Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Bvb & Rasdaq
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Jee
Intrebarea mea e simpla: se pot cumpara actiuni (cu scop speculativ, desigur) la Bursa de Valori Bucuresti si pe piata Rasdaq prin intermediul internetului? Acu un an si ceva mi s-a spus ca in Romania nu este posibil din ratiuni tehnologice si ca in circa 6 luni se va introduce si la noi acest "sistem". Firme de brokeraj sunt impanzite in toata tara si contra unui comision pot face ele toata treaba. Problema e ca vreau sa merg pe mana mea. Poate e cineva p'aci care activeaza in domeniu si ma poate ajuta cu niste sfaturi.
actionmedia
Nu sunt in domeniu d-ar m-a interesat si pe mine problema. Cert este ca oricum ar fi tot trebuie sa apelezi la un broker, nu poti sa tranzactionezi la bursa de capul tau.
Poate ne lamureste Dead-Cat mai bine cum e treaba cu tranzactiile online.
Din cate stiu unele firme de brokeraj iti ofera servicii online de monitorizare a portofoliului. Nu stiu daca s-a rezolvat problema securitatii tranzactiei online.
Renne
Eu investesc pe BVB de un an de zile.
Nu poti " specula" wink.gif wink.gif decat prin intermediul unei SVM.Te contacteaza un broker sii in momentul in care banii tai ajung in contul lor de clienti poti incepe specula.Nici nu stii ce bine ai nimerit faza cu specula spoton.gif .
Potzi opta pt. un portofoliu discretzionar dar crede-ma ca nu prea se baga brokerii la asa ceva pt. ca piatza noastra e
" atipica" .Adica nu prea au curaj sa speculeze cu banii romanului pe o piatza bazata pe zvonuri, ponturi de la "binevoitori si
stiri bursiere sau din presa. Eu personal nu sunt prea multzumit de actualul meu broker si probabil ca il voi schimba.
Oricum castigul e mai mare pe Bursa dacat banii din banca, fonduri mutuale sau obligatiuni.Dar totodata este si riscant.
La banca ai un capital garantat ca nu scade dar la Bursa daca actziunea scade potzi pierde bani multzi.E o chestie de risc...
Eu te sfatuiesc sa investesti sume medii daca vrei castiguri decente, oricum trebuie sa ai un broker care sa VREA sa se
implice,ori marea lor majoritate itzi vor trimite analize financiare si te vor sfatui ELEGANT in ce sa investesti dar niciodata(sau poate nu l-am gasit eu??!!) nu-tzi vor spune CUMPARA aia sau ailalta... Totul va fi la pura ta dorintza!
Imi doresc sa pot discuta pe forum chestii privitoare la Bursa pt. ca eu cred ca are potential.
Va stau la dispozitzie pt. orice alte informatzii.
Mentionez ca nu am studii financiare ohyeah.gif ohyeah.gif si sfaturile sau sugestiile mele sunt doar bazate pe...practica de zi cu
zi.
Toate ale bune
dead-cat
QUOTE

Poate ne lamureste Dead-Cat mai bine cum e treaba cu tranzactiile online.

eu am lucrat la Frankfurt. deci despre rasdaq si BVB habar-nam.
ma tem ca la tema asta n-am cu ce contribui in mod informativ unsure.gif
sorin666
Da, se pot cumpara, dar cu urmatoarele conditii destul de limitative:
- sa fii rezident in una din tarile EURONEXT (mergeti pe situl lor) personal nu am NICI O INCREDERE in bursele-bebelusi din tarile din Est
- sa apelezi la un broker on-line, taxele de curtaj sunt mult mai mici decat la cei traditionali (ex. boursedirect.fr ... sunt clientii firmai la care lucrez... wink.gif )
- sa lasi naibii alte burse "exotice" si sa te concentrezi doar pe actiuni si obligatii, eventual Futures, cu lichiditate suficienta si cu cotatie continua, fara fixing
- daca faci vreo miscare riscanta, acopera-te cu un Warrant in sens opus
- sa studiezi piata ZI DE ZI citind presa specializata din TOATA LUMEA, daca nu vei fi in scurt timp "pestele mic" a carui soarta o stim cu totii...
- nu uita ca tranzactiile bursiere sunt O MESERIE, un particular are mari sanse sa-si lase penele acolo (statistic vorbind, unii mai si castiga)
- sa investesti SURPLUSUL de bani, nu "banii de cosnita" ca sa nu ai surprize urate...
-etc
-etc
cociuba
Prin VANGUARD poti sa faci tranzactii online, tot acolo veti gasi tot felul de sfaturi, poti incerca si pe KMARKET , tot pe vanguard poti sa iti faci un portofoliu virtual ca sa vezi cum te descurci, alte burse din Romania BRM ,BURSA MONETARA SIBIU pe ultima ai si contracte futures......,bafta biggrin.gif
cociuba
Bursele din est au avut unele din cele mai mari randamente anul asta , spre deosebire de WALL STREET sau de bursele europene, pentru mai multe informatii e mai bine sa contactezi un broker si sa nu asculti SFATURI de la unul si de la altul caci banii nu-i investesti dupa ureche..., deci ai grija, iar BVB a crescut enorm anul asta , si la anu tot asa pana o sa ne integram , vezi ce-i cu SIF si incearca sa nu te rsti pe petrom, cauta cu brokerul tau actiuni subevaluate sau care au active importante nefolosite.....
nefertiti-old
Rasfoiam azi o revista financiara si am vazut niste date statistice despre cele mai tranzactionate actiuni ale unor firme de la noi. Printre primele locuri erau si faimoasele SIF-uri. Ma intreb de ce. Stie careva dintre voi mai multe lucruri despre SIF-uri?

