Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tarot
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2
carpatic
V-ati "jucat" ? Cu ce rezultate ?
Acum vreo 10 ani eram destul de "prins" de divinatia cu Tarotul, imi facusem un set (se gasesc si gata facute, eu am preferat sa mi-l fac singur...) si dadeam tiraje destul de frecvent, cu rezultate bune. Doar cu arcanele majore. Imi exersasem un ritual si un tip de tiraj propriu si ajunsesem chiar sa abuzez de "joc". In timp, m-am linistit, acum imi fac doar un tiraj pe an, la ziua mea de nastere.
TriRegnum
Am vrut de ieri sa sparg eu gheata aici, dar mi-era teama sa nu creada ceilalti altceva. Tarotul complet are 96 de arcane, desigur este foarte scump pentru a fi cumparat din cate am auzit.
Pe vremuri mai intindeam si eu cate o carte, in vremurile liceului, si sincer sa fiu imi ieseau multe si ma amuzam teribil. Oricum stiam sa mai intind si cartile obisnuite, cearceaful lui Napoleon etc, si mama stia, si bunica si mai bine si majoritatea rudelor din partea mamei stiu cate ceva - oricum eu nu mai am tarotul si cartile si nu mai am astfel de indeletniociri; imi place aceasta transmitere ereditara printre altele a intuitiei foarte bune, "a citirii" persoanei numai dintr-o privire, a premonitiilor (mereu simt cand ceva nu e in regula cu rudele sau cand se va intampla ceva neplacut, si inca din copilarie). Niciodata nu am dat asa mare atentie acestor chestiuni, uneori mi-as fi dorit sa nu le simt (mai ales premonitiile cand ma nelinisteau la culme) si imi pare rau ca nu seman in partea tatalui meu care nu simte si nu observa asa multe ca mama care e observa mult prea multe.

Nu stiu, probabil fiecare om are asemenea "capacitati" (daca pot fi numite asa) ca intuitie si premonitie, intotdeauna cand tii la o persoana stii chiar de la distanta cand nu se simte bine.

No, hai ca m-am laudat si cu ce nu doream sa se stie.
carpatic
Un set de Tarot pictat, manufacturat intr-adevar poate costa destul de mult, insa au aparut si la noi seturi tiparite, care se vindeau impreuna cu "cartea explicativa". Puteam si eu sa cumpar un set, insa am preferat sa mi-l fac singur pentru ca aceste "carti de joc", respectiv arcanele, se impregneaza astfel cu energia ta si pe de alta parte rezonezi mult mai bine cu simbolistica lor daca le-ai pictat in amanunt pe fiecare. Fiecare din arcanele majore are o incarcatura simbolica foarte complexa. E de preferat ca cel care le foloseste sa le protejeze de atingerea celorlalti, pentru a nu "amesteca influentele energetice".
@TriRegnum, intr-adevar folosirea Tarotului poate dezvolta o anumita capacitate de a "citi situatia", de a avea o privire de ansamblu asupra unei intamplari sau a unei persoane si pe baza acestei imagini intuitive sa poti aprofunda detaliile, prin observarea relatiilor intre diverse aspecte si interpretarea simbolurilor. De fapt pe asta se bazeaza interpretarea tirajelor.
Eu nu cred ca iti pare rau ca ai o capacitate de intuitie mai mare decat a celorlalti. Cred ca a spune ca nu mai vrei "sa simti si observi asa multe" e ca si cum ai spune ca nu mai vrei sa fii asa inteligent.
Ma asteptam de la tine sa iei o atitudine critica fata de tarot si de divinatie in general. Nu numai din punctul de vedere al Bisericii. Eu personal sunt foarte circumspect fata de cei care folosesc divinatia si sunt in mod deschis inpotriva ei (desi nu pare, dat fiind ca am deschis totusi acest topic). Sper sa avem o discutie despre binefacerile si pericolele divinatiei, daca este interes.
TriRegnum

Acum nu mai folosesc nici o divinatie, acum doar cu Dumnezeu. Dezaprob tot ce tine de ghicire, vrajitorie etc, dar aici nu suntem la religie si nu doresc sa intercalez aici si religia, la Dragoste mi s-a atras atentia.
Lucrand cu tarotul sau altfe forme de ghicire si vrajitorie (ex tabla oui/ja) pto deschde porti unde omul o poate pati rau de tot, poate diavolul sa intre in persoana respectiva in cel mai rau caz.
Eu de cand era sa o patesc in adolescenta m-am lasat de joaca...chiar si duhovnicul imi spunea "ai grija ca ai o aplecare spre rau" si m-am cumintit decat sa o patesc.
Nici eu personal si nici Biserica nu e de-acord cu folosirea acestor mijloace de ghicire, mai bine sa lasam pe Dumnezeu sa lucreze si sa nu mai chemam diavolul in "ajutor", caci nu ajuta pe om ci pe sine se ajuta.

Pericolele sunt: posedarea de diavol - nu cred ca vreti sa vedeti vreo exorcizare, eventual priviti filmul Exorcistul sa aveti o imagine cum face (exorcistul nostru cu care am vorbit mi-a confirmat ca in timpul slujbei au loc levitatii, violenta, etc).
thunder
QUOTE (TriRegnum @ 9 Jul 2004, 04:27 PM)
Pericolele sunt: posedarea de diavol - nu cred ca vreti sa vedeti vreo exorcizare, eventual priviti filmul Exorcistul sa aveti o imagine cum face (exorcistul nostru cu care am vorbit mi-a confirmat ca in timpul slujbei au loc levitatii, violenta, etc).

- scuze pt. off topic, dar e bine sa se precizeze. Tarotul este o forma de a "citi" ceea ce spun "cartile", nu o forma de apropiere cu entitati demonaice, sau o asa zisa posedare. Tarodul si "stiinta" care se ocupa de el este cam cum avem noi in domeniul calculatoarelor functie de R/O, adica "doar citire", nu si scriere, moment in care incepe fenomentul de posesivitate.

- pe de alta parte, pt. ca sa existe posibilitatea unui fenomen de posesiune, trebuie sa exista in aura subtila cit si in karma celui "viitor sau actual posedat" "puncte de legatura", sau asa zise "porti de legatura" cu planurile si entitatile demoniace. E ca si cum ai spune ca exista anumite predispozitii la unii oameni, mai ales la cei care in alte vieti s-au ocupat de magie neagra sau au facut multe multe rele in vietile trecute sau chiar in prezenta viata.

- levitatia care apare in momentul exorcizarii este datorate prezentei unui anume tip de energie divina (nu intru in detalii) care are ca tinta "purificarea" aurei si subtilului celui posetat si ca forma de protectie pt. cel care face exorcizarea.

- violenta apare in spacial cind demonul este "strins" legat karmic de cel posedat, si cind cel care face exorcizarea nu este la un nivel de trezire spirituala f. mare, de unde si "lupta" care se da pt. cel posedat si violentele care apar. Va dati seama, in fata unui spirti divin precum Iisus, demonii ar pleca "cumintetii", cel mult "schelaind" si bombanind in barba. jamie.gif Cu toate acestea, dupa cum ati aflat, exorcizari pot face si unii oameni pregatiti in acest sens.

- si ca o concluzie finala, revin la tarod. Stiinta sa nu este de factura malefica, chiar daca crestinismul limitat si habotnic il priveste asa. Este o adevarata stiinta si este cu atit mai exacta cu cit cel care il foloseste este mai treaz spiritual!

carpatic
TriRegnum, prima data cand ne-am intalnit la Han, ca de altfel si primul topic la care am participat aici, se referea la posedarea de diavol si am zis acolo cam ce cred despre asta. Ti-am zis ca n-am vazut pana acum decat o exorcizare "slaba", adica "un demon linistit" tongue.gif dar chiar vreau sa vad o exorcizare a unui "demon puternic".
Tarotul nu aree cum sa duca la "posedarea diabolica", el presupune un ritual de rezonare cu energiile superioare, dar nu invocari.
Eu sunt impotriva divinatiei pentru ca o consider inutila si periculoasa pentru ca distruge vointa si capacitatea de lupta a individului. Divinatia (in speta, cea cu Tarotul) implica o dubla cauzalitate:
1)arcanele extrase, care vor compune tirajul, sunt si rezultatul dispozitiei tale de moment si a imaginii preformate (intuite) despre evenimentul sau aspectul pentru care consulti Tarotul, deci influenta ta personala ca divinator e foarte mare in iesirea cartilor
2) interpretarea este potential foarte larga si rezultatul (imaginea concreta a problemei) e din nou influentat foarte mult de subconstientul tau si de expectantele tale exprimate sau nu
3) si poate cel mai important - in cazul tirajelor care presupun evolutia propriei persoane sau a celei pentru care se face tirajul rezultatul interpretarii are o influenta covarsitoare in ce priveste modul in care tu (subiectul) vei actiona in situatia data. De cele mai multe ori, convins fiind ca "Tarotul are dreptate" vei actiona, chiar inconstient, in moduri care il vor face sa aiba dreptate
Asadar, tu (ca "divinator") influentezi tirajul si interpretarea lui, iar rezultatul te va influenta pe tine in actiunile viitoare. De aceea spun ca divinatia e o piedica in fata vointei si dorintei de lupta.
Sunt insa si aspecte in care tirajul te poate ajuta in mod direct, in probleme punctuale. De exemplu am putut sa aflu de cateva ori subiectele la un examen de a doua zi, pot sa aflu rezultatul (tip pronosport) unui meci de fotbal, evolutia unei situatii sociale si politice, atitudinea unei anumite persoane fata de o anumita problema... Nu iese desigur intotdeauna, mai ales in probleme foarte concrete, marja insa e satisfacatoare si esecurile le pun doar pe seama greselilor mele in interpretare, pentru ca pot sa reiau interpretarea dupa consumarea evenimentului si sa imi dau seama unde am gresit. Sunt pe de alta parte si anumite probleme "blocate", adica la care imi dau seama imediat ca nu am acces, adica interpretarea devine "varza".
Un lucru insa nu am reusit niciodata cu Tarotul, desi la inceput am incercat - sa obtin profit direct cunoscand rezultatele viitoare. Am spus ca am obtinut rezultatele unor meciuri de fotbal, insa doar in conditiile in care dorinta mea era de pura curiozitate si o tineam pentru mine. In cazul completarii unui bilet la pronosport nu mi-a iesit niciodata nimic. Concluzia mea este ca de fapt conteaza enorm CE doresti sa faci cu Tarotul, ti se da acces la anumite informatii, dar doar cu conditia sa nu le folosesti in mod meschin.
Divinatia nu inseamna "ghicire". Etimologia termenului e destul de sugestiva wink.gif
TriRegnum
Eu nu mai tin minte mai nimic despre tarot. E atat de mult de atunci incat vag imi mai amintesc.
contraste
Daca vrei sa-ti reamintesti TRIREGNUM, si daca ai cunostinte temeinice de engleza, te poti loga si face un curs gratuit la www.lotustarot.com
IO
Chestia cu tarotu' e ca Biserica zice ca metodele de divinatie (tarot, OUIJA) fac rau la sanatate. "Deschid porti catre devil.gif ", chestii, trestii.
TriRegnum, tu ai practicat si divinatia cu Tarotul si esti si in Biserica. Ia zii... ti-a cauzat?

QUOTE (Carpatic)
TriRegnum, prima data cand ne-am intalnit la Han, ca de altfel si primul topic la care am participat aici, se referea la posedarea de diavol si am zis acolo cam ce cred despre asta. Ti-am zis ca n-am vazut pana acum decat o exorcizare "slaba", adica "un demon linistit" dar chiar vreau sa vad o exorcizare a unui "demon puternic".

