Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Violenta Domenstica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Fausta
Am ramas uimita cand oamenii chestionati nici macar nu au auzit de acest termen... Violenta Domestica... Din pacate exista si e prezent in vietile fiecaruia, intr-un fel sau altul... din auzite sau chiar din propriile experiente... daca tot vom descoperi cauzele... as vrea sa se expuna si "rezolvari"...

niciodata nu se stie, dar poate chiar vom schimba ceva!
Fausta
Am votat prima... cred ca am gresit putin la formularea raspunsurilor, dar daca mai considerati ca sunt si alte cazuri nu ezitati sa le adaugati...
Serenity
Eu am cautat optiunea "toate variantele de mai sus" wink.gif Dar, in lipsa de asa ceva si eu sunt de aceeasi parere si anume ca educatia e factorul principal. Si mediul familial zic eu ca joaca un rol important.. Am vazut multe cazuri in care copilul crescut intr-un mediu neadecvat, tensionat prezenta grave devieri de comportament..
Nico
Daca te referi la modalitati de interventie rapida, una din solutii ar fi asta Salvati Copiii. Este un centru pt copii abuzati si eventual parintele abuzat, chiar l-am vizitat si se pare ca merge bine, desi nu mai lucrez in domeniu si nu mai stiu. Ar mai fi un astfel de centru in Bucuresti dar iar nu mai am informatii de actualitate. O sa ma interesez si voi raspunde mai complet atunci.

Daca ne gandim la fenomenul violentei domestice in amploarea lui, cred ca aici e mai greu. Parerea mea ca familia are rolul cel mai important. Educatia de acasa face mai mult decat orice program de informare, care poate fi util, dar nu la fel de eficient.
Fausta
da, si familia conteaza foarte mult... dar educatia pe care o primeste in afara cadrului familial poate avea o importanta foarte mare... am cunoscut persoane care nu aveau o situatie in familie prea buna... dar a avut noroc de o invatatoare mai intai foarte buna, care a stiut cum sa puna problema... iar acu este student si un om "de milioane"
Nico
Am mai gasit un link tot pe aceeasi tema A.P.F.R
Fausta
da Nico... dar omul de pe strada nu stie toate astea... lipsa de informare e incredibila si mai este si mentalitatea care la generatia mai in varsta... 40-50 ani nu se schimba asa usor... cand am facut sondajul pe strada eram in fata organizatiei guvernamentale din Iasi care se ocupa de chestia asta... una din intrebari era daca stiu unde si cui sa se adreseze.... nu stiau... nici macar nu citisera panoul care era destul de mare...
Nico
Sincer Fausta, nu ma mira ca oamenii de pe strada inca nu cunosc ce inseamna violenta domestica, sunt convinsa ca fiecare stie despre ce e vorba dar nu inteleg termenul. Si apoi Legea nr.217/22.05.2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie este de data recenta si inca nu se vad efectele. Pe viitor, probabil, ca se va schimba ceva daca va exista o coerenta a eforturilor si colaborare intre cei implicati in rezolvarea acestor cazuri.
Antont
QUOTE (Fausta @ 17 Jul 2004, 12:21 AM)
cred ca am gresit putin la formularea raspunsurilor, dar daca mai considerati ca sunt si alte cazuri nu ezitati sa le adaugati...

Nici in sondajul asta nu pot vota tongue.gif .....Pai lipseste varianta "masonii sint de vina" harhar.gif
Vornicum
Ghost, intr-o zi masonii o sa fie aia care o sa te oblige sa votezi
Ei este peste tot, care este tot timpul.
Vei vota matale , be sure!

____________
Conspiratie, va zic io!

Pese : fain avatar, imi place spoton.gif
Antont
QUOTE (Vornicum @ 18 Jul 2004, 01:42 PM)

Ei este peste tot, care este tot timpul.


Nu mai, ca am chemat deratizarea yikes.gif spoton.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif ...

Pese:
Mersi biggrin.gif

Pese 2:
In atentia fetelor:
OFER BOMBOANE! ROG SERIOZITATE!
rofl.gif
genicon
...si "Fara violenta!" spoton.gif
mutulica
QUOTE (genicon @ 18 Jul 2004, 02:20 PM)
...si "Fara violenta!" spoton.gif

Geni, insinuezi cumva ca oPsedatul cela ne da cu bomboanele in cap?
Rikita
ce inseamna optiunea trei?

(deja v-am spus ca la un alt forum la care scriu toti imi spun "questioncrat" pt. ca intotdeauna am multe intrebari?)
Vornicum
Rikita, gasca = grup de persoane alcatuit cu singurul scop de a pierde vremea impreuna.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.