Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Adoptiile Internationale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Diana-Maria
FAPT:
Adoptiile internationale sint inchise.

FAPT:
Din Romania nu mai pot fi adoptati copii, decit in cazul rudelor de gradul II.

FAPT:
In Statele Unite, peste 250 de familii care au adoptat un copil orfan din Romania au manifestat astazi , pentru redeschiderea adoptiilor din tara noastra.

FAPT:
In Romania, prea multi copii sint abandonati, intra sub ,,ocrotirea“ statului, care in cel mai bun caz, le ofera doar un acoperis, o masa calda si dezinteres.
Nimic mai mult.
Nici o perspectiva.


Voi ce credeti?
Sint adoptiile internationale o solutie pentru ca acesti copii sa aiba, in sfirsit, o familie si dragostea de care au atita nevoie?
Daca ati fost vreodata intr-un orfelinat sau ati stat de vorba cu un copil institutionalizat, stiti cu siguanta despre ce este vorba.
Care ar fi solutia cea mai buna pentru aceste sufletele nevinovate ?
Nico
Adoptia este cea mai buna si umana masura de protectie, in cazul in care reintegrarea in familia biologica a esuat.

La noi exista multe familii de romani care isi doresc sa adopte un copil si dupa incercari de luni de zile in care sunt plimbati de la un serviciu la altul si li se dau informatii contradictorii si uneori contrare legii (poate si pentru ca nu o cunosc foarte bine) ajung sa renunte la aceasta idee, fiind mult dezamagiti de profesionalismul celor ce se ocupa de dosarul de adoptie. In mod nefiresc li se spune sa isi caute singuri copilul, desi acest lucru intra in atributiile inspectorului de specialitate de la Serviciul Specializat pentru Protectia Copilului.

Legea spune ca prioritate la adoptie au cetatenii romani ( dupa rudele copilului pana la gadul IV) si apoi cei straini, situatie care mie mi se pare fireasca. Daca o familie de romani nu poate gasi un copil pe care si-l doreste , atunci cum de au avut acces cetatenii straini?? Explicatia o cunoastem cu totii: acesti copii au devenit "profitul" celor care prin diverse fundatii dubioase au aranjat adoptii internationale pe bani.

Daca nu as fi stat de vorba cu reprezentanti ai unor astfel de ONG-uri, care mi-au dat de inteles ca as putea primi mita in cazul in care le-as trimite mame in dificulate cu nou-nascutl la fundatia lor, daca nu as fi citit un raport al unei fundatii in care majoritatea adoptiilor erau in afara, as putea spune ca interzicerea adoptiilor internationale e nejustificata.

Ceea ce e insa de admirat la familiile de straini este adoptia unor copii cu dizabilitati sau care au trecut de varsta de 1 an (din cate am vazut eu cei mai multi romani vor copii sub 1 an), si aici nu mai poate fi vorba de ilegalitate.
Parerea mea sincera este ca NU interzicerea adoptiilor internationale este cauza pentru care numarul copiilor din institutii este foarte mare, ci lipsa de interes a celor implicati in rezolvarea situatiei lor, tergiversarea formalitatilor cerute de lege pe diverse motive si evident lipsa sustinerii parintelui, familiei in dificultate.

Mie imi pasa de acesti copii, una din solutii pentru ca ei sa creasca normal este adoptia internationala, dar sunt de acord cu ea atata timp cat este legala.
MonicaV
Eu sint impotriva. In cazul copiilor destul de sanatosi si inteligenti, adoptia internationala reduce populatia tarii, care si asa nu are o natalitate prea mare si mai pierde din populatie si prin plecarea in strainatate. In cazul copiilor bolnavi, nu prea merita, si nici nu mi se pare corect ca o tara cu o natalitate mica, asa cum sint in general tarile occidentale, sa se pricopseasca cu problemele de sanatate ale altor tari (si eventual sa isi strice bagajul genetic, daca acei copii cresc si au propriii lor copii, ca sa nu mai vorbim de cheltuielile si eforturile suplimentare).
mutulica
QUOTE
In cazul copiilor destul de sanatosi si inteligenti, adoptia internationala reduce populatia tarii


Monica, desi iti respect opinia "gica contra" (asta pentru ca esti cea mai buna scuza pentru misoginismul meu) nu cred ca are rost sa comentez despre nivelul de sanatate si de educatie pe care il pot spera copii din centrele de plasament din Ro
Ca mai sunt si exceptii care ajung persoane luminate... mda, dar nu e o regula.
De ce sa nu le dam o sansa, la educatie, la familie, la o viata mai buna?
De ce sa fim meschini, ca mi se pare uneori asa o invidia la ideea ca pot primi ceva ce altii nu au?

