Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cea Mai Importanta Inventie Din Istorie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Stiinta si Tehnica
Pagini: 1, 2
ComicDiva
masina cu aburi, automobilul, bomba nucleara, calculatorul, lampile care se aprind cand bati din palme.

rolleyes.gif

dead-cat
sliced bread rofl.gif

mitraliera
Olaf
penicilina
tranzistorul
contraste
CALCULATORUL !
actionmedia
focul, roata...
si cea mai importanta....

alcoolul drunk.gif laugh.gif
ComicDiva
focul este o inventie?
blink.gif
abis
Mai degraba o descoperire... Inventie e bricheta.
actionmedia
Cum definesti inventie?

Edit: eu am gasit aceasta definitie pe internet:
QUOTE
2. invention - a creation (a new device or process) resulting from study and experimentation
ComicDiva
pai asta spuneam si eu... focul nu este o inventie. el exista deja in natura, dar omul a inceput sa-l foloseasca.
actionmedia
Focul exista in natura intradevar, dar inventia la care ma refeream era procesul se a aprinde si stapani focul care sunt convins ca a rezultat in urma unor experimente ca studii nu cred ca au fost.
mememe
absorbantul pt femei
telegraful
coca cola
lucky strike
Jazz
Aparatul de epilat spoton.gif
dsrk3r
mouse-ul optic
blue jeans
ochelarii de soare
Cla
- eyeliner rofl.gif
- poseta laugh.gif
- berea biggrin.gif
- motocicleta biker.gif
- divortul ohyeah.gif
vermeer
coca cola - a mai fost mentionata dar merita subliniata
mutulica
telecomanda
Inorog
racheta in trepte

radioul (transmisia radio)

internetul (scuze, l-a mai pus cineva)
gio19ro
Cele mai importante inventii au fost:
1. WC-ul
2. Tiparul, fara el: nema calculator, nema racheta in trepte, nema limbile in forma de azi, nema multe altele.
Cla
Fara alfabet sau hieroglife - nema tipar.
mutulica
tiparul a mers si la chinezi ...
a fost mai important sa folosim scrierea araba pentru cifre, altfel nema aritmetica
Cla
Prin hieroglife am inclus si chinezii cu semnele lor, indienii, japonezii si oricare mai au limba scrisa.
Aritmetica se facea si cu degetele biggrin.gif , bete sau linii trase in nisip wink.gif Romanii aveau aritmetica si fara cifrele arabe.
Inorog
Aaa, pai daca mergem asa inapoi in timp, cea mai importanta a fost educatia. Ca fara ea nu se puteau transmite cunostintele la generatia urmatoare. Degeaba inventai ceva ca foloseai numai tu. Sau degeaba scriai ce ai inventat ceva ca nimeni nu mai stia sa citeasca. laugh.gif
Cla
Ai dreptate, inorog. Educatia. A fost importanta prima palma trasa vreunui pusti deja inainte de epoca de piatra biggrin.gif
Ca exemplu, ca din asta au invatat si alti parinti... rofl.gif
actionmedia
Eu va spun ca inainte de educatie oamenii trebuiau sa manance si sa bea asa ca roata e cea mai importanta pentru ca aceasta se folosea a olarit si astfel oamenii produceau mai multe vase intr-un timp mai scurt. Producand mai multe vase puteau sa conserve si sa transpote mai multa mancare (utilizarea focului la gatit are si el un rol important aici). Avand asigurata mancarea de zi cu zi mai intr-un mod mult mai eficient oamenii au inceput sa aibe timp neutilizat, timp pe care puteau sa il consume cu educatia sau mai plauzibil cu bautura, si in bautura au gasit adevarul, li s-au aprins beculetele si au venit celelalte idei inovatoare cum ar fi scrisul, artimetica, cartografierea, etc.
gio19ro
Incasii cunosteau sau nu roata?
actionmedia
QUOTE (gio19ro @ 29 Jul 2004, 05:31 PM)
Incasii cunosteau sau nu roata?

Si ce a mai ramas din ei. Se pare ca marile probleme ale lor nu au fost conquistadorii ci logistica.
Roata o cunosteau dar numai ca jucarii pentru copii, nu i-au gasit utilizare practica.
Cla
Poporul Chachapoya din America de Sud a trait bine mersi si a stiut sa faca oale si fara sa fi stiut de roata. Si n-au trait in pom, ci isi construiau case (rotunde).

