Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Afacere Cu 4000 $ ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Renne
As vrea sa stiu opiniile voastre si sfaturi pertinente cu privire la deschiderea unei afaceri.
Pana acum am investit in fonduri mutuale dar nu am fost multumit de randamentul obtinut.Momentan investesc pe Bursa dar
nu dispun de o suma mare iar castigurile sunt ca atare. Este vorba de o suma de 4000 $.
Intentionam sa deschid o frizerie asta pt. ca prietena mea lucreaza in domeniu.Oricum preturile chiriei in Constanta( locuiesc
in Cta) mai ales in zonele centrale sunt destul de mari; ma mai gandesc la ce afaceri as putea derula cu banii astia pe Internet,
dar as dori sa stiu ce credeti voi ca ar merge, ceva nou si nu cu o investitie mare de inceput.
Ma atrage foarte mult turismul dar este necesara o investitie importanta( pensiune) avand in vedere potentialul Litoralului.
Deasemenea imi place fotografia digitala.
Asadar daca avetzi idei mi-ar face placere sa le vad postate.
Forumul este nemaipomenit si doresc sa va multumesc pt. oportunitate!
Toate cele bune! thumb_yello.gif
Crisse
Investesti acum 4000 deci. Care sunt evaluarile tale dupa un an de functionare? Ce profit ai?

Ideea e buna
actionmedia
QUOTE (Renne @ 26 Jun 2004, 12:14 PM)
Intentionam sa deschid o frizerie asta pt. ca prietena mea lucreaza in domeniu

Ce ar fi sa mergi pe la frizeriile deja existente şi sa vezi care e treaba, intri în vorba cu proprietarul, poate găseşti una de vânzare. Oare cat ar poutea sa coste o frizerie în Constanta. Probabil de 3-5 ori profitul anual. Daca e mai mult nu te baga. Daca valoreaza de 3 ori profitul anual asta înseamna ca poti sa recuperezi banii investiti în 3 ani, iar din al 4-lea sa scoti profit
Daca ai 4000 USD cash, gandeste-te si la o posibilitate de a-i multiplica, ce ai zice de încă 10.000 USD împrumut de la banca, asta daca ai cu ce sa garantezi si daca ai un plan beton.
O varianta mult mai sigura dar mai putin banoasa ar fi investitiile imobiliare. Stiu ca toata lumea ofera cazare la mare dar nu la asta ma gandeam. Constanta este un oras mare, are o multime de ramuri active. Poti lua un apartament si sa il inchiriezi la studenti sa la salariati veniti in Constanta din alte parti. Sau poate o închiriezi la o firma. Gandeste-te si la un spatiu comercial. Cred ca 4000 USD reprezinta un avans bunicel pentru o investitie imobiliara.
Problema e ca la imobiliare investitia se recupereaza mai greu. Trebuie sa iti faci calculele bine.
ilie
E buna ideea cu frizeria. Daca pui tarife de 20-25,000 lei ai coada non stop, la un nivel de 8-10 scaune. Am vazut in 3 locuri asa, in orasul Bucuresti. Calculeaza-ti toate costurile foarte foarte bine, inainte. Inchiriaza intr-un cartier mare, poti si intr-o casa la parter, o camera sau 2. Si controleaza-ti afacerea bine.
Renne
Va multumesc tuturor pt. raspunsuri.
Momentan insa m-am concentrat pe portofoliul meu de actiuni de la BVB.
Frizeria va mai astepta putin.

Crisse - profitul este bunicel, cam 20% avand in veder ca ma consider incepator.Citesc si ma documentez puternic despre
tot ceea ce inseamna tranzactii la Bursa.Perspectiva e buna daca intram si in UE ohyeah.gif

Actionmedia- am avut un apartament micut pe care l-am inchiriat o perioada dar datorita unor alte aranjamente l-am vandut.
Chiria obtinuta m-a ajutat o buna perioada dar nu mai este cazul acum...
ilie
La Banca , castigi 16-18%, dar pentru a intra in biz, tre sa te astepti sa castigi mai putin la inceput.
March
La Constanta ( care parca e al doilea oras ca scumpete dupa Bucuresti) nu te infigi in centru sau la Mamaia ( unde sunt "ateliere" de fitze ca cel al lui Hagi de la Complexul Iaki ) ci cauti un local intr-un cartier ( Coiciu, de ex.) unde pe o raza de 3-4 km, sa zicem, nu ai nici o concurenta. Cu doua scaune permanente si unul "part time' cu preturi "muncitoresti" cred ca ar iesi ceva. Si daca mai deschizi alaturi si un punct de vandut vin/tuica "pentru acasa" sper sa reusesti... smile.gif
ilie
Asa este.
Povesteste daca te-ai apucat si de ce ai ales ce ai ales.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.