Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Evolutie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Stiinta si Tehnica
chiazna
am citit recent pe site-ul sfaturi ortodoxe un curs al lui Serafim Rose despre Cartea Facerii.

sunt multe de zis, insa ce mi s-a parut interesant: analogia intre modelul ptolemeic vs modelul lui
Copernic si evolutionism vs creationism. adica asa cum in modelul lui Ptolemeu miscarea planetelor
era aiurea si greu de explicat iar prin modelul lui Copernic aceasta era fireasca si normala, astfel
problemele teoriei (sau mai bine zis teoriilor) evolutioniste sunt prea multe si prea complexe pentru
a li se gasi un raspuns, pe cand de exemplu daca ne referim doar la straturile geologice, ipoteza
potopului global le-ar justifica mult mai bine decat cea a formarii graduale de-a lungul a milioane
de ani.

un raspuns care nu am reusit sa-l gasesc eu este cum explica evolutionistii cazurile in care anumite
straturi contin fosile considerate a fi stramosi ai altor fiinte aflate insa in straturi inferioare ale
evolutiei.

aici zice ca sunt numite "disconformităti", "paraconformităti" sau "pseudo-conformităti", insa ce
justificari se aduc?

eu cred ca trebuie sa ne punem problema de ce in scoala inca se mai preda teoria evolutionista
ca fiind o stiinta. am citit o carte [url=http://www.scara.ro/editura1.php?count=9]ORTODOXIA ŞI
EROAREA EVOLUŢIONISTĂ[/url] care ataca mai ales partea de biologie si genetica din manualele
noastre.

din fericire se mai gasesc profesori care spun copiilor adevarul, adica le pun in fata ce se stie si
ii lasa pe ei sa hotarasca ce sa creada. pot sa spun ca si eu am avut parte de o astfel de profesoara
si inca imi amintesc de prima lectie de bilogie, in care - desi cu timiditate - ne-a pus sa scriem
"exista unii oameni care cred ca viata este de la Dumnezeu". altceva nu stiu daca mai tin minte
din ce ne-a invatat deoarece de-abia treceam clasa la biologie insa pentru fraza asta, eu inca ii
port o amintire placuta


Catalin
QUOTE

sunt multe de zis, insa ce mi s-a parut interesant: analogia intre modelul ptolemeic vs modelul lui
Copernic si evolutionism vs creationism. adica asa cum in modelul lui Ptolemeu miscarea planetelor
era aiurea si greu de explicat iar prin modelul lui Copernic aceasta era fireasca si normala, astfel
problemele teoriei (sau mai bine zis teoriilor) evolutioniste sunt prea multe si prea complexe pentru
a li se gasi un raspuns, pe cand de exemplu daca ne referim doar la straturile geologice, ipoteza
potopului global le-ar justifica mult mai bine decat cea a formarii graduale de-a lungul a milioane
de ani.


Serios? si cum explica ipoteza potopului faptul ca exista milioane de specii la ora actuala? cum explica ca exista si pesti de apa dulce si pesti de apa sarata? cum era apa potopului? dulce sau sarata? cum se explica formarea Marelui Canion in 40 de zile?

...si mii de alte intrebari fara raspuns in cadrul acestei ipoteze nestiintifice a unui potop global.

QUOTE

un raspuns care nu am reusit sa-l gasesc eu este cum explica evolutionistii cazurile in care anumite
straturi contin fosile considerate a fi stramosi ai altor fiinte aflate insa in straturi inferioare ale
evolutiei.


Cazurile astea sunt foarte rare si se datoreaza diferitelor accidente cum ar fi surparile, cutremurele etc.

Cum explica creationistii ca 99% din fosile respecta, totusi, modelul evolutionist? sa nu-mi spui ca e o coincidenta...

Oricum, daca vrei, discutam pe exemple concrete. Arata-mi toate situatiile pe care le cunosti tu de disconformitati. Sunt sigur ca le rezolvam pe toate intr-o singura postare.

QUOTE

eu cred ca trebuie sa ne punem problema de ce in scoala inca se mai preda teoria evolutionista
ca fiind o stiinta.


Pai chiar asa! Pune-ti problema! De ce se preda evolutionismul in scoli?

