Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ciocolata... Mmmm!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
ComicDiva
user posted image

Hello, I'm Comic Diva and I'm a chocaholic.

"Am teoria asta ca ciocolata incetineste procesul de imbatranire, s-ar putea sa nu fie adevarat, dar nu indraznesc sa risc!"

"Chemically speaking, chocolate really is the world's perfect food." Harry Levine, nutritionist

"Eu sunt un chocaholic serios... un chocaholic serios crede ca ciocolata este mai buna decat sexul si este nevoie sa te intalnesti cu cineva FOARTE special sa te faca sa te razgandesti. Daca l-ai gasit pe acel cineva, iubirea vietii tale, si tot crezi ca ciocolata este mai buna decat sexul, atunci TREBUIE sa stiu NEAPARAT de unde iti cumperi ciocolata!!!"
Cla
ComicDiva, felicitari flowers.gif pt. acest topic, cred ca pe putini ii lasa ciocolata rece licklips.gif Si daca totusi, atunci beau una calda biggrin.gif
Am votat "who cares" desi eu nu mananc ciocolata alba, dar tocmai... who cares... yeah.gif

Propun o schimbare de Nick. ComicDiva devine chocaholica sau ChocoDiva , ce zici, nu suna bine? wink.gif
QUOTE
un chocaholic serios crede ca ciocolata este mai buna decat sexul

Mai buna decat... nu cred, cea mai buna pe langa... poate wink.gif

Preferata mea: user posted image

Let's choc!! biggrin.gif
Aramis
ComicDiva, damn you! Azi imi propusesem sa nu ma ating de nici o bucata de ciocolata si parca vad ca nu voi reusi tongue.gif Si eu am votat "who cares", chiar acum am in frigider ciocolata alba Milka biggrin.gif Oricum, preferata mea e Heidi, iar dintre bomboane Ferrero Rocher.
ComicDiva
ChocoDiva... not bad wink.gif

Serenity
Ahaa.. Acum iti inteleg avatarul.. thumb_yello.gif Un "Who cares?!" si de la mine, nu ma prea omor dupa ciocolata alba, in afara de Primola.
And yup, i`m a chocoholic too hh.gif Poate ar trebui sa infiintam o asociatie ceva..

user posted image

Asta-mi place mie drool.gif licklips.gif

YOo
Divo ... yo am votat tot cu "Who gives a f..." ohmy.gif ... pardon ... "Who cares?" tongue.gif
Imi palce cioco in (cel mai mult pe ... sorry.gif) toate formele EI ... white, black, beauty sorry.gif

Serenity ... yo as fi al 3-lea membru la club/asociatie ... Sa nu ma uitati! pls.gif ... Thanx mwah1.gif

Cla ... la treaba cu "care-i mai buna" ... devil.gif ... cred ca ma-ntelegi ... rofl.gif

Aramis nu-ti face probleme ... nu esti singura victima a divei ... chiar acu' ma duc sa-mi cumpar niste cioco ... licklips.gif
Rikita
si eu am votat cu "who cares", desi cred ca ciocolata alba nu e acelasi lucru ca ciocolata, pt. ca n-are cocoa...
Serenity
De acord YOo, o propun pe Diva presedinte.. spoton.gif Tu vei avea ca sarcina sa-i gasesti un nume.. ohyeah.gif Si cum pe mine munca ma incanta, voi sta si va voi urmari foarte atenta de pe margine.. sau, ca sa nu-mi sara nimeni in cap, o s-o invelesc in staniol.. (ciocolata tongue.gif)

P.S: Si orice-ati zice voi, eu ma incapatanez in a sustine ca Heidi e cea mai buna rofl.gif
mutulica
Who cares? Si apoi copy/paste de la Rikita (sper ca ma lasa la copyright)

Si preferata este Cadburry.
YOo
QUOTE (Serenity @ 9 Jul 2004, 08:34 PM)
De acord YOo, o propun pe Diva presedinte.. spoton.gif Tu vei avea ca sarcina sa-i gasesti un nume.. ohyeah.gif

