Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Secret Sau Revelare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
mememe
Nu sunt un mare ganditor dar totusi ma macina ideea asta ... pastram sau nu pastram secretul.

Vorba aia multi stiu putin cunosc smile.gif .
Suferim de mania contraziceri ; sau de mesianism ??

asta asa ca intrebare ... dar principala este PASTRAM SAU NU SECRETUL ?
mememe
HAI SA INCERC SA REFORMULEZ : DACA ATI AFLA RASPUNSUL LA INTREBARE ( EX : EXISTA SAU NU DUMNEZEU; CARE E ROLUL OMULUI PE PAMANT ; CE ESTE DE FAPT OMUL ETC..) CE ATI FACE ? REVELATIE SAU SECRET in continuare ?
MonicaV
Daca Dumnezeu nu ar exista, nu l-as vedea niciodata. In cazul acesta, cum as putea sa aflu ca intr-adevar nu exista?

Daca parerea mea ca Dumnezeu exista sau nu exista ar fi bazata pe propria mea credinta sau lipsa a credintei, in fond, nu as avea dovezi. In cazul acesta, nu as avea de revelat nimic altceva decit o simpla parere personala.

Daca as avea dovezi, de exemplu daca l-as vedea pe Dumnezeu sau i-as auzi vocea, nu le-as spune altora, ca sa nu cumva sa ajung la balamuc. Pe vremuri, cineva care ar fi avut asemenea experiente ar fi fost considerat un sfint (sau o sfinta). In ziua de azi, asemenea persoane sint considerate bolnave psihic (probabil schizofrene).

Principiul e valabil si pentru ideile ca rolul omului pe pamint, ce este de fapt omul, etc. Ori as avea niste pareri care nu sint decit ideile mele personale, ori as avea niste dovezi pe care nu le-as putea prezenta, decit daca ar fi foarte tangibile (gen, stiu eu, descoperirea unei pesteri unde se ascunde taina rolului omului pe pamint, pe care eventual ar descoperi-o altii ca sa isi asume ei raspunderea, nu eu), nu ceva bazat pe parerile mele sau pe perceptiile mele senzoriale (ce-am vazut, auzit, visat, etc.).
SORIN
Pai e foarte simplu!!! Daca Dumnezeu o sa-mi spuna sa tac, am sa tat...de fapt nu numai Dumnezeu...orice pamantean care are incredere in mine si-mi dezvaluie ceva, doar urechilor si ochilor mei!

Se pare ca raspunsul e mult mai usor thumb_yello.gif

Sorin.
SORIN
Editat: Mesaj duplicat.
LigiaB
Mememe, Monica ti-a raspuns bine, Sorin s-a straduit si el laugh.gif

Sa stii ca din ce in ce mai des mi se intimpla, sa intilnesc oameni care sint "macinati" de acelasi lucru. Parca mai mult ca niciodata 'lumea' cauta...

Ce fac eu? Pai tac si vorbesc numai cind sint intrebata! Daca as vorbii fara sa fiu intrebata de aceste" lucruri sfinte", risc sa fiu etichetata f repede (vezi schitofrenia amintita de Monica laugh.gif )

Daca tac, asta nu inseamna ca nu trimit semnale... sau mai bine zis, las ca faptele mele sa vorbeasca....

Vezi tu Mememe, in ziua de azi sint atitea forme de religie ca poti cadea in confuzie f usor. Si culmea ca toti sustin ca detin adevarul. La mine la usa vin tot timpul mormoni si martorii lui Ehova. Admir si ii respect ptr dedicatia lor. Eu nu fac ce fac ei. Eu las ca stilul meu de viata sa vorbeasca.
Cind:
-nu da la tau e da si nu al tau e nu,
-esti cinstit
-nu te dai cu aceasi moneda, adica nu intorci rau ptr rau,
-faci bine, si urmareti binele
-nu birfesti, nu bagi sabia pe la spate,
-cind nu injuri si iti controlezi temperamentul in situatiile criza ETC ... cei din jur, te vad! Le captivezi atentia...incep sa fie cu ochii pe tine, la un moment, dat EI te abordeaza, Ei iti pun intrebari, Ei te roaga sa le spui secretul. Si atunci le spui si stii ca nu vorbesti singur. rolleyes.gif

