Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Moira's Lateral Thinking
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2
Moira
As vrea sa va propun cateva probleme de gandire laterala. Am vazut ca s-au deschis mai multe topice cu probleme asemanatoare, dar m-am gandit ca fiecare isi face propriul topic pe care se obliga sa-l urmareasca dpdv propuneri, intrebari si solutii. (Daca topicul este inoportun, rog moderatorul sa adauge problema propusa in continuare la un alt topic.)

Evident, eu propun, voi puneti intrebari, eu raspund cu da/nu/nu conteaza.
Sunt exemple de gandire laterala la modul deschis, cinstit. [Pot fi macabre pe alocuri.]
Succes!


Probl1
Un barbat alearga pe un coridor cu o hartie in mana. Luminile palpaie si omul cade in genunchi strigand "nu, nu!!". De ce?
Onix
Nu mai vedea sa citeasca? rofl.gif

Serios acum:
1. Hartia era o scrisoare?
2. Omul se grabea sa ajunga undeva?
3. Omul fugea de cineva?
Moira
1 nu (reformuleaza)
2 da
3 nu
Onix
Se ducea sa salveze un condamnat la moarte care se afla in acel moment pe scaunul electric. Avea in mana hartia care il gratia si cand a vazut luminile palpaind si-a dat seama ca a avut loc o "scurgere" de curent electric rofl.gif si ca este prea tarziu.

PS: daca asa este, nu stiam problema, serios tongue.gif
Moira
Onix spoton.gif , esti super!
Corect!
Hmmm...asta a fost asa, de-ncalzire!

Probl2

Un barbat se da cu parfumul primit cadou de la sotie de ziua sa. Apoi iese sa ia niste mancare si este ucis.
Onix
Te superi daca ma joc tot eu? Ce sa-i faci, daca la alte topicuri de enigme bate vantul ... whistling.gif

1. A fost omorat de vreun animal care nu "aprecia" mirosul parfumului?
2. Daca nu s-ar fi dat cu parfumul, ar mai fi fost omorat?

Moira
1 nu (reformuleaza)
2 nu

(Onix, tu esti invizibila? unsure.gif pe forum, zic...)
Onix

1. Parfumul fusese cumparat special ca sa duca la omorarea lui? (luat de catre sotie, zic)
2. A fost omorat de catre sau cu partciparea activa a unei persoane?


QUOTE
(Onix, tu esti invizibila? unsure.gif pe forum, zic...)


Da tongue.gif Vrei sa stau online?
Moira
1 nu
2 nu se accepta intrebari cu "sau" pt ca nu pot rasp cu da/nu. Reformuleaza pls.

Nu, vreau si eu invisible, dar n-am buton sa setez asta... sad.gif
Catalin
QUOTE

2 nu se accepta intrebari cu "sau" pt ca nu pot rasp cu da/nu. Reformuleaza pls.


Ehee, daca te-ar auzi Colectionara... laugh.gif
Moira
QUOTE (Catalin @ 23 Jun 2004, 09:53 PM)
QUOTE

2 nu se accepta intrebari cu "sau" pt ca nu pot rasp cu da/nu. Reformuleaza pls.


Ehee, daca te-ar auzi Colectionara... laugh.gif

Reformuleaza intrebarea te rog. rofl.gif
Onix
Moira, cand te loghezi, bifezi casuta cu "Nu ma adauga listei de utilizatori activi" wink.gif

Sa reformulam pentru ca oricum nu imi placea cum suna, dar n-am mai editat.
1. L-a omorat o persoana?
2. A fost omorat din greseala?
3. A fost o victima nevinovata a unui accident mortal? (fie el accidentul de orice fel)
Moira
Eu ma loghez automat... rolleyes.gif

1 nu
2 nu
3 da
Onix
Hi hi, si eu, dar le poti bifa pe amandoua odata - te vei loga automat si nu vei aparea online.

Sa mai pun o ultima intrebare, ca sa nu intimidez lumea (numai eu postez pe aici unsure.gif )

1. Este implicat vreun animal in toata povestea?
Moira
1 o vietate, sa zicem (nu stiu dpdv biologic dc este animal... sorry.gif s-ar putea sa fi tradat raspunsul)
Moira
@Catalin: observatie. Aveti voie sa intrebati cu "sau", dar voi spune NU doar dc ambele variante sunt false.
Onix
Nu ma pot abtine rofl.gif Ne omoara dependenta asta (de enigme, nu va ganditi la prostii)

A fost omorat de vreo creatura tip varcolac, vampir sau altele de gen? Sa zicem ca s-a intamplat asa pentru ca parfumul lui semana foarte bine cu un miros care atata vietatea respectiva. Promit ca e ultimul mesaj innocent.gif
Moira
Nu varcolac, nu vampir, nu zombie etc. devil.gif
Onix
Se pare ca am dat de ceva aici si trebuie sa formulez un scenariu. Here goes:

Omul se parfumeaza, iese din casa si este atacat de un roi de albine africane. Se stie ca acestea ataca fara a fi provocate, este suficient un zgomot, o miscare, un miros care sa li se para deranjant sau amenintator. Daca nu sunt albine, o fi vorba de vreo specie de tantari periculosi, dar asta cred ca s-a intamplat. smile.gif
Moira
spoton.gif Close enough!:) Bravo Onix!