@gio
QUOTE
Incasii cunosteau sau nu roata?

Tocmai asta m-am intrebat si eu. Am citit ca o stiau, Chachapoya (vecinii lor) insa nu. Poate ca din cauza ca nu erau deloc prieteni... hh.gif
actionmedia
Oamenii faceau oale sau vase inainte sa se inventeze roata. Eu am spus ca roata a insemnat o revolutie in ceea ce insemna olarit si eficientizarea acestuia. Asa cum a fost banda rulanta introdusa de Henry Ford care isi permitea sa produca mult mai multe masini decat inainte si a plateaca alarii duble angajatilor sai.

Inaine sa poata cotrola focul oamenii mancau, ca doar nu era sa moara de foame insa mincau mancare crud si nu prea puteau sa le conserve.
Cla
Ok, ok... wink.gif Dar altceva: Tu ai scris ca din cauza bauturii suntem asa de destepti, asta-i buna!! biggrin.gif thumb_yello.gif Ma duc sa trag o gura de materie cenusie... drunk.gif rofl.gif
actionmedia
Ai grija sa nu exagerezi cu bautura. Ca de obicei ce e prea mult strica.
YOo
Prezervativul jamie.gif
actionmedia
QUOTE (YOo @ 29 Jul 2004, 06:28 PM)
Prezervativul jamie.gif

spoton.gif Buuuuna asta, se pare ca prezervativul era cunoscut cu muuuuult timp in urma
YOo
QUOTE (actionmedia @ 29 Jul 2004, 06:30 PM)
se pare ca prezervativul era cunoscut cu muuuuult timp in urma

Asa-i actionmedia ... si la inceputuri (prin Egipt) era confectionat din intestin sau basica de animal. Oaie sau porc, nu mai stiu sigur unsure.gif
Cla
QUOTE (actionmedia @ 29 Jul 2004, 05:23 PM)
Ai grija sa nu exagerezi cu bautura. Ca de obicei ce e prea mult strica.

Ei bine, nici prea destept nu vreau sa ma-mbat... hmm.gif dar totusi, acuma stim: alcoolul e cea mai importanta inventie.
QUOTE
Buuuuna asta, se pare ca prezervativul era cunoscut cu muuuuult timp in urma

Asta cum adica? huh.gif A fost cunoscut inainte de ce s-a inventat? hmm.gif actionmedia, tu vorbesti in rebus... biggrin.gif

YOo, si daca a fost din intestin sau frunza verde tot prezervativ a fost yeah.gif Ca egiptenii ii ziceau §$%&/, asta-i altceva...
YOo
Cla ... cred ca s-a creat o confuzie. Eu sunt de parere ca actionmedia nu a contestat ceea ce am spus eu. Eu am inteles ca a vrut sa spuna ca prezervativul a fost inventat cu foarte mult timp in urma si ... atat. Ma indoiesc ca ar fi vrut sa spuna ceva de genul: prezervativul a fost inventat cu mult timp inainte de a fi inventat ... blink.gif . Unde ar fi logica? huh.gif
Cred ca in cazul acela s-ar fi exprimat "cu muuult timp inainte" nicidecum "cu muuult timp in urma"

Iar referitor la comentariul tau cu frunza verde ... sunt de acord cu tine thumb_yello.gif

Pana una alta ... actionmedia unde esti? Vino sa ne lamuresti ... care dintre noi s-a confuzat laugh.gif ... Yo, Cla sau tu nu ai fost prea coerent in ideea frazei?
Cla
YOo, tzuca-te, zi-mi tu acuma logica lui. Tu scrii: Prezervativul. Punct. El scrie ca s-a inventat cu mult timp in urma. Bun. Si daca cu mult sau mai putin timp in urma, nu tot prezervativ a fost? Tu n-ai spus cand, dar el zice ca cu mult timp in urma... rofl.gif Si tu o iei de buna roflmao.gif Acuma cine-a baut prea putin?? huh.gif Ia lamureste-ma...
YOo
QUOTE (Clarence @ 29 Jul 2004, 07:51 PM)
Acuma cine-a baut prea putin?? huh.gif Ia lamureste-ma...