Sper ca ti-am raspuns. smile.gif
mememe
Merci LIGIA din nou tot respectul smile.gif

eu nu ma refeream doar la religie .... ceea ce spui este corect pe deplin DAR INTREBAREA MEA SE ADRESEAZA CELOR CARE stiu ( sau cred ca stiu ) nu celor ce SIMT.

Insa ceea ce ai spus este foarte corect ..... si asadar cel ce stie nu trebuie sa vb dar nu din cauza ca nu ar avea dreptate ci din FRICA . Asadar Un adevar suprem trebuie ascuns iar singurul motiv este FRICA de a nu fi rastignit . OK
MonicaV
Nu e vorba de a fi rastignit, ci persecutat (de exemplu, dus la balamuc sau obligat/batut la cap sa te "tratezi"), evitat si discreditat (in calitate de asa-zis bolnav psihic care spune prostii). Cei care procedeaza asa chiar au tupeul sa spuna ca te ajuta, iar in momentul in care tu insuti nu mai crezi, sau nu mai indraznesti sa spui ca mai crezi, ce ziceai, ei considera ca ajutorul a dat rezultate. Rastignirea avea cel putin avantajul ca il facea pe om o victima sau un martir, ceea ce sugera ca nu era exclus sa aiba dreptate. Cineva care l-ar crede pe un om etichetat "bolnav psihic" ar fi si el considerat bolnav.
mememe
Tocmai deci .... UN ADEVAR SUPREM ..... nu merita sacrificiul propriu .
carpatic
Exista o vorba clasica: "Cel care stie nu vorbeste; cel care vorbeste nu stie".
Problema cu secretul vine tocmai de la natura acelei informatii care se constituie in "secret". Nu orice informatie e secret, chiar daca este extrem de importanta (pentru unul, pentru unii, pentru toti (?)) sau chiar esentiala. Informatia devine secret atunci cand cel care ti-o incredinteaza (uneori poti fi tu insuti acela) considera ca divulgarea ei comporta un risc, sau chiar un pericol, pentru el, pentru tine sau chiar pentru intreaga umanitate. Au fost (si sunt) dezbateri mari pe tema oportunitatii de a face public progresele in anumite ramuri ale stiintei (genetica, neurologie, etc.), iar informatiile legate de industria militara sau aerospatiala sunt tinute secret pentru ca efectiv incapute pe anumite maini pot distruge umanitatea. Asta desigur fara a tine cont de obligatoriul secret industrial (strict comercial), de secretul de stat si alte "sisteme de secrete".
Asadar daca informatia e periculoasa si esti avizat cu privire la aceasta natura a ei, ar fi normal sa nu o trambitezi.
Daca esti in posesia unor adevaruri "ultimative" (de tip "dovada (in)existentei lui Dumnezeu", "rolul omului pe pamant"...) in primul rand e necesar sa te convingi (la rece si lasand de-oparte mandria revelatiei si a convingerii ca detii adevarul suprem) de valabilitatea si fezabilitatea lor, pentru ca s-ar putea sa fii nevoit sa le sustii in circumstante dure, in fata intregii lumi. Aceste lucruri nu le poti spune oricui si oriunde, ci ar trebui sa cultivi fiecare individ, sa il studiezi si, convins de receptivitatea si capacitatea lui, sa i le incredintezi, sub forma de ...Secret.
Rikita
dar deja sa stie ca raspunsul e 42...

dar in serios... ar depinde de raspunsul daca il pastresc in secret sau nu.
saldora
Buna intrebare! cool.gif ea contine si raspunsul...
mememe
Da Saldora ... cea mai mare parte sunt de acord cu pastrarea secretului , dar DE CE ? de ce sa nu revelam totul , sa strigam in gura mare ceea ce am aflat , iar pana acum singurul motiv a fost DIN FRICA.

