Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nume Si Diminutive Aiurea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Am intalnit ieri pe unu pe care il cheama Decuseara Ziurel
Sau pe altul il dulcegarea nevasta : Pimpi , adu draga pestele ala odata!

Auzi tu, Pimpi tongue.gif rofl.gif
Interitus
De la nume de alint in general imi vine rau. Imaginati-va ca am un coleg care-si alinta prietena "puica".
Antont
QUOTE (Vornicum @ 9 Jul 2004, 01:19 PM)
Am intalnit ieri pe unu pe care il cheama Decuseara Ziurel

Mi-a zis odata un amic care e medic ca a venit la consult o tiganca pe care o chema Televizorina Rostas spoton.gif rofl.gif ...
genicon
Fostul meu prof de germana ne-a povestit ca la inceput a predat intr-o scoala in care erau multi rromi. Si se enerva cumplit intr-o clasa "problema" in care toata ora i se plansese un elev ca "Aviatia nu ma lasa in pace". Dupa ce si-a zis oful in cancelarie, a aflat ca Aviatia era eleva... biggrin.gif
Crisse
QUOTE (Vornicum @ 9 Jul 2004, 01:19 PM)
Am intalnit  ieri pe unu pe care il cheama Decuseara Ziurel
Sau pe altul il dulcegarea nevasta : Pimpi , adu draga pestele ala odata!

Auzi tu, Pimpi  tongue.gif  rofl.gif

Pimpi....suna foarte sexy si incitant. rofl.gif

Genicon, asta cu Aviatia, e fantastica tongue.gif
Mihai
Stiti cum se numeste firma de avocatura a fostului ministru al apararii, Victor Babiuc?
Babiuc, Sulica si Asociatii tongue.gif ( www.btsa.ro )
Domnul Dan Sulica este unul dintre cei mai competenti avocati ai Romaniei. smile.gif
georgeones
Acum cand am dat Bacul avea un coleg de la mine din liceu care a cazut cu mine in clasa la mai toate probele , pe care il cheama Purica , cand il striga supraveghetorii se intelegea cu L nu cu R , iar cei care nu ai stia numele incepea sa rada roflmao.gif
Antont
QUOTE (Mihai @ 12 Jul 2004, 12:21 AM)

Domnul Dan Sulica este unul dintre cei mai competenti avocati ai Romaniei. smile.gif

Daca zici si ca e mason pe bune ca m-ai facut un om fericit ohyeah.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Vornicum
Ieri l-am intalnit pe Richard Wagner - sofer profesionist spoton.gif
Olaf
Am citit la un moment dat un articol despre un botez la tiganii din Chitila. Si apareau nume ca Facultatea, Caleasca, etc. Ca sa nu mai zic de clasicul Pardaillan. rofl.gif
padak
...in armata , era unul pe care-l chema ....Coniac Gheorghe!
(si sincer sa fiu ,ii era predestinat !!!)
mogaldeatza
Ea catre el " Riti Piti , fa si tu focu mai repede ca mi- e foame!"
Serenity
O tipa declara pe nu stiu unde ca prietenul e prea timid in pat, si ca sa-i dea curaj il alinta "impotentelul" rofl.gif Interesant e ca au existat femei care au fost de parere ca respectiva a procedat foarte bine blink.gif rofl.gif
mogaldeatza

Da, el s-a mobilizat 6.gif si uite asa au disparut tooooooate problemele!
Alta, de data asta cum o alinta el pe ea" Vrejuletul meu" rofl.gif
Vornicum
EA catre EL : Ursuletul meu !
EL catre EA : Iepuritza mea !

Boom boom animalic ! rofl.gif
marooned
Mama mea lucreaza intr-o banca si are tot felu de clienti. Faza asta o tin minte ca m-am spart cand am auzit-o. Avea un client pe nume Cacaraza. Vine intr-o zi fericit si ii spune memei ca si-a schimbat numele si mama, care si asa abia se putea abtine de ras il intreaba cum il chema acuma,la care el spune mandru ca era vorba de numele mic, Cacaraza ramasese...smile.gif)smile.gif)

Pe mine ma mira numele astea de genu Albinutza,Bondarel, Craitza.Cum o sa fie cand o sa ai 80 de ani si o sa te cheme Pastorel? laugh.gif Am predat o perioada la tara si aveam copii cu nume interesante:Craciun si Bradutza. Ce sa mai zic de raspunsu la intrebarea "a cui esti tu?", ca eram pe spate ce porecle aveau familiile in zona. Interesant de studiat petru cei pasionati de domeniu, originea si evolutia unui nume.
Fausta
roflmao.gif rofl.gif roflmao.gif rofl.gif

chiar sunt nostime... eu am un coleg de grupa.... caruia ii pot aplica ideea de la Caragile... caracterizare dupa nume:
Balici Gheorghe, mai mult nu cred ca este nevoie sa spun....

am observat ca toata lumea vorbeste din auzite, sau spune de cunoscuti.... eu il alint pe prietenul meu Tzushkanu... na! radeti acu.... ghici cum e la feminin?
rolleyes.gif
Erwin
maghiarii sunt vestiţi la aşa ceva... nici un diminutiv nu seamănă cu numele:
nume:Gheorghe -> diminutiv Pişta
rofl.gif
Papadie_62
Ia ghiciti de la ce vine diminutivul asta... "totica"
Cla
.. si Sepp?
Cla
QUOTE (Papadie_62 @ 2 Dec 2006, 04:57 PM)
Ia ghiciti de la ce vine diminutivul asta... "totica"

M-as încumeta la "Duminica" rofl.gif
Papadie_62
Nu... va mai dau voie la o incercare! biggrin.gif
Cla
Aviara? biggrin.gif
Teodor?
Papadie_62
Nu mai... vine de la "soseta" (respectiv "sosetica") tongue.gif
Cla
Adica de la Strimpfi biggrin.gif

Totica, strumfu mumii, ioi, tzucu-te mwah1.gif sa nu te sugrum rofl.gif
Mrs. Rogers
Nume de alint :
Pitzurca biggrin.gif
Cla
Bunica-mea avea 2 câini. Pitzi si Pitzi.
Ce misto era când îi chema la potol...
"Pitzi, Pitzi!!"
Unu' venea precis rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.