Mey Cla ... yo stiu doar ca am baut mult la viatza mea roflmao.gif rolleyes.gif ... Hehe si sa vezi ce-o sa mai beau cu tine rofl.gif ... drunk.gif
mutulica
QUOTE
alcoolul e cea mai importanta inventie.


cu asta sunt de acord
drunk.gif
YOo
alcoolul + prezervativul ... ca omu' la betzie, daca n-are prezervativ ... rolleyes.gif
Cla
QUOTE (YOo @ 29 Jul 2004, 07:14 PM)
... Hehe si sa vezi ce-o sa mai beau cu tine rofl.gif ... drunk.gif

Crezi tu? Adica pana ne plezneste capul de desteptaciune? huh.gif Mi-e frica c-o iau razna ca toti cei prea destepti si ma joc bambilici cu Stephen Hawking, sau mai rau, ma pun sa-i corectez lucrarile... mi-e frica cry.gif hh.gif
Si tu ai fi de vina, rusine sa-ti fie, nu te gandesti un pic... ca suntem al naibii de OFF-TOPIC aici?? hh.gif 44.gif

Da' uite, mutulica vrea si el la "Academie Francaise" rofl.gif
mutulica
sa ne intelegem, sunt de acord ca alcoolul e super inventie, dar cu prezervativul ... nu
eu cred ca pilula antibeibi e mai tare decit prezervativul

si nu ma tenteaza "Academie Francaise", eu vreau "Scotish Pub School"
hai noroc, drunk.gif
Antont
Motocicleta spoton.gif
Aia e cea mai importanta inventie din istoria omenirii ohyeah.gif !
...si benzina ohyeah.gif spoton.gif ...
motanel
Cea mai mare inventie a secolului 20 a fost CREDIT CARD'ul.

De ce credeti ca economia Americii e asa de tare?

Va spun io: pantru ca americanii cheltuiesc mai multi bani decat fac. Tot ce ei cumpara e pe credit card. Cu cat e creditul mai bun, cu atit e imprumutul mai mare , cu atit ei celtuiesc mai mult
Astfel banul circula constant si economia creste continuu, si americanu' intra in datorie mai mult si mai mult pana la bankruptcy hh.gif
Inorog
Cum insa romanul e inventiv, stie sa intre in datorie si fara credit-card. spoton.gif Le aratam noi americanilor, adica trebuie o bucata de plastic pentru a avea si noi falitii nostri ?
motanel
Inorog esti tare rofl.gif
Romanu are metodele lui . Daca nu intra in datorie cu banca , intra in datorie cu mafia... si tot o mananca... rofl.gif
actionmedia
QUOTE (YOo @ 29 Jul 2004, 07:32 PM)
Pana una alta ... actionmedia unde esti? Vino sa ne lamuresti ... care dintre noi s-a confuzat laugh.gif ... Yo, Cla sau tu nu ai fost prea coerent in ideea frazei?

Eram pe acasa.
Am fost de acord cu YOo si am adus o completare si anume ca prezervativul a fost "inventat" cu mult timp in urma.
Cine citeste "Playboy" stie.
Deci YOo a avut dreptate.
Clarence ti-am spus sa nu exagerezi cu alcoolul. Teai desteptat prea tare si ai inceput sa vezi si lucruri care nu exista... inca rofl.gif
Cla
biggrin.gif Cica YOo avea dreptate... habar n-avea ce ai zis laugh.gif Si eu... drunk.gif gandisem intergalactic rofl.gif
mutulica
drunk.gif cocktailu a fost cea mai tare inventie, unele au fost atit de tari ca nu poti bea tot paharul...
bdl
Roata....
pe urma vibratorul pt femei, barbatii avind astfel mai mult timp liber pt alte inventii...In mare toate inventiile bune vin de la barbati.... de la femei, cred ca matreata vine...
De asemenea:
-orgasmul... asta da inventie.... va dati seama cum faceau oamenii aia preistorici pina sa descopere orgasmul? Ce pumni in cap isi luau muierile alea de pestera de la donatorii onorifici in semn de multumire?
-si cea mai idioata inventie: nevasta.... hh.gif
yuanescu
QUOTE
-si cea mai idioata inventie: nevasta.... hh.gif

- ai dreptate ! spoton.gif

... dar dacă vine UNA şi zice “ sunt de accord cu tine … doar sunt şi eu soţie ! “
… am zis-o eu … ca să te scap de replică … de data asta …
… deşi la cβt gβndesc femeile … cred că te-am scăpat de nişte farfurii zburătoare ( astea cred că sunt invenţie a femeilor 6.gif … că tot vorbim de invenţii …)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.