E drept ca unii nu ajung chiar asa de bine, dar cine a zis ca viata e corecta?
contraste
Avand in vedere interesele minorului , am votat II, si iarasi ca in toate votarile de azi... cu cei multi !
MonicaV
Pai daca sint adoptati de straini, se fac si ei straini. Ajung sa uite limba noastra si sa aiba mentalitatea oamenilor din tara lor de adoptie. Daca sint suficient de mari ca sa isi aduca aminte de tara, le e dor.
sorin666
Mare pierdere, limba si obiceiurile, transmise probabil odata cu bataia si in loc de hrana in institutiile de orfani romani... mad.gif
Mare pierdere, mentalitatea de looser mioritic, avand ca egal doar omologii lui iestit din casele de copii din Siberia... mad.gif
Dor de foame, dor de lipsa de ingrijire, dor de lipsa de dragoste, de hainutele si jucariile din ajutoare care "uita" sa mai vina si atunci cand vin le iau "tanticile", dor de ce, de fapt? dor de a trai intr-o tara din "lumea a treia si jumatate..." mad.gif
Daca si numai daca aceste adoptii se vor face in conditii de maxima seriozitate si transparenta (notiuni straine in parte Romaniei actuale...) copii astia vor fi FERICITI si pentru asta nu au decat sa se exprime in orice limba vrea muschii lor... limba invatata intr-o familie NORMALA, nu intr-o Scoala Ajutatoare Speciala de pe langa vreun orfelinat...
Cu toate masurile care se pot lua pentru selectia drastica a viitorilor parinti, evident...
Diana-Maria
Monica, nu stiu cum de reusesti tu sa faci asemenea afirmatii, care pe majoritatea forumistilor ii fac sa caste ochii cit cepele. yikes.gif
Sa te intreb ceva: AI FOST VREODATA INTR-UN ORFELINAT DIN ROMANIA ?
DU-TE, VEZI, INCEARCA SA TE PUI IN LOCUL COPIILOR CARE CRESC ACOLO.
Si dupa ce vezi ce si cum, spune-le acelor copii ca e mai bine acolo, ca sa nu ii ,,exportam'', ca e natalitatea in scadere.
Si dupa ce stai dumneata o zi macar in conditii de orfelinat romanesc, spune-le copiilor de acolo ca le le mai bine acolo decit intr-o familie care le poate oferi un camin.
Poti sa faci acest lucru DUPA ce ai fost intr-o casa de copii din Romania ?
Ma indoiesc !

Din nenorocire, o mare parte dintre copiii din orfelinate sint tarati. Din cauza lipsei de afectiune, de atentie, de ingrijire... Si cea mai mare parte sint rromi. Nu o spun eu, o spun statisticile.
Ai auzit vreodata de mame care isi lasa copiii la maternitate ca la hotel? Nu?!
Ei bine, se intimpla in Romania.
Numai in Spitalul Clinic de Urgente Craiova sint vreo 20 de bebelusi pe care mamele ,,i-au uitat '' acolo de citeva luni. Vor ajunge intr-un orfelinat...
aurasupacurasu
Ca marea majoritate :2 cind inca mai eram in ro lucram la o firma italina,si patronul de acolo infiase o fetita dintr-un orfelinat din Slobozia ,cind il suna din Italia punea telefonul pe "hot" ca sa o auzim si noi cum vorbea ,si avea peste tot prin birou poze cu ea ,era lumina ochilor lui ,iar cind pleca acasa din rominia ne trimitea sa-i cumparam cadouri Ioanei ,pleca intotdeauna incarcat pina in dinti pentru ea ,si ne povestea ca el a vrut sa infiieze si un baetel (sotia lui nu putea avea copii) dar c a statul romin i-a refuzat cererea...........
Ce pierdea statul romin daca il lasa sa mai salveze inca un sufletel?
(Daca l-ar durea intradevar sufletul pe statu romin de soarta acestor micuti dupa adoptie nu ar avea decit sa ceara sa supravegheze familiile unde merg copii,intr-un fel s-au altul s-ar gasi o astfel de modalitate ,nu e nevoie sa filezi familia respectica 24 de ore din 24!!!!!!)
Era un om asa de bun si de blind eu chiar n-am mai vazut patron ca ala ,si italian pe deasupra ,nu pleca niciodata se craciun acasa fara sa ne dea la fiecare o mic aatentie (in bani) sa ne pupe si sa ne spuna "Craciun Fericit"!
mutulica
QUOTE
Ce pierdea statul romin daca il lasa sa mai salveze inca un sufletel?


