Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Manastirile...coroana Romaniei!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
SORIN
Manastirile noastre sant niste unicate mondiale cu un enorm potential turistic.

Horezu, Bistrita, Biserica dintr-un lenm, Arnota, Varatec, Neamt, Sihastria si Putna sant doar unele din aceste superbe locuri.

Povestiti pe care le ati vazut si ce impresie au lasat...

Mai jos: Arnota.
Gabriel
Am vizitat o gramada de manastiri....inclusiv cele din Moldova (Putna , Voronet , Moldovita , Sucevita , Neamtu). Cu adevarat minunate. Pacat doar ca si-au mai pierdut din farmec...odata cu aceasta navala a publicului larg. Dar de fapt acum sunt mai mult niste muzee , decat lacase sfiinte , propriu-zise. Nu ?
Oricum..extraordinare ! Avem cu ce ne mandri !

O manastire foarte,foarte frumoasa se afla la doar 5 km de Bucuresti. Este vorba de manastirea Cernica. Mie imi place foarte mult. Ce parere ai , Sorine ?

Si ca oftopic , va spun ca poate una dintre cele mai frumoase manastiri vazute de mine a fost Rila , din Bulgaria. Am si poze de acolo...dar din pacate nu scanate.
SORIN

Cernica e cu adevarat o perla in zona Bucharest.

Dar cam duce lipsa de farmecul si atmosfera spirituala a manastirilor din provincie. Poate ca e " umbrita " de apropierea si culoarea cenusie a betonului Bucurestean.

In orice caz si eu o recomand cu caldura!!

Sorin.
SORIN

Cernica noastra !!
SORIN

Lacul Cernica iarna!!
SORIN
QUOTE (Oribilul Mosh @ Apr 23 2003, 08:06 PM)


Si ca oftopic , va spun ca poate una dintre cele mai frumoase manastiri vazute de mine a fost Rila , din Bulgaria. Am si poze de acolo...dar din pacate nu scanate.


Frumoasa, dar ce e al meu are mai mult farmec!!

Sorin.
Mistinguett
Farmec si atmosfera spirituala? Incercati Ghighiu. (sos. Buc. Ploiesti, faceti dreapta la bifurcarea de la benzinarie si mai mergeti citiva km, se vede pe dreapta.)

Este chiar la sosea, dar ciudat este ca odata ce esti inauntru nu se aude nici o masina trecand. E pace si liniste.

Naosul a fost pictat de Tattarescu, biserica veche din cimitir este gazda Icoanei Maicii Domnului Facatoare de Minuni. Exista o intreaga ceremonie ca sa fie vizitata (daca cineva e interesat, va povestesc, e o curiozitate). Curtea este impecabila, superb gradinarita si maicutele sint primitoare. Nu iti vine sa pleci.
SORIN

Toti santem interesati si asteptam descrierea.

Multumesc anticipat...

Sorin.
Mistinguett
Un pic de istorie, extras din pliantul Manastirii: Asezamantul a fost ridicat in anul 1817 pe locul altei vetre monahale, zidita pe la sfarsitul veacului al XVI-lea de catre logofatul Coresi si sotia sa.

Actuala biserica a fost zidita intre 1858-1866 pe temelia fostei bisericute de lemn. Pictura, exceptand scenele din turla, este influentata de scoala italiana; autorul ei este Gheorghe Tattarescu.

Biserica Manastirii a suferit stricaciuni la cutremurul din 1940 cat si in timpul bombardamentelor aliate din ’44. A fost restaurata intre anii 1954-1958.

In cimitirul manastirii, exista un paraclis de piatra si caramida, ridicat intre anii 1832-1833; la terminare i s-a dat hramul Invierea lui Lazar. Si acest asezamant a fost afectat de bombardamentele din ’44, astfel din pictura originala au ramas doar catapeteasma si peretele de la intrare. Restaurarea generala a fost facuta intre anii 1954-1958. Aici se gaseste la loc de cinste Icoana Maicii Domnului cu Prumcul – Icoana Facatoare de Minuni, o culme a artei sacre, venita din partile crestinilor sirieni, din sec. al XVI-lea.