Ok Serenity ... daca tu asa vrei yo nu ma opun ... doar stii cum e treaba cu femeile si cu dreptatea rolleyes.gif
Da' cui sa-i pun nume? Clubului sau Divei? huh.gif

Cat despre:
QUOTE
...s-o invelesc in staniol ...

ciocolata desigur sorry.gif ... este bine s-atat rofl.gif

QUOTE
P.S: Si orice-ati zice voi, eu ma incapatanez in a sustine ca Heidi e cea mai buna rofl.gif

Si in cazul de fata se aplica regula de mai sus.

Nota:
regula = femeile au intotdeauna dreptate!

P.S.
rofl.gif
Serenity
Hai mai.. eu ma strofoc sa gasesc motive de cearta si tu te incapatanezi sa-mi dai dreptate?! Pai ce vorbiram noi? rofl.gif In ritmul asta n-o sa ne mai impacam niciodata.. whistling.gif rofl.gif

P.S: De maine nu mai iesi cu prietenii la bere, stai cu mine si crosetezi.. bop.gif What do you say about that?! laugh.gif

Aaa.. si-mi mai place Bounty si Twix spoton.gif

user posted image
TriRegnum
prefer ciocolata facuta de mine acasa, in loc de cacao folosesc si capucino, nes, frape, cafea fiarta in loc de sirop sau o las alba, depinde de pofta.
e delicioasa
Mistinguett
Tri, nu ne impartasesti si noua reteta? cool.gif
YOo
QUOTE (Serenity @ 12 Jul 2004, 10:46 PM)
P.S: De maine nu mai iesi cu prietenii la bere, stai cu mine si crosetezi.. bop.gif What do you say about that?! laugh.gif

S-a facut! Crosetam! La mine sau la tine? laugh.gif
Aaaa ... blink.gif ... da' ce crosetam? Ciorapi cu bretele? Sau chilotei cu guleras? rofl.gif

QUOTE
Aaa.. si-mi mai place Bounty si Twix spoton.gif


Mie mai mult Twix-ul ...

P.S.

M-am razgandit ... decat sa crosetam mai bine mergem la TriRegnum acasa sa ne faca niste cioco ... Ai vazut ce scrie omu' acolo?
QUOTE
... capucino, nes, frape, cafea fiarta in loc de sirop sau o las alba ...

licklips.gif
Cat despre remarca:
QUOTE
e delicioasa

Yo sincer il cred thumb_yello.gif ... Tu? Ce zici mergem? Tri ne primesti?
TriRegnum
QUOTE
Yo sincer il cred  ... Tu? Ce zici mergem? Tri ne primesti?

Sa stii ca e buna ideea, sincer v-as primi pe toti.


QUOTE
Tri, nu ne impartasesti si noua reteta?

OK

Ingrediente:
50g zahar
500g lapte praf (simplu - fara chimicale sau vitamine) - ar fi bine sa ai mai mult la dispozitie, de multe ori eu pun mai mult sa iasa mai tare
100g cacao de calitate (sau se foloseste capucino, frape, nes - ATENTIE: nu se pastreaza proportia de la cacao pentru acestea, mai bine dupa gust, fiecare gusta putin sa vada cum e)
1 pachet unt (200g).


Mod de preparare:
500 g zahar + 250g apa se pun la fiert la foc mic si se amesteca si cind incepe sa fiarba se mai fierbe timp de 10 minute si se amesteca pina cind se dizolva zaharul bine de tot (eventual in loc de apa sa se foloseasca cafea fiarta, foarte tare la care adaugi zaarul[daca laptele praf contine zahar, atunci pui mai putin zahar - dupa gust/ochiometric], si astfel nu se mai pune cacao).
Intr-un vas separat se amesteca lapte praf + cacao si pe urma unt (maesteci cu o lingura de lemn) , dupa care se toarna siropul (zahar+apa, mai sus preparat) fiebinte peste si se amesteca, eventual daca e prea moale se mai adauga lapte praf. Cind e gata se toarna intr-o tava plata peste celofan(nu sunt sigur, dar cred ca si hartia pergament e buna) ca sa nu se lipeasca - cam 2-3 cm grosime.
Se da la rece.