Si poate reinviem acest topic despre bursa. Ati 'jucat' la bursa pana acum sau ati face-o? unsure.gif
cociuba
SIF sunt societati de investitii financiare ,adica ele au investiti vechile cupoane in actiuni la alte companii listate pe BVB sau Rasdaq, unele dintre ele detin actiuni la BRD,Petrom si alte societati importante, deci au ca si plasamenta actiuni (unele chiar valoroase) dar problema e ca numarul de actiuni pe care o persoana le poate detine e reglementat prin lege (cred ca acum e 1%) deci nu exista o concentrare a actionariatului...
nefertiti-old
Da, cunosc povestea faimoasei cuponiade. Nu prea inteleg, insa, cum de actiunile unor SIF-uri sunt bine cotate si au un volum mare de tranzactionare. Probabil, e vorba de companiile de care spui tu...
Ai cumparat ceva de la bursa vreodata? unsure.gif
cociuba
fata de valoarea contabila a actiunilor pe care le detin SI-urile sunt cotate cu un mare discaunt (inca), dar unele dintre ele parca SIF Moldova e amestecata in ceva scandaluri legate de avalizari de bilete la ordin...
QUOTE
Ai cumparat ceva de la bursa vreodata?

nu , dar iti sugerez ca daca ai bani de investit sa nu te grabesti-nici sa cumperi, dar mai ales nici sa nu vinzi la prima fluctuatie...
nefertiti-old
Nu am bani de bagat in bursa, dar era o vreme in care urmaream evolutia unor actiuni. Si, daca as avea bani, poate as cumpara cate ceva.
nefertiti-old

Cea mai tare zi a Bursei

43,1 milioane a fost valoarea totala a tranzactiilor realizate ieri la Bursa de Valori din Bucuresti (BVB).

Cifra, care reprezinta un nou record al celor noua ani de existenta ai Bursei, s-a inregistrat ca urmare a unei masuri administrative indelung asteptate de piata de capital: cresterea pragului admis pentru detinerile (si implicit pentru dreptul de vot) la cele cinci SIF-uri de la 0,1% la 1%.

Valoarea indicelui societatilor de investitii financiare (BET-FI) a avut, la finalul sedintei, o crestere de 10,72% fata de ziua precedenta in conditiile in care, pe parcursul sedintei, s-au inregistrat si tranzactii care au dus indicele la o valoare care reprezinta o crestere de circa 12%.

Acest maxim demonstreaza cum o masura administrativa indreptata in sensul asteptarilor pietei poate determina o crestere importanta a capitalizarii bursiere a celor cinci fonduri.



Managementul SIF-urilor s-a opus pana acum, cu tenacitate, oricaror incercari de majorare a pragului. Motivele au fost diverse dar cel mai des vehiculat a fost cel al pericolului unei preluari ostile a controlului in cazul modificarii pragului.


Continuarea aici
skysurfer
Sunt cateva companii in care nu gresesti daca investesti. Eu am cumparat ceva actiuni si pot sa spun ca acum sunt binisor pe profit cu ele. Rompetrol Rafinare, SNP, Transilvania, BRD au actiuni care merg bine de tot. Imi pare rau ca nu am cumparat cand era acea cadere a Bursei, acum e cam tarziu, insa ma bucur de portofoliul pe care il am. Daca investeam de 5 ori mai multi bani, si as fi putut face asta acum 2 luni, acum obtineam un profit frumusel. Tranzactiile nu le-am facut online, ci cu ajutorul unui broker. Insa in fiecare zi intre 10.15 si 14.00 urmaresc evolutia (decalata cu 15 minute) de pe www.bvb.ro. De fapt in acest mod am decis si momentul in care sa cumpar actiunile. Inceputul/ sfarsitul sedintei de tranzactionare sunt de obicei cele mai bune momente pentru a cumpara actiuni. Probabil ca in viitor, daca voi acumula ceva capital, voi dedica o suma de bani strict pentru speculatii bursiere.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.