statului roman i s-au impus niste reguli...
Din nefericire se pare ca nu toti dragalasii astia mici ajung unde trebuie. Au fost cazuri in care au ajuns pe mina unor pedofili, sau au ajuns materie prima pentru transplanturi. Statul roman nu poate controla asta, de altfel ceilalti nu ar fi de acord sa ne lase sa ne bagam nasul in problemele lor. Deci ei ar trebui sa exercite control si sa ne raporteze, ori tocmai asta nu le place...
Antont
Am votat varianta 2. Pentru copiii din orfelinate asta este singura sansa de a avea o viata decenta si de a se realiza. Statul roman e paralel si la faza asta, ca de obicei. Cit despre conditiile de kko pe care le ofera acestor copii statul roman se stie.

Minerval
In curand, UE va fi cu ochii pe noi, pentru a observa daca investitia de timp si, mai ales, bani se va fructifica intr-o potentiala Romanie occidentala 2007. Asadar si problema adoptiilor internationale necontrolate va trebui sa ramana doar o amintire urata daca se va dori ca statul nostru sa ajunga si, eventual, sa depaseasca standardele impuse de Uniunea Europeana.

aurasupacurasu
Mutulica ,asa este ai dreptate stiam ca au fost descoperite destule astfel de cazuri ,dar ce putem face ?!
Achernar
Fapt 1 : Oficialitatile americane cer guvernului roman sa permita reluarea adoptiilor internationale. Oficialitatile europene se pronunta impotriva reluarii acestor adoptii. Guvernul roman promite in stanga si in drepata, dupa caz, ca va relua sau nu respectivele adoptii. In cazul in care promite ca le va relua, pe diverse posturi tv europene sunt prezentate secvente 'dure' despre romani si orfanii din Romania. In cazul in cale promite ca nu le va relua, posturile tv din SUA si Canada prezinta aceleasi secvente, dar cu un mesaj opus. Concluzia este ca intreaga lume stie acum ca romanii (toti, fara discriminare) sunt o natiune de fiare care-si arunca copii in strada, ii maltrateaza salbatic, ii abandoneaza, ii vand, ii exploateaza, ii tin in cea mai neagra mizerie. Daca cineva comenteaza, 1000 de insi ii sar in cap si sustin ca se vrea sa se ascunda adevarul. OK. Dar :
Fapt 2 : In Romania functioneaza zeci, poate chiar sute de ONG-uri avad ca obiect de activitate protectia copilului. Astia cu ce se ocupa in realitate ? Unele dintre ele au in conducere cetateni straini sau beneficiaza de fonduri integrale din strainatate. Cu toate astea, se pare ca situatia copiilor abandonati si a celor cu dizabilitati nu se inbunatateste. Foarte rar se intampla ca presa sa trateze problema acestor ONG-uri, si in majoritatea cazurilor sunt prezentate realizarile acestora, dar nu si esecurile.
Fapt 3 : In Romania exista un organism numit 'Directia de Protectie a Drepturilor Copilului'. Articole in presa despre aceasta directie apar din an in paste, si de obicei au conotatii pozitive. Daca situatia e grava, cum se explica acest lucru ?
contraste
