Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:[ II ] Mass-media Si Populatia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Mihai
Al doilea subiect de discutie pe care vi-l propun este: "Considerati ca mass-media, prin toti reprezentantii sai, poate influenta populatia intr-un mod radical?"

Raspunsurile sunt asteptate si acceptate timp de 24 de ore.
Daphne
Mass-media are o infuenta foarte mare asupra populatiei, acest lucru este incontestabil. Da, cred ca poate schimba radical opiniile oamenilor, este de ajuns o stire pe cateva posturi si totul se schimba. Problema nu este, cred eu, influenta pe care o exercita asupra poulatiei, ci faptul ca acesta influenta se transforma deseori in manipulare. Multe scandaluri, acuzatii, inventate special pentru a face recalma cuiva.

necromanc
Normal.Mass media influenteaza foarte puternic populatia.

Sa dau un exemplu:

Daca la stiri ar zice ca irakieni au atacat Romania pe la Arad sa zicem, cei care nu au drum prea des pe la Arad o sa creada, mai ales daca informatia o sa fie data pe toate posturile TV.Asta e ne-am obisnuit cu TVul & presa si acum ne influenteaza !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.