Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Fac Ceva Asemanator?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
ferix
salut
Imi poate spune cineva cum a fost facuta poza de mai jos?La prima vedere partea cu fata pare suprapusa
peste usa.Dar observati lumina cum cade, si asperitatile usii care fac ca fata sa para vopsita peste usa.Sau cana care vine peste poza cu fata.Daca stie cineva cum a fost facuta, efecte folosite etc, mi-ar fi de ajutor.Ar putea sa fie si ceva modelare 3d, dar e putin probabil.
Tnx
Predatoru
Ferix, esti absolut sigur ca poza este facuta cu ajutorul unui program, mai mult sau mai putin cunoscut ?
Te-ai gandit ca ar fi putut fi doar o poza ?(e doar o supozitie)
ferix
cum sa fie doar o poza? crestea fata aia pe usa ?
Sunt cel putin 2 poze imbinate.Pe mine ma intereseaza efectul de imbinare dintre poza cu fata si usa.
Predatoru
Am inteles de la inceput ce te intereseaza pe tine dar te-ai gandit la faptul ca ar putea sa fie un fel de tatuaj de genul celor pe care si le lipesc pushtii pe maini etc? sau de genul celor care se lipesc pe autobuze?
Daca crezi ca sunt in afara subiectului anunta-ma...eu nu ma prea pricep la programe de grafica...dar am si alte puncte de vedere in ceea ce priveste grafica.
Daca e exclusa ipoteza pe care am propus-o, atunci ce te face sa crezi ca e vorba de doua poze imbinate?
ferix
ptr ca o stiu pe tipa lipita de usa.In nici un caz nu e tatuaj biggrin.gif
sasha
Vrem sa stim .... ohmy.gif
flu
Eu am obtinut un efect asemanator in Fireworks schimband "blend mode" pentru layer-ul cu fata (langa setarea nivelului de transparenta). Layerul din fundal isi pastreaza "textura" si cel de deasupra se suprapune frumos peste. Nu stiu cum se obtine in Photoshop dar cred ca nu e greu sa gasesti acest "blend mode". Bineinteles imaginea pe care ai postat-o tu, ferix este un pic mai bine prelucrata (la crapatura usii,de exemplu) dar cred ca e vorba de acelasi procedeu. Daca are altcineva alta varianta, va rog...smile.gif
contraste
Bine ai venit ferix !

Multumesc FLU, e buna informatia si pentru mine ! flowers.gif han.gif
ferix
bine v-am gasit.
O sa caut in photoshop cand ajung acasa.Dar cum ai spus si tu , detaliu e prea mare, ca sa nu mai zic de cana aia care vine peste poza.Mi-e sa nu fie poza aplicata ca textura peste un mediu 3d, gen 3dmax.
flu
Eu cred ca acolo unde e cana pur si simplu se termina imaginea...si s-a editat putin in zona accea ca sa fie vizibila haina mov si prin gaura dintre cana si toarta. Daca observi, nu s-a lucrat perfect zona, exista in partea de jos a toartei o portiune care este mov...smile.gif N-ai nevoie de nimic 3d pentru a obtine asa ceva...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.