In Romania sunt destule manastiri unde poti sa asisti la asa ceva: Frasinei, Vadu Lat, Cotmeana, Cernica, Bucium si multe altele... E riscant. Daca exorcizarea reuseste, Michiduta isi va indrepta atentiile catre persoana cea mai "slaba de inger" din auditoriu. Si, daca in jurul tau vor fi numa' calugari, banuiesti cam cine ar fi acea persoana... cool.gif
carpatic
Offtopic, pt. RZA:
dat fiind ca nu cred ca exista "ingeri" si ca am o viziune mai speciala in ce priveste natura a ceea ce indeobste se cheama "diavol" si "demoni", poti sa-mi aplici, strict ad-literam, titulatura de "slab de inger". Stiu ca exista manastiri unde se fac exorcizari, exista una chiar relativ aproape de mine, dar nu urmaresc cu tot dinadinsul sa vad o "exorcizare adevarata", nu mi se pare o experienta spirituala ci un show de isterie individuala si colectiva. De fapt ma intereseaza modul de manifestare a energiilor colective (in "auditoriu") si a fenomenelor psiho-fizice provocate in si de "pacient". Cand "diavolul trece in altul mai slab de inger" de fapt se produce o sensibilizare si activare a unor aspecte subconstiente, pe un fond labil preexistent. Parerea mea....
In ce priveste calugarii, am in general o parere ambivalenta despre ei. De fapt sunt putini calugari care au cu adevarat o relatie cu Divinitatea, multi sunt doar administratori si muncitori supusi voluntar unor reguli ceva mai restrictive decat viata "obisnuita". Multi sunt, asemeni credinciosilor de la sate, mistici simpli si nepreocupati de o reala evolutie spirituala. Desigur, iarasi e parerea mea. Interesant scrie despre calugari Damian Stanoiu (are multe nuvele despre viata de manastire) care a fost o perioada calugar. Nici urma de sfintenie in calugaria prezentata de el, dar desigur s-ar putea sa fie si el, in directia lui, un "extremist".
Ideea e ca intre toti sfintii calugari din preajma cu siguranta nu ma voi simti "cel mai slab de inger".
IO
Carpatic,

Daca tu nu crezi ca exista ingeri, nu inseamna automat ca ai si dreptate. Personal, sunt ferm convins de existenta lor... dar bineinteles ca nici asta nu inseamna ca eu as avea dreptate. In mod ideal, ar fi poate de dorit ca tu - ca persoana interesata de aspectele oculte - sa depui anumite eforturi la capatul carora sa fii in masura sa verifici singur prezenta lor. smile.gif
Expresia "slab de inger" trebuie inteleasa ad litteram. Adica slab, ne-aparat, neajutorat. Un astfel de om este fie parasit temporar de ingerii sai pazitori si sfatuitori, fie acestia nu sunt suficient de "hotarati". In cele mai multe cazuri e adevarata prima varianta - in special datorita vibratiei joase a faptelor rele, oamenii isi indeparteaza ingerul pazitor si ii atrag in preajma lor pe... ceilalti.
QUOTE
Cand "diavolul trece in altul mai slab de inger" de fapt se produce o sensibilizare si activare a unor aspecte subconstiente, pe un fond labil preexistent. Parerea mea....

Ai dreptate cu fondul labil preexistent. E nevoie de anumite caracteristici pentru ca demonul exorcizat sa poate agresa o alta persoana. De obicei, daca nu sunt prezenti neofiti la exorcizare, va incerca sa agreseze pe cineva din familia preotului care i-a "facut vant".
QUOTE
Interesant scrie despre calugari Damian Stanoiu (are multe nuvele despre viata de manastire) care a fost o perioada calugar. Nici urma de sfintenie in calugaria prezentata de el, dar desigur s-ar putea sa fie si el, in directia lui, un "extremist".

Daca acest Damian Stanoiu n-a intalnit nici urma de sfintenie in calugarie, cred ca ori are o problema in a intelege conceptul de "sfintenie", ori are o problema cu calugaria in general. Nici daca ar fi fost vorba de preoti nu i-as fi dat dreptate. Calugarii insa, sunt o categorie cu totul aparte. smile.gif
QUOTE
Ideea e ca intre toti sfintii calugari din preajma cu siguranta nu ma voi simti "cel mai slab de inger".

Daca ai o atat de buna parere despre tine incat sa crezi ca esti mai aparat (la asta se reduce totul) decat un calugar, eu nu mai am nimic de zis... decat ca gresesti si ca la un moment dat vei realiza si cat de mult. smile.gif In caz ca esti dispus sa accepti un sfat prietenesc, parerea mea e ca inainte de a intreprinde anumite actiuni e bine sa stii exact cu ce ai de-a face. Daca te pot ajuta cateva informatii, cu draga inima.
just my 2 c
carpatic
RZA,
eu nu pot sustine ca nu am dreptate. Modul in care am ajuns la concluziile in care cred acum e simplu: un sir de rationamente logice si diverse lecturi, punctate si influentate fundamental de experiente personale. In acord cu stilul adoptat de mine pana acum, calea de a ma convinge de existenta/inexistenta ingerilor e sa incerc sa imi Demonstrez ca ei nu exista. Daca pe parcursul acestei incercari voi primi dovada ca am luat-o pe o cale gresita problema va fi lamurita. Imi dai tu un sfat despre CUM pot sa probez existenta lor ? smile.gif Chiar sa "ispitim pe Domnul Dumnezeu" dar cu masura si cu chibzuinta.
Eu nu cred in existenta lor in primul rand pt. ca nu cred ca sunt necesari - Dumnezeu te apara fara intermediari, la fel cum poate comunica direct cu tine fara intermediari. La fel cum te poate si admonesta uneori, fara sa aiba nevoie de intermediari. Ori, daca nu sunt necesari, nu conteaza - nu neg ca e posibil sa existe fiinte supraumane, dar ele nu sunt "ingeri protectori" ci pur si simplu o treapta superioara de evolutie a sufletului. Nu am nici dovada certa ca ar exista insa.
Damian Stanoiu sufera de nevoia de a crea comedie si probabil de ceva frustrari personale legate de experienta monahala. De aceea am zis ca probabil e "extremist".
Am intalnit undeva (nu in Ro) un calugar franciscan, batran, care m-a rascolit in modul cel mai bun posibil. Nu am vorbit efectiv cu el, dar tot ce s-a intamplat a ramas pentru mine un episod uluitor si pilduitor. Sunt si multi calugari ortodocsi incarcati de o mare spiritualitate si mai ales o mare caldura si deschidere sufleteasca si-i stimez si apreciez. Dar statutul foicial de calugar in sine nu garanteaza nimic, totul tine de efortul si capacitatea personala a individului de a-si asuma calea. Sunt si rebuturi printre calugari, in sens spiritual.
Cred ca sunt aparat in aceeasi masura in care e aparat oricine altcineva, dar am mare incredere ca voi fi aparat atunci cand situatia va fi deosebita. Cred ca fiecare dintre noi suntem unelte de lupta impotriva "diavolului" si ca trebuie sa ne asumam constient acest rol, nu sa ne ascundem, sa fugim sau sa ne pierdem in teama. De aceea intr-o "exorcizare" toti cei prezenti ar trebui sa participe activ, nu sa urmareasca spectacolul curiosi si tematori ca "dracu va intra in ei". Exorcizarile sunt efectiv circ, pentru ca lumea asta vrea si nenorocitul care face spume stie ca circ trebuie sa dea privitorilor.
IO
Carpatic

Spui ca ai ajuns la concluzia ca nu exista ingeri si nici demoni printr-un sir de rationamente logice, de carti citite si de experiente personale. Iti marturisesc cinstit ca nu inteleg nici cum poti ajunge la o concluzie logica privind existenta ingerilor, nici cum din cartile citite ai "sarit" multitudinea de carti care abordeaza tema existentelor si ierarhiilor angelice si nici cum prin experienta personala ti s-a confirmat inexistenta a ceva. Ma rog...
Ca sa probezi existenta ingerilor la nivel senzorial, inseamna sa-ti ridici vibratia pana la un nivel care sa-ti permita asa-numita "vedere duhovniceasca". Asta se obtine in cativa ani de practica spirituala cu tot ceea ce presupune aceasta - post, viata echilibrata, rugaciune, meditatie etc. Daca esti dispus la asa ceva, vor veni si confirmarile. smile.gif
E adevarat ca Dumnezeu te apara si comunica si fara intermediari... dar in cazuri rarissime. Eu stiu doar 2 cazuri cand o fiinta a fost aparata si vegheata chiar de Tatal Ceresc pe tot parcursul vietii: Moise si Iisus. In toate celelalte cazuri, actioneaza asa-numita "delegare a autoritatii". Asa cum bine ai observat, exista si entitati destrupate care nu sunt ingeri sau demoni. Sunt structurile superioare destrupate ale celor care au "murit", aflate intr-un anumit loc si pentru o anumita misiune. wink.gif
Mai spui ca tu crezi ca esti aparat in aceeasi masura ca oricare altul. E fals, nu exista doi oameni care sa fie la fel de aparati. In acest caz, absolut toti am fi la fel de afectati/neafectati de boli, nefericiri, accidente etc. Gradul de protectie al fiecarui individ difera de o serie de factori prea lunga ca s-o insir aici, dar cel determinant este conduita de viata a fiecaruia dintre noi. smile.gif
Nici in privinta exorcizarii nu-ti dau dreptate. Daca tu te duci la una si incepi sa "participi activ" e ca si cum asisti la un meci Tyson-Lewis si, fiind de partea lui Lewis, te repezi in ring sa-i tragi una lui Tyson. Fii mai prudent... smile.gif
Nenorocitul care face spume la o exorcizare nu face circul la care te referi in mod constient. E in situatia unei gazde plecate temporar in concediu, care habar n-are ca in lipsa ei chiriasul da un bairam monstruos, ii distruge casa si deranjeaza vecinii. biggrin.gif
carpatic
RZA, nu am "sarit" cartile care vorbesc despre ierarhiile angelice sau demonice. Pomenirea acestor structuri ierarhice si categorisirea entitatilor care le formeaza sunt vechi de cand lumea si se regasesc in multe curente teozofice, mistice sau religioase. Am avut curiozitatea sa ma informez despre diferitele gnoze si despre kaballa, printre altele si totusi nu am aprofundat efectiv studiul nici uneia dintre ele tocmai din cauza complicatiei ierarhice in care se pierd. Principiul meu este ca totul e simplu, insa omul a reusit intotdeauna sa complice lucrurile cautand explicatii acolo unde nu exista intrebari.
Am mai spus, nu am certitudinea ca ingerii nu exista, dar nu ii consider necesari si nevazandu-le rostul mi se pare ca varianta cea mai normala e inexistenta lor.
Nu imi bazez conceptele exclusiv pe ratiune, am trecut si prin faza asta si am ajuns la aberatii majore, de aceea si spun ca a cauta cunoasterea doar prin ratiune (da, celebra "cunoastere luciferica") e o capcana.
"Delegarea autoritatii" are loc desigur, chiar prin oameni. Unii oameni, pe care cateodata ii numim "sfinti", devin relee ale Divinitatii in relatia cu cei din jur (desi nu toti sfintii consfintiti au fost "relee" si nu toate "releele" au fost trecute in tagma sfintilor).
Uite, iti pun o intrebare - cum iti dai seama, intr-o "sesiune de comunicare", ca cel cu care comunici (sau mai bine zis "iti comunica" de vreme ce de regula cam asa se intampla) este insusi Dumnezeu sau e doar un inger ? Nu imi spune ca "i se arata", aratarile sunt bune pentru pilde si pentru credinta maselor.
QUOTE
Mai spui ca tu crezi ca esti aparat in aceeasi masura ca oricare altul. E fals, nu exista doi oameni care sa fie la fel de aparati. In acest caz, absolut toti am fi la fel de afectati/neafectati de boli, nefericiri, accidente etc. Gradul de protectie al fiecarui individ difera de o serie de factori prea lunga ca s-o insir aici, dar cel determinant este conduita de viata a fiecaruia dintre noi.

Chiar tu o spui, chiar daca indirect - apararea nu se refera la "boli, nefericiri, accidente", astea ni le facem cu mana noastra si sunt rasplata si lectiile meritate, dar in acelasi timp utile (ca majoritatea prefera sa nu invete din ele, e altceva). Apararea se refera la ajutorul care ni se da, fiecaruia in parte, pentru a evolua, in masura in care suntem pregatiti si capabili sa o facem, si de asemenea se refera la corijarea anumitor aspecte de care uneori ne lasam tarati spre o directie gresita.
"Parabola" ta cu meciul de box e foarte buna, si prudenta este esentiala si necesara, pentru ca e usor sa cazi in capcana lui "EU POT" si sa pierzi sprijinul tocmai cand ai cea mai mare nevoie de el, tocmai pentru ca ai ales sa-l ignori (sau chiar respingi). Tocmai aici se leaga povestea cu Lucifer, dar si povestea Magicianului prin excelenta, care si-a invins frica si POATE.
"Chiriasul" este parte din noi si din esenta noastra tot timpul, pana in momentul cand revenirea in esenta divina il face sa se resoarba. El se manifesta atunci cand il lasam noi s-o faca si "posedarea" e un act de consimtire inconstienta, declansata de aspecte psiho-sociale adesea greu de decelat. "Posedarea" e un fenomen universal dar se manifesta in forme diferite (si e receptat diferit) in functie de regiunea in care apare (am citit cateva articole, dar mi-ar placea sa citesc o lucrare serioasa pe tema etno-psihiatriei).
IO
QUOTE
RZA, nu am "sarit" cartile care vorbesc despre ierarhiile angelice sau demonice. Pomenirea acestor structuri ierarhice si categorisirea entitatilor care le formeaza sunt vechi de cand lumea si se regasesc in multe curente teozofice, mistice sau religioase. Am avut curiozitatea sa ma informez despre diferitele gnoze si despre kaballa, printre altele si totusi nu am aprofundat efectiv studiul nici uneia dintre ele tocmai din cauza complicatiei ierarhice in care se pierd. Principiul meu este ca totul e simplu, insa omul a reusit intotdeauna sa complice lucrurile cautand explicatii acolo unde nu exista intrebari.
Am mai spus, nu am certitudinea ca ingerii nu exista, dar nu ii consider necesari si nevazandu-le rostul mi se pare ca varianta cea mai normala e inexistenta lor.
Nu imi bazez conceptele exclusiv pe ratiune, am trecut si prin faza asta si am ajuns la aberatii majore, de aceea si spun ca a cauta cunoasterea doar prin ratiune (da, celebra "cunoastere luciferica") e o capcana.
"Delegarea autoritatii" are loc desigur, chiar prin oameni. Unii oameni, pe care cateodata ii numim "sfinti", devin relee ale Divinitatii in relatia cu cei din jur (desi nu toti sfintii consfintiti au fost "relee" si nu toate "releele" au fost trecute in tagma sfintilor).