Este adevarat, situatia financiara este o conditie importanta in adoptii. Dar mai important decat banii este caldura unui camin, ochii luminosi si plini de incarcatura dragostei de parinte. In orasul meu, ani in urma, era o casa de copii scolari - fete - in drumul pe care eu il aveam de urmat. La un moment dat, cineva a facut cadou copiilor un catel de rasa, de vreo 3 - 4 luni, cu un potential fantastic. Catelul a trait aproape doi ani. Dar va spun ca daca la sase luni nu mai prezenta nici un interes, imaginati-vi-l pana aproape de varsta decesului....... Era apatic, si daca reusai sa-i prinzi privirea era un vid imens, pe care il puteai vedea si in ochii copiilor crescuti la acel orfelinat. Ei nu stiau ce este afectiunea, si nu o puteau oferi micutului sufletel, care sa stins din viata la fel cum era stinsa flacara sentimentelor acestor copii. Altfel creste un minor intr-un climat familial, indiferent de limba tarii unde va avea o familie, decat intr- o astfel de institutie. Si cine ne opreste sa recuperam distantele ca sa devenim noi insine infietori sau sa fim capabili sa ne crestem propriile noastre odrasle ?
Eclectic
Multi vor spune ca "sistemul e de vina." cool.gif
mamour
am votat 2, desi cu stringere in spate, pentru ca stiu ca NU SUNTEM CAPABILI sa asiguram o protectie eficienta a copiiilor pe care ii dam la adoptie peste hotare ( money, money, money...). multi vor sfirsi bine, dar citi vor sfirsi prost.... carne vie la Amsterdam sau banca de organe pe picioare?
dar am cunoscut peste hotare o famile care adoptase 2 copii români pe linga fetita lor. au botezat copiii la biserica ortodoxa si ii aduc din cind in cind ca sa mai auda româneste. cea mare spune tuturor "te iubesc" si ii pupa si le face desene... cel mai mic era autist cronic si cu grave carente in dezvoltarea psihomotorie. de cind il au, copilul isi revine incet incet. e foarte greu pentru ei si au o rabdare de inger, dar din dragoste se face. vorbesc si putin romaneste, tot de dragul copiilor. dar daca e vorba doar de o exceptie?
se poate risca redeschiderea adoptiilor spre ajutorarea atitor copii stiind ca exista riscul de a pune altii in pericol?
sorin666
Daca ar fi acceptate doar familii "normale" care cauta fara succes de ani de zile un copil in tara lor nu se va ajunge in nici un caz la excese de genul asta...
De altfel, cam prea seamana a "bau-bau" chestia cu banca de organe... nu voi spune ca nu s-ar fi putut niciodata intampla, dar asta nu am citit-o decit in mioritik-press, care se stie cat de "bine informata" si "obiectiva" este...
Evident ca pentru prevenirea unor situatii dramatice de felul asta trebuie luate masuri exceptionale, dar nu se pot lasa zeci de mii de nefericiti in ghettourile pentru orfani doar de frica drobului de sare de pe dulap...
Oricum, cind vor ajunge in etapa "copiii strazii" va fi prea tarziu... sad.gif
PS adoptia este un act GRATUIT, nu ar trebui sa se puna problema de bani, iar cei ce fac asta sint "traficanti de carne vie" sad.gif
mamour
sint de acord, sorin 666!
si pe urma de cit 100 de nefericiti destinati ospiciilor sau strazii, mai bine 70-80 fericiti chiar daca nu-s români si sa incercam sa fie cit mai aproape de 100!
mutulica
QUOTE (mamour @ 11 Aug 2004, 04:23 PM)
multi vor sfirsi bine, dar citi vor sfirsi prost.... carne vie la Amsterdam sau banca de organe pe picioare?

stiu ca suna cinic, dar oare le e mai bine la autistii cronici sa stea in canale? eu zic ca riscul e mic pe linga ce ii asteapta de la viata daca nu sunt adoptati

de ce sa nu ceara guvernul roman o hirtie de "bonitate a familiei" emisa de primaria orasului in care traiesc. simplu si eficient, transfera raspunderea a ceea ce scrie acolo la emitentul hirtiei.

