Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pe Urmele Tai-pan-ului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2
mutulica
Ca si pe multi altii m-a fascinat povestea lui Dick Struan, si ale lui aventuri la vremea in care Hong Kong devenea colonie britanica. M-a fascinat si povestea Nobilei Case. Si am avut sansa sa vad, sa miros si sa ating acele locuri.
M-am gindit sa impart cu voi.
mutulica
ca orice calatorie se incepe de undeva. eu incep cu prima imagine de dupa aterizarea in Lantau Island. Nici nu banuiam ce avea sa urmeze
mutulica
apoi a urmat Kowloon. Peninsula care a facut mereu legatura dintre colonie si China.
Cu cel mai lung si aglomerat bulevard
mutulica
si undeva pe Nathan road... o biserica crestina. O oaza de cresitnatate intr-o lume dominata de convingeri budiste...
mutulica
iar cind a venit noaptea... a urmat celebra "ladies market" o strada ce imi amintea de talciocul de acasa. locul unde totul costa extrem de putin, si unde occidentalii vin sa cumpere falsuri superb imitate de dibacii chinezi
mutulica
nu l-am gasit pe Tai pan, dar tot cautind locatia Nobilei case... am hotarit sa urc pe un bloc ca sa vad mai bine imprejurimile. Greu de hotarit care din zgirie nori ar fi mai indicat, dar pina la urma... a fost sa fie un bar. La inaltime si la figurat, dar mai ales la propriu. De acolo am scrutat imprejurimile in cautarea logo-ului cautat...
mutulica
si m-am tot uitat...
mutulica
iar cind am vazut ca nu ma descurc am asteptat sa vina dimineata... in ideea la lumina zilei voi avea mai mult succes. atunci am vazut in soare o cladire ... ce semana cu cea din carti...
mutulica
mai raminea sa trec strada si sa incerc sa ajung acolo unde doream. de fapt a tebuit sa iau un feribot si sa tec apa...
mutulica
odata ajuns pe insula... am fost insa indrumat spre The Peak... de acolo urma sa am un cu totul alt punct de vedere
mutulica
si nu doar... un alt punct de vedere, ci si vechea cladire a... sa fie aceasta vechea factorie Struan...
sau punctul de observatie pentru care s-au incrincenat atit de mult spiritele in epoca?
mutulica
Si daca m-am lamurit cum era cu Hong Kong-ul, natural si firesc era sa vad si Cantonul, sau... cel putin acea parte din provincie pe unde britishii de alta data isi faceau comertul cu ceai, argint si opiu.
Cum lorcea nu mai e de mult la moda, fireasca alegere a fost o barca mai mare si mai noua...
SORIN
Triumfala Revenire [B]Mutulica clapping.gif clapping.gif clapping.gif

Superbe poze si cred ca n-ai sa le uiti niciodata thumb_yello.gif

Pare bine ( sau ca sa nu fiu egoist ) ne pare bine sa te vedem impreuna cu noi thumb_yello.gif

Oare n-ai una cu un Katoy??? hh.gif hh.gif Dca nu gasesti poate am sa caut eu la Han! rofl.gif rofl.gif

Inca odata te salut Mutulica smile.gif
LigiaB
Mutulica!!!! Bine ai revenit la han....pitic neastimparat ce esti laugh.gif uite pe unde a ajuns Mutulica al nostru yikes.gif ... asta tace si face... auzi tu Honk Kong! Woooooow! spoton.gif

Ma bucur mult ca ai revenit! smile.gif

Btw, ai invatat un cuvint in 'honk-kongheza'??? macar unu.... rofl.gif

ps, Supeeeerbe pozele! mai pune... rolleyes.gif
mutulica
Sorin si Ligia, merci si ma bucur sa va regasesc.

