Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Subiecte De La Bac Sau De La Ultimul Examen
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Dragi forumisti ,
Haideti sa ne amintim cu ce ne-am batut capul pe cand eram in liceu sau facultate.
S-ar putea sa fi nimerit subiecte identice si nici macar sa nu fi fost coledzi de generatie. rolleyes.gif

La bac acum ceva ani in urma ( ce vremuri , nene! )
1. Romantismul in opera lui Sadoveanu
2. Comentarea a 3 strofe din Scrisoarea I
3. Caracterizarea personajului Ilie Moromete din "Morometii"

Vornicum
QUOTE (mogaldeatza)
Mi-am aminti ce mi-a picat mie la bac 
1 Psalmii lui Arghezi
2 Opera fantastica a lui Caragiale
3 Povestile populare in literatura pentru copii



mitzike
1. Rebreanu - intemeietorul romanului romanesc modern
2. In gradina Ghetsemani, a lui Vasile (?) Voiculescu
3. nu mai stiu........ a trecut destul de mult.

Si la educatie fizica parca aveam lungime, viteza si rezistenta.....
PerpetuousDreamer
1995- Admitere liceu (limba si literatura romana):
1. Caracterizarea lui Tudor Soimaru din "Neamul Soimarestilor".
2. Comentariu literar: strofa a 7-a din "Plugarii"
3....4.....gramatica, aici stiu ca am facut varza...nu prea ma descurcam la gramatica.
astea nu le uit in veci...sunt lucrurile pe care m-a pus mama sa le invat cu 2 zile inainte de examen. in momentul in care am citit subiectele am ramas perplex.

1999 - BAC (literatura romana), proba orala:
1. Cosmogonia din "Scrisoarea I"
2. Personalitatea enciclopedica a lui Mircea Eliade
3. Modernismul (definitie)
am luat 9 pentru ca la teorie literara am fost varza. pot sa spun ca "am picat pe subiect", Eminescu fiind singurul pe care l-am invatat, din placere, iar Eliade am studiat prin clasa a XII-a si am zis mai mult din aduceri aminte.

1999 - BAC (literatura romana), proba scrisa:
1. Comentariu literar: "Plumb"
2. Umorul "Amintirilor din copilarie"
3.....4....a mai fost ceva dar nu mai tin minte.

1999 - BAC (istorie)
1. cronologie....se dadea data si trebuia mentionat evenimentul.
2. partidul democrat in perioada interbelica sau ceva de genul - asta a fost subiectul de sinteza.
3 si 4 si....tot cronologie, nu mai tin minte exact.

admiterea la faculta a fost la mate....chiar nu mai tin minte subiectele.

eh...old times
Rikita
studiati toti literatura si istorie, sau e normal ca in romania majoritatea examenelor sunt din aceste domene?

pentru mine ultimul examen mai mic a fost semestrul trecut la limba portugheza - despre gramatica etc.
... ultimul examen mai mare a fost "Zwischenprüfung" la universitate, februarie 2003, la romana despre influente maghiare in limba romana si despre relatii semantice (examen oral), la ceha despre sintaxa, morfologia si lexicologia ceha (examen scris).
PerpetuousDreamer
se studiaza romana si istorie cam peste tot, in proportii mai mari sau mai mici, in functie de profilul scolii. la BAC....se da limba si literatura romana obligatoriu. istoria nu cred ca mai este obligatorie, a fost acum cativa ani. si la unele examene de admitere la facultatile unde se studiaza asa ceva.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.