Acum, povestea vizitei paraclisului:

Pentru a vizita paraclisul, cereti sa o vedeti pe Maica Lavrentia, ea este insarcinata cu cheia. Care cheie este ceva de vreo 20 cm, daca nu mai bine. Maica Lavrentia va conduce la paraclis, care este situat in spatele bisericii mari (in poza ar fi cam in dreptul copacului mare si stufos adiacent bisericii). Citiva metri prin cimitir, si cateva trepte de piatra va aduc in antreul paraclisului, unde vi se cere sa va scoateti incaltarile.
Maica Lavrentia introduce cheia in broasca si va cere sa o rasuciti, spunandu-va numele. Dupa deschiderea usii, se ingenuncheaza pe traversa de covor din stanga, si se merge in genunchi spre naos, cu o oprire la Sfanta Icoana. Care este acoperita cu ofrande: ceasuri, lanturi de aur, inele. Sant ofrandele celor carora li s-au indeplinit dorintele. Tot in genunchi (nu se paseste deloc in paraclis) se trece prin fata naosului spre partea dreapta, apoi incepe mersul inapoi, pe traversa din dreapta, cu o alta oprire la Icoana Sfantului Lazar. Ajungand la usa (intre timp admirati tavanul, este superb), va puteti ridica si iesi, dupa care vi se cere sa incuiati cu cheia, iar rostindu-va numele.

Se spune ca sint necesare 3 vizite ca sa vi se indeplineasca dorinta.
Si daca nu aveti nici o dorinta, duceti-va doar pentru experienta. La plecare opriti-va la chioscul de la poarta si vedeti daca va tenteaza sa cumparati ceva. Se vind icoane (fotografie computerizata (!) a Sfintei Icoane) de diferite dimensiuni, bratari facute de maicute (33 de noduri si o margica de lemn, pentru protectie - o am la mana, nu am dat-o jos din august 15 cand am fost acolo ultima data), brosuri, pliante si carti.

Daca va da mana, duceti maicilor o piine, sau dupa prima vizita intrebati de ce au nevoie. Se gospodaresc asa cum pot.

Va promit ca e un coltisor de rai.
SORIN
Superb !!! Cu prima ocazie dau o vizita pe acolo.

Multumiri !!!

Sorin.
Mistinguett
Placerea a fost de partea mea, Sorin.

Am uitat sa mentionez ca am un loc special in inima pentru Curtea de Arges. O consider una din perlele Romaniei, si in ultimii (multi) ani am remarcat ca a fost cam uitata.

Nu stiu daca este legenda sau faptul ca am vizitat-o in frageda copilarie (una din excursiile organizate de scoala), dar inca imi aduc aminte de momentul cand am stat prima data in fata ei si m-am minunat la vederea turlelor rasucite...

SORIN
Buna !!

Curtea de Arges e una din cele mai frumoase manastiri dar si una dintre cele mai mari gafe facute de mine.

Coborand de la Balea spre Arges, am dormit o noapte la Corbeni. A doua zi am continuat spre Valcea unde am vizitat Horezu, Bistrita ( si pestera ) Arnota si schitul Arnotei. Doar cand am ajuns la Novaci mi-am adus aminte ca am trecut pe langa Arges si nu am intrat.

Daca eram batran as fi putut da vina pe varsta ( sti cu scleroza ) dar asa ce scuze am?????????

Doar ca sant fraier si din pacate astia nu mor niciodata....doar se schimba.

Sorin.
Gabriel
Si ca sa-l oftic pe Sorin....vreau sa va spun ca am fost de peste 30 de ori la Manastirea Curtea de Arges. tongue.gif

O manastire de o frumusetze rara este Zamfira. Pictata de nimeni altul decat marele Grigorescu. De la Ploiesti..o apucam spre Valenii de munte...sau spre Slanic. Este pe undeva cam printre aceste drumuri.
Sa mergetzi sa o vizitatzi. Eu am fost de vreo 5-6 ori.
SORIN
QUOTE (Oribilul Mosh @ Apr 27 2003, 11:41 AM)
Si ca sa-l oftic pe Sorin....vreau sa va spun ca am fost de peste 30 de ori la Manastirea Curtea de Arges. tongue.gif

O manastire de o frumusetze rara este Zamfira. Pictata de nimeni altul decat marele Grigorescu. De la Ploiesti..o apucam spre Valenii de munte...sau spre Slanic. Este pe undeva cam printre aceste drumuri.
Sa mergetzi sa o vizitatzi. Eu am fost de vreo 5-6 ori.