Pana aici sunt perfect de acord cu tine. Dupa cum am zis, vei avea certitudinea existentei ingerilor cand vei putea sa-i vezi. De ce sa nu fie necesari? In Biblie, ingerii apar ca avand functie de protectie, mesageri, alinare, vindecare, salvare, pedepsire etc. In cartea "Despre ingeri", Andrei Plesu incearca o explicare a regnului angelic ca interfata intre Dumnezeu si om, si a prezentei ingerului pe tot parcursul evolutiei umane ca avand rolul de a "conjuga neobosit la conditional-optativ" (mi-a placut la nebunie expresia) toate actiunile omului. smile.gif
QUOTE
Uite, iti pun o intrebare - cum iti dai seama, intr-o "sesiune de comunicare", ca cel cu care comunici (sau mai bine zis "iti comunica" de vreme ce de regula cam asa se intampla) este insusi Dumnezeu sau e doar un inger ? Nu imi spune ca "i se arata", aratarile sunt bune pentru pilde si pentru credinta maselor.

Nu practic "sesiunile de comunicare". In primul rand pentru ca le consider ne-crestine (si periculoase) si in al doilea rand pentru ca plec de la premiza ca ce imi este dat sa aflu stiu deja, iar ce nu-mi este dat sa aflu nu imi este accesibil - si daca ma incapatanez sa descopar lucruri pentru care nu sunt pregatit, acestea vor sfarsi prin a-mi face rau. In schimb ma rog si atunci stiu ca rugaciunile mele ajung la destinatar printr-un releu format din ingeri aflati pe trepte vibrationale tot mai inalte. Este un alt rol al lor, de a prelua si a duce catre Dumnezeu rugacinile noastre, la fel cum in crestinism Fecioara Maria are rolul de a duce rugaciunile credinciosilor Fiului ei, pentru a le obtine iertarea. Ca sa-ti raspund la intrebare, stiu ca atunci cand ma rog comunic cu Dumnezeu. Dar prin intermediul unor ingeri. Sunt si cazuri de oameni care reusesc sa comunice direct cu Tatal Ceresc, dar nu ma numar printre acestia. In ce priveste "aratarile", n-am prea avut parte de asa ceva...
QUOTE
Apararea se refera la ajutorul care ni se da, fiecaruia in parte, pentru a evolua, in masura in care suntem pregatiti si capabili sa o facem, si de asemenea se refera la corijarea anumitor aspecte de care uneori ne lasam tarati spre o directie gresita.

Da - si cine crezi ca se ocupa de aspectele astea? Ai descris cateva din atributiile ingerului pazitor. Evident, cu tot aportul sau, sunt oameni care se incapataneaza sa nu tina cont de "semnalele" pe care le primesc si sa faca dupa mintea lor. In astfel de cazuri, nu numai ca-si crucifica ingerul pazitor prin vibratia joasa a faptelor de care sunt capabili, dar in final vor reusi sa-l alunge - cu consecinte dramatice atat pentru ei cat si pentru el. Pentru "parasire de obiectiv" pedeapsa este venirea acelui inger la intrupare - iar viata cu trup este cel mai cumplit canon pentru un inger. In societatea umana actuala sunt foarte multi ingeri care-si ispasesc un astfel de canon. Din pacate le este cu atat mai greu sa revina in ierarhiile angelice cu cat, datorita lipsei de iubire dintre oameni, acesti ingeri se angreneaza in relatii karmice atat cu fostii "clienti" cat si cu agresorii care i-au determinat sa-i paraseasca, devenind - datorita bunatatii lor - victime sigure. Sprijinul pe care ingerii il acorda unui om nu se manifesta in momentul x sau in momentul y; ei se asigura ca cel pazit va ajunge (evolutiv vorbind) din punctul A in punctul B. Este deci mai degraba pazirea unui traiect decat al unui summum de momente...
QUOTE
"Chiriasul" este parte din noi si din esenta noastra tot timpul, pana in momentul cand revenirea in esenta divina il face sa se resoarba. El se manifesta atunci cand il lasam noi s-o faca si "posedarea" e un act de consimtire inconstienta, declansata de aspecte psiho-sociale adesea greu de decelat. "Posedarea" e un fenomen universal dar se manifesta in forme diferite (si e receptat diferit) in functie de regiunea in care apare (am citit cateva articole, dar mi-ar placea sa citesc o lucrare serioasa pe tema etno-psihiatriei).

In terminologia psihiatrica, "posedarea" se traduce prin "sindrom schizoid" (dedublare de personalitate). Din putinul pe care-l stiu despre acest subiect, toate bolile psihice sunt forme de posedare, aflate, asa cum bine ai remarcat, in stadii diferite. Faptul ca manifestarile/exteriorizarile suferindului sunt dependente de o serie de factori geografici, culturali, religiosi etc. arata, dupa parerea mea, ca mintile noastre sunt conditionate de aspectele particulare (vezi forma de exteriorizare a posedarii), in timp ce sufletele noastre sunt subordonate unor aspecte generale (vezi punctele comune ale posedarii: vorbit in limbi necunoscute sau straine, tendinta de agresare a celor din jur, proferarea de blasfemii, unele "mici" manifestari de tip PK s.a.m.d.). Medicina moderna a renuntat pe rand la teoriile conform carora posedarea era fie o criza de epilepsie, fie cauzata de o afectare a lobului frontal, fie de tulburari hormonale aferente adolescentei, fie de modificari dramatice ale echilibrului chimic al organismului... si recurge ca "solutii" la izolarea suferindului si la indoparea acestuia cu neuroinhibitori... Sincer, nu cred ca asta e o rezolvare. Poate si fie pentru simplul fapt ca am vazut nebuni incurabili (si furiosi) complet vindecati prin ritualuri de exorcizare. smile.gif
gio19ro
QUOTE (carpatic @ 22 Jul 2004, 10:40 AM)
Am mai spus, nu am certitudinea ca ingerii nu exista, dar nu ii consider necesari si nevazandu-le rostul mi se pare ca varianta cea mai normala e inexistenta lor.

Judecand dupa aceeasi logica si fiind evident faptul ca oamenii nu sunt necesari si "nevazandu-le rostul", mi se pare ca varianta cea mai normala este inexistenta lor. glases.gif
carpatic
De fapt suntem offtopic, dar discutia cred ca are potential.

QUOTE
plec de la premiza ca ce imi este dat sa aflu stiu deja, iar ce nu-mi este dat sa aflu nu imi este accesibil

S-ar putea ca eu sa fi inteles din asta altceva decat ai vrut tu sa spui. Adica pornesti in viata asta cu un sumum al cunoasterii potentiale, accesibile si "date" pentru aceasta etapa, pe care ajungi treptat sa le constientizezi ? Iar alte lucruri nu iti sunt accesibile pentru ca nu esti pregatit sa le procesezi si integrezi corect ?
Eu cred ca putem ajunge in aceasta viata (sau mai bine zis la finalul ei) sa stim TOT, asta la modul teoretic si ca potentialitate, evident probabilitatea e direct proportionala cu gradul de evolutie la care ne situam si cu efortul pe care il depunem in acest sens. Ca fiinte umane nu cunoasterea ne este ingradita, ci scopul cunoasterii, adica "muscatul din fructul Pomului Vietii Vesnice". Ai dreptate insa cu cunoasterea lucrurilor "pentru care nu esti pregatit", ea pot duce, manipulata gresit, la distrugerea nu numai a noastra dar si a altora din jurul nostru. Sau, ca sa nu dam sentinte prea dure, duc la o "amanare". Cunostintele in sine nu provoaca distrugere, ci modul in care sunt ele folosite sau modul in care sunt folosite de altii carora uneori din nechibzuinta le impartasim.
In legatura cu "ratarea" ingerilor, chiar daca as crede in existenta si rolul lor nu as fi de acord. Involutia nu ajuta pe nimeni, nici macar ca pedeapsa. Pedeapsa divina e una exemplara intotdeauna, nu una distructiva, distrugerea e un atribut pe care ni l-am asumat noi ( adica o parte din noi) atunci... demult... rolleyes.gif Cum se comporta un om care de fapt e inger intrupat (adica pedepsit) ? Ce rol are in societate, cum reactioneaza si cu ce se ocupa ? Sunt multe astfel de specimene ?
"Sesiunile de comunicare" pot fi provocate de tine sau de "cealalta parte". De fapt, chiar daca nu m-am desfasurat in topicul legat de asta, eu prin Magician inteleg tocmai pe acela care vrea si poate initia o astfel de "sesiune", si cel putin are impresia ca o poate si controla in anumite limite. Nu sunt de acord cu acest tip de abordare, am mai zis de ce. Insa cele initiate din cealalta parte se pot intampla, chiar daca nu le ceri si nu le cultivi. Sunt periculoase si ele in masura in care nu esti capabil sa le intelegi si pe de alta parte sunt si ele provocate tot de tine, dar nu la modul direct.
Un exemplu comun de "sesiune de comunicare" este momentul in care primesti binecuvantarea, de la o persoana de o spiritualitate inalta. Asta er fi "comunicare prin releu" smile.gif
Exorcizarea vindeca "posedarea" datorita 1) increderii (chiar subconstiente) pe care "posedatul" o are in actul in sine si in persoana exorcistului ;2) functiei de "releu" a exorcistului si uneori a celor din jur, in sensul inducerii unei stari de liniste si incredere. Liniste interioara si incredere sunt factorii simpli de care are nevoie orice "nebun" pentru a se vindeca. Daca vei convinge toti nebunii (indiferent de incadrarea psihiatrica) ca sunt posedati si-i vei duce la un exorcist capabil vei obtine "vindecari miraculoase" intr-un procent care te-ar indemna sa-ti patentezi ideea global ohyeah.gif

IO
QUOTE
QUOTE

plec de la premiza ca ce imi este dat sa aflu stiu deja, iar ce nu-mi este dat sa aflu nu imi este accesibil

S-ar putea ca eu sa fi inteles din asta altceva decat ai vrut tu sa spui. Adica pornesti in viata asta cu un sumum al cunoasterii potentiale, accesibile si "date" pentru aceasta etapa, pe care ajungi treptat sa le constientizezi ? Iar alte lucruri nu iti sunt accesibile pentru ca nu esti pregatit sa le procesezi si integrezi corect ?

Aproximativ. Pornesc in viata asta cu convingerea ca mai am de parcurs o etapa, atat in Cer cat si pe Pamant, la capatul careia voi dispune de toate informatiile pentru vehicularea carora am fost "prevazut". Constientizarea graduala a acestor informatii care deocamdata se afla in stadiul de potentialitate o pot face atat fortand lucrurile - si asumandu-mi implicit riscul ca la un moment dat sa primesc "mai mult decat pot duce" - cat si asteptand ca ele sa decurga firesc, in sensul ca la momentul potrivit mi se va oferi informatia potrivita, benefica si necesara mie in acel moment. Cam asta am vrut sa exprim... smile.gif
QUOTE
Eu cred ca putem ajunge in aceasta viata (sau mai bine zis la finalul ei) sa stim TOT, asta la modul teoretic si ca potentialitate, evident probabilitatea e direct proportionala cu gradul de evolutie la care ne situam si cu efortul pe care il depunem in acest sens.

La finalul vietii, evident ca vom avea acces la realitati subtile inaccesibile pana atunci, dar asta nu inseamna nici pe departe ca vom sti TOT - daca, bineinteles, excludem din discutie posibilitatea improbabila a atingerii starii de indumnezeire la sfarsitul acestei vieti - ci vom avea acces la informatiile aflate pe paliere vibrationale inferioare sau cel mult egale noua. Este, daca-mi permiti o comparatie, situatia unui om care e la balconul etajului 4 al unui bloc si nu poate privi in sus. El vede ce se intampla pe balcoanele etajelor 1, 2 si 3 si deasmenea mai poate privi in balcoanele vecinilor de la 4. Dar atat. Iar "blocul" de care vorbim (sa-i zicem Cronica Akasha...) are mai mult de 4 etaje si din pacate pentru a ajunge "pe acoperis" nu exista lift. Doar niste trepte pe care trebuie sa le urcam in genunchi...
QUOTE
Ca fiinte umane nu cunoasterea ne este ingradita, ci scopul cunoasterii, adica "muscatul din fructul Pomului Vietii Vesnice".