Nu mai sunt martirii care sa se sacrifice pt adevar .. nu mai avem nici un Gallileo ? sau cel mai faimos dintre martiri .. nici un Iisus ?
carpatic
Pastram secretul:
1. din lasitate si frica, adica semne ale Slabiciunii
2. din prudenta si prevedere, adica semne ale Intelepciunii
Vrei sa strigi in gura mare adevarul ? Fa-o ! Numai dezvaluind secretul (adica tradandu-l, de vreme ce e un secret) poti intelege ce inseamna acest gest si poti invata cum sa tratezi Secretul mai incolo.
1 si 2 par a fi doar nuante, dar de fapt se contrazic flagrant. Dezvaluirea unui secret poate de multe ori salva. Chiar vieti. La fel cum poate distruge. Chiar ucide. Poate sa faca si una si alta.
Daca spui ca detii Adevarul esti in aceasta postura a pastrarii Secretului ambivalent. Adevarul este gustul fructului Pomului Cunoasterii Binelui si Raului, iti deschide ochii dar te alunga din Rai. Daca nu cumva ai depasit ambivalenta intinzand deja mana spre Pomul Vietii Vesnice.
mememe
Nu exista castig fara pierdere .... secretul nu il revelam din prudenta , si din respect pt viata umana. Deci revelarea unui secret ce comporta pericol imediat ... NU TREBUIE FACUTA.

Dar daca pericolul imediat se manifesta ... oamneni mor , dezastre , razboaie dar intr-un final revelarea duce la un progres nemaipomenit ? Asa cum s-a intamplat intotdeauna.
J_ENGRAMME
Daca cineva iti impartaseste un secret... Daca e secret personal, de ce ti-l spune? Si daca tot iti cere sa-l pastrezi, ce sa faci cu el? Pentru asta exista spovedania, si acolo se poate descarca, pentru ca asta urmareste si poate fi sigur ca secretul va fi in siguranta. Daca nu e personal, si e de interes comun pentru un grup de oameni, atunci nu mai e un secret. Daca faci parte din grup, sau te afecteaza in vreun fel, atunci nu e un secret ci o informatie la care trebuia sa ai acces. Iar daca e un lucru universal, atunci nu ai nici un drept sa-l pastrezi doar pentru tine.
Cred ca notiunea de secret a fost inventata, cu multa migala, de catre om, din nestiinta, ca sa explice anumite lucruri pe care nu le intelege, sau pur si simplu din spirit de casta, pentru suprematie, sau pentru aparare.
De multe ori, informatiile care circula, sunt denumite secrete de catre difuzori, pentru a spori intr-un fel atentia sau importanta lor. Termenul de secret, in sine, cred ca ar trebui sa respecte niste reguli bine definite, si sa nu fie folosit impropriu.
saldora
QUOTE (mememe @ 1 Jul 2004, 05:24 PM)
Da Saldora ... cea mai mare parte sunt de acord cu pastrarea secretului , dar DE CE ? de ce sa nu revelam totul , sa strigam in gura mare ceea ce am aflat , iar pana acum singurul motiv a fost DIN FRICA.

Eu nu am zis sa pastrezi in totalitate 'secretul' (ca la urma urmei nu e nici un secret) .. ci sa spui ce trebuie si cand trebuie.
mememe
Fanaticul vulgar este cel ce isi respecta dogmele si valorile atunci cand ii convin. EX: Crestinismul are cel mai mare numar de fanatici vulgari. Cred in dumnezeu , am pretentia sa ma ajute , ma rog la el sa am bafta la examen , ii promit ca daca ma ajuta sa fac "aia" nu mai fac nici un pacat .. etc ...si apoi .......... sex? ehe pai cat mai kinky ...inainte de casnicie ? nici o problema , "vai ai vazut/o pe ala/aia ce face si cum face , da-l dracului etc."