PS: se pot pune si alune nesarate in ea sau stafide, oricum ceva bun tongue.gif .

SPER sa va iasa aspectuasa, ca e destul pretentioasa la aspect.
Diana-Maria
Eu sint o ... ciudatenie ! blink.gif
Maninc ciocolata extrem de rar.
Si atunci nu pot sa bag in mine mai mult de doua-trei patratele, indiferent cit de buna ar fi.
Extrem de ciudat e faptul ca in copilarie eram innebunita dupa ciocolata... Foaaarte ciudat!
huh.gif
mutulica
Eu in schimb daca am deschis cutia sau ambalajul nu ma las pina nu termin tot!!!
Aramis
Celor care au drum prin Austria le recomand Mozartkugeln, echte salzburger, sunt cutii de diferite marimi cu bomboane cu ciocolata. Va garantez ca niciodata nu ati mai mancat asa ceva, bomboanele sunt uriase si sunt umplute cu vreo 3 straturi de diferite creme... Sunt destul de scumpe, dar merita wink.gif
YOo
Tri pana venim noi la tine ca sa ne dai cioco ... m-am gandit ca ar fi mai bine sa-mi notez reteta tongue.gif ... Ceea ce am si facut ...
Multam fain pentru invitatie si pentru reteta ... tongue.gif

Aramis ... sa scrii si pronuntia ca sa pot sa le cer ... eventual sa-ntreb de ele laugh.gif
Serenity
drool.gif drool.gif drool.gif


QUOTE
Yo sincer il cred  ... Tu? Ce zici mergem? Tri ne primesti?


Dupa ce am vazut reteta, eu zic ca am avea 2 optiuni.. Ori faci tu ciocolata, ori mergem pe capul omului, ca doar si-a facut-o cu mana lui (rog [citat]oPsedatii[/citat] sa nu interpreteze.. ohyeah.gif) Ii ducem si niste ciorapei, sa nu mergem cu mana goala.. tongue.gif
Tri, o data lansata invitatia sunt sanse mari sa te trezesti cu noi la usa.. deja parca vad cuvantul "esec" scris cu litere mari si rosii pe ciocolata mea cry.gif Si-atunci, ce altceva-mi ramane de facut? drool.gif laugh.gif

ComicDiva
There are four basic food groups, milk chocolate, dark chocolate, white chocolate, and chocolate truffles.

Strength is the capacity to break a chocolate bar into four pieces with your bare hands - and then eat just one of the pieces

thumb_yello.gif

Diana-Maria
Fir-ati voi sa fiti cu ciocolata ....
Ma duc sa imi cumpar ciocolata!
... Ca tot am jumate de an de cind nu am mai mincat !
mutulica
@YOo - sunt usor de recunoscut, scrie mare Mozart pe ele, si au si poza cu compozitorul

Am citit reteta de la Triregnum, cind ma intor din vacanta o incerc
Serenity
Aha, mi-am adus aminte acum.. tongue.gif L-am mancat si eu pe Mozart acum destui ani dar imi aduc aminte ca erau incredibil de bune drool.gif licklips.gif Are dreptate Aramis thumb_yello.gif

Vacanta placuta, mutulica happy.gif
Cla
Mozartkugeln licklips.gif

user posted image
YoyoMan
ohmy.gif
Oai oai oai - eu mor dupa ciocolata! Nu pot sa zic ca sunt ciocoholic pentru ca nu mananc f multa - dar imi place enorm. Nu mananc mai multa decat cata mananc pentru ca ma fac cat un bascul si nu vrem asta... laugh.gif
Dar e buna buna buna!!!!