Depinde ce intelegi prin cunoastere. Oamenii ar trebui sa inteleaga ca intotdeauna vor exista Taine de nepatruns pentru ei. Indumnezeirea, sau dobandirea asemanarii cu Tatal Ceresc, nu presupune si Omniscienta. In acest sens, cred ca anumite atribute ale Creatorului constituie prerogative absolute pentru El si de neatins pentru ceea ce este creat. smile.gif
QUOTE
In legatura cu "ratarea" ingerilor, chiar daca as crede in existenta si rolul lor nu as fi de acord. Involutia nu ajuta pe nimeni, nici macar ca pedeapsa. Pedeapsa divina e una exemplara intotdeauna, nu una distructiva, distrugerea e un atribut pe care ni l-am asumat noi ( adica o parte din noi) atunci... demult...

Cine a vorbit de involutie? E ca si cum ai spune ca evoluezi doar prin bucurii, iar prin suferinte involuezi. "Scolirea" in trup a ingerilor de care am discutat se face in folosul lor. Ei au de invatat anumite lectii pe care, asemenea oamenilor, le pot asimila mult mai repede in trup. Nu am intrat in prea multe amanunte, dar in ultima parte a canonului (care variaza de la 1 - 7 vieti cu trup) acesti ingeri arata o darzenie absolut spectaculoasa de a-si incheia periplul prin materie si de a reveni acolo unde le este locul, surclasand de multe ori Legea Karmei... Sunt cazuri de sacrificii "intamplatoare" si "ciudate" cand, de exemplu, dintr-o cladire in flacari, un om a fost salvat de interventia unui "simplu trecator" aflat ca din intampare la fata locului, cu pretul vietii acestuia. Este un exemplu de intalnire (si rezolvare) karmica a cuplului pazit-pazitor.
QUOTE
Cum se comporta un om care de fapt e inger intrupat (adica pedepsit) ? Ce rol are in societate, cum reactioneaza si cu ce se ocupa ? Sunt multe astfel de specimene ?

Sunt multe astfel de cazuri. Se comporta absolut normal si reactioneaza ca orice om. Trebuie sa intelegi ca trupul (structura 1) are, printre altele, si defectul de a opaciza perceptiile celorlalte 9 structuri. Ei nu realizeaza nici ce sunt, nici cu ce au gresit si nici ce ar trebuie sa faca pentru a se "mantui". Exact la fel ca noi, restul. In schimb, manifesta anumite trasaturi - blandete, pozitivism, fidelitate, bunatate, le este imposibil sa faca rau (ei nu au implementata in structuri nici macar informatia de "rau"), au momente cand se intristeaza fara motiv, reverii, o senzatie de dor nedefinit de "casa" - senzatie caracteristica si oamenilor foarte evoluati - si in general sunt considerati parteneri optimi in asocieri sau mariaje.
QUOTE
Liniste interioara si incredere sunt factorii simpli de care are nevoie orice "nebun" pentru a se vindeca.

As vrea ca lucrurile sa fie atat de simple si de usoare cum le prezinti tu. Dar nu sunt. Factorii de care are nevoie un nebun pentru a se vindeca sunt extrem de numerosi si trebuie corelati pentru o vindecare efectiva. La fel cum si conditiile pentru ca o persoana sa fie posedata pentru a ajunge la manifestari clinice sunt numeroase. Altfel, cca 95% din omenire e "usor sarita" si nici restul nu se simte prea bine...
QUOTE
Daca vei convinge toti nebunii (indiferent de incadrarea psihiatrica) ca sunt posedati si-i vei duce la un exorcist capabil vei obtine "vindecari miraculoase" intr-un procent care te-ar indemna sa-ti patentezi ideea global

Aha, efectu' placebo strikes again. biggrin.gif Pai daca "there is no spoon" hai sa convingem oamenii ca pot sa zboare si apoi sa-i aruncam de pe bloc, ce zici? In plus, daca pentru tine un exorcist capabil e unu' cu talente de convingere/sugestie ridicate, n-am ce spune... Decat ca pentru mine un exorcist capabil este o persoana cu varsta astrala mare, cu multe structuri configurate, cu anumite calitati, cu o anumita zestre ancestrala si cu un regim de viata dus sub semnul menirii sale. Daca ai vorbit cu preoti/calugari despre cam ce fel de oameni sunt cei care se ocupa de exorcizari, cred ca ti s-a spus ca sunt un fel de "trupe de comando" antrenate special. Mie da. smile.gif
bdl
Moderatoruleeee,
Te rog zi-mi si mie legatura intre TAROT care e subiectul de discutie si exorcizare, unde bate apa in piua rza si Omu bun.... wink.gif

Omu Bun, pai cum sa nu ma bag si eu in seama cind vad cum oameni care se considera cu carte insira chestii neverificabile citusi de putin dar vor sa le luam de adevarate? Miine vine rza si ne spune ca are o colonie de Draci acasa .... rofl.gif si categoric nu putem sa-l contrazicem ca nu sintem in domeniu, nu-i asa?
Si ca sa fim ontopic, pt mine tarotul e ghicitul in carti, dar de la etapa "tiganca din parc" s-a trecut la "tiganca cu facultate".... mwah1.gif
thunder
QUOTE (RZA @ 20 Jul 2004, 07:01 PM)
In Romania sunt destule manastiri unde poti sa asisti la asa ceva: Frasinei, Vadu Lat, Cotmeana, Cernica, Bucium si multe altele... E riscant. Daca exorcizarea reuseste, Michiduta isi va indrepta atentiile catre persoana cea mai "slaba de inger" din auditoriu. Si, daca in jurul tau vor fi numa' calugari, banuiesti cam cine ar fi acea persoana...

- e putin cam off topic subiectul, dar poate ca e bine ca se discuta, pt. a se intelege niste "lucruri" mai putin cunoscute de publicul larg.

- subiect: fenomenul de posesiune

- ca si in cazul analogiei cu radioul, unde pt. a putea receptiona un anume post de radio, care emite pe o anumita lungime de unda, trebuie sa-ti programezi propriul aparat de radio la acea lungime de unda, moment in care se produce fenomenul de rezonanta intre acea emisie si propria ta "cutie de rezonanta" (radioul). In cazul omului, lucrurile stau cam la fel, insa mult mult mai complex. In cazul fiintei umane, avem sute si mii de "radiouri", de cutii de rezonanta. Dintre ele 7 sint principale, asa numitii centri de forta, sau chakras. La nivelul lor se produc fenomenele de rezonanta intre structurile subtile ale fiintei si respectivele energii conexe cu fiecare dintre aceste "cutii de rezonanta". Gorso modo vorbind, avem doua tipuri de lumi si realitati subtile (posturi de emisie radio sa le zicem), lumea divina si lumea demoniaca, satanica chiar. Evident ca intre aceste doua extreme exista o multime mare mare de lumi intermediare si "emisii" subtile, insa ne vor referi acum strict la aceste doua cazuri extreme.

- pt. ca fenomenul de posesie sa se poata produce si persista, este clar ca in aura si structura subtila a celui posedat exista "brese de legatura" (rezonanta) cu acele lumi infernale. Prin aceste "brese", diferite entitati satantice sau demoniace, interactioneaza cu fiinta posedata. In functie de cit de mare este "bresa", cit de "fixata" in aura si structurile celui posedat, fenomenul de posesiune e mai mare sau mai mica. In cazurile extreme, se poate ajunge chiar pina la posesiunea completa a corpului fizic si a altor structuri subtile, incit demonii/demonul poate chiar sa preia controlul corpului fizic al acelei fiinte. Aceasta este cauza subtil energetica. O cauza mai profunda si mai putin cunoscuta este aceea de "karma de suferinta" a celui posedat, karma acumulata prin grave si mari (imense) greseli facute de acel spirit (de regula manifestat in alte vieti anterioare) fata de alti oameni, sau fata de grupuri de oameni, fata de invataturile sfinte, sau fiinte sfinte si, deloc intimplator si f. des intilnit, datorita "conlucrarii" in alta viata anterioara a acelui spirit cu alte entitati satanice, adica au fost vrajitori sau magicieni negri, si/sau intr-un fel sau altul, si-au "vindut" sufletul satanei.

- deci, pt. a elimina un efect, e necesar a se elimina in special cauza care l-a produs si il intretine.

- energetic vorbind, in momentul exorcizarii, aura si structurile subtile ale posedatului sint infuzate cu o energie divina elevata, inalta, ceea ce face ca elementele rezonatorii launtrice sa-si schimbe frecventa de vibratie (lungimea de unda), si odata cu aceasta schimbare se rupe si "transmisia" (legatura) cu acele lumi satanice si cu respectivii demoni care il "posedau" (locuiau). Fenomenul de posesivitate are uneori o posesivitate a unui demon, acelasi mereu, alteori a mai multi demoni, aceiasi sau schimbatori. Se pare ca cei mai greu de scos sint cei care sint "propietari unici" ai posedatului.

- cauzal (karmic) vorbind, in momentul exorcizarii, trebuie "arsa" acea karma, acea cauza care intretine acea legatura subtila. Nu as putea spune cum se petrece asta in timpul ritualurilor crestine, in biserica, insa e musai sa se petreaca si asta, caci altfel, daca nu se elimina cauza principala, efectul poate reapare, adica demonii se vor intoarce, pt. ca mai au niste "polite" de platit (suferinta pe care acel spirit a produs-o altor fiinte).

- nu e obligatoriu ca acel demon sa "intre" la altul in aura dintre cei din preajma, dar in mod sigur astfel de demoni sint obisnuiti sa primeasca de-a gata "hrana" oferita de cel posedat de ei, motiv pt. care lupta din rasputeri sa nu-si piarda musteriul. Sint insa multi alti demoni care exista si fara sa posede pe cineva anume, cel putin nu total, si cite putin la unii si la altii, mai ales pe la cei care nu cred ca exista lumile demoniace si demonii. ohmy.gif

- diferitele manifestari urite, grotesti si chiar evident demoniace ale unor astfel de fiinte, chiar si temporar manifestate, implica si atesta faptul ca acea fiinta este posedata partial. Exista de ex. demoni specifici unor "meserii" vechi, ca de ex. : demoni ai tutunului, ai alcolului, ai drogurilor, ai cafelei, ba chiar si ai mincatorilor de carne si altii. Fiecare dintre aceste "meserii" implica accesul la anumite energii dizarmonioase, malefice, perturbatoare, dezechilibrante, etc care pt. demoni sint ca si o hrana. Chiar si atitudini aparent banale indica o astfel de fenomen de posedare temporara, ca de ex.: risul sardonic, risul batjocoritor, fiinta care isi bate joc de altii, care batjocoreste "cele sfinte", fiinta invidioasa, rautacioasa, zeflemitoare, etc. Cei care manifesta acestfel de stari au intr-o masura mai mica sau mai mare deschise "brese" de legatura cu diferite tipuri de demoni, care i sugestioneaza si inspira sa manifeste astfel de atitudini, care atrag dupa sine energii specifice, cu care acesti demoni se hranesc si chiar fara sa stie, sint "reprezentantii (acolitii)" acestor lumi infernale si demoni aici in lumea fizica. Asa ca ... d'aia se spune vezi ce manifesti pt. a vedea pe cine hranesti. blink.gif

- nu intimplator se spune de acesti posedati ca si-a batut joc Dumnezeu de ei. De fapt ei si-au batut joc de Dumnezeu sau de cele sfinte, sau de alti oameni, situatii si evenimente, iar acum isi primesc pedeapsa binemeritata. Asta, avis celor care au tentinta sa-si bata joc de altii, chiar si in joaca. Mare atentie, mai ales fata de cine si ce va bateti joc. Sa va fereasca sfintii si ingeri sa va bateti joc de fiinte divine, de trimisi ai lui Dumnezeu, de realitati divine, de invataturi divine, samd, caci in acest caz pedeapsa este mult mult mai mare si mai groaznica.

- daca esti o fiinta puternica, iar ritualul pe care il faci este integrat in voia divina si ai sustinerea lui Dumnezeu si a altor ingeri puternici, nu exista pericolul sa fii "infuzat" de demonul pe care il scoate afara acel ritual. Sint multe de spus in directia asta, dar arta de a plictisi, este aceea de a spune totul. sorry.gif

PS. Scuze pt. off topic, dar cred ca era necesar sa se afle aceste lucruri, chiar daca unii le vor lua in bascalie, sau nu le vor lua in seama, le urez celor care merita si sint deschisi sa primeasca aceste "diamante" si sa le foloseasca cu succes. Bafta !
thunder
QUOTE (bdl @ 28 Jul 2004, 04:28 AM)
Moderatoruleeee,
Te rog zi-mi si mie legatura intre TAROT care e subiectul de discutie si exorcizare, unde bate apa in piua rza si Omu bun.... wink.gif

- chiar daca discutia se departeaza intr-o anumita masura de topic, se pastreaza (si eu salut cu ocazia asta aceasta discutie deviata de la un subiect dar care atinge altele, poate la fel de importante sau mai importante) in domeniul de dincolo de ratiune, de ratiunea omului profan/ignorant.