Ei bine asta este un exemplu de fanatism vulgar. Cred cand imi convine. Ex undeva pe forum cineva cu ardoare incearca sa arate frumusetea unei dogme ... in acelasi timp ,aceiasi persoana pe alt topic spune anumite chestiuni care incalca reguli principale ale dogmei anteprezentate.

A da pt saldora ... VIETII , EU II SPUN FANATISM VULGAR. asta este explicatia .
noi
Foarte buna observatie!
Cine se crede nevinovat sa ia piatra si sa arunce..
mememe
Cu toti o facem ... dar uni intr-o masura mai mult decat exagerata , iar curiozitatea este ca nu ii deranjeaza cu nimic ..ba mai mult isi afirma corectitudinea cu fruntea-n sus.
gio19ro
QUOTE (mememe @ 28 Jun 2004, 10:43 AM)
eu nu ma refeream doar la religie .... ceea ce spui este corect pe deplin DAR INTREBAREA MEA SE ADRESEAZA CELOR CARE stiu ( sau cred ca stiu ) nu celor ce SIMT.


Si care ar fi diferenta intre cei ce stiu si cei ce simt? Simtirea nu are aport cognitiv?
YOo
QUOTE (mememe @ 26 Jun 2004, 11:46 AM)
HAI SA INCERC SA REFORMULEZ : DACA ATI AFLA RASPUNSUL LA INTREBARE ( EX : EXISTA SAU NU DUMNEZEU; CARE E ROLUL OMULUI PE PAMANT ; CE ESTE DE FAPT OMUL ETC..) CE ATI FACE ? REVELATIE SAU SECRET in continuare ?

mememe eu stiu si recunosc ca nu sunt o persoana religioasa ... CRED si eu, dar ...

Eu, ca si tine, mi-am pus aceste intrebari cu ceva timp in urma ... Raspunsuri n-am gasit sau mai bine spus, concluziile pe care le-am tras eu nu mi-au fost confirmate ... poate doar impartasite de prietenii mei de discutii, dar atat ...
Raspunsul meu direct si concret la intrebarea ta:
QUOTE
...CE ATI FACE ? REVELATIE SAU SECRET in continuare...

Este unul singur: NU! De ce? Daca as fi minunatul the one, ales pentru ca sa afle, as sti ca am fost considerat ca fiind capabil sa inteleg un Adevar Suprem. Dar, in acelasi timp, as fi constient de faptul ca nu oricine ar fi capabil sa accepte si sa inteleaga niste informatii care, este foarte probabil, sa provoace haos si panica. De ce vorbesc de haos si panica? Pai eu am un "sentiment" mai funny cand ma gandesc la Adevarul Suprem (asa cum imi place mie sa numesc raspunsurile la intrebarile de mai sus). Nu stiu de ce, dar eu cred ca acest Adevar nu se afla nici in Biblie, nici in cartile cu intalniri de gradul III si nici in cartile de biologie. Eu cred ca Adevarul se afla undeva la mijloc, dar asta este alta poveste ...

Nu stiu cat de multumitor a fost ceea ce am spus eu, dar in mod sigur ti-am raspuns la intrebare.