Tot ati zis de Mozart si Milka si Poiana si Primola, dar nu spune nimeni nimic de ciocolata facuta de mama acasa? Pfoaiii ce buna e si aia! E absolut excelenta mai ales daca are putina esenta de rom in ea wink.gif
Oai ca imi ploua in gura deja - in averse! biggrin.gif
mutulica
Dar fineti si alte din astea de se intind pe paine nu intra tot la ciocolata?
YoyoMan
Ba ma gandesc ca tot la ciocolata intra - cum nu?
Au unele mai multe alune samd - dar cred ca tot cioco e. Tre sa-i intrebam pe ciocoholici wink.gif


PS - sa nu va luati ciocolatade uns pe pita Galactic - aia e nasoala rau - nu se poate manca - am luat odata hh.gif
YOo
Serenity mai intai lasa-ma sa imi dau doctoratul pe reteta lui Tri ... Daca iese buna cioco, atunci nu mai mergem peste el si vii tu cu ciorapii la mine laugh.gif
Cred ca maine m-apuc de treaba ... Am sa te tin la curent rofl.gif

mutulica si Cla merci frumos pentru edificare ... tongue.gif
Intr-adevar Aramis sunt bestiale ... Mi-a adus si mie cineva din Germania. Este ceva timp de atunci unsure.gif

Mi-am adus aminte (multumita lui mutulica) de crema de cioco nutella drool.gif Isi mai aduce cineva aminte de gustul acela bestial licklips.gif ... Pacat ca acum asta de se gaseste la noi (daca se gaseste) nu mai are acelasi gust ...
user posted image
La fel si cu Finetti. Asta de la noi este o porcarie...

Yoyo ai dreptate cu Galactic ... alta porcarie.
YoyoMan
Apropos de Nutella - acuma cand am fost in Germania am vazut Nuttelarie! Am crezut ca ma sparg de ras! laugh.gif Era un magazin al celor care fac Nutella - nu stiu firma sigur - si scria afara exact in stilul in care scrie pe sticla de ciocolata de uns pe paine Nutellarie sau ceva de genul. Nu vreti sa stiti ce era inauntru. Eu nu am vazut-o in prima faza - dar am simtit-o - era un miros de cioco de iti ploua in gura instant! biggrin.gif
TriRegnum
Am fost in Bruges, in Belgia, si acolo era o strada plina numai cu magazine de ciocolata, toate formele, toate soiurile...m-am indopat atunci de numa'.
Excelenta cicolata, insa cam scumpa.
abis
Stiti ca barbatii din Marea Britanie au depasit femeile la consumul de ciocolata? Asa spune agentia Sky News...
TriRegnum
Intotdeauna barbatilor le plac mai mult dulciurile decat femeilor, probabil noi nu ne maturizam pe deplin niciodata si ramanem niste copii inlauntrul nostru.
milimetru
De abia acum am descoperit acest topic dulce. Am urmărit cu glandele salivare funcţionīnd din plin postările voastre şi mi-a venit o poftă teribilă de ciocolată.

Dacă vă īntrebaţi care e nemernicul care a votat ultima variantă, ei bine eu sīnt. Blestemaţi-mă...

Fără nici o legătură, īnsă, cu ciocolata (albă sau nu), această variantă de răspuns la un sondaj mi s-a părut atīt de năstruşnică īncīt... am folosit-o! Chiar dacă mă blestemaţi, eu tot vă rog de... iertare şi mai ales pe ComicDiva.

Păi cui altcuiva putea să-i treacă prin cap aşa o variantă de răspuns la propria īntrebare?! ohyeah.gif
YOo
QUOTE (YoyoMan @ 19 Jul 2004, 12:16 PM)
Apropos de Nutella - acuma cand am fost in Germania am vazut Nuttelarie! Am crezut ca ma sparg de ras! laugh.gif Era un magazin al celor care fac Nutella - nu stiu firma sigur - si scria afara exact in stilul in care scrie pe sticla de ciocolata de uns pe paine Nutellarie sau ceva de genul. Nu vreti sa stiti ce era inauntru. Eu nu am vazut-o in prima faza - dar am simtit-o - era un miros de cioco de iti ploua in gura instant! biggrin.gif

drool.gif cry.gif ... tre' sa ajung si yo acolo ... drool.gif

Yoyo ... cinicule! 50.gif ... Vorbesti aici de lucruri sfinte... tongue.gif
Cla
Pofta buna, YOo wink.gif

user posted image
YOo
clapping.gif ... merci frumos Cla ...