- tarotul implica atit o punere in rezonanta (legatura) cu anumite realitati si entitati divine, cit si o stare de receptivitate superioara, elevata a celui care "da in carti" (tarot). Spre deosebire de "a da in carti", tarotul implica si o anume intuitie si inspiratie a unor enitati divine, d'aia ii mai spune si "divinatie". Stiu ca aceste lucruri suna pt. unii precum opera pt. manelisti, dar ce sa-i faci, fiecare cu atractiile (rezonantele) lor.

QUOTE
Omu Bun, pai cum sa nu ma bag si eu in seama cind vad cum oameni care se considera cu carte insira chestii neverificabile citusi de putin dar vor sa le luam de adevarate?


- una e sa te bagi in discutie, alta sa te bagi in seama. Cine se baga in discutie ar trebui sa aibe minimul bun simt sa fie cit de cit in tema sau sa fie curios si intrebator, iar cine se baga in seama nu vrea decit sa se afiseze si sa-si creasca si hraneasca falsa impresie despre el ca este "cineva". Cineva nu esti si nu ajungi facind mistouri mai mult sau mai putin ieftine, luind in ris si batjocorind si facind pe "spiritualul" (glumetul), incercind sa ii faci pe altii sa pare mai mici cu un cap, pt. a parea tu mai inalt, ci prin a arata efectiv inaltimea ta si nu lipsa de inaltime a altora. Acest "a se baga in seama" eu l-as integra intr-o anumita masura la bravada, pustisme, oameni fara personalitate, sau inca neformata. E ca si acea atitudine a pustilor care pun mina pe tigara pt. a se da mari, crezind ca tigarea aia le schimba personalitatea si le acorda importanta. E taman pe dos. Numai in fata celor ca el, la fel de infantili si necopti asemenea atitudini dau roade si atrag "aclamatii". Cine se aseamana se aduna.

QUOTE
Miine vine rza si ne spune ca are o colonie de Draci acasa .... rofl.gif  si categoric nu putem sa-l contrazicem ca nu sintem in domeniu, nu-i asa?


- da, cei cu bun simt sau fara experienta ar da dovada de inteligenta dar nu s-ar baga in discutie.

QUOTE
Si ca sa fim ontopic,  pt mine tarotul e ghicitul in carti, dar de la etapa "tiganca din parc" s-a trecut la "tiganca cu facultate".... mwah1.gif


- bine zis, "pt tine". Pt. altii diferiti de tine inseamna altceva, cu mult mult mai mult. Priveste la cioara. Ce galagie penibila face ea, mai ales cind se stringe in stoluri, alaturi de cei/cele ca ea. Cu toate ca stolul lor se ridica la o anumita inaltime, si au o anume persectiva si sint atit de multe si par atit de "covingatoare", cei citiva vulturi care "tac" si zboara la inaltimi cu mult mai mari, avind acces la o cu totul alta perspectiva, si o alta "vedere" (cunoastere). Intelege cine poate ...
carpatic
QUOTE
Exista de ex. demoni specifici unor "meserii" vechi, ca de ex. : demoni ai tutunului, ai alcolului, ai drogurilor, ai cafelei, ba chiar si ai mincatorilor de carne si altii.

Thunder, demonii se inmultesc in timp ? Cine ii inmulteste si in ce fel ? La urma urmei, "demonul tutunului" cam soma acum 600 de ani, de vreme ce tutunul era folosit in cel mai bun caz de o mana de samani prin junglele Americii. Demonul cafegiu sta si mai prost, el s-a nascut abia de vreo 200 de ani. Nu putini au fost cei care si-au dedicat o buna parte din viata doar pentru a alcatui ierarhii complicate de demoni, fiecare cu numele si cu rolul lui, ba chiar exista "colectii de semnaturi" ale demonilor; ba chiar demonii au personalitati diverse, unii sunt mai inteligenti pe cand altii sunt mai tampitzei, unii sunt mai agresivi, altora le place sa faca farse... Pe de alta parte daca ne uitam atent se pare ca demonii si-au impartit si teritoriul pamantului, pentru ca demonul care provoaca amokul in Malayesia nu e acelasi cu cel care provoaca posedarea la Popestii de Sus.Aici e un articol interesant despre manifestari incadrabile la capitolul posedare in diverse regiuni de pe glob.
Sunt de acord ca fenomenul posedarii, in forma decelabila, e declansat de o crestere a rezonantei cu "entitatea malefica". In functie de persoana, rezonanta aceasta se manifesta oricum, mai mult sau mai putin frecvent, mai mult sau mai putin intens. O depresie e o "rezonanta", un acces de furie e o "rezonanta".

@RZA:
QUOTE
La finalul vietii, evident ca vom avea acces la realitati subtile inaccesibile pana atunci, dar asta nu inseamna nici pe departe ca vom sti TOT - daca, bineinteles, excludem din discutie posibilitatea improbabila a atingerii starii de indumnezeire la sfarsitul acestei vieti - ci vom avea acces la informatiile aflate pe paliere vibrationale inferioare sau cel mult egale noua

Nu avem nici un motiv sa o excludem, decat eventual neincrederea in puterea noastra de a urma calea divina.
QUOTE
Depinde ce intelegi prin cunoastere. Oamenii ar trebui sa inteleaga ca intotdeauna vor exista Taine de nepatruns pentru ei. Indumnezeirea, sau dobandirea asemanarii cu Tatal Ceresc, nu presupune si Omniscienta. In acest sens, cred ca anumite atribute ale Creatorului constituie prerogative absolute pentru El si de neatins pentru ceea ce este creat

Nu exista taine, doar lucruri pe care nu putem sau nu suntem pregatiti sa le aflam, sa le intelegem sau sa le integram corect. Care aflate la un moment nepotrivit (adica prea devreme) strica in loc sa construiasca. Tu spui "asemanarea cu Tatal Ceresc", la fel cum in Geneza se spune "sa-l inpiedicam asadar sa fie CA NOI si sa traiasca in veci". Incerc iar sa speculez ce sta in spatele vorbelor tale, desi poate gresesc. Spui " Indumnezeirea, sau dobandirea asemanarii cu Tatal Ceresc", deci vom fi "ca El" sau "ca Ei", dar ceva mai limitati ? In sensul puterii sau/si a cunoasterii ?
Eu spun ca ne vom intoarce IN El.
bdl
Thunder,
Mersi de explicatie , dar o cioara, privita de jos de unu ca mine sau de sus de un vultur ca tine, tot cioara e....
Banuiesc ca Exorcistul e o capodopera pt tine si alte filme de genul asta....
Dar exista oameni care trebuie sa traiasca din prostia altora....totdeauna vor fi...tigancile care ghicesc in carti traiesc din prostia clientilor lor...asa ca are sens tot ce spui tu... bafto-delo-delo...
thunder
QUOTE (bdl @ 28 Jul 2004, 01:53 PM)
Thunder,
Mersi de explicatie , dar o cioara, privita de jos de unu ca mine sau de sus de un vultur ca tine, tot cioara e....

- ce am expus nu e explicatie, e o analogie, o pilda daca vrei. O analogie urmareste sa prezinte anumite realitati intr-un mod mai plastic, cu termeni ceva mai uzuali, mai cunoscuti de oameni pt. a intelege cit de cit principiile care stau la baza acelei realitati care se afla la baza si in spatele acelei "descrieri" (analogii, pilde). Ceea ce trebuie inteles din aceste analogii sint acele principii, nu descrierile exterioare. E ca si cum, in loc sa te uiti la continut, te uiti la cutie (haina).

- priveste mai atent la analogie. Nu atit ideea de cioara si vultur e importanta, cu atit mai putin cine ar fi una sau alta, ci ceea ce face cioara si ce face vulturul de felul lor si ce "viziune" au ele asupra evenimentelor care se petrec pe suprafata pamintului. Sint multe de spus in directia asta, dar nu e cazul sa dau ceva ... care nu se cere.

QUOTE
Banuiesc ca Exorcistul e o capodopera pt tine si alte filme de genul asta....


- banuiala ta apartine tipologiei gindirii si personalitatii tale, nu a mea. Pt. a putea expune sau intui macar ce e important (capodopera) pt. mine trebuie sa te identifici cu mine si personalitatea mea, nu cu a ta.

QUOTE
Dar exista oameni care trebuie sa traiasca din prostia altora....totdeauna vor fi...tigancile care ghicesc in carti traiesc din prostia clientilor lor...asa ca are sens tot ce spui tu... bafto-delo-delo...


- daca ai stii tu citi traiesc din prostia maselor, in care te incadrezi si tu ... nu ai mai judeca pe cei care merg la tiganci. Chiar si tingancile alea, unele dintre ele au "dar", dar grosier folosit si manipulat si de multe ori in afara voii divine. Oricum, eu nu de tiganci vorbesc, ci de o reala si elevata magie. Daca nu poti sa faci diferenta ... e normal sa vezi totul in culorile "ochelarilor" tai.

- si acum, sa incetam acest off topic inutil. Traieste-ti viata asa cum iti este data si o poti vedea ... e tot ce poti deocamdata. Succes !
thunder
QUOTE (carpatic @ 28 Jul 2004, 09:58 AM)
QUOTE
Exista de ex. demoni specifici unor "meserii" vechi, ca de ex. : demoni ai tutunului, ai alcolului, ai drogurilor, ai cafelei, ba chiar si ai mincatorilor de carne si altii.

Thunder, demonii se inmultesc in timp ?

- evident. TOT ce exista in aceasta lume duala are nastere, moarte si inmultire.

QUOTE
Cine ii inmulteste si in ce fel ?


- daca iti voi spune cum se inmultesc, ma vei crede ? ohmy.gif Nu. Asa ca ... incearca sa aplici legile si principiile universale. Tot (mai putin Dumnezeu care este ETERN) ce exista are nastere, crestere (inmultire) si moarte.

QUOTE
La urma urmei, "demonul tutunului" cam soma acum 600 de ani, de vreme ce tutunul era folosit in cel mai bun caz de o mana de samani prin junglele Americii.


- ce copilareasca si naiva modalitate de a vedea realitatea. smile.gif Lucrurile sint mult mai complexe de cit par, mai ales de cum o vad oamenii preponderent axati pe interpretarea lumeasca si materialista a lumii, universului, Creatiei.

- unul dintre scopurile demonilor este acela de "a se distra" pe seama celor slabi. Altul este de a se hrani pe seama si "munca" altora. Altul este acela prin care se doreste indepartarea spiritelor de esenta lor divina si de Creatorul lor, Dumnezeu. Altul este acela de a testa pe cei care acced la o cale de evolutie spirituala, de a-i tasta in momentul trecerii lor la o alta treapta a evolutiei personale, la un alt nivel. In acest ultim caz, principiul este "simplu": "ce nu te doboara te intareste".

- sa revenim la ideea de "hrana". Demoni vor cauta orice metode princare sa se hraneasca cu energiile "placute" gusturilor lor. Pt. acesta ei vor actiona in asa fel incit vor conduce oamenii catre acele actiuni care vor aduce in aura lor acele energii. Demonii se vor hrani cu acele energii si astfel apare "coabitarea" om-demon. In afara de tutun mai exista si alte plante si substante care "ajuta" la acesta coabitare, insa mintea diabolica a unor "oameni" a fost inspirata de astfel de demoni si in acest fel a aparut industria tutunului. Trebuie sa recunoastem ca prin aceasta industrie si actiune demonii au facut un pas mare la nivel planetar. La fel si cu drogurile, cafeaua si alte substante care au ca efect subtil hranirea si coabitarea cu demonii.

- oricum, discutiile nu sint in directia corecta, intrucit tu incerci sa folosesti asa zise motive "stiintifice" pt. a demonstra inexistenta unor realitati subtile. Tot ce pot sa spun, e ca din pacate, chiar daca nu am vrea sau nu ne place, demonii si lumile infernale exista. ph34r.gif

QUOTE
Demonul cafegiu sta si mai prost, el s-a nascut abia de vreo 200 de ani.


- logica este superficiala. Demonul nu a aparut la aparitia cafelei, ci s-a folosit si de cafea la momentul aparitiei ei pe piata. Chiar ei au generat aparitia acestei "industrii" si "nebunii ("isterii") in masa", ca si in cazul tutunului. Aceste substante, spre deosebire de altele, dau si dependenta de ele si lipsa vointei de a le elimina din consum, precum sint drogurile. Adevarat, sint droguri mai usoare, dar tot droguri sint. Cine credeti ca ii impulsioneaza mereu si mereu pe tutungiu, pe alcoolic, pe cafegiu, pe drogat ... sa-si ia o noua portie ? Dependenta nu este cu adevarat fata de acele substante, ci coabitarea accentuata cu acei demoni care tinjesc cu infrugurare dupa "drogul" (hrana) lor te face sa fii atit de "ahtiat" dupa "drogul" ales. Majoritatea celor care fumeaza sint constienti ca e o greseala ca fumeaza, dar nu se pot lasa, nu mai au vointa necesara. De ce ? Pt. ca demonii cu care coabiteaza deja au o putere de influenta suficient de mare asupra lor incit ii controleaza si manipuleaza in acea directie, si probabil nu numai aceea.