Acum da-mi voie sa te intreb si yo ceva: Ti-ai da viata (nu cu sens figurat!) daca sau pentru ca sa aflii raspunsul la aceste intrebari?
Am sa raspund si eu: DA! Nu as avea nici cea mai mica ezitare. Si stii de ce? Pentru ca eu asta inteleg prin Viata ... O lupta continua pentru Cunoastere, pentru aflarea Radacinilor, pentru a gasi Sensul ... (De aceea multi au ales religia ... Acolo sunt "raspunsuri" ... ) Si daca asta vad eu prin Viata, si daca am obtinut raspunsurile, atunci sunt pregatit chiar in acel moment "sa plec" ... si crede-ma ca "as pleca" satisfacut ca nu am trait degeaba.
Sa nu crezi ca acesta este postul unui pesimist care nu prea stie ce sa faca cu viata lui si prin urmare ar fi dispus sa renunte la ea oricand ... Te-nseli prietene... Sunt un Optimist Convins ... si cel mai mult iubesc Viata si nu as renunta la ea oricum. Doar Cunoasterea ar fi mai importanta ...
mememe
ma ce le mai place la uni (inclusiv eu ) sa caute motive de ... in fine . Gio ! da ai dreptate.

Yoo CORECT smile.gif iar la intrebarea ta smile.gif DA! si oricum o voi face la fel cum o vom face toti , caci viata ne indreapta inevitabil spre acea cunostere. Merci ca ai raspuns smile.gif


Dar vezi tu a fost odata un the one care si-a asumat toate riscurile ...a provocat panica si haos dar iata ca noi suntem ceea ce suntem datorita lui. Oare are sens smile.gif
actionmedia
Istoria ne ofera exemple de oameni care au aflat raspunsuri care la vremea respectivă păreau "adevăruri absolute" si care au "ciripit". Unii dintre ei s-au "fript" vezi Giordano Bruno, altii au fost elogiati vezi Aristotel sau Einstein.
Cānd īţi pui īntrebarea: secret sau revelare? de fapt te ītrebi mai multe lucruri:
1. Ce vor crede ceilalţi oameni? Oare voi avea suficiente argumente să le demonstrez că spusele mele sunt adevărate?
2. Care va fi reacţia lor dacă mă vor crede?
3. Care va fi reacţia lor dacă nu mă vor crede?
4. Cum ar trebui să reacţionez eu īn urma reacţiei lor?
Este de la bun īnceput o problemă de natură socială pentru că păstrezi secretul sau dezvălui ceva īn raport cu alţi oameni. Iar răspunsul depinde de modul īncare fiecare īşi gestionează relaţiile cu cei din jur. O persoană introvertită probabil va păstra secretul (din prudenţă sau laşitate) sau poate va dezvălui răspunsul celorlalţi din dorinţa de a se face remarcat şi a scăpa de a-si schimba modul de viata.
YOo
QUOTE (mememe @ 5 Jul 2004, 04:54 PM)
... si oricum o voi face la fel cum o vom face toti , caci viata ne indreapta inevitabil spre acea cunostere ...

mememe, nu prea sunt de acord cu aceasta afirmatie a ta ... Chiar crezi ca Moartea implica, obligatoriu, Cunoasterea de care vorbim noi? Sau nu la asta te-ai referit?

QUOTE
Merci ca ai raspuns smile.gif

Placerea fost de partea mea smile.gif

QUOTE (actionmedia @ 5 Jul 2004, 05:01 PM)
Este de la bun īnceput o problemă de natură socială pentru că păstrezi secretul sau dezvălui ceva īn raport cu alţi oameni. Iar răspunsul depinde de modul īncare fiecare īşi gestionează relaţiile cu cei din jur. O persoană introvertită probabil va păstra secretul (din prudenţă sau laşitate) sau poate va dezvălui răspunsul celorlalţi din dorinţa de a se face remarcat şi a scăpa de a-si schimba modul de viata.


Vreau sa te contrazic ... Nu cred ca dezvaluirea/ascunderea Adevarului va depinde de personalitatea (introvertita/extrovertita) a individului. Eu cred ca in cazul in care un anume individ va fi binecuvantat/blestemat cu aceasta favoare, pai atunci in mod obligatoriu acel individ nu va fi un orice coate-goale, incapabil sa realizeze faptul ca nu orice muritor va putea absorbi acel Adevar asa cum a facut-o el. Nu crezi?

