Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Discutii Despre Utilizarea Corecta A Armelor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
dandanescu
QUOTE (sorin666 @ 24 Aug 2004, 12:00 AM)
Bine, mai baieti, dar asta cu munitia subsonica e valabila la distante mici...
Cu vanatoarea, am inteles, dar asi vedea tare GREU lunetisti inarmati cu asa ceva...  cry.gif

biggrin.gif Ai dreptate, nu-i vezi, ca de-aia sunt antrenati si
mai sunt si ei atenti cit de cit atunci cind sunt
in misiune secreta prin cine stie ce tari ostile... wink.gif

...Ai dreptate si in ce priveste distanta (relativ) scurta,
desi asta nu exclude utilitatea folosirii lunetei.

Aceste tipuri de aplicatii vor exista ca optiune, as zice, cita vreme vor exista
servicii speciale cu misiunea sa elimine indezirabilii.
Desigur sunt multe alte optiuni mai elegante, dar stii vorba aia - never say never...

Se mai foloseste citeodata surdina ca sa fie mai greu de depistat lunetistul,
desi e folosita munitie normala cu balistica standard.
Deci auzi crack-ul supersonic si astfel stii ca s-a tras, dar e mai greu a precizezi sursa,
ca lipseste pocnitura de la gura tevii.
Hampu The Great
QUOTE (dandanescu @ 24 Aug 2004, 12:35 AM)

Iti dai seama ce ar fi fost daca braconierii ar fi inteles si folosit arme cu surdina...

Din pacate braconierii cunosc aceste avantaje mai bine ca trupele speciale. wink.gif

Am gasit odata in padure o capcana de o ingeniozitate si de o simplitate demna de un premiu Nobel. rolleyes.gif

In Romania arma braconierului este socotita Carabina Cugir (Model Geco Standard) de cal.22Long Rifle, binecunoscutul "plici".
Pana prin 1996 ea a fost acceptata oficial la vanatoare doar pentru vanatul mic.
Dincolo de acel an ea a fost interzisa, deodata cu toate celelalte arme cu percutia pe rama, ramanand doar arma de tir.

Acum ce e cel mai amuzant este ca pa vremea lui Ceasca nu puteai utiliza decat munitie romaneasca..
Cu mari pile si interventii se putea face rost de ceva cehesc.
Ori munitia produsa de uzinele Sadu pentru acest tip de arma era pe synoxid si avea pe hartie viteza de 340 m/s.
In adevar era chiar sub 300...Nu aveam cum sa o masor dar se vedea pe ea...
Si in plus nu erau doua cartuse care sa plece la fel...ma rog alea care plecau, sau cele la care nu exploda fundul sad.gif .

Ia uite cum statul punea la dispozitia vanatorului roman munitie subsonica !!! rolleyes.gif

Iar vanatorul roman ce imi facea ??...
Ca doar e recunoscut pentru inventivitatea lui fara margini: Punea o minge de tenis de camp gaurita de la un cap la altul pe gura tevii...Nu lasa urme pe teava, nu era periculos daca se dezaxa, si daca te gasea paznicul cu ea spuneai si tu ca esti fan Ilie Nastase.... smile.gif
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 24 Aug 2004, 01:03 PM)
[munitia] avea pe hartie viteza de 340 m/s.
In adevar era chiar sub 300...Nu aveam cum sa o masor dar se vedea pe ea...
Si in plus nu erau doua cartuse care sa plece la fel...ma rog alea care plecau, sau cele la care nu exploda fundul sad.gif .


Hehe, cea mai iritanta chestie pentru un tragator cu ceva pretentii in ce priveste precizia tirului
este inconsistenta munitiei folosite...

Apropo de .22LR , unele munitii (rusesti de exemplu) au
o viteza medie de 345 m/s si o variatie mica (~ 10 m/s)
dar care e suficienta ca sa apara diferenta sonic/subsonic ! smile.gif

Surdinele artizanale sunt intr-adevar intilnite de la cele mai simple pina la modele sofisticate si foarte performante.

Nu stiu cit e de adevarat, ca eu n-am incercat asa ceva,
dar cineva imi spunea ca poti improviza o surdina folosind o piine infipta la gura tevii.

Atentie! Nu incercati asa ceva, se pot intimpla accidente!
( biggrin.gif de unde sa stim noi daca nu e strict necesar sa fie piinea proaspata, sau intermediara? biggrin.gif )
sorin666
Intreb si eu ca papagalul, munitia "inconsistenta" nu se datora POATE unui dozaj inconstant de pulbere, si daca e asa, nu se putea remedia "artizanal" prin desertizarea cartusului si "refacerea" sa in conditii mai bune? (banuiesc ca diferenta nu prea putea veni de la capsa, dar mai stii... )
dandanescu
QUOTE (sorin666 @ 24 Aug 2004, 11:21 PM)
munitia "inconsistenta" nu se datora POATE unui dozaj inconstant de pulbere, si daca e asa, nu se putea remedia "artizanal" prin desertizarea cartusului si "refacerea" sa in conditii mai bune? (banuiesc ca diferenta nu prea putea veni de la capsa, dar mai stii... )

In teorie s-ar putea extrage glontul si doza pulberea corect,

dar in practica e greu de obtinut adaptoarele pentru cal .22LR,
deoarece este un cartus de folosinta unica "rimfire" - percutare pe rama-
in care nu exista capsa separata - de aceea nu se pot reincarca odata trase si
deci nu prea sunt sanse sa gasesti scula care e necesara pentru asezarea glontului si sertizare.
Plus ca sunt asa ieftine cartusele astea... alt motiv pentru care
nu s-ar prea vinde setul pentru reincarcare.

Dar de fapt nu e asa mare filozofie, daca vrei si ai ceva masinarii de atelier mecanic,
poti sa-ti confectionezi si singur un set de scule pentru asa ceva.

Mai este o posibilitate, daca pulberea nu umple relativ uniform spatiul din interiorul cartusului.
(de exemplu o marca de pulbere mai puternica/mai compacta lasa spatiu mai mult
la doza necesara pentru aceeasi energie de ardere)

Acest spatiu liber dincolo de o anumita valoare produce ardere inconsistenta
(dupa cum se intimpla sa fie momentan distributia pulberii in interiorul cartusului)
si deci chiar dozat absolut identic nu obtii rezultate consistente.

Cind reincarcam 9mm Para, nu era problema, ba chiar glontul comprima putin pulberea din cartus la asezarea corecta.
(Care pulbere era cu granule "bastonase" adica avea spatii libere intre granule)
Dar cind reincarcam .38 Special uneori la circa 80% din doza normala,
(cind testam gloante Hollow Point semijacketed trase din teava de 2" a unui revolver biggrin.gif )
raminea spatiu liber cam multisor si se vedeau chiar granule de pulbere nearse expulzate de gazele de ardere.
bdl
Cum arde pulberea aia si in cit timp?
Hampu The Great
QUOTE (sorin666 @ 25 Aug 2004, 12:21 AM)
.... munitia "inconsistenta" nu se datora POATE unui dozaj inconstant de pulbere, si daca e asa, nu se putea remedia "artizanal" prin desertizarea cartusului si "refacerea" sa in conditii mai bune? (banuiesc ca diferenta nu prea putea veni de la capsa, dar mai stii... )

....in cele mai multe cazuri asta era motivul, adica o cantitate diferita de pulbere. Cineva m-a convins insa ca si pulberile sinoxydice folosite de Sadu erau de o calitate foarte proasta mad.gif .

Prin padure, tipul care era cu adevarat dur (si care folosea astfel de arma) lua cartusul intr-o mana, ii musca cu dintii plumbul si apoi il scuipa cat colo (superb gestul rolleyes.gif ); apoi lua un al doilea cartus proceda la fel insa pastra de data asta plumbul. Apoi intr-unul din cele doua capacele varsa continutul celuilalt, iar dupa asta indesa si el acolo cum putea plumbul.
Se obtinea astfel un cartus cu o incarcatura dubla de synoxid, care bubuia mult mai tare, dar care avea o tinuta a tirului deplorabila....Din cauza vitezei prea mari, si a faptului ca era prea usor, glontul se abatea de la traiectoria fireasca. In plus asa cum a spus si Dan pulberile nu ardeau in intregime, si le gaseai raspandite pe interiorul tevii si in camera de explozie.
Mai aparea si pericolul ca tubul cartus sa explodeze pe la fund sau pe circumferinta hh.gif , si atunci o parte din gaze si o parte din pulberea in ardere sareau prin neetansietatile inchizatorului.
Daca nu purtai ochelari intr-o situatie din asta puteai sa ai probleme serioase sad.gif


Eu insa am avut cea mai tare experienta la acest calibru cu niste cartuse fabricate in Africa de Sud....cica High Velocity.
Percutam ....si nimic mad.gif !!...Repetam lovitura ceea ce nu era o treaba chiar simpla pentru ca armand scoteam automat cartusul percutat si neexplodat din interiorul camerei de explozie, si apoi il reintroduceam....si iar nimic cry.gif .
Ba inca si mai spectaculos, unul dintre ele a facut in loc de "bum"..."fiiis" si glontul a fost aruncat abia la vreo zece metrii in fata, intr-un nor de fum si in amuzamentul general al celor prezenti in poligon la aceea faza laugh.gif

Si in Romania cartusele astea sunt foarte ieftine si acum se gasesc intr-o gama foarte larga.....
Hampu The Great
QUOTE (dandanescu @ 24 Aug 2004, 01:22 AM)
Se mai foloseste citeodata surdina ca sa fie mai greu de depistat lunetistul,
desi e folosita munitie normala cu balistica standard.
Deci auzi crack-ul supersonic si astfel stii ca s-a tras, dar e mai greu a precizezi sursa,
ca lipseste pocnitura de la gura tevii.