QUOTE
Nu putini au fost cei care si-au dedicat o buna parte din viata doar pentru a alcatui ierarhii complicate de demoni, fiecare cu numele si cu rolul lui, ba chiar exista "colectii de semnaturi" ale demonilor; ba chiar demonii au personalitati diverse, unii sunt mai inteligenti pe cand altii sunt mai tampitzei, unii sunt mai agresivi, altora le place sa faca farse...


- dincolo de aceste impartiri, conteaza doar ca ei exista. A crede ca daca nu crezi ca ei exista .. ei in mod automat nu vor mai exista sau avea influenta asupra ta, e o copilarie, dar e dreptul fiecaruia sa-si traiasca viata, dupa posibilitati.

QUOTE
Sunt de acord ca fenomenul posedarii, in forma decelabila, e declansat de o crestere a rezonantei cu "entitatea malefica". In functie de persoana, rezonanta aceasta se manifesta oricum, mai mult sau mai putin frecvent, mai mult sau mai putin intens. O depresie e o "rezonanta", un acces de furie e o "rezonanta".


- da, dar in spatele la aceasta "rezonanta" este si o lume demoniaca, una sau mai multe entitati demoniace, exista o "bresa" intre aura celui in cauza si acea lume infernala.

PS. La fel cum exista lumi infernale si demoni, la fel exista lumi angelice si ingeri. Va sugerez sa va indreptati atentia, mai mult sau exclusiv catre lumile angelice. Aveti mai multe de cistigat.
thunder
QUOTE (carpatic @ 21 Jul 2004, 03:47 PM)
RZA,
eu nu pot sustine ca nu am dreptate.

- smile.gif atunci sustine, cu argumente, ca ai.

QUOTE
Modul in care am ajuns la concluziile in care cred acum e simplu: un sir de rationamente logice si diverse lecturi, punctate si influentate fundamental de experiente personale.


- asta nu e o dovada a obiectivitatii. Pina si ateiii au "credinta" lor bazata tot pe aceste de "dovezi". Exista realitati subtile care scapa ratiunii si logicii umane, lumesti.

QUOTE
In acord cu stilul adoptat de mine pana acum, calea de a ma convinge de existenta/inexistenta ingerilor e sa incerc sa imi Demonstrez ca ei nu exista.


- a nega o anumita realitate nu aduce dovezi in favoarea ei, din contra. Mereu vor apare "dovezi" care sa sustina ceea ce gindesti in mod predominant. Pe termen lung, ani, zeci de ani, vieti, zeci de vieti ... energia emisa de spiritul tau in directia opusa realitatii ingerilor, va manifesta o energie de sens opus, egala cu cea pe care ai emis-o. Principiul actiunii si reactiunii la nivel macrocosmic. Atunci vei fi "dus cu forta" catre lumile angelice, dar nu e obligatoriu ca vei fi pregatit sa le vezi sa sa le iei in considerare, iar lantul se repeta. Eu zic ca cea mai buna metoda este cautarea acelui ceva, nu negarea sa. Din acest motiv si Iisus a spus: "cautati adevarul ..." si nu "respingeti adevarul ...".

QUOTE
Daca pe parcursul acestei incercari voi primi dovada ca am luat-o pe o cale gresita problema va fi lamurita. Imi dai tu un sfat despre CUM pot sa probez existenta lor ?


- da, iti dau eu unul. smile.gif Vorbeste cu ingerul tau pazitor. Daca ai stii de cind asteapta sa i te adresezi direct ... si sa-ti raspunda ... rolleyes.gif

QUOTE
Eu nu cred in existenta lor in primul rand pt. ca nu cred ca sunt necesari


- ohoo, si ce necesari sint. Tocmai ca de aceea i-a creat Dumnezeu direct ingeri, pt. a fi de ajutor si Lui si altor spirite. Insasi ideea de inger pazitori arata ca una dintre menirile lor este acea de a pazi, de a sustine, de a da sfaturi etc. Exista insa ingeri cu atributiuni in Creatie si mai mari decit a pazi un spirit, ca de ex. "a pazi dosarele Akashice" si multe alte astfel de joburi divine.

QUOTE
Dumnezeu te apara fara intermediari, la fel cum poate comunica direct cu tine fara intermediari.


- chiar daca iti pare greu de crezut, si in lumile divine functioneaza ierarhia. Nu e nevoie sa te apare seful armatei de o invazie, e suficient "militarul de servici", pregatit special pt. asta.

- adevarat ca Dumnezeu poate comunica direct, dar citi sint pregatiti sa-L auda ??? Din acest motiv sint necesari intermediarii.

QUOTE
La fel cum te poate si admonesta uneori, fara sa aiba nevoie de intermediari.


- exista si pt. asta spirite care au aceasta menire de a pedepsi.

QUOTE
Ori, daca nu sunt necesari, nu conteaza - nu neg ca e posibil sa existe fiinte supraumane, dar ele nu sunt "ingeri protectori" ci pur si simplu o treapta superioara de evolutie a sufletului.


- este eronata acesta idee. In inaltul ocultism se stie ca ingerii au fost creati direct asa, fara a fi nevoie sa treaca prin lantul de incarnari si evolutie spirituala in trepte. Cu toate acestea, chiar si ei pot evolua spiritual. D'aia si exista acea impartire in ierarhii angelice. Poate ca poate parea de neinteles pt. unii, unele spirite care au trecut prin etapele trezirii spirituale de la monada la om si supra om pot ajunge cu nivelul lor de evolutie spirituala chiar deasupra unor ingeri si ierarhii angelice.

QUOTE
Nu am nici dovada certa ca ar exista insa.


- asta e, Creatia nu si-a facut aparitia si si-o mentine doar pe baza "dovezilor" celor prezenti in ea, ca de ex. tu acum. smile.gif Ingerii si lumile angelice exista bine merci chiar daca eu, tu sau altii nu credem in ele. Nici eu nu am crezut cindva ca exista, iar acum cred. Crezi ca au aparut ingerii d'abia dupa ce am inceput eu sa cred ? smile.gif

QUOTE
Cred ca sunt aparat in aceeasi masura in care e aparat oricine altcineva, dar am mare incredere ca voi fi aparat atunci cand situatia va fi deosebita.


- ingerii nu au numai rol de aparare, ci in special de calauzire catre Dumnezeu. Poate ca uni stiu, poate ca nu, dar o informatie ceva mai oculta este aceea ca pina si ingerul pazitor se schimba odata cu trecerea ta la un nivel superior de evolutie spirituala. Ba mai mult, exista chiar si un "soi" de "sex" la ingeri, adica exista ingeri si ingerite. smile.gif Nu este impartirea pe sex ca la oameni, dar macar asa, orientativ sa deduceti cam cum sta treaba cu ingerii. smile.gif De regula, dar nu e obligatoriu, femeile au ingerite, iar barbatii ingeri pazitori. Cind veti fi suficient de empatici si receptivi, veti putea intra in "dialog" cu ei si veti putea afla atit "sexul" lor cit si multe alte aspecte deosebit de importante pt. viata voastra.

- cind in om intra pe o cale spirituala autentica, vie, cu un maestru spiritual autentic, o mare parte din atributiunile ingerului pazitor se transfera maestrului, deci incepe o perioada de "tinere in brate" (tinere, nu caratul in spate pe care si-l inchipuie unii). Maestrul te integreaza intr-un mod cu totul deosebit si elevat in anumite realitati subtile ale Macrocosmosului. Nu este o tinere fizica in brate, ci una subtila.

QUOTE
Cred ca fiecare dintre noi suntem unelte de lupta impotriva "diavolului" si ca trebuie sa ne asumam constient acest rol, nu sa ne ascundem, sa fugim sau sa ne pierdem in teama.


- esti sau devii in masura in care ai si capacitatea launtrica sa fii asa ceva. Niciodata nu va fi pus pe virful catargului unui vas pt. a "surta" orizonul, un orb sau un miop, si nici nu va fi trimis la razboi un ciung, sau un schiop sau un bucatar. smile.gif

QUOTE
De aceea intr-o "exorcizare" toti cei prezenti ar trebui sa participe activ, nu sa urmareasca spectacolul curiosi si tematori ca "dracu va intra in ei".


- teama apare cind nu cunosti sau esti "mic".

QUOTE
Exorcizarile sunt efectiv circ, pentru ca lumea asta vrea si nenorocitul care face spume stie ca circ trebuie sa dea privitorilor.


- ma indoiesc ca multi dintre cei posedati si exorcizati stiu ce se petrece cu ei in momentul exorcizarii si chiar si inainte uneori.
bdl
Carpatic,
Thunder nu-ti poate explica cum se inmultesc demonii pt ca intr-un fel tu esti ca mine, adica prea prost ca sa pricepi omule.... rofl.gif Da lasa ca-ti spun eu...prin butasire cei inferiori si prin cracare cei superiori..... thumb_yello.gif

Thunder,
Carpatic ti-a adus niste argumente de bun simt pe care tu le dai la o parte cu multa nonsalanta...ma intreb de ce oare? Ce ti-a spus carpatic are logica, ce spui tu sint basme de adormit fraierii....
Oricum, cred ca o sa deschid si eu un topic despre trairile sufletesti intense ale slapilor in momentul cind sint purtate iarna...e un subiect care merita tratat pe larg.... mwah1.gif
Catalin
QUOTE

Carpatic,
Thunder nu-ti poate explica cum se inmultesc demonii pt ca intr-un fel tu esti ca mine, adica prea prost ca sa pricepi omule....


Mai bdl, dar tu nu stii oare cum se inmultesc demonii? pai nu ne-a invatat prietenul RZA ca Inccubus si Succubus vin noaptea pe la geam si lasa fetele insarcinate? Doar el insusi cunostea un caz... ohyeah.gif
thunder
QUOTE (bdl @ 28 Jul 2004, 11:27 PM)
Carpatic,
Thunder nu-ti poate explica cum se inmultesc demonii pt ca intr-un fel tu esti ca mine, adica prea prost ca sa pricepi omule....

- se pare ca ne consumi timpul si energia inutil, ca ti se vorbeste degeaba. Singura ta capacitate este aceea de a incerca sa gasesti subiecte de ris si batjocora, atitudine specific infantila. Oamenii fara personalitate sau cu ea prea slaba sau netrezita, cauta sa copieze mimetic pe altii, sau sa para ca altii lundu-se cu ei de git, sau la ris, incercind in mod disperat sa creeze o falsa ideea de "sigur pe el" si "stapin pe situatie", sa para ca ei si dintre ei.

- iti repet, dar sper ultima oara, nu mai proiecta asupra altora propria ta imagine si nici propria ta impresie, mai ales la modul asta jalnic, ca la gradinita. Confunzi ideea de prostie cu aceea de ignoranta. In esenta sint doua aspecte asemanatoare, dar in cazul prostiei inteligenta nu mai intra in calcul, caci nu exista, pe cind in cazul ignorantei inteligenta exista, dar nu suficienta pt. a elimina cauza necunoasterii/ignorantei. Nu am spus ca esti prost sau nu esti inteligent, ci mai degraba ca manifesti o atitudine infantila si mult prea guraliva in directii pe care EVIDENT nu le stapinesti, deci prezenta ta "scribica" este inadecvata si total inoportuna. O faci pt. ca nu ai ce face acasa si in lume si ca in felul asta te mai baga si pe tine cineva in seama, iar daca nu o face, te bagi tu in seama, asa cum ai spus-o deja. Personalitatea si taria de caracter se formeaza in cu totul alt mod. Te las sa afli singur cum ...

QUOTE
Da lasa ca-ti spun eu...prin butasire cei inferiori si prin cracare cei superiori.....


- adinca de tot ...

QUOTE
Thunder,
Carpatic ti-a adus niste argumente de bun simt pe care tu le dai la o parte cu multa nonsalanta...ma intreb de ce oare? Ce ti-a spus carpatic are logica, ce spui tu sint basme de adormit fraierii....


- am vazut cum stai tu cu logica si bunul simt. Sa trecem si la alte calitati ale personalitatii tale. smile.gif

- daca tot ai amintiti de fraieri, eu as putea reformula afirmatia ta si as spune cam asa: "numai fraierii pot spune ca acele lucruri sint basme". smile.gif Cu toate acestea, repet, nici Iisus daca as fi nu m-ar intelege toti cei carora le-as vorbi.

- daca ai ceva de zis, asa zise afirmatii de bun simt si logice, expune-le si lasa gradinita pe alta data.

PS. Tu in loc sa cauti sa afli si sa inveti de la cei din jur, te straduiesti sa afisezi "baiatul cunoscator" si inteligent. Nu asa iti prezinti inteligenta si nici nu o cultivi. M-as bucura sa intelegi asta ...
Te-am rugat sa evitam off topicul. Manifesta-ti in aceasta directie inteligenta si bunul simt de care faci apel la altii mai sus.
thunder
QUOTE (Catalin @ 29 Jul 2004, 12:07 AM)
Mai bdl, dar tu nu stii oare cum se inmultesc demonii? pai nu ne-a invatat prietenul RZA ca Inccubus si Succubus vin noaptea pe la geam si lasa fetele insarcinate? Doar el insusi cunostea un caz...