hmm.gif alt cinic ... rofl.gif
Cla
QUOTE (YOo @ 21 Jul 2004, 12:22 PM)
hmm.gif alt cinic ... rofl.gif

As fi acceptat si "poTc"... rofl.gif
YOo
Eu te cred c-ai fi acceptat ... dar tu te joci acilea cu sentimentele mele buey!!!

rofl.gif
liliana_caracas
QUOTE (TriRegnum @ 19 Jul 2004, 04:07 PM)
Intotdeauna barbatilor le plac mai mult dulciurile decat femeilor, probabil noi nu ne maturizam pe deplin niciodata si ramanem niste copii inlauntrul nostru.
eu am curajul sa te provoc la "duel"

tongue.gif tongue.gif
ComicDiva
QUOTE (xcross @ 19 Jul 2004, 06:13 PM)
De abia acum am descoperit acest topic dulce. Am urmărit cu glandele salivare funcţionīnd din plin postările voastre şi mi-a venit o poftă teribilă de ciocolată.

Dacă vă īntrebaţi care e nemernicul care a votat ultima variantă, ei bine eu sīnt. Blestemaţi-mă...

Fără nici o legătură, īnsă, cu ciocolata (albă sau nu), această variantă de răspuns la un sondaj mi s-a părut atīt de năstruşnică īncīt... am folosit-o! Chiar dacă mă blestemaţi, eu tot vă rog de... iertare şi mai ales pe ComicDiva.

Păi cui altcuiva putea să-i treacă prin cap aşa o variantă de răspuns la propria īntrebare?! ohyeah.gif

onestitatea e in topul virtutilor mele, biggrin.gif , chiar intre "facut pizza" si "echilibrarea unei lingurite pe nas".

e una nu am inteles niciodata citatul "Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get".

Ce ar putea fi intr-o cutie de bomboane de ciocolata in afara de bomboane de ciocolata? Aspirine?? blink.gif
YoyoMan
Superfaina chestia aia care ai facut-o Clearence - aia cu clatita. Cum ai reusit? Sa nu imi zici ca ai facut clatite rofl.gif
YOo
QUOTE (ComicDiva @ 22 Jul 2004, 12:00 PM)
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get".

Ce ar putea fi intr-o cutie de bomboane de ciocolata in afara de bomboane de ciocolata? Aspirine?? blink.gif

Pai yo cred ca zicala se refera la ceea ce ai putea sa gasesti in interiorul bomboanei ... nu in interiorul cutiei. Intelegi? Ca si in viata ... niciodata nu stii ce poti gasi intr-un om ... ce suflet are . True, Divo?

Buey ... fac un ultim apel (disperat de altfel ranting.gif) ... Cla si Yoyo ... NU VA MAI JUCATI CU SLABICIUNILE MELE!!!
cry.gif ... apropos ... ieri am cautat vreo 3 (trei) ore prin alimentari ca sa gasesc Nutella... Si NU am gasit cry.gif
Acum ati inteles de ce sunt disperat ... Si voi mai si puneti paie pe foc ...
Cla
QUOTE (YoyoMan @ 22 Jul 2004, 12:19 PM)
Superfaina chestia aia care ai facut-o Clearence - aia cu clatita. Cum ai reusit? Sa nu imi zici ca ai facut clatite rofl.gif

Pai bineinteles c-am facut clatite wink.gif Sa le fierb n-am reusit, dar... na, si dup-aia am scris cu degetul biggrin.gif