....si nu numai. Cartusele supersonice trase cu amortizorul ajung la tinte inaintea sunetului..Victima incaseaza lovitura inainte ca sunetul sa o alerteze (sunetul crack-ului, pentru ca celalalt a fost deja anulat de dispozitiv).
Asta este valabil si in general , adica la fara amortizor, dar numai pentru cartusele care sunt trase la distante mari...
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 25 Aug 2004, 09:12 AM)
Eu insa am avut cea mai tare experienta la acest calibru cu niste cartuse fabricate in Africa de Sud....cica High Velocity.
Percutam ....si nimic  mad.gif !!...Repetam lovitura ceea ce nu era o treaba chiar simpla pentru ca armand scoteam automat cartusul percutat si neexplodat din interiorul camerei de explozie, si apoi il reintroduceam....si iar nimic cry.gif .
Ba inca si mai spectaculos, unul dintre ele a facut in loc de "bum"..."fiiis" si glontul a fost aruncat abia la vreo zece metrii in fata, intr-un nor de fum si in amuzamentul general al celor prezenti in poligon la aceea faza laugh.gif

biggrin.gif Asta e indradevar de tot risul in ce priveste lotul ala -
cine stie ce fabrica il rebutase in halul asta...
Si mai grav e cind ramine glontul pe teava si
daca nu-ti dai seama mai tragi inca odata inainte sa elimini obturatia... sad.gif

De asemenea in caz de percutare fara foc, trebuie asteptat
suficient de mult ca sa nu cumva sa ia foc totusi dupa citeva secunde cu inchizatorul deschis...

Deh, riscurile specifice... de evitat cit putem munitia de proasta calitate, chiar daca e mai ieftina... smile.gif
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 25 Aug 2004, 09:19 AM)
Victima incaseaza lovitura inainte ca sunetul sa o alerteze

Absolut, tinta lovita corect nu mai e motiv de ingrijorare,
doar ceilalti unfriendlies care or sa se dea de ceasul mortii ohmy.gif
sa identifice pozitia din care s-a tras.

Apropo de acest din urma aspect, sud-africanii foloseau (in Angola)
inca de mult un sistem de microfoane sincronizate, amplasate in dispozitivul unei companii
(deci la citeva sute de metrii sau chiar km unele de altele)
care erau in stare sa trianguleze dupa sunet amplasamentul artileriei inamice,
de exemplu mortiere care avansau la adapostul intunericului si
trageau lovituri in tinte localizate anterior.

Apoi coordonatele erau transmise la piesele de artilerie (obuziere)
cu bataie extrem de lunga care executau foc asupra echipelor de mortiere.

Mai nou am inteles ca exista (in USA) un sistem similar desi mult mai avansat
care sa depisteze pozitia de tragere in zone citadine
(cu microfoane instalate pe cladiri intr-o retea centralizata cu un calculator)

... biggrin.gif Atunci s-ar aplica regula "Shoot, move and comunicate all at the same time"
comunicatie de genul "request emergency extract asap" rolleyes.gif
dead-cat
nu mi se pare o metoda fantastica de detectare. mai ales ca-ti trebuie aparate de receptie foarte exacte.
ca si countermeasure inamicul detoneaza in locuri diferite explozibil in timpul tragerii.
s-a aplicat deja in WW1 la artilleria super-grea pentro a o proteja de counterbattery fire. bineinteles nu la nivel sonic ci in cazul fumului vizibil.
dandanescu
E drept ca se poate organiza un sistem de contramasuri destul de efectiv,
totusi cu electronica din ziua de azi e relativ usor de filtrat "semnatura"
specifica unei arme si nu alteia sau a unui decoy.

Dar asa s-a intimplat ca in Angola la un moment dat mergea smecheria.
Dupa un timp e posibil ca situatia evolueaza si nu mai merge.

Uite un alt exemplu: Am vorbit odata cu un individ care nu auzea cu o ureche,
prin anii '70 patrula lui fusese tinta unui atac cu AG-uri si unul detonase foarte aproape.

Cind au fost atacati primele doua dati habar nu aveau despre ce arma e vorba,
au avut noroc mare ca tragatorii erau foarte prost antrenati si nu au reusit sa loveasca UNIMOG-urile patrulei.

Dar dupa asta in scurt timp au fost instruiti ce si cum asa ca intelegeau tactica folosita de AG-isti,
chiar daca nu aveau si ei arma respectiva.

Poate ca la fel s-a intimplat si cu sistemul celalalt -
e nevoie de timp pentru countermeasures, timp in care ai avantaje.
De retinut, echipele de mortiere erau practic echipe mici ca un fel de
guerilla / cercetasi la distanta relativ mare de bazele lor,
independente si cu rol de hartuire, nu era o linie de front propriuzisa
nici de o parte nici e alta.
Hampu The Great
scurt off-topic...O alta arma folosita la vanatoare: Aparatul foto.

O intalnire de gradul trei pe care am avut-o cu relativ putina vreme in urma...aici doar pentru userul abis
dandanescu
Dupa cum ziceam mai demult, am sa mai prezint inca un exemplu de arma de foc artizanala
care mi s-a parut ingenioasa.

Cu avertismentul de rigoare: Nu va apucati de prostii! sa nu ziceti ca nu am spus!

Simplitatea maxima, o teava de apa cu diametrul interior potrivit
ca sa primeasca un cartus de cal 12Ga (circa .8")
cu o alta teava de apa ca un manson ce culiseaza peste prima,
iar piesa insurubata la capatul tevii manson are
un surub cu virful ascutit si apoi rotunjit, pe post de percutor.
Aceeasi piesa manson are de asemenea un miner,
luat de la o lopata (alt manson peste mansonul percutor,
cu minerul transversal, folosit la unele lopeti mai scurte).

Teava cu cartusul este lunga de circa un metru si are exact la mijloc un miner transversal, o alta bucata de teava.

Acuma vine partea cea mai interesanta;
la tragere, introduci cartusul, acoperi cu mansonul percutor,
iei linia de tir si printr-o lovitura a mansonului inainte
percutezi si tragi.

Apoi, scoti mansonul printr-o miscare inapoi si folosind minerul tevii rotesti teava cu 180 de grade,
fara sa mai pierzi timpul cu extractia cartusului tras.
Incarci din nou si tragi, si cartusul gol de la gura tevii este zburat odata cu alicele trase din noul cartus.

Chestia asta este arma artizanala care mi-a atras atentia cel mai tare,
e foarte simpla dar permite repetarea focului la o cadenta foarte mare!
M-am intrebat adesea care e sursa acestui design, dar nu stiu care ar putea fi.

Din nou va avertizez ca acest mesaj este in scopul dezbaterii,
nu va apucati sa construitit asa ceva!
dandanescu
Cu citva timp in urma se punea problema unei comparatii intre pistol si revolver.

Asa pe scurt, citeva considerente:

-Revolverul este mai simplu, deci mai usor de intretinut de amatori.

-Pistolul permite tragerea mai multor cartuse pina la reincarcare,
iar reincarcarea este mai rapida.

-Pistolul poate avea probleme de a inroduce pe teava anumite tipuri de munitie.(nu e cazul la revolver)

-Pistolul poate avea probleme de blocaj in cazul unui cartus care nu trage corect,
mult mai grave decit revolverul.

-Tirul rapid de focuri succesive cu pistolul este mai precis decit tirul similar cu revolverul,
din cauza presiunii necesare pe tragaci.
(dar adesea revolverul folosit in mod single action are tragaciul mai fin decit pistolul - in general vorbind)

Pe aceste considerente as zice ca o regula empirica ar fi :
pistolul pentru ofensiva in mina unuia mai instruit,
iar revolverul pentru aparare in mina unuia care
nu doreste prea multa bataie de cap cu functionarea si intretinerea armei.

...Sau o combinatie, e si mai buna: Un pistol sau doua (neaparat de acelasi model) pentru ofensiva si
un revolver pentru back-up.

In ultimul timp au aparut pistoale mici ca dimensiune in cal 9mm Para sau .40 S&W
care pretind robustete similara cu revolverele...