Cat despre intrebarile care ti le vei pune in cazul in care vei fi Alesul ... dreptatea este de partea ta prietene smile.gif
mememe
Ba da YOo asta am vrut sa spun. Nu asta promite orice religie smile.gif cunosterea , impacarea la finalul aceste calatorii numite viata ? evident pt a gusta din nou din fructul cunoasterii va trebui sa demonstram ( in timpul vietii ) ca meritam sa primim aceasta cunoastere.

Actionmedia are si el dreptate pe deoparte , premiza insa este un adevar cumplit de important. Oare in fata unui asemenea adevar iti mai poti pune aceste intrebari ?
YOo
QUOTE (mememe @ 5 Jul 2004, 05:53 PM)
Oare in fata unui asemenea adevar iti mai poti pune aceste intrebari ?

Banuiesc ca aceasta intrebare a ta a fost retorica laugh.gif ...
Yo, chiar daca ma hazardez, oricum nu pot fi convins de obiectivitatea raspunsului ei pentru ca n'am fost acolo, intelegi?

Totusi, daca ar fi sa presupun, as spune ca: DA! Iti vei pune aceste intrebari. Dar tot in acel moment vei avea si raspunsurile ... iar concluzia va fi doar una: Secret!
actionmedia
QUOTE
Vreau sa te contrazic ... Nu cred ca dezvaluirea/ascunderea Adevarului va depinde de personalitatea (introvertita/extrovertita) a individului.

Asa este, nu depinde. Eu am sous ca depinde de modul īn care fiecare īşi gestionează relaţiile cu oamenii din jur si că a tine un secret sau a dezvalui un adevar este o problema a relatiilor interumane. Eu am spus
QUOTE
O persoană introvertită probabil va păstra secretul (din prudenţă sau laşitate)
si dupa aceea am continuat
QUOTE
sau poate va dezvălui răspunsul celorlalţi din dorinţa de a se face remarcat şi a scăpa de a-si schimba modul de viata. 

Adica si in cazul unei persoane introvertite este pozibil să dezvăluie. Ar fi trebuit să continui si cu exmplul unei persoane extravertite dar trebuia să intru intr-o sedinta si era pacat sa se piarda ce scrisesem pana atunci.

QUOTE
Oare in fata unui asemenea adevar iti mai poti pune aceste intrebari ?
intrebarile de genul acesta ni le punem in viata de zi cu zi aprope tot timpul cand interactionam cu oamenii. Sun niste intrebari pe car eni le punem automat. Eu am luat cazul unui om rational pentru care emotiile sunt tinute in frau de ratiune. Probabil ca un om care nu isi poate controla emoatiile va rabufni intr-o nebunie de moment si va tipa in gura mare. Oricum probabil ca dupa ce se linisteste va pretinde ca a avut o halucinatie ohmy.gif .

Eu personal cred ca aş păstra secretul pana voi gasi persoana potrivita careia sa-i spun. Cred ca nici un om de pe lumea asta nu poate pastra un secret atat de mare prea mult timp fara sa inebuneasca. Odata si odata trebuie sa se descarce. Trebuie doar sa gaseasca persoana potrivita.

Daca ma intrebi ce ar trebui sa faca un om care afla Raspunsul spun ca ar trebui să īl dezvăluie tuturor.

Dacă mă īntrebi ce ar face un om oarecare atunci spun că depinde...



YOo
QUOTE (actionmedia @ 6 Jul 2004, 10:39 AM)
Daca ma intrebi ce ar trebui sa faca un om care afla Raspunsul spun ca ar trebui să īl dezvăluie tuturor.

Esti convins de ceea ce spui?
Esti sigur ca ai vizualizat in mintea ta ce inseamna asta?

Imagineaza-ti ca Adevarul presupune urmatoarea varianta (in linii mari):

1. Viata a aparut din elementele chimice existente pe Terra la momentul crucial. Banala teorie a evolutiei prezente in orice carte de Biologie.
2. Nu exista Dumnezeu ... sau nici o alta fiinta superioara omului. (poate doar extraterestrii, dar asta nu vreau s-o bag in discutie).
3. Ca urmare a punctului 2. ... NU exista viata dupa moarte.