Sorine, m-am ferit de katoy, am un prieten care m-a pus in tema rolleyes.gif
mutulica
odata ajuns pe mare am avut insa sansa sa vad citeva barci de pescuit cu aer traditional. Asta ca sa imi aminteasca de mincarea puternic afectata de industria pescuitului...
mutulica
si pentru ca tot a venit vorba de produsul muncii bietilor pescari, ia uite ce exotic maninca domnii chinezi...
LigiaB
Mutulica, cind mai ai timp, te rog mai baga ceva poze. tongue.gif
mutulica
OK sefa smile.gif

sa continui deci cu perindarile. De data asta China continentala, mai precis Shenzen - orasul aflat intre Canton si HK, aproape de locul unde se afla azi memorialul in amintirea razboiului opiului.
Un prim soc cind intri e periferia, care iti cam aminteste, destul de dureros de "iepoci" trecute
mutulica
si ca sa continui in acelasi to, mai adaug o poza de la periferia orasului...
mutulica
deja incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi vedea doar saracie... mergeam cu masina de vreo jumatate de ora si peisajul era la fel de neschimbat in oras
mutulica
ca peste inca o jumatate de ora sa realizez ce imagine gresita era sa imi formez. In acelasi timp aflam ca in SHN downtown locuiesc aproximativ 4.3 milioane de chinezi, si ca orasul s-a ridicat in mai putin de 10 ani....
mutulica
iar cind a coborit noaptea peste oras ... surprinderea mea nu mai avea limite
SORIN
Salut piticule Mut rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Superbe poze thumb_yello.gif Oare ai idee de ce au alea de acolo nasu mic?? hh.gif

Un super week-end smile.gif

Sorin.
LigiaB
Iar a postat Sorin in fata mea... @ Sorin bop.gif laugh.gif

Mai Mutulica, dar frumos mai povestesti... smile.gif

Ma uimeste ca dai atentie la detalii. Deci tu te-ai oprit sa faci poze unor zone mai "putin fotogenice" (eu as fi trecut pe linga...) apoi le iei fain frumos si le aranjezi in asa fel, ca arata bine unde le pui.... tongue.gif Ai si talent la scris! rolleyes.gif

Crede-ma ca ai reusit sa ma duci intr-o calatorie imaginara in Hong-Kong. clapping.gif

Mai pune.... tongue.gif

SORIN
QUOTE
Iar a postat Sorin in fata mea... @ Sorin 

bop.gif bop.gif

Gata mamico, nu mai da ca n-am sa mai fac rofl.gif rofl.gif

Am 44.gif
irinelle
Foarte frumoase pozele, mutulica... smile.gif



Clopotel
Mutulica, Ni hao !

Frumoase poze ai facut... mai pune ca sa ne ofticam si noi ca n-am fost cu tine acolo... smile.gif
Ce alte impresii ti-a mai facut aceasta calatorie....?
Damnatius
Faine pozele. Uite aici un link cu compania Tai Panului http://www.jardines.com/profile/history.html

William Jardine se pare ca este Dirk Struan al lui Clavell.

aici o "poza" cu Jardine/Struan
mutulica
Damnatius - merci, nu stiam. Btw, Mandarin Oriental e super, rivalizeaza cu The Peninsula. In timp ce la Sheraton masina de serviciu e o limo americana, la astia te duce cu Rolls Royce...

Clopotel, Tsi tsie (sper ca am nimerit smile.gif ) Mi-a fost mai usor sa tin minte Tsing Tsao (berea locala). Ce sa spun, Hong Kong rupe gura lejer si la occidentali. Este extraordinar. M-a impresionat mult si China, asa comunista cum e ea.
nefertiti-old
Acum am descoperit si eu topicul asta, foarte fumos, Mutulica. smile.gif ma gandeam, cand am vazut imaginile despre care spuneai tu ca sunt de la periferie, ca la noi sunt multe din astea in zonele buna sau chiar centrale ale Bucurestiului, de exemplu. sad.gif
mutulica
Da, si mie mi-a amintit de ceva zone de pe acasa...
Centrul in schimb e socant. depaseste multe orase din occidentul european pe care le-am vazut

later edit: aici vorbeam de Shenzen, de China comunista. Hong Kong e alta poveste. acolo nu am vazut periferia smile.gif
nefertiti-old
Da, ideea era ca noi, adica Romania, suntem mult prea departe de ceea ce este pana si in China comunista, probabil.
SORIN
Nu sunt sigur cu China Comunista, dar fata de Hong Kong probabil ca suntem pe alta planeta sad.gif