Sunt multe de spus pe acest subiect, depinde mult de
mecanismele specifice fiecarui model de arma din clasele discutate mai sus...

bdl
Pentru protectia personala totala recomand:
-sotul: cite un pistol sub fiecare brat, cite un revolver la fiecare sold, un ag 7 la spate, un akm in portbagajul masinii si niste calupuri de trotil ascunse printre chitele de leustean....
- nevasta, o mitraliera antiaeriana, pe roti, o trage dupa ea cu stinga, ca in dreapta are poseta....
-copii: grenade, intra usor mai multe in buzunar, pt siguranta copiilor sudati-le inelul de siguranta sa nu cada accidental...

Daca mai aveti ceva rude, pot lua niste semtex, sau cockteil=uri molotov, sau sa puna o grenada intr-un borcan plin de cuie.....
Daca nici asa nu va simtiti in siguranta...... wink.gif
dead-cat
in acest context, masina de familie rofl.gif
user posted image

M2-ul poate fi operat de bunica.
dandanescu
QUOTE (dead-cat @ 28 Aug 2004, 03:21 AM)
M2-ul poate fi operat de bunica.

...Cu atit mai mult arma de pe Hummer, care pare a fi mai degraba un MK 19... biggrin.gif
dead-cat
de aceea ala de pe masina-i bunicul rofl.gif
Hampu The Great
nu inteleg de ce nu pot acesa PM-ul...DaBiJa ....iti raspund aici


so my dear friend......


.....am inceput prin a discuta oportunitatea alegerii uneia sau alteia din armele cu aer comprimat existente in general pe piata la acest moment; desi dialogul a inceput dincolo de acest reper, trebuie sa fi de acord ca, totusi el isi avea cam pe acolo punctul de origine smile.gif .

Imi amintesc, stimate coleg, ca primul tau PM punea in discutie doar doua arme la care prospectare pietii te condusese cu gandul si intre care nu puteai face alegerea de unul singur..


Ei bine astazi, la sase zile distanta, cu doua dupamieze pierdute (pentru care te zgarcesti sa dai o bere, doua mad.gif ), cu opt magazine bucurestene atent cercetate in plus, si cu cateva ore bune de biblioteca adaugate scopului, ne regasim in acelasi punct.....
Gamo versus CZ.... rolleyes.gif

Iti marturisesc prietene ca nu m-am mai aflat de multa vreme intr-o astfel de situatie.... blink.gif

Am vazut toate armele cu aer din magazinele specializate din Bucuresti, din cele fizice si din cele virtuale, si crede-ma singura optiune a momentului e intre cele doua carabine de la care de fapt a inceput intregul nostru dialog...

Varianta Walther (nici nu mai e de actualitate), alaturi de cea Anschultz nu pot intra in discutie din cauza pretului prohibitiv desi, eu daca m-as afla in locul tau as astepta oricat de mult (in timp si in bani) dupa un Anschultz......


Raspunsul meu la solicitarea ta va fi sec, crud, si prea putin folositor mad.gif ...
El incape in doua cuvinte : "NU STIU !!! "

Fuck man....nu mai dorm noaptea cum trebui din cauza problemei asteia a ta... In fiecare seara in loc sa petrec cu tipele alea de peste zi, si baga de seama ca e vara si toate umbla mai mult goale, stau si adorm cu gandul la nenorocita ta de arma....


Simt un fluid prielnic care ma strabate chiar acum in aceasta clipa, in aceasta seara de Duminica in aceasta gradina a mea, asa ca nu am sa o spun decat o singura data: MARK MY WORDS:



"Alege CZ......"



Iti jur prietene ca am primit acest mesaj prin concentrare, instantaneu, in semitranse, din hiperspatiu, sub luna plina pe singurul canal de comunicare deschis acum intre mai multe lumi....


Stiu ca suna ca dracu, dar asta e adevarul....


Fa ceea ce crezi tu ca e mai bine de facut.... rolleyes.gif

Ai ales intelept pana acum asa ca eu unul ma incred in tine si sunt convins ca ai sa alegi arma care va raspunde cel mai bine pretentiilor tale....
Ti-am comunicat deja toate datele care ma pot indruma pe mine catre o alegere sau catre alta......



O ultima sugestie....de vreme ce eu nu sunt in masura sa iti dau un sfat, incearca sa il obti pe cel al lui DanDanescu.
E un tip foarte priceput si mult mai lucid, si luciditatea reprezinta un pas obligatoriu pentru ca alegerea pe care o ai de facut sa nu iti aduca pareri de rau mai tarziu....."
Hampu The Great
DanDanescu.....vad ca prietenii te-au taxat fara pic de mila biggrin.gif .

Eu am incercat chiar ieri sa trag cateva cartuse (trebuia sa lichidez un stoc mai vechi) cu pistolul PPK, si am avut inca odata probleme mad.gif .
Dupa primele focuri razlete am vrut sa trag un incarcator complet (sapte cartuse) in conditiile de la pistol viteza...
Al patrulea cartus s-a blocat (nu l-a extras decat partial de pe teava, si culata a ramas jumate retrasa).
Stiu ca incidentul se poate datora faptului ca am utilizat o munitie veche si nesigura, dar chiar si asa sentimentul e extrem de frustrant... mad.gif

Tu sti mai bine decat cei mai multi de pe aici ce de lupte se dau in tine inainte de a lua decizia de a apela la o arma de foc pentru a face fata uneia sau altei din situatiile care impun gestul asta sad.gif .
De cele mai multe ori asta e ultima optiune...si ea se aplica doar in ultimul moment...in sigurul moment in care nu ai nici un chef sa ai parte de crizele de personalitate ale unui pistol... mad.gif


Eu sunt adeptul revolverului...si al revolverului micut, usor de transportat. Cred ca un pistol precum Walther P99 nu ar putea sa faca figurile pe care le face PPK-ul, dar ala e incomod si ceva mai greu de manevrat in caz de extrema urgenta... rolleyes.gif
Nu mi-ai raspuns insa la o intrbare mai veche: "Tu cum ai ajuns in incidentul ala din Pretoria sa ai asupra ta un revolver ??"
De ce ai ales sa ai un revolver si nu un pistol, a fost alegerea ta sau au ales altii pentru tine (stiu si eu, era poate arma din dotare..) ???


bdl de acord cu tine, totusi pentru ca siguranta sa fie totala ar mai trebui:

1. Sotul ar trebui sa aiba musai si un briceag, pe langa toate alea..
2. Sotia in loc de poseta sa traga dupa ea si un tun...Nu cine stie ce, un antitanc acolo... cry.gif
3. Copii...lor nu le-as da grenade. E absurd sa gandesti asa ceva...Copii e musai sa aiba SMG-uri..Cate doaua de caciula pentru baietei si cate una (roz) pentru fetite... smile.gif

Rudele ....da le'n Doamne iarta-ma sa se mai protejeze si singure... rolleyes.gif

Dead-cat...adica pisica zoombie, ba da se tine bine bunicu tau !!! ohyeah.gif
DaBiJa
Hampu The Great ... tnx.gif ... mare multumire pentru informatii si pentru rabdare. Mi de scuze pentru insomniile provocate.
Sa stii ca discutiile cu tine mi-au fost de un real folos. mi-au lamurit multe neclaritati ...iar acum am constatat ca am nevoie de si mai multe informatii pentru a face o alegere in cunostinta de cauza. Oricum trebuie sa ma hotarasc mai repede fiindca altfel o sa risc sa nu ma mai pot face nici o alegere... din prea multa dorinta de perfectiune.(perfectiune care stiu foarte bine ca nu prea exista)
Nu ma zgarcesc la bere si sper ca sa ne intalnim si sa o bem impreuna pentru ca nu am gasit inca posibilitatea sa o trimit pri PM.

Dupa cum a spus un alt pasionat de armele cu aer comprimat " ma chinuie o pasiuneeee ...de ma doare"
bdl
Tu sti mai bine decat cei mai multi de pe aici ce de lupte se dau in tine inainte de a lua decizia de a apela la o arma de foc pentru a face fata uneia sau altei din situatiile care impun gestul asta .

Doar de curiozitate intreb, pe ce te bazezi cind spui asta?

Ca un sfat prietenesc de la un profan in ale armelor: cind se foloseste munitie nesigura, veche, daca scopul e doar consumarea ei, tot ce poti face e sa te antrenezi "clasic" la o tinta dar fiind pregatit sa faci fatza unui incident tot timpul....sa incerci niste chestii care te expun , sincer, nu denota experienta....
Hampu The Great
bdl...ma bazez pe faptul ca din cele relatate aici pana acum atat eu, cat si DanDanescu ne-am aflat cu arma in mana in fata unor personaje intr-o situatie conflictuala...Intrucat am avut o experienta comuna, pe care nu am mai intalnit-o povestita si de un alt user mi-am permis sa ma adresesz lui dan in aceasta maiera..Vreo obiectie ceva ???