QUOTE

am citit o carte ORTODOXIA ŞI
EROAREA EVOLUŢIONISTĂ
care ataca mai ales partea de biologie si genetica din manualele
noastre.


Sunt multe carti pe lume... nu toate sunt autorizate.

QUOTE

din fericire se mai gasesc profesori care spun copiilor adevarul, adica le pun in fata ce se stie si
ii lasa pe ei sa hotarasca ce sa creada.


Adevarul fiind care? si ce "se stie" exact?

P.S. Ca sa nu te apuci sa repeti lucruri deja discutate, te invit sa citesti documentatia aferenta evolutionismului si creationismului.
chiazna
QUOTE
Serios? si cum explica ipoteza potopului faptul ca exista milioane de specii la ora actuala?


Dumnezeu are imaginatie ...

QUOTE
cum explica ca exista si pesti de apa dulce si pesti de apa sarata? cum era apa potopului? dulce sau sarata?


o ipoteza gasesti aici

QUOTE
cum se explica formarea Marelui Canion in 40 de zile?


care ar fi problema?

QUOTE
...si mii de alte intrebari fara raspuns in cadrul acestei ipoteze nestiintifice a unui potop global.


ce e stiintific in teoria evolutiei care zice ca ne tragem din maimuta? au fost ei acolo cand s-a intamplat? a facut
cineva poze? din cate stiu eu stiinta se bazeaza pe experiment si rationamente insa in evolutie tocmai asta lipseste


QUOTE
  Cazurile astea sunt foarte rare si se datoreaza diferitelor accidente cum ar fi surparile, cutremurele etc.


probabil intr-adevar, s-au dat peste cap straturile pe ici pe colo si s-au incurcat intre ele fosilele

QUOTE
Cum explica creationistii ca 99% din fosile respecta, totusi, modelul evolutionist? sa nu-mi spui ca e o coincidenta...


intr-adevar 99% respecta, ce mai conteaza ca restul de 1% de nepotriviri este ridicol

QUOTE
Oricum, daca vrei, discutam pe exemple concrete. Arata-mi toate situatiile pe care le cunosti tu de disconformitati. Sunt sigur ca le rezolvam pe toate intr-o singura postare.


iar daca nu toate probabil 99% ... o sa caut ceva oricum ca sa discutam la concret.

pana atunci as vrea insa sa dau niste exemple de dotari cu C-14

- mortar din anul 785 gasit intr-un castel din Oxford in Anglia a fost datat vechi de 7,370
- foci proaspat ucise le-au fost date 1,300 de ani iar foci moarte de 30 de ani 4,600 ani
- serpi vii au fost datati batrani de 2,300
- lemn nou taiat din copaci dupa cateva zile au fost datati vechi de 10000 ani
etc

(Vance Ferrell, Evolution Disproved Series)
abis
Tu esti mai nou pe aici... Iti sugerez sa intri la Filosofie. Acolo sunt doua topicuri unde se dezbate problema asta. Citeste ce s-a discutat acolo si vezi ce s-a raspuns la obiectiile tale (nu esti primul care contesta valabilitatea metodei de datare cu C14).
mememe
Chiazna smile.gif marele canion in 40 de zile .... care ar fi problema ?????? da chiar care ar fi problema ? rofl.gif damn
QUOTE
intr-adevar 99% respecta, ce mai conteaza ca restul de 1% de nepotriviri este ridicol

Daca din 100 de chibrite 99 se aprind si unul nu ... tu ai fi capabil sa afirmi ca :" chibritele nu sunt inflamabile" cele 99 sunt de fapt obiecte ignifuge complet prost intelese. Probabil datarea depinde si unde e facuta ... intelegi ce vreau sa spun. uitatea aici : datare cu C14
gio19ro
QUOTE (chiazna @ 27 Jul 2004, 08:40 PM)
[url=http://www.scara.ro/editura1.php?count=9]ORTODOXIA ŞI
EROAREA EVOLUŢIONISTĂ[/url] care ataca mai ales partea de biologie si genetica din manualele
noastre.


Daca cartea aia n-avea in titlu si cuvantul ortodoxie n-ar fi avut nici o valoare. rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.