Moshule....mai bagane si noua o poza din cand in cand..asa una dea ta.

La Zamfira n-am fost niciodata si asta e o mare " prapastie " in cultura mea.

La Arges pori sa mergi de o suta de ori si tot nu te saturi.

Dar un loc unde m-as duce in fiecare zi e Arnota....uite o poza cu pustoaica mea:
SORIN

Horezu..un alt diamant din Coroana Romana!!
bdl
De mult am vizitat tot nordul moldovei si toate manastirile de acolo.Extraordinare, pacat ca nu se pune accent pe treaba asta, turismul ar inflorii acolo. Sint locuri deosebite care merita vizitate.
SORIN
QUOTE (bdl @ May 17 2003, 02:29 PM)
De mult am vizitat tot nordul moldovei si toate manastirile de acolo.Extraordinare, pacat ca nu se pune accent pe treaba asta, turismul ar inflorii acolo. Sint locuri deosebite care merita vizitate.


Poate n-o sa mai fi asa " zgarcit " la cuvinte biggrin.gif biggrin.gif

Spune care din manastiri ti-a facut cea mai mare impresie !!

Te asteptam...

Sorin
bdl
Voronet,Putna.
Asta ca sa zic doua nume. Dar mi-au placut toate, chiar daca sint paralel cu credinta.Si mai ales peisajele care le incadreaza. Bineinteles ca turistii stricau ambianta cu tot felul de gunoaie aruncate aiurea.Dar asta e. E un potential turistic urias acolo si tu Sorine sti despre ce vorbesc. Acolo e zona ideala de agro-turism.Iar oamenii sint f primitori si bucurosi de oaspeti.Cel putin asa era atunci.De f multe ori ne-au gazduit si n-au avut nici o pretentie baneasca. Am amintiri frumoase din zona aia.
SORIN
Bdl...scurt dar frumos spus.

Ultima data am stat o saptamana pe acolo si tot nu m-am saturat. E ceva spiritual in aer chiar si pt. cei nereligiosi.

Una mai cocheta ca cealalta, de parca au iesit direct din targul de expozitie a florilor si a gradinaritului.

In continuare Varatec !
bdl
E lasa ca imi iau eu camera digitala.O sa ma uit daca am cd-ul cu pozele din Las Vegas si poate pot posta citeva.
SORIN

Nu e nevoie de camera digitala...toate pozele sant facute cu un Pentax ME. si film Fuji 100 asa.

E o tehnica de acum 30 de ani si nu are moarte.

Sorin.
bdl
Stiu Sorine da scanerul meu zace sub dulap plin de praf ca s-a paradit si pina ma hotarasc ce sa iau dureaza.Ma refeream la digital ca e mai simplu mai ales cind vrei sa postezi poze pe un forum.
Si am si un clasic 35 mm, un canon eos ti.Da sti cum e cu lenea asta mioritica. tongue.gif
Mistinguett
bdl, mi-am luat un scanner ieftin si excelent - Canon CanoScan LIDE20. Uita-te dupa el, si daca-l gasesti ia-l, il recomand cu toata caldura. Nici mie nu-mi statea caru'n drum de scanner, dar m-a obligat Sorin laugh.gif

Si ca sa fiu on-topic si sa readuc subiectul asta in top, Manastirea Sinaia.
Roza
Salutare tuturor!

Am citit cu incantare povestirile voastre despre manastirile romanesti, si am vazut si pozele atasate.
Foarte frumoasa ideea de a deschide un astfel de subiect de discutie, felicitari!

Desi am observat ca a trecut ceva vreme de la ultima postare pe acest subiect, fac o incercare de a-l "reanima" putin, caci am si eu niste poze cu manastiri. Si fac asta abia acum pentru ca abia m-am inscris pe site, iar vreme de cateva zile am tot citit (cu multa placere) discutiile voastre!