Nu te poti "antrena clasic la o tinta" cu un pistol PPK de autoapare cu gaze, decat daca esti tembel, sau gangav blink.gif

Asta nu trage proiectile...Asta are doar cartuse de zgomot (cele trase ieri), sau cartuse care imprastie gaze lacrimogene, paralizante sau neutralizante !!

In general "profanii" se grabesc sa evalueze experienta profesionistilor. wink.gif
E un gest reflex al lor, din fericire inofensiv si lipsit de urmari.. smile.gif
Cand ma uit la Hagi jucand fotbal eu raman mut de o admiratie vecina cu invidia...Profanul nauc insa, se grabeste sa comenteze ce trebuie, sau ce nu trebuie sa faca Gicanu intr-o faza sau alta...

In rest numai de bine.... biggrin.gif
bdl
Eu am incercat chiar ieri sa trag cateva cartuse (trebuia sa lichidez un stoc mai vechi) cu pistolul PPK, si am avut inca odata probleme
Arata-mi si mie unde ai precizat ca foloseai munitie fara glont....

Dupa primele focuri razlete am vrut sa trag un incarcator complet (sapte cartuse) in conditiile de la pistol viteza...

Deci cu munitie fara glont tragi in conditiile de pistol viteza? Si se cheama ca eu sint profan si tu profesionist?Care e scopul (profesionist) al acestei actiuni din moment ce nu se punea problema preciziei?

In general "profanii" se grabesc sa evalueze experienta profesionistilor.
In general "profanii" sint mai atenti ca profesionistii la ce scot pe gura..si scuza-ma, deci tu daca ai permis de vinator esti profesionist? Pacat ca nu am stiut si eu treaba asta mai demult....

...ma bazez pe faptul ca din cele relatate aici pana acum atat eu, cat si DanDanescu ne-am aflat cu arma in mana in fata unor personaje intr-o situatie conflictuala..
hh.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Scuza-ma, mon amour, am uitat sa povestesc si eu cum m-au atacat doua triburi de beduini, am uitat sa va spun cum am scos un regiment dintr-o ambuscada doar cu o unghiera la mine, de asemenea cum cu o prastie am doborit doua F18 , cum cu un tirbuson am scufundat un portavion, cum ..... e, cum -necum da pe cuvint de pionierca din vorbe si eu am dreptul la o statuie......
Ai uitat sa spui la inceputul fiecarei povestiri "pe cinstea mea"....ciresarii stiu de ce, si poate te credeam....
Poate ca unii sint mai modesti si nu vor sa povesteasca anumite chestii, preferind sa se retraga din asemnea discutii "omagiale" intre "distinsi"....
Promit ca miine o sa povestesc cum m-am luptat cu 7 melci care m-au atacat.... wink.gif
Sper ca in felul asta sa intru si eu in rindul distinsilor.... 23.gif kiss.gif rofl.gif harhar.gif
dead-cat
QUOTE

Scuza-ma, mon amour, am uitat sa povestesc si eu cum m-au atacat doua triburi de beduini, am uitat sa va spun cum am scos un regiment dintr-o ambuscada doar cu o unghiera la mine, de asemenea cum cu o prastie am doborit doua F18 , cum cu un tirbuson am scufundat un portavion,


tu erai ala????
yikes.gif
bdl
Io, si aveam si plasele cu cumparaturi in brate ca veneam de la piata si trebuia sa am grija sa nu sparg ouale, ca ma batea mama acasa.... wink.gif
dandanescu
Daaa... Multi vad, putini cunosc.

Just for the record, eu nu am de ce sa "ma dau mare"
ca am avut "ocazia" sa pun mina pe arma ca sa ma apar...
Asa a fost sa fie, nu depindea de mine cind s-a intimplat.
Am fost suficient de pregatit incit nu a fost nevoie sa si trag cu arma,
am avut noroc, samd.

Altii, daca doresc sa inteleaga, bravo lor,
iar daca vor doar sa faca bascalie,
e dreptul lor, atita poti - atita faci, nu?

Oricum nu schimba cu nimic situatia... faptul e demult consumat
si daca nu m-a afectat atunci, cu atit mai putin m-ar putea afecta acum thumb_yello.gif

dandanescu
Asa... sa revenim la subiect;
Hampu intreba cum se face ca aveam revolverul si nu pistolul la mine cind am fost atacat;

Chestia e atit de simpla ca iti vine sa rizi de "criteriu" - in ultima instanta, comoditatea;
pistolul (CZ 75 Compact 9mm Para) era putin mai mare si ceva mai greu decit revolverul (Rossi .38 Spl 2"),
asa ca depinde cum evaluam amenintarea potentiala
la un moment dat in zona unde urma sa ma deplasez.

Zona era citadina, timpul era la orele serii, dar in zone luminate si patrulate,
si oricum eram la distractie, si daca ma nelinistea ceva as fi putut sa ma retrag imediat fara sa ezit.
(adica nu eram undeva unde estimam ca ar fi fost mai greu sa evit conflictul).

Am impresia ca evaluarea era corecta, dupa cum se vede
simpla prezenta a armei a fost suficienta ca sa descurajeze pe atacanti in contextul in care ne gaseam.

Interesant asa ca idee, arma era purtata ascunsa,
asa ca in clipa cind a fost "prezentata" le-a cam incurcat planurile atacantilor...
Altfel, ar fi incercat poate sa ia pozitie asa ca sa nu pot extrage arma
sau poate ar fi avut grija sa fiu eu in linia lor de ochire... mai stii? biggrin.gif

PS. De obicei purtam pistolul cind ma deplasam afara din oras sau
aveam neaparat nevoie sa ajung undeva anume,
drumuri mai lungi, mai obositoare, mai necunoscute.
Munitia pe care as fi avut-o in asemenea cazuri era din
loturi pe care avusesem ocazia sa le folosesc la antrenament,
asa ca aveam o buna idee in ce priveste performanta,
reculul, zgomotul, si absenta incidentelor de tragere, cum ar fi mai ales
incarcarea pe teava a cartuselor cu gloante Hollow Point care erau favoritele mele.

Eu nu foloseam armele de foc ca profesionist, dar foloseam poligoanele firmei la care lucram
de multe ori alaturi de profesionisti asa ca era inevitabil ca ne cunosteam si discutam ce si cum.

...Eram uneori (unele zile sunt mai bune ca altele biggrin.gif ) apreciat pentru
tirul instinctiv (fast draw) la distanta mica in tinte multiple (3 sau 4 uneori),
sa zicem cite 2 focuri bine plasate in fiecare tinta - 6 focuri in interval de 1.29 secunde...
(cu CZ-ul de 9mmPara thumb_yello.gif )
(1.29 secunde - nu, nu e greseala de tipar... spoton.gif )
(Da, stiu, acum urmeaza seria de glume si bascalia de rigoare ohyeah.gif )
bdl
Dane,
Problema e alta aici daca nu ai sesizat-o.... si sper ca ai observat ca atunci cind nu stiu ceva si ma intereseaza, nu mi-e rusine sa intreb....
Dar "marii specialisti " de aici, specializare data prin faptul ca sint vinatori, care ne inunda in date si caracteristici care mai de care mai rasunatoare, in momentul cind au intrat aici nu stiau care e diferenta dintre cartus si glont.... si nu vorbesc in vint, Hampu stie la ce ma refer....asta referitor la cunoasterea armelor. Date de pe internet sau din carti pot sa iau si eu, nu contest ca tu sau Hampu aveti o pasiune pt arme, dar subiectul asta, al armelor, pt mine e incheiat.....am fost in preajma lor prea mult timp, mi-a ajuns.... Tu ca pasionat de arme si cunoscator, cum explici o tragere cu munitie fara glont in conditii de pistol viteza....Suna f frumos, gura se rotunjeste, dar.... care e rostul? Ca din cite stiu eu, la pistol viteza chestia e sa ochesti tinta de cit mai multe ori in timpul cel mai scurt...sau altfel, tinta apare pt o perioada determinata, si tu "bagi" cit mai multe gloante in ea.... deci scopul e lovirea tintei,in timp cit mai scurt, de cit mai multe ori.....Ori cum faci treaba asta cu munitie fara glont? De ce ar face un "profesionist" al armelor asa ceva? Pt mine asta suna a "gargara"......
In ceea ce priveste portul unei arme... suna bine, sint unde asa ceva e f usor de obtinut si e legal, sint de acord, dar pe mine nu ma incinta..... Sint cel care evit confruntarile, ocolesc zona periculoasa, daca e nevoie nu fac bravada si o rup la fuga.... wink.gif hai sa zicem ca previn. Si stiu f bine de ce.... pt ca eu stiu cind incep un conflict (ma refer la unu fizic sau armat), dar nu se stie cind se termina si cum se termina.....Imi ia banii? Ete na, s-a imbogatit cu 10 $ cit am in buzunar si io am saracit... da daca am pistol la mine, ce ma fac daca il impusc, chiar si din greseala?
Stiu sa folosesc o arma, i-am mai spus lui hampu ca am tras zeci de mii de cartuse, destule in situatii reale, dar prefer sa le evit... sa ma duc la un poligon sa ma antrenez, da.... vinatoarea nu ma intereseaza, ma confrunt cu cineva care din start nu are multe sanse, poate neatentia mea, graba mea sau o arma nereglata....
Cu toate ca am experienta in domeniul asta, nu ma erijez in profesor....decit daca imi este cerut sfatul.... iar daca imi este ceruta o parere, un sfat, apai il dau daca ma pricep... nu visez toata noaptea ca pe urma sa spun fa cum te taie capul..... wink.gif
AIWA
am citit doar ultimile schimburi de "focuri" si deja pot spune (si eu unu ce am tras destul cu munitie de razboi smile.gif looooolo) ca m-am cam distrat! rofl.gif

BDL nu are rost sa te compli cu cu vanatorii smile.gif Stii ...si ei ....si pescarii au un anume tilc in a povesti...asa ca stai linistit pe scaunel mai trage o mahoarca si lasa pe altii sa faca coordonarea tragerii!

