Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:What If...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
cactus
Acum cateva minute, programul german N24 de pe Astra a emis un reportaj cu ipoteza lovirii pamantului de meteoriti, si au emis o serie de ipoteze.
OK. E ceasa tarzie, dar mintea mea "avantata" (de capricorn) ma indeamna sa lansez o ipoteza - si dupa ce am lansat-o, ma duc sa-mi cumpar duhan ca nu mai am...Deci: absolut TEORETIC, sa ne imaginam ca Pamantul este un organism - in felul lui, viu. Are organe interne si piele...Ca orice fiinta vie. Pe pielea aia,supusa razelor soarelui si ploilor, cresc tot felul de vietuitoare care, raportate la scara de perceptie a Pamantului - ca fiinta vie - nu sunt mai mari de marimea unui bacil, microb, etc. Deci, sa ne imaginam ca vegetatia este un fel de parazit dermic, animalele si noi, oamenii, un fel de microbi sau bacili sau ce vreti voi. Atata timp cat Pamantul - ca fiinta vie - se spala in fiecare dimineata - inclusiv pe dinti (haaaa)- se mentine un echilibru; dar daca Pamantul, ca orice fiinta vie supusa inclusiv slabiciunilor caracteristice, face un chef mare cu alealalte planete, se pileste traznet si uita cateva zile la rand sa se spele (incl. pe dinti). Atunci, bacilii, microbii, incep sa se inmulteasca, incepe sa-l manance pielea si trebuie sa scape de mancarimi. Atunci recurge la mijloace drastice ca sa distruga microbii, sau bacilii sau parazitii. Sa fie astea razboaiele, molimile care au distrus in anumite epoci popoare intregi ? Asta-i tema filmului SF..........Puteti pune postul si la Glume 6.gif dar ar fi incitanta o discutie...evident, NUMAI pe ton de gluma si fara nici o patima....Pa. Ma duc sa-mi cumpar duhan... drunk.gif roflmao.gif roflmao.gif
Repet-se vrea cu spirit NU serios...
dead-cat
parca in Unreal 2 era o misiune cu o planeta vie. care s-a si suparat pina la urma... hh.gif
cactus
Habar n-am ca n-am vazut; nu crezi ca merita dezvoltata ideea? Pamantul se freaca pe spinare cu un prosop aspru ca sa inlature parazitii. S-ar putea face si un comic pe tema asta... roflmao.gif Dar chestia, daca stai si te gandesti bine, atinge "transcedentalul"...
Predatoru
Ar fi un comic cel putin ciudat...adik incerc sa imi inchipui cum s-ar reprezenta pamantul ca planeta vie...
oricum, ideea ca alegorie si semnal de alarma e interesanta. Totusi, nu sunt chiar sigur ca problemele se intampla din cauza Pamantului, ci mai degraba din cauza parazitilor... parerea mea
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.