Acum imi intelegi punctul de vedere? Vezi efectul? Te ajut eu putin (tot in linii mari):

1. Inutilitatea bisericilor si a lacaselor de cult (mai are rost sa crezi in ceva care nu exista?) => 2. Inmultirea considerabila a faradelegilor (daca tot nu mai este Judecata de Apoi ... ) => 3. Panica si teroare => 4. Haos mondial.

Concluzia:
Ma repet ... oricare ar fi Adevarul ... nu este intelept sa pui mana pe un megafon si sa strigi in gura mare ceea ce stii tu.
actionmedia
QUOTE (YOo @ 7 Jul 2004, 12:29 PM)

1. Inutilitatea bisericilor si a lacaselor de cult (mai are rost sa crezi in ceva care nu exista?) => 2. Inmultirea considerabila a faradelegilor (daca tot nu mai este Judecata de Apoi ... ) => 3. Panica si teroare => 4. Haos mondial.

Concluzia:
Ma repet ... oricare ar fi Adevarul ... nu este intelept sa pui mana pe un megafon si sa strigi in gura mare ceea ce stii tu.

ohmy.gif
Nu cred ca se va intampla asta
Este o diferneţă īntre a ştii tu adevărul şi a-i face pe ceilalţi să te creadă. Mi-e teamă că va trebui sa mai treacă mult timp pana ce oamenii vor ajunge să creadă dovezi stiinţifice si să renunţe la religie. Chiar daca tu reusesti cumva sa afli raspunsul la acele intrebari si te vei apuca sa-l comunici in gura mare, atunci se vor gasi suficienti oameni care sa te contrazica. Majotitatea oamenilornu vor sa stie "alt adevăr" decāt celpe care īl ştiu deja. Nu vor accepta prea uşor noua idee, ba chiar se vor bate păentru pastrarea vechilor idei. Istoria ne ofera suficiente exemple in sensul asta.
Nu de o catastrofa mondială imi este mie teama, ci de sacrificarea bietului om care stie adevarul, in numele credintei.
Oamenii tin mai mult la credinta lor decat la adevar.
Raspunsurile pe care le-ai dat tu au fost deja vehiculate de anumiti oameni de stiinta si nu au fost crezuti. Ce dovezi poti aduce pentru a schimba perscpetiva oamenilor. Mai este aici un subiect "Evolutionism vs. Crestionism" in care am observat cat de mult s-a adaptat religia la noile descoperiri stiintifice.
Sa nu uitam ca religia Crestina are cel mai puternic sistem de Marketing si PR din lume si nu se va lasa atat de usor sabotata de adevar, oricare ar fi acela.
Incerc sa spun ca oricate dovezi ai aduce, nu vei putea darama prea usor niste prejudecati poate doar daca reusesti sa ii faci pe toti sa aiba o revelatie, sa vada adevarul cu proprii ochi.

Chiar daca reusesti sa ii faci pe toti sa vada, poate ca va exista haos, dar nu cred ca va dura la nesfarsit, o noua ordine se va naste. Eu sunt ateu si daca eu pot sa traiesc cu ideea ca nu exista dumneazeu si inacelasi timp sa ii respect pe semenii mei, atunci cred ca si altii pot sa traiasca cu aceasta idee. Si hai sa fim seriosi. S-au comis mai multe atrocitati in numele unui Dumneazeu sau al altuia decat s-ar comite in cazul in care s-ar afla adevarul.
YOo
nonono.gif ... actionmedia ...

Ce ai scris tu este in mare parte adevarat (poate chiar in totalitate) si eu sunt de acord.
Dar, atentie, ai cam divagat de la esential ... Ti-a cam "scapat" ceea ce am vrut eu sa evidentiez ...