Chiar am si o intrebare armele astea sportive au reculul mare?

Hampu The Great
QUOTE (bdl @ 30 Aug 2004, 07:44 PM)
Eu am incercat chiar ieri sa trag cateva cartuse (trebuia sa lichidez un stoc mai vechi) cu pistolul PPK, si am avut inca odata probleme
Arata-mi si mie unde ai precizat ca foloseai munitie fara glont....

Dupa primele focuri razlete am vrut sa trag un incarcator complet (sapte cartuse) in conditiile de la pistol viteza...

Deci cu munitie fara glont tragi in conditiile de pistol viteza? Si se cheama ca eu sint profan si tu profesionist?Care e scopul (profesionist) al acestei actiuni din moment ce nu se punea problema preciziei?


Am precizat cam in tot topicul asta cum stau lucrurile cu armele de autoapare cu gaze...Pistolul PPK l-am prezentat iarasi pe larg, i-am dat si poze...Cand vi cu comentarii (inoportune mad.gif ) e bine sa studiezi putin dialogul derulat anterior, in felul asta poti exprima si tu acolo o parere daca nu competenta, macar "la subiect" smile.gif .


Tragerile din poligoane au scopuri multiple. Intre ele acomodarea tragatorului cu arma, insusirea pozitiilor de "combat action", realizarea unei detante cat mai eficiente sunt cel putin la fel de importante ca dezvoltarea abilitatilor de precizie a tirului. Eu am facut exercitiul ala incercand sa obtin de la el cat mai multa experienta din conditiile pe care mi le oferea arma.

dandanescu
Citind ultimele doua mesaje ale lui BDL si AIWA) imi pun intrebarea,
Oare de ce nu pot intelege? placerea unora de a spune ceva de genul:
"Hehe, stiu eu multe la subiectul asta, dar nu are rost sa ti le mai spun si tie..."

Nu stiu cit sa elaborez pe ideea asta,
dar ma asteptam poate ca unul care a tras zeci de mii de cartuse
ar avea mai multe de zis la subiect...

Deci care e subiectul de discutie? orgolii personale sau altceva?
...Sau daca spui ceva la subiect, inseamna ca "te dai mare" si mai sunt si conotatii sexuale,
pacat ca nu facem si psihanaliza la subiectul asta. rolleyes.gif

...Unii contribuie cu ce pot si ce considera interesant
altii isi limiteaza contributia la ironii de circumstanta, practic afiseaza o blazare obtuza
care nu contribuie mai deloc la un schimb de informatii
cit de cit utile celor interesati de subiect.
Si umorul e o contributie excelenta, atunci cind ridem impreuna, asa zic eu...
Multumesc celor care contribuie cu asemenea umor smile.gif

"Arta de a conversa" Bravo! ...Astia-s oamenii... cu ei defilam... rolleyes.gif

Eu citesc acest subiect cu interes datorita subiectului,
ce e pe linga incerc sa ignor - daca nu pot, uite! scriu mesaje ca asta...
Dar o sa incerc mai tare sa ma abtin data viitoare.
Hampu The Great
Dragul meu bdl-u,

Ma tot tin de mai multa vreme sa iti dau o replica pe masura. Vad insa ca atunci cand esti incoltit preferi sa abandonezi discutia, sau pur si simplu sa te faci ca nu o vezi.
In cazul in care nu ai observat inca, si trebuie sa admit ca asta este foarte posibil (neatent cum esti), aici are loc o discutie serioasa cu multe informatii atent selecatate, de o inalta tinuta, si cu un important rol instructiv.
De vreme ce ai obrazul prea gros ca sa sesizezi ca nici glumele tale rasuflate de carciuma comunala, si nici vasta ta cultura bazata in principal pe lecturi din "Ciresarii" nu isi au locul aici, cred ca imi revine mie trista datorie de a iti atrage atentia asupra acestui lucru.

Asadar prietene profan: "Lasa-ne, lasa-ne, ca ne plictisesti !!!" rolleyes.gif


PS. Daca tu preferi sa speli putina atunci cand esti atacat de ultimul vagabont de pe strada, sa stii ca sunt cativa, ce-i drept putini la numar care sunt pregatiti sa riposteze. Sunt cei care nu vor sa isi lase calcate in picioarele nici principiile, nici demnitatea.
DEX (..iti mai amintesti de el ??) ii numeste curajosi si ii pune in legatura cu sentimente inalte asa cum sunt onoarea, verticalitatea si vitejia.

Te rog frumos, abtine-te sa mai postezi aici daca nu ai nimic de spus despre utilizarea corecta a armelor. Topicul asta a inceput sa capete recunoastere, are un mare grad de unicitate pentru internetul de limba romana si nu numai, iar judecand dupa mesajele pe care le primesc, el face o buna propaganda Hanului in general....
Trebuie sa ii multumim pentru asta si lui Dandanescu pentru faptul ca a acceptat sa isi impartasesca cunostintele si experienta participand activ la discutia noastra, si liutzei care a ajutat topicul sa mearga inainte intr-un moment in care ma indoiam de perspectivele lui, lui Dead-cat, pisica zoombie pentru umorul de calitate care a mai destins discutia, dar si pentru interventiile sale la completarea scurtului istoric al armelor, lui DaBiJa proaspatul nostru interlocutor ce a adus in discutie armele cu aer comprimat un subiect care mai are inca multe de spus, Simona21 care prefera inca sa urmareasca distant threadul si tuturor celor care au ales ca ea....

Doamnelor si Domnilor va multumesc tuturor si in special Hanului pentru ca ne da prilejul acestor minunate momente ....
dandanescu
QUOTE (bdl @ 30 Aug 2004, 12:09 PM)
  Tu ca pasionat de arme si cunoscator, cum explici o tragere cu munitie fara glont in conditii de pistol viteza....Suna f frumos, gura se rotunjeste, dar.... care e rostul?


Hampu stie si singur sa explice si mai pe larg ce intentii a avut, daca doreste, sunt convins de asta.

Dar daca m-ai intrebat pe mine, uite am sa-ti raspund dupa cum cred eu:

Noi vorbeam despre problemele la incarcarea pe teava a cartuselor in pistoale,
mai ales acela cartuse care nu sunt rotunjite la virf sint mai problematice.

Si atunci ce faci? Incerci sa tragi o serie de cartuse, in succesiune rapida,
ca sa vezi daca incarca bine sau nu in conditile acelea,
foarte posibil de intilnit in situatii reale.

Chestia nu e sa lovesti tinta sau cum tintesti,
e vorba doar de incarcarea pe teava a unui anumit tip de cartus.

In concluzie munitia respectiva cam dadea incidente la pistol...
deci poate ca ar fi de preferat revolverul.

Asta e ce am inteles eu... amuzant, nu? biggrin.gif
dandanescu
QUOTE (AIWA @ 30 Aug 2004, 04:54 PM)
armele astea sportive au reculul mare?

Care anume te intereseaza?
Hampu The Great
dandanescu...ai inteles perfect. PPK-ul ala mi-a mai facut probleme si in trecut mad.gif .
De data asta cred ca incarcatura cartusului este lipsita de performantele anuntate in prospect din cauza unei depozitari incorecte (ori prea lungi, ori in conditii improprii).

Acum din pacate problema mai e si alta sad.gif , cand am cumparat prima data pistolul am avut aceias problema.
M-am dus la armurier si asta mi-a zis ca pistoalele Walther sunt foarte sensibile la calitatea munitiei. Mi-a recomandat sa folosesc numai Umarex. Da si cu astea am avut unele probleme mad.gif .
Eu studiind atent arma am gasit ca rampa de ghidare a cartusului in camera de explozie este prea accentuata ca unghi de inclinare. Ma gandesc ca aici ar putea fi o problema.. huh.gif

La toate incidentele pe care le-am avut armurierul mi-a dat pe rand urmatoarele explicatii: o bucatica minuscula de carpa ramasa de la curatat pe ghidajele culatei, faptul ca am pastrat cartusul pe teava o perioada prea indelungata (praful si uleiul au facut un fel de ciment care a blocat cartusul in camera de explozie acesta ne mai putand fi evacuat corespunzator), faptul ca nu am curatat pe interior teava cu destula sarguinta... blink.gif etc.