Personal n-am fost in China, dar prin imprejurimi da thumb_yello.gif

Sorin.
mutulica
Sorin le zice bine. HK impresioneaza pe oricine. Pot spune ca in Europa nu stiu vreun oras care sa faca fata spectacolului HK.
De altfel nici China comunista nu e departe. Aici e un turnulet...
mutulica
si dupa ce v-am aratat turnul va arat din nou periferia... statul darima tot ce e sub un numar de etaje ca sa faca loc turnurilor. imaginati-va Drumul Taberei din blocuri de 25-35 etaje
mutulica
si acuma sa va arat ceva ce nu cred sa vad prea curind in Ro. in HK se spala strazile... in permanenta...
mutulica
ca sa nu mai spun ca munca de jos se face tot ca la noi... cu circa
Antont
QUOTE (mutulica @ 6 Jul 2004, 08:07 PM)
si acuma sa va arat ceva ce nu cred sa vad prea curind in Ro. in HK se spala strazile... in permanenta...

Asta sincer sa fiu nici eu nu vreau s-o vad in Ro, facut in permanenta yikes.gif . Cred ca motociclistii din HK sint al naibii de "incintati" hh.gif rofl.gif .
Pese:
Super misto pozele spoton.gif
Pese 2:
Poze in night-cluburi n-ai facut evil.gif ?
mutulica
@Ghost
- nu prea sunt multi motoristi acolo, pe strazile alea nici nu prea ai ce naiba sa faci cu motorul. Sunt mai degraba tipi fitosi cu Harloaie...

- nu cred ca te-ar fi deranjat sa spele strazile tongue.gif , au paravene ca sa nu stropeasca, si la caldura de acolo se usuca repede

- nope... nici de la strand si nici din club... La strand (adica pe la etajul 28) am vrut, dar mi-a zis salvamarul ca nu e voie, iar la club nu m-am riscat. Aia sunt toti prieteni cu Jackie Chan
Antont
QUOTE (mutulica @ 8 Jul 2004, 09:41 AM)
iar la club nu m-am riscat. Aia sunt toti prieteni cu Jackie Chan

Cool spoton.gif . Ai vazut ceva cafturi de alea spectaculoase biggrin.gif ?
mogaldeatza

Mutulica felicitari pentru descrieri si poze! smile.gif
YOo
Frumos, frumos mutulica ohyeah.gif . Da' te pricepi dom'le la povestire ... Brava dom'le. Felicitari!
mutulica
@Ghost - nu pot pune poza de la antrenament ca incalc niste reguli pe aici, dar astia iau kung fu foarte serios

@all - merci, o sa incerc sa mai adaug cite ceva.
Antont
blink.gif Huh?
La ce reguli te referi, ale forumului? Atunci bag-o pe mail ca m-ai facut curios.
LigiaB
Ghost, eu cred ca ai cazut prada unei din "metaforele" lui Mutulica. rolleyes.gif rofl.gif

Sau poate ca eu acum... Imi asum riscul... rofl.gif
mutulica
@Ghost - nu de-ale forumului smile.gif de data asta

@Ligia - touche! rolleyes.gif


pun aici un bonus din Shenzen pt Ghost. Ca sa vada cum ar fi aratat albinuta lui daca se nastea in China
mutulica
In poza de mai jos puteti admira in ce fel a influentat cultura britanica modul de viata chinezesc.
Este vorba de un bon de restaurant pe care il primeai la intrare in alb, si pe care ospatarii incepeau sa stampileze ce ai consumat. La plecare prezentai hirtia u stampile si pe baza ei ti se facea nota.

Admirabil este modul in care s-au impletit, banuiesc ca in urma celor doua secole de coabitare, umorul britanic si tenacitatea in munca de care dau dovada baietii cu ochii oblici.

mutulica
In acelasi spirit baietii au amplasat o ... vaca. Intri in "han" la ei, primesti un marker si scri ce vrea muschii tai pe vaca.
nu o sa va arat aici ce am putut eu scrie pe vaca, dar va pot arata vaca...
mutulica
Ca as nu mai spun ca in miez de noapte, hoinarind pe strazile superbului oras, am dat nas in ... zabala cu un cal roz.
Daca era pantera mai ziceam, da' cal!?
Am facut repede poza, ca sa pot demonstra a doua zi ca nu eram chiar atit de beat incit sa nu mai recunosc culorile
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.