Eu m-am referit, STRICT, la niste eventuale efecte negative (sau nu), care pot ocura in momentul in care omenirea va lua la cunostinta si va crede Adevarul ... Intelegi? Pe mine nu ma interesa, in aceasta discutie, cat timp trebuie sa treaca sau cate dificultati vor trebui depasite, pana in momentul in care toata lumea te va crede cu desavarsire.
In momentul in care scepticii se vor fi convins si toate argumentele lor fi vor eliminate ... efectul ar trebui sa fie acelasi, nu? Eu prin aceasta prisma sustin ca Adevarul trebuie bine pastrat.

Si daca tot am ajuns la asta ... eu sunt de parere ca oricum Adevarul nu este un lucru strain pentru cei de la Vatican. Ca si mememe ... cat n-as da sa fiu lasat vreo saptamana, doua prin biblioteca aia intesata de documente vechi.
MonicaV
Probabil ca nu ai fi in stare sa le citesti pentru ca nu stii limba. Daca ar contine un secret, persoana care ti le-ar traduce l-ar ascunde.
actionmedia
QUOTE (YOo @ 7 Jul 2004, 01:53 PM)
efectul ar trebui sa fie acelasi, nu?

Nu ar fi acelasi tocmai ca introducem si variabila timp.
In plus societatea nu ar mai avea aceleasi valori.
Ma intreb in acest moment cati oameni cred cu adevarat in Dumnezeu?
Cei care cred cu adevarat, nu vor renunta niciodata la credinta lor, vor muri cu credinta in Dumnezeu. Vor trece multi ani si generatii pana cand toti vor accepta adevarul. Biserica va avea 2 solutii, fie va decadea si va disparea fie se va reorienta catre altceva.
Deci acea scena apocaliptica nu cred ca se va intampla, in orice caz nu mai mult decat omenirea a avut parte pana acum.
gypsyhart
Exista o poveste despre Buddha.....
Se spune ca dupa ce a atins starea de Nirvana, dupa ce s'a iluminat a stat o saptamana in tacere incercand sa gaseasca un raspuns la intrebarea: "Are sens sa le vorbesc oamenilor despre experienta mea, sa incerc sa ii indrum spre iluminare?". Si prima concluzie la care a ajuns a fost aceasta: "Nu are nici un sens. Cei care vor reusi sa ma inteleaga cu adevarat inseamna ca vor atinge iluminarea oricum, deci nu are rost sa ii ajut . Iar pentru cei care nu ma vor putea intelege ce rost are sa vorbesc?". VAzand ca a ajuns la aceasta concluzie Dzeu a trimis niste ingeri care i'au spus asa "Ai gandit corect in ceea ce priveste cele doua categorii de oameni. Exista insa si o a treia categorie de oameni, care se gasesc undeva la mijloc. Ei nu sunt nici complet iluminati, dar nici complet ignoranti...si pentru ei exemplul tau poate fi hotarator pentru directia in care vor pasi. Pe acestia ii poti ajuta". Si Buddha a fost de acord sa vorbeasca pentru acestia din urma.....

DEci adevarul e undeva la mijloc rofl.gif
mememe
adevarat .... oferi cunoasterea celor ce merita . Doar ca firea umana este nestatornica , si intr-un final dogma va fi divulgata si profanata. Iar in timp isi va pierde adevaratul continut.
gypsyhart
...Adevarul nu este o dogma.....si nu poate fi profanat si nici divulgat....Lao Tse spune ca "ceea ce poate fi spus nu este adevarul"....Buddha si alti maestri au fost doar "usi" catre Adevar.....catre adevarul pe care fiecare om il poarta in el .....
Minerval
QUOTE (mememe @ 25 Jun 2004, 04:46 PM)
PASTRAM SAU NU SECRETUL ?

Voi impartasi o pilda de traditie, si anume "acela care cunoaste secretul nu vorbeste; acela care vorbeste nu cunoaste secretul."
Numai bine.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.