Chestia este ca am sfarsit prin a purta un mic revolver de care sunt foarte mandru. rolleyes.gif
Sa sti dane ca dupa mine faptul ca e mult mai comod e foarte important. Cu pistoletul la centura nu puteam sa conduc, sau sa ma asez cum trebuie pe un scaun (stiu, ai sa spui ca nu aveam holsterul potrivit), aveam numai necazuri. Cand ajungeam seara acasa locul armei ramanea inrosit multa vreme. Revolverul...nici nu stiu ca mai e acolo wink.gif
dandanescu
In ce priveste unghiul rampei la pistoale,
foarte multe au fost proiectate si testate pentru munitie asa zisa "ball point"
cu virful rotunjit si imbracat in cupru...
Asa era moda pe atunci, nu se tragea cu hollow point in pistoale,
erau folosite cu munitie de razboi dupa legea internationala...

Cele mai mari pretentii (justificate) de a remedia aceasta situatie le are firma Glock,
in armele lor cartusul este asezat foarte sus in incarcator, relativ la teava.

CZ-ul este de asemenea foarte bun in privinta asta, desi nu pe masura modelelor Glock.

In ce ma priveste - treaba asta era esentiala, asa ca
foloseam cartuse cu gloante hollow point imbracate in cupru,
total sau partial ("jacheted HP" sau "semi-jacketed HP") care alunecau mai bine.

dandanescu
Confortul armei la purtator... hehe, asta era de fapt subliniat in mod repetat la antrenament,
deoarece o arma disconfortabila dupa un timp este "uitata" acasa...

De fiecare data cind conduceam, extrageam arma din teaca si
o introduceam in alta teaca fixata in spatiul din usa masinii,
care in RSA era chiar pe partea dreapta, pentru sofer (ca se conducea "pe partea ailalta" smile.gif )
Inainte de a cobori din masina, arma mergea la loc in pozitia la purtator.
...Si deabia dupa aia descuiam usa... biggrin.gif

Totusi revolverul .38 Spl cu teava de 2" era ok pentru distante scurte,
il purtam cel mai adesea in pozitie "cross draw"
(adica pe stinga, dar orientat asa ca sa fie extras cu mina dreapta)
care evident ca nu este o pozitie de tir rapid,
dar este foarte comoda pentru arma respectiva.

Aveam cel putin 4-5 teci pentru fiecare arma, pentru diferite ocazii.
Cum s-ar spune, "Keep them guessing!" biggrin.gif

In perspectiva, confortul este foarte important, mai ales ca
incidentele, cel mai adesea, nu sunt asa frecvente incit sa-ti dea mereu de gindit,
asa ca incet incet se poate sa renunti sa porti arma, din simplul motiv de discomfort,
fara totusi ca estimarea necesitatii de a purta arma sa se schimbe...
Hampu The Great
QUOTE (AIWA @ 31 Aug 2004, 03:54 AM)
Chiar am si o intrebare armele astea sportive au reculul mare?

In general prin arme sportive se inteleg acele arme care utilizeaza calibrele mici...
Cel mai raspandit este cal.22Long Rifle. dar sunt si cal 4.5 de la aer comprimat. rolleyes.gif

Apoi tir sportiv se face cu mai toate categoriile de arme...vorba lui dan o precizare este strict necesara pentru continuarea dialogului pe aceasta tema smile.gif .




Hallow Point e destul de "ucigas" mad.gif .
Noi il folosim pe larg la vanatoare alaturi de alte nenumarate gloante cu Hallow Cavity, Cutted Edge, Soft Point...etc.

Mai stiu ca fortele de ordine din mai multe tari le folosesc intens....

Cred insa ca cel mai potrivit ar fi insa Full Metal Jackett....Adica ce rost are sa iti faci atacatorul varza, cand poti doar sa il scoti din lupta unsure.gif .
Mergand mai departe pe firul acestei ideei eu am ajuns adeptul devotat al armelor de foc nonletale cu gloante de cauciuc....
Totusi nu ma pot abtine sa nu iti dau dreptate atunci cand afirmi ca daca infractorul reuseste sa depaseasca momentul psihologic produs de interventia cu o astfel de arma, esti dintr-o data intr-o foarte mare incurcatura hh.gif

Spune-mi dan, am citit recent ca in ultimii ani in Canada a avut loc o mica revolutie in domeniul legislatiei privind detinerea de arme...Cam cum sunt vazute pe acolo armele non letale ...???(daca sunt vazute in vreun fel blink.gif ?)
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 31 Aug 2004, 12:18 AM)
Hollow Point e destul de "ucigas" mad.gif .
Noi il folosim pe larg la vanatoare alaturi de alte nenumarate gloante cu Hallow Cavity, Cutted Edge, Soft Point...etc.

Mai stiu ca fortele de ordine din mai multe tari le folosesc intens....

Cred insa ca cel mai potrivit ar fi insa Full Metal Jackett....Adica ce rost are sa iti faci atacatorul varza, cand poti doar sa il scoti din lupta unsure.gif .


Full Metal Jacket (FMJ) (de asemenea denumit "Round Nose")este munitia regulamentara in armata "normala"
(cu exceptia celor din trupe speciale, care indeobste
aleg ce se potriveste cu misiunea fara sa-si faca prea multe probleme)
Dar in situatia auto-apararii se aplica desigur alte criterii decit cele militare.

Aceste criterii ar cam fi urmatoarele, toate in favoarea folosirii preferabile a
gloantelor de tip Hollow Point (HP) comparativ cu FMJ pentru auto-aparare:

1. Atacantul trebuie oprit rapid,
distanta fiind deobicei mica, pentru a evita lupta corp-la-corp.
Mecanic vorbind un HP lovind tinta disipeaza mai multa energie,
de exemplu, cind atacantul este lovit de HP in bratul inarmat (cu un cutit, spre exemplu),
miscarea bratului este oprita,
chiar daca lovitura nu atinge un os, spre deosebire de FMJ.

2. Trebuie evitate ricoseuri
In situatii cind glontul nu atinge tinta, este de dorit sa se opreasca in ziduri
chiar daca acestea sunt subtiri, pentru a nu provoca pagube sau ranire dincolo de acestea.

3. Trebuie evitata over-penetration (penetratie excesiva?).
Glontul care atinge tinta nu trebuie sa iasa din tinta si
sa mai provoace si alte impacturi, dincolo de tinta,
unde ar putea fi persoane neutre sau prieteni.

Filozofic vorbind, odata deschis focul este de conceput ca ai un motiv temeinic pentru aceasta,
care ar justifica responsibilitatea asumata daca riposta provoaca rezultate ireparabile.
O riposta slaba, din considerente umanitare, este mai rea decit nici o riposta,
in cazul unui atacant hotarit.
Din pacate jumatatile de masura sunt prea vagi ca sa putem conta pe ele,
sunt cazuri de ucideri cu .22 si cazuri de lovituri multiple cu .45 ACP
care nu reusesc sa opreasca atacul hotarit.

Cam asta era situatia in RSA, unde toata lumea stia ce este si ce poate o arma de foc.
Adica nu aveai de-a face cu atacanti care sa nu inteleaga la ce sa se astepte cind vedeau gura tevii...
Dar daca insistau, inseamna ca doreau sa fie readusi cu picioarele pe pamint, nu?
...Poate prin alte parti atacantii nu inteleg ce e aia arma de foc si deci
ar fi pacat sa cada rapusi ignoranti??

Depinde de multi factori, de gravitatea perceputa a atacului in curs, de repercusiunile legale,
de imposibilitatea de a evita confruntarea, si altele poate...

QUOTE (Hampu The Great @ 31 Aug 2004, 12:18 AM)
Mergand mai departe pe firul acestei ideei eu am ajuns adeptul devotat al armelor de foc nonletale cu gloante de cauciuc....
Totusi nu ma pot abtine sa nu iti dau dreptate atunci cand afirmi ca daca infractorul reuseste sa depaseasca momentul psihologic produs de interventia cu o astfel de arma, esti dintr-o data intr-o foarte mare incurcatura hh.gif


Totul depinde de natura confruntarii. Poate ca in anumite conditii armele nonletale sunt preferabile,
totusi in alte situatii sunt inadecvate.
Atacanti multipli, inarmati cu diverse arme, amenintarea vietei victimei -
toate acestea ar necesita ceva mai mult decit arme non-letale.
Dar daca cunosti indeaproape "peisajul",
desigur doar atunci poti sa alegi arma cuvenita la situatia respectiva.