Iata pentru inceput niste poze da la Manastirea Caldarusani care este foarte aproape de Bucuresti, pe drumul spre Snagov. Este foarte frumos acolo, si desi era aproape iarna cand am fost eu (noiembrie tarziu), am ramas foarte placut impresionata de frumusetea locului si de linistea deosebita de acolo. E si un lac superb chiar langa manastire, cu o mica livada.
Roza
Mai jos este o vedere cu curtea interioara a manastirii. Dincolo de poarta este lacul care, in ciuda faptului ca era aproape decembrie, nu era inca inghetat! Asa cum se poate ghici si din poza, linistea si curatenia domnesc acolo intotdeauna si in tot locul.
Roza
Si ultima poza de la Caldarusani. Se pare ca venisera niste localnici cu o caruta de lemne, iar un calugar iesise in intampinarea lor sa vada despre ce este vorba.
Roza
Si am lasat pentru final o poza care imi este foarte draga, de la Manastirea Sihastria pe care am vizitat-o prin luna mai anul acesta. Citisem multe despre ea, si mai ales despre binecunoscutul ei "locatar", Parintele Ilie Cleopa, cel care a sporit faima acestui loc, precum si nadejdea noastra catre intelegerea celor sfinte.

De fapt in poza nu veti vedea un detaliu al manastirii sau al chiliilor, ci locul unde este inmormantat Parintele Cleopa, un loc de multa pace si liniste. Mormantul sau se afla in spatele troitei care se vede la intrarea in cimitir. Am citit ca multi dintre cei care il aveau ca duhovnic pe Parinte atunci cand era in viata, continua sa vina acum la mormantul lui, iar unii dintre ei sustin ca au luat o mana de pamant de pe mormantul lui in scopuri de vindecare. Nu stiu cum se petrec lucrurile astea, dar pot sa va spun ca cele cateva minute de sedere pe banca in aerul curat al muntelui si linistea si privelistea de acolo sunt un remediu garantat pentru suflet!
mogaldeatza

Manastirea Ciolanu, din judetul Buzau. Este un loc deosebit, plin de liniste . Pe zidul ce margineste manasirea
se poate citi urmatorul indemn 'Nu intrati despuiati in biserica".
Cand am fost acolo era vara, curtea era plina de iarba de un verde stralucitor, pe verande erau ghivece cu muscate
rosii, iar prin curte trebaluiau calugari ca pareau niste pitici, asa cum erau in sutane cenusii si cizme inalte.
Mai sus de manastire se afla o tabara de sculptura in aer liber.
SORIN
QUOTE
De fapt in poza nu veti vedea un detaliu al manastirii sau al chiliilor, ci locul unde este inmormantat Parintele Cleopa, un loc de multa pace si liniste.


Am sa te ajut eu smile.gif

Sorin.
padak
...Daca treceti prin Tiganesti, (nu departe de Snagov) nu ratati manastirea de acolo...
Merita vazuta ! La fel si cimitirul careia ii apartine ,cu mormantul lui Mircea Eliade si...
...mai proaspat a lui Erbasu....
Roza
QUOTE
La fel si cimitirul careia ii apartine ,cu mormantul lui Mircea Eliade


Sunt cat se poate de surprinsa! Mormantul lui Mircea Eliade la Tiganesti? Padak esti sigur(a)?
E adevarat, tot ce stiu despre sfarsitul vietii lui Mircea Eliade este ca a murit la Chicago si ca a fost incinerat la o capela din Hyde Park - Chicago...
padak
...ce pot spune este ca am vazut cu ochii mei...
"Scriitorul Mircea Eliade"...
Fausta
bibliografie

uite o scurta bibliografie a lui Mircea Eliade... nu poti sa fotografiezi piatra de mormant? chiar sunt curioasa...
padak
...am sa fac o fotografie dar nu inainte de luna august ...
Fausta
ok... uite ca abia acu am observat...
han.gif padak mwah1.gif
padak
Multumesc Fausta si...Bine v-am gasit pe toti cei de aici !!!
vulpitzayam
Cea mai frumoasa si linistitoare manastire pe care am vazut-o este manastirea Barsana.Pe langa curatenia impecabila pe care am observat-o , peisajul era minunat.In plus , maicutele erau niste fiinte atat de blande.....si calde. 5.gif
contraste
Asa sunt toate maicutele ! Cand mai ai timp de drumetii, treci si pe la Ratesti ! Intorsura Buzaului !
Si bine ai venit la han, Ultimele 10 mesaje [ In ordine crescatoare ]

vulpitzayam flori pentru tine !
flowers.gif flowers.gif welcome.gif
vulpitzayam
thumb_yello.gif Ms mult , contraste!La viitorul pelerinaj , sper ca am sa ajung si acolo.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.