mi se pare prea mare tevatura pentru adoptia unui copil care oricum are sanse minime la un nivel minim de decenta in viata daca ramine
si abureala asta de interzicere e ca prostia cu vizele. oamenii seriosi nu prind viza, pentru ca le-au dat pe daiboj la tigani si le-au mincat aia lebedele. sanchi
aurasupacurasu
Ei da ! si daca s-au intimplat si acele "exceptii" care ne-au ingrozit si a atras inchiderea adoptiilor straine s-au intimplat bineinteles pentru ca cine a semnat adoptia din tara a inchis bine ochii la cine erau si cum aratau viitorii parinti adoptivi ,deschizindu-i mari maricei la masurat teancul de bani care le-a intrat in buzunar in urma "tranzactiei" !
Sa nu-mi spuneti voi ca strainii aceia care au adoptat copii romini ce mai apoi au ajuns "organe de schimb" au venit la adoptie cu un ditamai dosaru de acte in regula iar apoi odata plecati cu copilu s-au volatilizat.................
Cum adica nu exista modalitate de a stii ce devine copilul adoptat?!
Dar nu are si familia respectiva un domiciliu,nu depinde si ea de o primarie ,nu vad vecinii ca in casa apare un copil azi si dispare peste 3 luni de zile?
S-au cum zicea mutulica ,nu se poate transfera controlul situatiei unui organ regional de care apartine domiciliu familiei? caci aici in cazul unei adoptii imediat stie assistentul social din sector ca cutare familie are un copil,adoptat!
Nu stiu ce s a mai spun dar mie mi se pare totusi ca acele "cazuri" s-au putut intimpla si din vina partii romine care a studiat dosarul adoptatorilor ,acolo undeva a fost ceva putred!trecut cu vederea ,............
sorin666
Daca ati sti cat se da (de ex.) in Franta DREPTUL unei familii sa adopte nu ati fi atat de reticienti... trebuie sa justifice de ani de zile de tratament anti-sterilitate sau o alta chestie care sa faca inutil din start un tratment, sa aiba slujbe si situatie stabila, domiciliu corespunzator, dovezi de moralitate, anchete sociale, convorbiri prelungite cu functionarii, aviz de la politie, primarie, brutarul din colt, asociatia pescarilor sportivi (nu, aici deja exagerez... smile.gif )
Si odata copilul adus, vizite regulate ale asistentelor sociale ACASA, alti medici, alti psihologi, si asta ANI DE ZILE, plus luarea in evidenta populatiei si plangere automata la jandarmerie daca copilul nu apare la gradinita la varsta de 3 ani...
Sau credeti ca merge peste tot cu lasa-ma-sa-te-las si cu o-mana-spala-pe -alta ca in Mioritika mad.gif
... daca Mioriticii au dat pe dolari grei duzini de copii primului turc, albanez sau pakistanez venit "dupa marfa" nu inseamna ca, prin operatii SIMPLE nu se pot selecta DRASTIC candidatii, dar atunci... din parti ciubuk pentru "arendasul roman"
Si, ca de obicei in Mioritika, nici un control, nici o sanctiune... Noi, sfintisori, Occidentalii, crimineli, iar dolareii la banca... mad.gif
*
Am "povestit" ceea ce stiu eu, in majoritatea tarilor CE mai putin poate la laxistii de olandezi e insa la fel... Banuiesc ca prin "adoptii internationale" se intelege inspre aceste tari, nu inspre India, Balucistan sau Coreea de Nord...
Eclectic
Sorine, cum determini ca o familie e normala ? Ce inseamna o familie normala ?
sorin666
Banuiesc ca intrebarea e un pic "retorica"... rolleyes.gif
IN CAZUL ASTA, este un cuplu stabil, cu venituri acceptabile, cu o "istorie" (APARENT, sunt de acord) curata, cu o dorinta de a fi parinti manifestata un timp suficient de lung in tara de origine. In rest, normalitatea este foarte relativa... rolleyes.gif Uite-te la mine ! 6.gif
Eclectic
Nu te-am acuzat niciodata ca ai fi normal. tongue.gif
Serios vorbind, cred ca e greu sa determini daca o familie ii va oferi unui copil conditiile necesare. Sunt, probabil, cateva criterii folosite, dar e si o loterie. Din pacate, nici nu poate fi altfel.
sorin666
Evident... nimeni nu garanteaza nimic... DAR...
Cazier curat = OK, 7 ani pentru viol =NOK
Slujba = OK , Cersetor betiv = NOK
Cuplu hetero casatorit = OK , Cuplu homo tatuat in haine de piele pe moto = NOK
Excedentul de dragoste si transferul acesteia inspre micutul adoptat seamana a loterie, singurul lucru ce se poate face este "masluirea" ei astfel incat sansa de castig sa fie maxima si dramele sa fie IN MARE PARTE evitate...
mamour
sorin666, cred ca e cam slabut dosarul daca e numai atit laugh.gif
dar cred ca s-a inceput cu asta deja, fac parte din criteriile primare care sunt verificate...
problema este ca ceea ce ceri tu se falsifica ff usor, si nu eradicheaza problema principala: CORUPTIA Româneasca!!
sorin666
QUOTE (mamour @ 13 Aug 2004, 03:09 PM)
sorin666, cred ca e cam slabut dosarul daca e numai atit laugh.gif
dar cred ca s-a inceput cu asta deja, fac parte din criteriile primare care sunt verificate...
problema este ca ceea ce ceri tu se falsifica ff usor, si nu eradicheaza problema principala: CORUPTIA Româneasca!!