Mai este o problema, de multe ori efectele armelor non-letale
sunt extrem de variabile de la persoana la persoana, ca si unele medicamente...
Mai ales in conditiile atacantului sub influenta unor substante psiho-active,
e greu de determinat efectul armei nonletale...
Desigur nimic in viata nu e garantat 100% smile.gif
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 31 Aug 2004, 12:18 AM)
Spune-mi dan, am citit recent ca in ultimii ani in Canada a avut loc o mica revolutie in domeniul legislatiei privind detinerea de arme...Cam cum sunt vazute pe acolo armele non letale ...???(daca sunt vazute in vreun fel  blink.gif ?)


In Canada... mentalitatea oamenilor e oarecum specifica...
oamenii in general sunt discretia intruchipata in ce priveste
ce si cum si micile subterfugii uzuale si legile destinate sa le contracareze...

Legea spune ca trebuie sa ai permis individual, si mai nou, fiecare arma in parte trebuie inregistrata.

Traditional, in Canada erau mai multe arme pe cap de locuitor decit in USA,
desi numarul de ucideri cu armele de foc pe cap de locuitor era remarcabil inferior fata de USA.
Cica e alta mentalitate... smile.gif

Toti cei interesati de arme de foc in Canada sunt de acord cu necesitatea permisului individual,
acordat dupa examenul/examenele de rigoare.
Aceste permise sunt de mai multe feluri, de exemplu doar "Posesie" sau "Posesie si achizitie".
Aceste permise se refera la primele doua din cele trei categorii de arme de foc:
Non-restricted, Restricted si Prohibited.

biggrin.gif De exemplu, armele mele uzuale din RSA sunt ambele Prohibited in Canada.
(Din motivul ca ambele erau prea scurte si deci usor de ascuns la purtator).

Restricted mai necesita si un permis de transport.

Problema apare cind se iveste temerea ca licentierea armelor, nu a posesorilor,
este un pas pe calea confiscarii acestor arme.
Deocamdata programul s-a dovedit un fiasco financiar, mult peste estimarile initiale si
controversat deoarece nu controleaza tocmai armele folosite in comiterea crimelor.

RCMP (politia federala, care asuma in multe zone canadiene si functiile politiei locale)
se pare ca a refuzat sa impuna prevederile legii cu privire la inregistrarea armelor,
cu mici exceptii, cel putin pina acum - probabil din considerente practice.

Se discuta in prezent eliminarea inregistrarii armelor, pastrindu-se doar acordarea de permise posesorilor...
Vom vedea cum iese pina la urma.
In ce priveste munitia, poti cumpara cu permisul de posesiune si achizitie
orice calibru doresti in cantitati aparent nelimitate, desi
ma indoiesc ca nu ar fi pe undeva niste limite care sa atraga atentia...
Pe raft la WalMart, de exemplu, se gaseste tot felul de munitie, pe alese...
linga unditele de pescuit si echipamentul de camping.

Armele non-letale in Canada - ce stiu eu e foarte putin -
canistre (spray-uri) cu "Pepper spray" in doua concentratii; cica una e pentru ciini si alta pentru ursi biggrin.gif
cind il cumperi semnezi o hirtie la casa de plata ca nu il vei folosi decit pentru categoria respectiva,
adica nu dai cu ala de ciini in ursi??? biggrin.gif
E chiar si o gluma in ce priveste Pepper Spray-ul si ursii, cum recunosti fecalele de urs?
...Acestea miros a Pepper Spray si au clopotei biggrin.gif (care sunt purtati de turisti ca sa nu surprinda ursul...)

Contra recalcitrantilor, politia mai foloseste si "Taser" -
o arma cu soc electric prin doua fire care se infig in tinta, de la distanta.
De curind au fost cazuri letale de folosire a acestei arme,
care s-au incheiat cu cazuri penale contra ofiterilor... rolleyes.gif

Personal am dedus ca legea spune una, dar e facuta in asa fel incit individul responsabil
poate sau chiar trebuie sa o interpreteze la un moment dat, desi va suporta consecintele.

De exemplu, nu ai voie sa descarci arma in oras, vei fi pedepsit daca o faci.
Dar daca esti in pericol de moarte, e considerat totusi normal ca ai folosit arma sa te aperi,
doar excesul e pedepsit... circumstantele conteaza foarte mult, dupa legea engleza.
Deci ramine pe raspunderea fiecaruia sa isi faca socoteala;
mai bine la puscarie, sau la morga?

Desi cazuri grave exista, sunt totusi extrem de rare in Canada,
si eu simt ca aici nu e nevoie de arma, in oras, in locurile publice normale -
asa cum purtam arma in RSA, acum in Canada telefonul celular e suficient.

In padure insa, la citeva zile calare de orice localitate, fara drumuri de acces si fara celular...
e alta treaba, foarte foarte diferita! smile.gif
Hampu The Great
dandanescu, multumesc pentru precizari si lamuriri...

Imi pare destul de bizar sistemul asta, dar din cate am citit el a nemultumit cam pe toata lumea mad.gif

Eu sunt iarasi pe drumuri si cerd ca voi lipsi si saptamana asta de pe han..

Cu armele nonletale care utilizeaza gloante de cauciuc m-am cam lamurit si eu sad.gif .
Din pacate, sau din fericire, a trebuit ca asta sa fie rodul unor experimente personale...
Performantele anuntate in prospectul armei, ca si cele aflate "din auzite" nu se confirma in poligon.


Mi s-a spus initial ca un astfel de cartus este capabil sa opreasca din actiune un infractor prin doar energia cinetica pe care el o transmite...
Dintr-unul din posturile tale am inteles ca munitia HallowPoint are si ea acest avantaj...Spuneai tu o chestie cu "bratul atacator intrerupt din miscare" de forta glontului (nu de ranile pe care le provoaca).
Eu am aflat dintr-un articol, dar si pe "propria piele" ca lucrurile nu stau chiar asa...Am sa revin mai pe larg asupra acestui subiect..

La revolverul cu gloante de cauciuc proiectilul se expandeaza la parasirea tevii, capatand un diametru aproape dublu decat cel pe care il avea atunci cand se afla "in cartus".
Lovitura, care are o forta destul de insemnata, nu are decat un efect psihologic...Cred ca singurul loc in care o arma din asta ar putea produce ceva rani insemnate ar fi in ochi, sau in oua hh.gif , si asta numai daca ai trage din scurt (3-5 metrii)
Hampu The Great
Treaba este ca energia cinetica continuta in lovitura unui glont, chiar a unui glont de calibru mare, se transfera tintei dupa anumite reguli, practic formule matematice care tin cont de masa si de viteza de deplasare a proiectilului rolleyes.gif .
Le am clar precizate in articolul de care am amintit, ori potrivit acestor reguli un cartus puternic tras de aproape, in cel mai optimist caz abia poate sa modifice starea de repaus a unei tinte cu caracteristicile echivalente celor ale unui trup uman, cu doar cativa centimetrii...

Asadar toate scenele alea in care personajul negativ (de regula) este dat pe spate de glontul pe care il primeste in piept, sunt doar efecte artistice smile.gif .
Nu exclud nici posibilitatea unor convulsii musculare pe care victima le poate avea in urma impuscarii (am vazut asta destul de des la vanatoare...iepurele impuscat in alergare are de cele mai multe ori o reactie care se manifesta printr-o saritura perfect verticala de peste un metru; la fel tapul sare convulsiv intr-una din parti, saltul fiind considerabil ca distanta).
Totusi glontul ca atare nu are forta necesara de a opri un agresor in actiunea de atac.


Acuma, dandanescu eu vad ca tu, in toate situatiile de combat pe care le comentezi ai mereu in vedere numai variantele de closecombat...Adica numai acele situatii in care cel agresat trebuie sa raspunda unui atac din imediata apropiere unsure.gif .
Eu am avut intotdeauna grija sa nu las sa se ajunga pana acolo.
Nu mai departe decat acum cateva zile, ma intorceam noaptea (ora 01.30) de la un restaurant catre hotelul pe care il locuiam, si care nu se afla prea departe. In fata mea cam la 15 metrii au aparut patru tineri galagiosi, si atat cat am putut sa imi dau seama de distanta aia si la lumina neoanelor, putin tuciurii... cry.gif
Era probabil ca vom trece nepasatori unii pe langa altii, dar exista si posibilitatea sa te intrebe cat e ceasul, sau sa iti ceara un foc, sau poate o tigara...astea toate fiind metode deja clasice care premerg unui jaf blink.gif .
Am trecut asadar pe trotuarul de vis a vis, m-am pregatit de riposta si am incetinit pasul...
Tinerii au facut la fel..Cand am ajuns pe acelasi aliniament m-au masurat din priviri cu mult interes apoi au trecut mai departe.
Ce vreau eu sa spun este ca daca atunci unul s-ar fi indreptat spre mine as fi scos arma fara sa mai astept derularea ulterioara a evenimentelor...As fi scos arma si atat..nu i-as fi amenintat cu ea, nici macar nu as fi indreptat-o inspre ei...