- pt. conformitate

- entitatile numite Inccubus si Succubus sint spirite de tip demoniac (de tip feminin si masculin), cu o orientare specific sexuala, iar principala lor hrana si motivatie este aceea de a "suge" imansa energie erotica subtila care se pierde odata cu fenomenul ejacularii. Din acest motiv, ele apar chiar si in vis, in special in vis, intra in contact cu "tinta" in cauza, il "provoaca" la actul sexual in acea lume astrala si il conduce in mod inevitabil la ejaculare in cazul barbatului si la acea pierdere (descarcare) specifica la femei (sinonima cumva cu ejacularea la barbat), adica la acel polutii nocturne, caz in care se fura acea energie subtila care de pierde si se consuma in acel moment ejaculator.

- nu are nimic cu tarotul asta, dar se pare ca este peste (dincolo) nivelul de ratiune al unora.

- acest tip de demoni este un altul din seria celor de care am amintiti mai devreme, al unor "meserii" si anume acela de a "fura" energia erotica degajata in acele momente de cei aflati in actul sexual cu punctul final ejaculator. Tot aceti demoni indemna la avea cit mai multe si mai vlaguitoare acte sexuale, chiar si din cele specific personale (auto-erotismul, in termeni "elevati" smile.gif )

PS. Aceste entitati nu pot lasa insarcinat pe cineva intrucit ele fuzioneaza cu tinta la nivel subtil, nu fizic.
bdl
QUOTE (thunder @ 28 Jul 2004, 11:12 PM)
sau cu ea prea slaba sau netrezita

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Asa e Cataline, uitasem de faza cu insarcinarea .....
RZA, daca o cunosti pe fata de ce nu o chemi aici sa vorbim si noi cu ea....nu ca am crede ca tu ne pacalesti, dar e mai palpitant asa....
Da incubus si sucubus aia de ce nu si-o pun unii la altii si trebuie sa lase gravide fete din lumea reala?
devil.gif devil.gif devil.gif


Aaaaa, si nu sint " baiatul cunoscator" mwah1.gif , da imi sare in ochi prostia......
OMU'BUN
Trebuie sa multumesc mult pentru "decorul" vesel pe care ati reusit sa-l introduceti si pe acest "taram". Acum ma intreb cum ar fi mai bine? Sa m-apuc de "curatenie", sau sa ma pun si eu pe ras ca sa fiu in gratiile celor care se amuza? N-o sa fac nici una nici alta, ci o sa apelez la o alta varianta care ar putea da rod, in cazul in care mesajul ajunge acolo unde at trebui sa ajunga.
QUOTE
Aaaaa, si nu sint " baiatul cunoscator"  , da imi sare in ochi prostia......


Iarasi se spun cuvinte mari! Intr-adevar, thunder are un mod foarte original de a vedea lucrurile si sunt convins ca nu le inventeaza, ci le-a citit de undeva si crede in ele. Ma rog, e dreptul lui. Prost sau destept... Ma uit cam cati zambareti hohotind de ras "curg", atunci cand NIMANUI nu i se pare atat de amuzant, si trag o anume concluzie. Iar asa cum o trag eu, o mai trag si altii, sunt foarte convins!
A rade de cineva, inseamna a intelege mai clar decat acel cineva o anumita idee, sau macar de a avea impresia ca in acceptiunea generala, ideea expusa este cu adevarat hilara. Dar intelegerea REALA a vietii, inseamna implicit apropierea de acea intelepciune in unanimitate acceptata de orice filosofie umana. Si tot in unanimitate este recunoscut ca inteleptii nu rad niciodata de cei slabi sau altfel decat ei.
Morala? Trageti-o singuri, fratilor!...
TriRegnum
QUOTE
Exorcizarea vindeca "posedarea" datorita 1) increderii (chiar subconstiente) pe care "posedatul" o are in actul in sine si in persoana exorcistului ;2) functiei de "releu" a exorcistului si uneori a celor din jur, in sensul inducerii unei stari de liniste si incredere. Liniste interioara si incredere sunt factorii simpli de care are nevoie orice "nebun" pentru a se vindeca. Daca vei convinge toti nebunii (indiferent de incadrarea psihiatrica) ca sunt posedati si-i vei duce la un exorcist capabil vei obtine "vindecari miraculoase" intr-un procent care te-ar indemna sa-ti patentezi ideea global


Esti sigur? sau e doar ipoteza?
Probabil daca vei putea proba sigur nu-ti vor iesi rezultatele asteptate.
Omul demonizat NU E NEBUN. Un nebun nu cunoaste limbile arhaice si cu atat mai mult nu le intelege (acestea fiind un semn al posesiuni demonice), mai mult un nebun nu poate face obiectele sa leviteze sau sa spuna anumite secrete sau intamplari ale altor persoane. Si nici nu isi poate modifica vocea in asa forma sa imite chiar si animalele perfect. Si crede-ma pe cuvnat ca am vazut si eu unele lucruri si am vorbit si cu exorcisti.
Oricat ai convinge un nebun ca e indracit, el nu va levita in timpul ritualului.
ComicDiva
am si eu o intrebare despre tarot.

poti sa joci poker cu ele, si daca da ce se intampla daca am full house? Mor patru oameni? ohmy.gif blink.gif yikes.gif
gio19ro
rofl.gif Poker cu cartile de Tarot?
Pai tarotul nu-i un joc, e o modalitate de divinatie ce se face prin etalare (nu-i ca la remy roflmao.gif), ca i King-ul de exemplu. Am vazut ca s-a incercat a se vorbi si despre Tao pe aici dar nu s-a suflat o vorba despre I King, ce se afla la baza sistemului taoist. Asa ca si subiectul Tao este inca "nenascut".
Tarotul are 22 ce carti (ale marii arcane), carti ce corespun celor 22 de litere ale alfabetului iudaic (pe atunci, adica cand s-a nascut stiinta kabalistica, aramaic).
Litere ce corespun si sefiriotelor. Acum poti intui de unde se trage: La inceput a fost Cuvantul...
Pe langa aceste 22 de carti ce se afla in corespondenta cu literele alfabetului iudaic mai sunt si cartile care-si gasesc corespondent si la pachetele clasice de carti de joc, doar ca fiecare carte e personalizata. Acestea sunt in numar de 56, impartite in 4 grupe de cate 14, fiecare grupa simbolizand unul din cele 4elemente ale lumii manifestate si care se regasesc si in zodiac, adica pamant, apa, foc, aer si care sunt corespondente cu elementele din svara yoga, mai putin akasa tattva care e simbolizata de una din cartile marii arcane.
OMU'BUN
gio19ro, nici ca se putea o interventie mai "la obiect", desi rostul intrebarii era cu totul altul!... Sper sa fie multumita de raspuns, chiar daca ar putea parea usor dezamagita: "Adica cum? Nu moare nimeni in filmul asta??"
gio19ro
Deh, m-am straduit si eu iar in legatura cu pokerul ar mai fi trebuit sa-i spun ca full house inseamna trei cu doua. Faza aia cu patru e careu, asa ca aia au pacalit-o cand au jucat poker pe dezbracate. rofl.gif
OMU'BUN
rolleyes.gif Am sesizat si eu "harababura" mesajului si de aceea m-am abtinut. Tu ii dai o nuanta pe cat de amuzanta, pe atat de sincera. Totusi, asa cum am "citit-o" eu pe ComicDiva, cred ca a stiut exact cum stau lucrurile, doar ca i-a placut rolul celei care trebuie sa se dezbrace!... licklips.gif
carpatic
@Thunder,
in ce priveste demonii si ingerii e clar ca avem opinii diferite si nu cred ca are rost sa mai despicam firul in patru, opricum nu ne vom convinge unul pe altul.
@TriRegnum
QUOTE
Omul demonizat NU E NEBUN. Un nebun nu cunoaste limbile arhaice si cu atat mai mult nu le intelege (acestea fiind un semn al posesiuni demonice), mai mult un nebun nu poate face obiectele sa leviteze sau sa spuna anumite secrete sau intamplari ale altor persoane. Si nici nu isi poate modifica vocea in asa forma sa imite chiar si animalele perfect. Si crede-ma pe cuvnat ca am vazut si eu unele lucruri si am vorbit si cu exorcisti.
Oricat ai convinge un nebun ca e indracit, el nu va levita in timpul ritualului.

Nebunia e ceva foarte relativ si interpretabil, dupa cum bine s-a mai spus pe topicul asta sau pe altele. Toate manifestarile psiho-fizice prezente intr-un caz de posedare (vorbirea in alte limbi, necunoscute de subiect, levitatia sau manifestari psiho-kinetice - levitatia altor obiecte-) se intampla si in cazul extazului divin. E plin de exemple si de sfinti catolici in cazul carora s-au consemnat in extenso astfel de manifestari. Aceste manifestari apar in mod dezordonat intr-o stare modificata de constiinta, dar sunt disponibile si controlabile oricui in anumite conditii si cu un "antrenament" prealabil.

@gio,
ai facut foarte bine ca ai readus discutia la subiect.
"Etalarea" in divinatia cu Tarotul inseamna in prealabil amestecarea cartilor (in general intr-un stil special, prin "batere" orizontala) pana cand "ceva se intampla". "Ceva" e un semn, o conventie pentru divinator, poate fi orice (exterior sau interior) care pentru el inseamna ca arcanele "s-au aranjat". Apoi urmeaza tirajul efectiv, sau "etalarea", care are multe variante traditionale dar poate fi personalizata in functie de stilul fiecaruia. Cele mai obisnuite sunt tirajele "in cruce", "in piramida", "de tip ziar", "circular"... In tirajul etalat fiecare pozitie a fiecarei carti are un rol, un sens, in descrierea situatiei sau desfasurarea evenimentelor. Conteaza plasarea cartii in sine, dar si relatia ei cu cele adiacente. Conteaza foarte mult si "impresia" pe care ele o creaza la modul general, ca alcatuire coloristica, de forme...





thunder
QUOTE (carpatic @ 29 Jul 2004, 06:49 PM)
@Thunder,
in ce priveste demonii si ingerii e clar ca avem opinii diferite si nu cred ca are rost sa mai despicam firul in patru, opricum nu ne vom convinge unul pe altul.

- nici nu urmaresc sa te conving, caci tu esti "convins" deja. smile.gif

- eu prezint informatii mai mult sau mai putin ezoterice pe care cei deschisi sa le inteleaga si mai ales sa le verifice acolo unde este posibil si sa se convinga ei insasi de autenticitatea lor.

PS. Succes acestora !
IO
QUOTE (Carpatic)
Tu spui "asemanarea cu Tatal Ceresc", la fel cum in Geneza se spune "sa-l inpiedicam asadar sa fie CA NOI si sa traiasca in veci". Incerc iar sa speculez ce sta in spatele vorbelor tale, desi poate gresesc. Spui  " Indumnezeirea, sau dobandirea asemanarii cu Tatal Ceresc", deci vom fi "ca El" sau "ca Ei", dar ceva mai limitati ? In sensul puterii sau/si a cunoasterii ?
Eu spun ca ne vom intoarce IN El.

Carpatic, daca-mi permiti o analogie, pana si un calculator poate sa joace sah. Sa zicem ca la fel ar fi si raportul om-Dumnezeu in urma indumnezeirii. Manifestarea doar a unora din atributele dumnezeisti si in orice caz nu a celor 4 prerogative exclusiv dumnezeiesti: omniscienta, omniprezenta, omnipotenta si puterea de creatie. In schimb, cred ca omul va fi co-participant la crearea altor existente - prin aceeasi delegare a autoritatii care am aratat ca functioneaza in cazul ingerilor. Nu cred ca ne vom intoarce IN El, ci IN CASA lui. Cerul 10, cum il numeste Biserica.

QUOTE (thunder)
Aceste entitati nu pot lasa insarcinat pe cineva intrucit ele fuzioneaza cu tinta la nivel subtil, nu fizic.

Ba uite ca pot. Conform religiei crestine, Sfanta Fecioara Maria (entitate intrupata) a ramas insarcinata prin Dumnezeu Sfantul Duh (entitate destrupata). Daca tu nu crezi ca asa ceva a fost posibil, e problema ta. Eu cred si stiu ca este posibil. Ar trebui sa stii ca orice actiune la nivel subtil este urmata de o actiune la nivelul lumii fizice si viceversa. "Precum in Cer, asa si pe Pamant". Actul conceptiei la nivel fizic este precedat de implementarea - initial in structurile mamei si apoi in embrion - a structurilor nemuritoare apartinand viitorului copil, aflat in acel moment in stadiul de "spirit", spirit care din momentul conceptiei incepe sa-si configureze cele doua structuri temporare - trupul si ratiunea.