YOo, paie pe foc nu mai pun... innocent.gif Dar pe carbuni te pun ohyeah.gif
YOo
QUOTE (Clarence @ 22 Jul 2004, 02:36 PM)
Dar pe carbuni te pun ohyeah.gif

huh.gif ... blink.gif Nu am inteles ... Explica

P.S. Scumpa Diva scuze pt offtopic ... pls.gif ... diespam.gif
YoyoMan
Nu ai gasit YOo pentru ca nu se mai importa in Rromania... Asa ca nasol - tre sa ne multumim cu nasparlita de Finetti laugh.gif

Clearence - pacat ca nu le-ai dat un clocot inainte sa le prajesti. Sa vezi ce gust dobandesc licklips.gif wink.gif ohyeah.gif
Jazz
Sincer?
Am mancat ciocolata cam de peste tot dar mai buna ca Poiana aia cu cafea nu am gustat... drool.gif Am adus si-o tona, nasol e ca s-a terminat si ca ai mei nu pot sa imi trimita din cauza legilor absurde de la vama. cry.gif
ComicDiva
QUOTE (YOo @ 22 Jul 2004, 01:39 PM)
QUOTE (ComicDiva @ 22 Jul 2004, 12:00 PM)
"Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get".

Ce ar putea fi intr-o cutie de bomboane de ciocolata in afara de bomboane de ciocolata? Aspirine??  blink.gif

Pai yo cred ca zicala se refera la ceea ce ai putea sa gasesti in interiorul bomboanei ... nu in interiorul cutiei. Intelegi? Ca si in viata ... niciodata nu stii ce poti gasi intr-un om ... ce suflet are . True, Divo?

Buey ... fac un ultim apel (disperat de altfel ranting.gif) ... Cla si Yoyo ... NU VA MAI JUCATI CU SLABICIUNILE MELE!!!
cry.gif ... apropos ... ieri am cautat vreo 3 (trei) ore prin alimentari ca sa gasesc Nutella... Si NU am gasit cry.gif
Acum ati inteles de ce sunt disperat ... Si voi mai si puneti paie pe foc ...

multumesc pentru explicatie smile.gif

uite o varianta avansata a citatului:

Life... is like a box of chocolates. A cheap, thoughtless, perfunctory gift that nobody ever asks for. Unreturnable, because all you get back is another box of chocolates. You're stuck with this undefinable whipped-mint crap that you mindlessly wolf down when there's nothing else left to eat. Sure, once in a while, there's a peanut butter cup, or an English toffee. But they're gone too fast, the taste is fleeting. So you end up with nothing but broken bits, filled with hardened jelly and teeth-crunching nuts, and if you're desperate enough to eat those, all you've got left is a... is an empty box... filled with useless, brown paper wrappers.

sau

life is like a box of chocolates. Full of nuts!

also, incearca la supermagazinele "la fourmi" daca ai unul langa tine.
YOo
QUOTE (ComicDiva @ 22 Jul 2004, 05:51 PM)
multumesc pentru explicatie smile.gif

The pleasurrrreee devil.gif is mine ... all mine evil.gif ... whistling.gif ... Cu placere Divo tongue.gif

QUOTE
Life... is like a box of chocolates. A cheap, thoughtless, perfunctory gift that nobody ever asks for. Unreturnable, because all you get back is another box of chocolates. You're stuck with this undefinable whipped-mint crap that you mindlessly wolf down when there's nothing else left to eat. Sure, once in a while, there's a peanut butter cup, or an English toffee. But they're gone too fast, the taste is fleeting. So you end up with nothing but broken bits, filled with hardened jelly and teeth-crunching nuts, and if you're desperate enough to eat those, all you've got left is a... is an empty box... filled with useless, brown paper wrappers.


cry.gif ... imi placea mai mult definitia mea ... Asta ma deprima sad.gif

QUOTE
also, incearca la supermagazinele "la fourmi" daca ai unul langa tine.

Merci pentru sfat ... dar daca Yoyo are dreptate, atunci pot sa tot caut yo, ca ... dunno.gif

abis
Am vazut aseara Nutella in Carrefour, la Grozavesti. S-ar putea sa mai aiba si azi, dar nu bag mana in foc...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.