Parerea mea este ca intentia ostila poate fi usor depistata inca inainte ca situatia sa devina conflictuala.
Inteleg ca tu ai antrenament pentru situatiile de riposta de ultim moment...eu nu am asa ceva, si in plus a trecut ceva vreme decand nu am mai dat cu pumnul, sau de cand nu m-am mai incaierat cu cineva sad.gif .

Mai jos in attach este un cartus cu gloante de cauciuc, de revolver, tras alaturi de unul netras.
Lovitura bilei din scurt poate darama o sticla de 5kg din plastic plina, poate sa intre chiar in piele (superficial), poate provoca vanatai importante, sau chiar rani grave (daca sunt vizate asa zisele "parti moi" ale trupului), dar nu poate "da pe spate" un infractor asa cum in mod exagerat a fost prezentat in reclame. thumb_yello.gif
Hampu The Great
La solicitarea stimabilului user DaBiJa spoton.gif , vom aborda incontinuarea cursului nostru o tema care priveste armele cu aer comprimat !!


Acest gen de arme a cunoscut in ultima perioada de timp o remarcabila revenire, atat pe plan european cat si pe cel mondial.

Sunt peste 300 demodele de arme cu aer comprimat omologate spre a fi vandute pe piata romaneasca numai in primele sase luni ale acestui an. rolleyes.gif
O asociatie a detinatorilor de arme cu aer comprimat a luat fiinta relativ recent si primul campinat mondial de amatori este deja organizat. smile.gif

Intr-o prima aproximatie armele cu aer se pot categorisi in doua mari grupe:

1. Arme care isi produc singure aerul comprimat, prin utilizarea unui ansamblu de tip cilindru, piston.
2. Arme care preiau aerul comprimat (care poate fi si CO2 in acest caz) dintr-o butelie ce poate fi inlocuita sau reancarcata.



Ca o trasatura general valabila, trebuie spus ca in totalitatea lor armele cu aer sunt replici mai mult sau mai putin fidele ale unor mai mult sau mai putin celebre arme de foc
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
in cel mai optimist caz abia poate sa modifice starea de repaus a unei tinte cu caracteristicile echivalente celor ale unui trup uman, cu doar cativa centimetrii...

Asadar toate scenele alea in care personajul negativ (de regula) este dat pe spate de glontul pe care il primeste in piept, sunt doar efecte artistice smile.gif .


De acord in ce priveste falsitatea efectelor speciale din filme,
cind "impuscatul" este aruncat la citiva metrii distanta.

Pur filozofic vorbind, daca un glont poate deplasa un corp cu citiva centimetrii,
ar fi posibil sa aiba un efect cel putin similar asupra unui brat,
cu conditia sa fie suficienta energie cedata tintei.

De fapt in conditii de stress, tinta recomandata este inima,
din simplul motiv ca daca ai eroare, totusi sunt sanse sa aplici o lovitura eficienta.
Trebuie sa fii expert ca sa tintesti si sa lovesti consistent in conditii de stress
extremitatile corpului, cum ar fi brate, picioare, sau cap...

Totusi, un HollowPoint cedeaza energia in spatiul cel mai scurt posibil,
de aceea este superior in cazul lovirii unei tinte umane neprotejate.

Ca o paranteza interesanta, asupra tintelor protejate balistic, Hollow Point are efecte neglijabile.
In acelasi timp, anumite cartuse (de arma cu teava lunga) sunt suficient de puternice
la distante mici si lovituri perpendiculare in piept
incit sa provoace stop cardiac, pe linga coaste rupte sau desprinse de stern!
chiar daca glontul nu a penetrat vesta de protectie!!

"Teroarea" vestelor de protectie sunt calibrele cum ar fi .50 BMG si
cele din categoria Magnum folosite uzual pentru vinatoare dar echipate cu gloante de strapuns blindaj (armor piercing).

De exemplu, gloante clasice de strapuns blindaj, care sunt
ineficiente in cartusele militare originale (.30-06) impotriva vestelor de protectie din prezent,
devin foarte eficiente contra acelorasi blindaje, daca sunt montate in cartuse Magnum uzuale de vinatoare.

Asta este... o permanenta lupta intre glont si armura. wink.gif

QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
Nu exclud nici posibilitatea unor convulsii musculare pe care victima le poate avea in urma impuscarii


Acesta efect este extrem de important, de obicei ca urmare a unei
unde de soc la impact si pe parcursul traiectoriei glontului.
Gloantele care lovesc in cu viteza mare provoaca o unda de soc
in tinta "gelatinoasa" de tipul organismului uman.

Ghizii de vinatoare in Alaska poarta cu ei arme in cal .338 Winchester Magnum,
pentru siguranta echipei de vinatoare, deoarece este un calibru care se zice ca
stopeaza ursul grizzly (Ursus Arctos Horribilis) sau Kodiak (Ursus Arctos Middendorffi)
din plin atac la distanta mica (15-30 m).

Dat fiind ca acest animal este enorm (masculii ajung la peste 400 kg),
trebuie intr-adevar sa fie efectul destructiv al glontului si
nu energia cinetica elementul cheie in stoparea atacului din fuga,
mai ales ca viteza este adesea peste 50 km/h (similara cu un cal de curse)
asa ca 15 m sunt parcursi intr-o secunda!
(pornind de pe loc, ursul grizzly face suta de metrii in circa 6 secunde!!)

Interesant de asemenea ca in cazul unor tinte atit de durabile si mari,
gloantele folosite sunt de un tip cu expansiune mai lenta, pentru a permite
mai intii parcurgerea unei distante in interiorul tintei, inainte de a "inflori"
si a ceda rapid energia cinetica in zona organelor vitale.
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
Acuma, dandanescu eu vad ca tu, in toate situatiile de combat pe care le comentezi ai mereu in vedere numai variantele de closecombat...Adica numai acele situatii in care cel agresat trebuie sa raspunda unui atac din imediata apropiere unsure.gif .
Eu am avut intotdeauna grija sa nu las sa se ajunga pana acolo.


Asta e cel mai bine, sa fii precaut sa nu ajungi in situatia respectiva.
De asemenea, daca distanta ar fi sa zicem peste 15m,
si atacantul este inarmat cu arma de foc,
este probabil mai intelept sa incerci initial sa iesi din linia de tir,
apoi eventual sa ripostezi (sau nu, dupa caz) cu arma de foc.

La distante mici insa, daca totusi ajungi la asa ceva, atunci nu prea mai ai de ales,
situatia poate deveni foarte critica si se desfasoara rapid
plus ca amenintarile nu se mai rezuma la arma de foc.

QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
Parerea mea este ca intentia ostila poate fi usor depistata inca inainte ca situatia sa devina conflictuala.


In general, ajuta daca esti atent - dar nu mereu, de aceea trebuie sa fii pregatit si pentru situatia mai rea.

QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
Inteleg ca tu ai antrenament pentru situatiile de riposta de ultim moment...eu nu am asa ceva, si in plus a trecut ceva vreme decand nu am mai dat cu pumnul, sau de cand nu m-am mai incaierat cu cineva sad.gif .


Hehe, paza buna trece primejdia rea - antrenamentul meu era oarecum
tipic pentru Africa de Sud in comunitatea in care traiam.
Dar cel mai bine este totusi prevenirea situatiilor de conflict.
Iar la un anumit nivel de pregatire poti sa te controlezi mai bine ca sa eviti ce se poate evita...

dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 9 Sep 2004, 01:44 AM)
Mai jos in attach este un cartus cu gloante de cauciuc, de revolver, tras alaturi de unul netras.

Ce cartuse sunt acelea? In ce calibru?
Eu am vazut ceva similar in cartuse normale de cal 12 Gage pentru shotgun,
aveau doua bile de cauciuc una dupa alta in tubul respectiv.
La un moment dat, niste politai adaugasera pulbere mai multa in cartus si demonstrau astfel cum
bilele de cauciuc treceau prin usa de automobil!! yikes.gif
dandanescu
QUOTE (Hampu The Great @ 10 Sep 2004, 05:56 AM)
vom aborda incontinuarea cursului nostru o tema care priveste armele cu aer comprimat !!

Iata un domeniu fascinant, despre care insa stiu foarte putine detalii specifice.

Curiozitatea mea in domeniu se indreapta mai ales spre mecanismele regulatoare de presiune,
astfel incit tragerea sa aiba o balistica suficient de consistenta
relativ independenta de presiunea din rezervorul de aer...

M-ar interesa tare mult exemple de arme cu aer comprimat care folosesc solutii in acest sens.

Propria experienta cu arma cu repetitie (12 lovituri) de cal 4.5 mm cu CO2,
mi-a dat de gindit in sensul celor scrise mai sus -
altfel este o experienta sportiva foarte placuta.
sorin666
O mica rugaminte (generala...) personal citesc cu multa ayentie ce scrieti, ati putea insa sa explicitati termenii mai pe intelesul tuturor (mai ales cei anglo-saxoni) mai asa, pentru nespecialisti asa ca mine? Multumesc...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.