QUOTE (OMU'BUN)
Si tot in unanimitate este recunoscut ca inteleptii nu rad niciodata de cei slabi sau altfel decat ei.

thumb_yello.gif ... la care as adauga ca orice mare adevar trece invariabil prin 3 etape: Intai este ridiculizat, apoi este contestat cu vehementa iar in final este acceptat de toata lumea ca fiind ceva de la sine inteles.
Diana-Maria



Eu mai am inca in casa un set de Tarot. Am cochetat cu cartomatia vreo 12 ani, insa mi-am dat seama ca atunci cind incercam sa imi aflu viitorul din cartile de joc sau de tarot, nu imi mergea bine. Se spunea ca ma pricepeam cit de cit. Dar ,,vedeam'' mai mult pentru altii decit pentru mine. Plus ca dupa citeva etalari ma durea capul. Stiam daca acel sau cea care imi ceruse sa intind cartile credea intr-adevar in puterea lor de a dezvalui viitorul. Nu intrebati cum. Pur si simplu stiam: cartile ,,se legau''. Cind cel care interoga cartile o facea din distractie, mesajele erau ,,incilcite''. Unii folosesc simple carti de joc pentru a-si afla viitorul. Altii ,,cartile unguresti''. Altii I-Ching-ul. Altii Tarotul: care e de mai multe feluri .Nu s-a spus nimic de tarotul egiptean,de cel de Marsilia, de tarotul cabalistic, de Tarotul Negru,de tarotul Spaniol, de Tarotul numerologic...
Si nu ma refer la impartirea in arcane minore si majore.
Tarotul este pentru unii un mod de divinatie care ofera raspunsuri.
Eu m-am lasat de ,,sportul'' asta.
Cartile de Tarot sint abandonate intr-un sertar. Si acolo vor sta .

carpatic
Tarotul e de multe feluri. Cel "clasic" e bazat din cate stiu pe "tarotul de Marsilia" derivat dintr-o varinata italiana si nu se pot gasi referinte certe despre tarot inainte de secolul 14. Oricum, variantele au "explodat" in secolele 18-19, cand s-au inmultit in toata Europa ocultisti, kabbalisti si alte soiuri de oameni interesati de ocult, multi dintre ei interesati doar pt. ca era o moda si un experiment social monden. Publicitatea divinatiei cu Tarotul a fost facuta in Franta de Antoine Court de Gébelin si Jean-Baptiste Alliette ("Etteilla") la sfarsitul sec. 18.
Multe dintre varinatele cunoscute ale Tarotului s-au dezvoltat efectiv pentru saloanele cate unui aristocrat care se inconjura de "oameni interesanti", se reinventau cultele de mistere antice si se fabricau ritualuri.
Tarotul e fara indoiala legat de Kabbala, dar totusi e si o dovada de sincretism, sunt multe elemente gnostice sau chiar crestine in setul de simboluri pictate pe arcanele Tarotului clasic.
Nu cred ca e relevanta o prezentare exhaustiva a variantelor de Tarot. Simbolurile sunt mijloace si unelte, conteaza ceea ce trezesc ele in noi nu ele in sine, asa ca rezultate se pot obtine cu orice tip de set de Tarot, desi eu raman la convingerea ca cel clasic (cu Magicianul, Papesa, Imparateasa....) e mai veritabil.
Diana-Maria, eu consider ca Tarotul este o "scurtatura" prin care poti obtine informatii, pe care daca vrei cu adevarat le poti obtine si altfel. Rezultate multumitoare le-ar putea da de exemplu o analiza psihologica a persoanei subiect si o analiza fina a situatiei si a perspectivelor, complet rationala si logica. De fapt prin divinatie creezi o legatura cu un rezervor de informatie caruia nu-i cunosti potentialul si puterea, dar ce e mai grav nu-i cunosti nici macar natura. E hazardat sa presupunem ca termenul de "divinatie" inseamna inerent "o rezonare cu Divinitatea" tongue.gif
In afara de aspectele legate de repercursiunile asupra capacitatii volitive si a motivatiei, despre care am vorbit mai devreme, un alt aspect negativ al Tarotului este tocmai acea rezonare cu energii despre care nu stim nimic si care ne pot fi in mod direct daunatoare.
E ca si cum te-ai intreba care este diferenta dintre un delir indus chimic (drog adica) si un extaz mistic. Eu incadrez Tarotul undeva intre cele doua extreme, dar mai apropiat de primul - desigur, intensitatea e alta, dar conceptul e valabil. E normal sa te simti obosit daca exagerezi si divinatia e o activitate mare consumatoare de energie.
QUOTE
Nu intrebati cum. Pur si simplu stiam: cartile ,,se legau''

Asta este unul din cele mai interesante aspecte ale divinatiei cu Tarotul. Cateodata pur si simplu ti se spune in fata "nu-mi veni cu prostii, du-te joaca-te in alta parte". Asta nu numai daca persoana pentru care faci tirajul o ia in gluma (eu am dat de foarte putine ori pt alte persoane, nu am vrut deloc sa imi fac publicitate) dar chiar atunci cand tu ceri ceva "deplasat". Cum ar fi date care iti pot aduce un castig material direct - asta mi s-a refuzat intotdeauna (si chiar ma bucur ca s-a intamplat asa).
QUOTE
Eu m-am lasat de ,,sportul'' asta.
Cartile de Tarot sint abandonate intr-un sertar. Si acolo vor sta .

Te felicit pentru decizie. In general cei care incep divinatia cu Tarotul o incearca initial dintr-o joaca, apoi li se pare ca divinatia "le da putere" si ii face speciali, le da acces la lucruri ascunse celorlalti. In general, e o faza, de care trecem.
Eu imi fac acum un tiraj o data pe an, la aniversare, in rest nu ma mai atrage deloc.



Diana-Maria
Carpatic, ai mare dreptate: intr-adevar nu stii cu ce energii intri in rezonanta atunci cind practici o metoda sau alta de divinatie, fie ca e vorba de Tarot sau de altceva. In perioada cind ma ,,jucam'' cu metodele de divinatie imi mergea rau. Nu pot explica de ce. Nu numai cartile de tarot ,,se legau'' ci si cele din metoda veche a ,,24 de carti, 24 de feti... "
Tu spui ca unii se considera speciali pentru ca sint in stare sa ,,intinda'' cartile.
E posibil. La mine nu a fost asa. Am inceput pentru a afla anumite lucruri a caror sens nu mi se releva la momentul respectiv. Mie mi se pare ca Tarotul nu spune exact ce se va intimpla, ci mai curind iti ofera niste coordonate. Acelasi lucru il face si I-Ching-ul, dupa parerea mea.
Acum prefer sa nu mai pun mina pe carti decit atunci cind joc Macao . smile.gif
Si oricum, imi vin informatii care ma avertizeaza altfel: de exemplu, cind ceva nu e in regula simt un nod in plexul solar si am stari de neliniste nejustificate. Motivele apar mai tirziu. Dar intotdeauna s-a dovedit ca a existat un motiv.
cactus
Nu stiu de ce , dar mie mi-e frica de tarot (o frica pe care o simt si nu mi-o pot explica). L-am incercat si se pare ca iti spune tot ceea ce-ti imaginezi tu ca se va intampla - (eu asa am patit cand m-am gandit in mod tare pesimist); si atunci si tarotul a fost tare pesimist, de parca ar fi vrut sa fie pe lungimea mea de unda. De aia mi-e frica de el...
thunder
QUOTE (RZA @ 2 Aug 2004, 08:21 PM)
QUOTE (thunder)
Aceste entitati nu pot lasa insarcinat pe cineva intrucit ele fuzioneaza cu tinta la nivel subtil, nu fizic.

Ba uite ca pot. Conform religiei crestine, Sfanta Fecioara Maria (entitate intrupata) a ramas insarcinata prin Dumnezeu Sfantul Duh (entitate destrupata). Daca tu nu crezi ca asa ceva a fost posibil, e problema ta. Eu cred si stiu ca este posibil. Ar trebui sa stii ca orice actiune la nivel subtil este urmata de o actiune la nivelul lumii fizice si viceversa. "Precum in Cer, asa si pe Pamant".

- sintem putin off topic, dar sa-ti raspund totusi.

- sucubi si incubi sint entitati ce se gasesc in anumite planuri paralele deloc elevate, adica aceste entitati nu sint elevate, ci urmaresc in principal, ca o "tinta" personalizata, sa se "hraneasca" cu energia degajata/pierduta de oameni in timpul actului sexual cu ejaculare/descarcare. Aceste entitati chiar se angreneaza in jocuri sexuale cu totul deosebite cu fiintele aflate in stare de somn, adica in visul lor. Sucubi sint de "sex" feminin, iar incubi de sex masculin, iar ele vizeaza fiintele de sex opus. In timpul visului te contacteaza si se angreneaza in jocuri erotice cu tine si te face sa-ti pierzi saminta in plan astral, si chiar in plan fizic, adica asa zisele polutii nocturne. Ele au o forta si energie erotica atit de mare incit pur si simplu te ia pe sus, daca nu esti si tu de asemenea o forta pe tarimul erotica, adica sa fi un bun continent (cel care isi controleaza energia erotica si ejacularea in timpul jocului amoros), conducindu-te pina la urma la "inevitabila" descarcare, atit ca femeie cit si ca barbat.

- cu toate acestea, ele nu au forta si trezirea spirituala pt. a lasa insarcinata o femeie din lumea fizica. Imaculata conceptie este un act pe care numai o fiinta extraordinar de trezita spiritual poate sa o abordeze, indiferent ca e femeie sau barbat. In vremea epocii de aur, Satya Yuga, acest proces al imaculatei conceptii era des intilnit, nemaifiind nevoie ca cei doi sa aculpeze, iar insamintarea sa se produca la nivel fizic, ci direct, la nivelul subtil.

- deci, nu contest imaculata concetie, ci o cunosc chiar mai bine decit ai crezut tu ohmy.gif , insa repet ca nu e la indemna entitatilor de talia lui sucubi si incubi.

QUOTE
Actul conceptiei la nivel fizic este precedat de implementarea - initial in structurile mamei si apoi in embrion - a structurilor nemuritoare apartinand viitorului copil, aflat in acel moment in stadiul de "spirit", spirit care din momentul conceptiei incepe sa-si configureze cele doua structuri temporare - trupul si ratiunea.

- sint doua tipuri de actiuni. Cele care pornesc din plan subtil si care se resfring mai apoi prin efectul ca cauza-efect in planurile mai grosiere si cele care pornesc din planul grosier si au ca efecte in planurile subtile. In cel de al doilea caz iti pot da un exemplu banal, a adoptarii unei mudre (gest). Se abordeaza o anumita mudra (pozitie corporala de ex.) - cauza - care va atrage dupa sine o anume acumulare de energii subtile - efect - , energii care vor constitui - cauza - o modificare a structurilor subtile eternica si astrale - efect - , care la rindul lor, sint - cauza - pt. modificarea structurii nadisurilor si centrilor de forta - efect - , care este - cauza - pt. modificarea nivelului de constiinta - efect - cit si al matricii mentale si cauzele - efect - ... samd ... pina cind se vor produce anumite modificari pina la cele mai inalte planuri ale fiintei, care la rindul lor, vor fi - cauze - in modul in care fiinta va fi, gindi si actiona pe viitor, in tot acest lant nesfirsit de cauze si efecte.

- mecanismul conceptiei (in care nu intru in detalii acum) este mult mai complex de cit cel prezentat de tine, iar asa zisele "structuri temporare" si "jucarii" pe tarimul ocultist, sacu cum spune proverbul: "vinzi castraveti la gradinar". ohyeah.gif

- edit: - nu numai Fecioara Maria a avut parte de imaculata conceptie, ci si mama lui Krishna, mama lui Buddha Gautama ...
bdl
deci, nu contest imaculata concetie, ci o cunosc chiar mai bine decit ai crezut tu , insa repet ca nu e la indemna entitatilor de talia lui sucubi si incubi.

Ai niste poze cu sucubi si incubi?
thunder
QUOTE (bdl @ 16 Aug 2004, 02:23 AM)
Ai niste poze cu sucubi si incubi?

- nu, dar poti cauta pe net cu google. Probabil ca vei gasi ceva "desene", caci poze, cum crezi ca poti face la niste entitati ce nu sint in lumea fizica ? Poze cu Iisus ai vazut ? smile.gif
bdl
In vremea epocii de aur, Satya Yuga, acest proces al imaculatei conceptii era des intilnit, nemaifiind nevoie ca cei doi sa aculpeze, iar insamintarea sa se produca la nivel fizic, ci direct, la nivelul subtil.

Care e chestia aici, de ce in epoca de aur?
thunder
QUOTE (bdl @ 16 Aug 2004, 03:28 AM)
In vremea epocii de aur, Satya Yuga, acest proces al imaculatei conceptii era des intilnit, nemaifiind nevoie ca cei doi sa aculpeze, iar insamintarea sa se produca la nivel fizic, ci direct, la nivelul subtil.

Care e chestia aici, de ce in epoca de aur?

- studiaza mai atent ciclicitatea epocilor cosmice, Cele 4 Yuga.

- pt. ca in Epoca de Aur, Satya Yuga, fiintele au un inalt nivel de intelegere, constiinta si trezire spirituala ... si din acea ipostaza pot sa angreneze o astfel de conceptie "fara atingere fizica".
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.