Nu, in general si cu "trasabilitatea" actuala legata de informatica, un dosar de adoptie aprobat intr-o tara occidentala este in general autentic si virtual imposibil de falsificat (daca statele o doresc) singurul lucru intr-adevar infalsificabil este coruptia romaneasca, ea este intotdeauna admirabil de originala, neschimbata de peste 2050 de ani...
Daca pentru anumite delicte extreme s-ar reintroduce pedeapsa cu moartea, sansa ar diminua si mai mult, iar statul ar fi castigat ( ohyeah.gif ar putea, de exemplu, sa vinda legal pe e-BayBay organele vanzatorilor de organe... devil.gif )
MonicaV
Am calculat ca 500 de Euro sint 783.379 dolari canadieni. E o nimica toata. Venitul meu e considerat mic, dar eu cistig mai mult. Nici nu as vrea sa ma angajez pentru un asemenea salariu.
MonicaV
Stiti, cind un copil e adoptat, e dus undeva si isi pierde originea, cultura, limba, familia de origine, si asa mai departe. De ce trebuie sa fie asa? In principiu, parintii adoptivi ii vor binele copilului. Daca asa este, pai de ce nu ar incerca, eventual cu ajutorul autoritatilor, sa il faca pe copil sa cistige de pe urma adoptiei fara sa piarda cultura, familia, tara, limba, etc.? Unii parinti romani (biologici sau adoptivi) probabil ca fac asa ceva. De ce nu li s-ar impune aceasta obligatie tuturor parintilor adoptivi? Daca il iubesc sincer pe copil, nu vad de ce ar fi impotriva. Daca asa ar functiona adoptia, as fi si eu de acord cu ideea.

E adevarat ca pentru pierderea respectiva, copilul primeste ceva, inclusiv o viata mai buna, dar tot nu e corect. Poate e mai bine decit sa traiasca in conditiile de la orfelinat, dar pretul e enorm.
Marcus
In principiu eu sunt de acord cu adoptiile internationale si am votat prima varianta.
@MonicaV: N-ai cum sa obligi un parinte finlandez sau german care a adoptat un copil roman, sa il invete cultura si limba romana. E absurd.
Daca tu ai adopta un copil cubanez, l-ai invata traditiile cubaneze? Religia, cultura, traditiile, obiceiurile si multe altele difera de la o tara la alta.
Diana-Maria
E atit de usor de vorbit... de dat sfaturi, ca sa nu zic de ,,dat cu parerea", cind nu esti implicat si nici nu ai vazut vreodata ce ,,bine" o duc orfanii...
Frankenstein
Eu am votat pentru prima varianta.In fond important este sa le fie mai bine copiilor ,de ce sa se chinuie in orfelinate cind pot duce o viata mai buna... thumb_yello.gif
contraste
Bine ai venit la han, Frankenstine !
Frankenstein
Tahnks! si bine 6.gif v-am gasit
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.