniti! trupe tari au fost ,bere ieftina a fost,nisip rece a fost,corturi au fost . Au fost di tati'
Prima seara am vazut-o la tv din pacate. Cred ca cel mai misto moment a fost cand baietii de la Implant au reusit sa faca toti rockeri inraiti din primele randuri sa faca pogo pe Hip-Hop bahhahhhahaha. Era si timpu pentru un crossover.

O mai fo' cineva de pe han?

jet li
Eu, marfa !
March
Stufstock cu proteste rock la adresa puterii, in direct la Televiziunea Nationala

TVR a transmis versurile care ii ironizau pe Adrian Nastase sau Ion Iliescu

Cele doua nopti de muzica rock de la Vama Veche au adus pe cea mai sudica plaja a litoralului romanesc mai mult de 30.000 de spectatori. Cu toate ca sezonul s-a incheiat, numarul turistilor micsorindu-se considerabil, pentru Stufstock au aparut vamaioti din toata tara, care s-au intors pe plaja special pentru concertele-maraton care au tinut aproximativ 15 ore.
Pe cele doua scene s-au perindat 35 de trupe, impartite intre rock alternativ, hard-rock (la “hamacu’ lu’ boboc”) si jazz, blues si folk (la Club A), IRIS, Cargo, Celelalte Cuvinte, Vita de Vie adunind cei mai multi spectatori. Iris a aparut pe scena vineri seara alaturi de Luna Amara, Coma si Implant pentru Refuz, trupe care au crescut cu muzica trupei lui Cristi Minculescu.
Peste 200 de voluntari au participat, dimineata, la curatarea plajei. Fiecare purta un tricou cu “Salvati Vama Veche!” si umplea saci de gunoi cu resturile ramase in urma noptii de muzica. Organizatorii au strins peste 5.000 de semnaturi in favoarea camparii pe plaja in zona 2 Mai-Vama Veche.

TVR, cu vorbe grele pentru primul-ministru

TVR s-a descurcat in postura inedita de a transmite zeci de ore in direct din Vama, trupe nu tocmai confortabile pentru anumite urechi. Tot timpul au circulat zvonuri referitoare la o posibila cenzura, si chiar au fost voci care au sustinut ca recitalul celor de la trupa Implant pentru Refuz ar fi fost intrerupt intr-un anume moment.
Cunoscuti pentru virulenta cu care iau pozitie in piesele lor, cei de la Luna Amara ar fi fost primii vizati. Dar telespectatorii TVR 2 au putut sa auda pentru prima data versuri ca “De o parte sintem noi, revoltatii pe bune/ De alta Adrian Premierul Minune” si protestatarul refren “Folclor”. Chitaristul Petru Gavrila spunea ca a vazut lumea iesind cu gurile cascate de prin carele de televiziune la auzul versurilor “Sa-i faci pe prostii de sus sa se gindeasca/ De ce-a ajuns poporul sa ii urasca”. Solistul Mihnea Blidariu ne-a spus ca organizatorii s-au purtat OK, n-au reactionat la partile de improvizatie pe care textul si asa acid al piesei “Folclor” le capata in concert. Parea ca marul discordiei ar fi fost recitalul celor de la Implant pentru Refuz, insa zvonurile au fost infirmate de Mircea Toma: “Nu am fost contactat de nimeni in acest sens si nici nu am vorbit cu nimeni de la TVR despre asta. Cei de la TVR au reusit sa faca un lucru bun de data aceasta. Au dat rock in direct, un lucru care cred ca este pentru ei o premiera. Ba chiar au filmat mai mult decit aveau nevoie, se vede ca oamenilor pe care i-au trimis chiar le-a placut la Stufstock”.

La televizor, Stufstock inca nu s-a terminat

Vineri si simbata noaptea, TVR 2 a transmis in direct din Vama de la ora 20.30 pina dimineata la 6.00. Travka, Trooper, Coma, Implant pentru Refuz, Luna Amara, Celelalte Cuvinte, IRIS, H8, Rock in Ghena, NEXUS, Urma, Zebre, EMIL, Partizan, Nightlosers, Cargo, Kumm, Zob, OCS, Nociv, Aria Urbana si Sarmalele Reci au aparut pe micul ecran in acest rastimp. Intre recitaluri, Doru Ionescu punea intrebari de genul: “De cind vii la Vama Veche” (Artan de la Partizan: “De mult”). TVR 2 ar urma sa difuzeze o editie speciala, de o ora, cu selectiuni din recitalurile sustinute pe scena mica a festivalului de Imago Mundi, Aievea, H. Tavitian & M. Iordache, Ada Milea & M. Iordache, Semnal M, Florin Chilian, Zum si Blazzaj.

Publicul a cintat versuri politice

Mihnea Blidariu, solistul trupei Luna Amara, a inceput recitalul de la Stufstock cu un anunt: “Transmitem in direct momentul critic/ aflat la intersectia dintre cultura si politic”.

Versurile “sensibile” ale piesei “Folclor” nu apar pe Internet, fiind cintate doar pe scena:
De o parte sintem noi, revoltatii pe bune/ De alta Adrian Premierul Minune” si “Factorul Politic care sade in Cotroceni cu moaca lui suie/ De aceea ii dorim multa, multa, multa...” - restul versului a fost completat de multimea de spectatori. ( sursa : Ev.Z., 6 septembrie,2004)


black ice
Excelent Suffstock-ul. Anul asta nu l-am prins. N-am avut cu cine sa merg....
Anul viitor insa, nu'l ratez...
cipdecip
Ar trebui sa se numeasca :resuscitati Vama Veche in loc de salvati Vama Veche
March
Stufstock (I) Reluare - selectiuni, in seara asta la ora 22:oo pe TRV 1, iar maine 9 sept. la ora 22:10.
March
Stufstock , Vama Veche , a 5-a editie, 16-19 august

Vor concerta formatiile : COMA, CRADLE OF FILTH, LUNA AMARA, E.M.I.L., TIMPURI NOI, ZDOB SI ZDUB, PHOENIX, THE DANDY WARHOLS, KUMM si Mircea Baniciu.
Blakut
E al doilea an in care nu ma mai duc. Sux... prefer un Sf Gheorghe ceva, m-am saturat de scandaluri, batai si sticle sparte in cap...

Singurul lucru care poate salva Vama in momentul de fata este un tsunami... mad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.