Era: omul este crescator de albine si acestea nu i-au mai recunoascut mirosul si l-au atacat.

Acuma una care mie mi s-a parut "tough-cookie"; sper sa n-o stiti! devil.gif

Probl3
Domnul Browning este bucuros ca masina a ramas fara benzina. De ce?
Ahriman
Link-ul catre Probl3 nu functioneaza; nu cred ca este facut corect. Cel putin, la mine nu merge(nu il "vede")
Onix
Ahriman, o fi pentru ca este doar un text subliniat? wink.gif Problema este cea cu albastru.
Eu am o teorie si la enigma asta, dar am promis ca "stau o tura". rolleyes.gif
hefaistos
1. Pentru ca masina a luat foc.
2. Pentru ca dupa ce s-a oprit masina, in fata a auzit de un accident groaznic, in care era posibil sa fie implicat.

?
Fausta
1.ramanerea fara benzina a impiedicat moartea cuiva?
2.acel cineva ii era apropiat Domnului Browning?
daca raspunsul e da, atunci tocmai am aflat de ce era fericit... wink.gif
Dark Angel
Masina ramasese fara frane?
Era pe marginea unei prapastii?
Motive bune pt. a te bucura de o "pana a prostului"...
Moira
@hefaistos:1-nu, 2-nu (dar poate fi o solutie alternativa)
@Fausta: 1-da, 2-da. Spune-o atunci smile.gif
@flower:1,2 -nu. Dar si a ta poate fi o alternativa.

Pt ca problema are destul de putine indicii accept solutiile alternative ale lui flower si hefaistos. spoton.gif
Catalin
1. Domnul Browning era singur in masina?
2. Este relevant ca pe domnul Browning il chema Browning?
Moira
1 nu (reformuleaza)
2 nu
Catalin
1. Exista o alta fiinta umana in masina in afara de domnul Browning?
2. Exista o fiinta nonumana in masina?
Moira
1 nu - reformuleaza (pleci de la o premisa falsa, aceeasi)
2 idem
Catalin
Deci nu era singur, dar nici nu era nici o fiinta cu el in masina... blink.gif

Era un cadavru cu el in masina?

P.S. Daca ai putea sa te abtii de la a da indicii ar fi mult mai interesant...
Moira
1 nu

PS persisti in premisa aceea falsa. Ma doare sa te vad cum te chinui... devil.gif Plus ca ai tras niste concluzii cel putin ciudate. Cum le-ai obtinut?

[Edit] In raport cu scenariul premisa este falsa. Daca vrei, poti sa formulezi un scenariu alternativ si daca merge, il accept.
Catalin
QUOTE

PS persisti in premisa aceea falsa. Ma doare sa te vad cum te chinui...


laugh.gif
Sunt convins!

QUOTE

Plus ca ai tras niste concluzii cel putin ciudate. Cum le-ai obtinut?


N-am tras nici o concluzie. Nu inca...

Domnul Browning era intr-o masina cand a ramas fara benzina?
cameron
Trebuia sa ajunga la aeroport..si a pierdut avionul ce s-a prabusit. devil.gif
Moira
@cameron: o acceot fiind similara cu aceea cu prapastia, propusa de flower.
@Catalin: nu ( devil.gif )
Catalin
Aha, deci asta era smecheria... tongue.gif

1. Masina se indrepta spre Browning atunci cand a ramas fara benzina?
2. Masina era condusa de cineva cunoscut de Browning?
Moira
1 nu
2 nu (reformuleaza)

PS iar ai bagat o premisa neadevarata, cand "lateral thinking" este exact contra preconceptiilor...sa zic...sa nu zic...s-ar putea sa fii off-topic (sunt bitch,nu?)
Catalin
Masina mergea cand a ramas fara benzina?
Moira
1 nu
Catalin
QUOTE

PS iar ai bagat o premisa neadevarata, cand "lateral thinking" este exact contra preconceptiilor...sa zic...sa nu zic...s-ar putea sa fii off-topic (sunt bitch,nu?)


Pe de alta parte, subiectul este Moira's lateral thinking asa ca poate suntem toti off-topic in afara de tine... poate ar trebui sa te lasam doar pe tine sa postezi intrebari, indicii si, in final, cand te plictisesti, raspunsuri... rolleyes.gif

Dar sa revenim:

Masina a ramas fara benzina pentru ca cineva i-a golit rezervorul?
Moira
1 nu este relevant

PS Catalin, tre'sa ma duc la culcare, formuleaza o solutie sau asteapta pana maine raspunsul la noi intrebari. Si nu, poate ca eu sunt off-topic, tu esti moderatorul - tu sa pui diagnosticul! devil.gif
Fausta
ok... personajul nostru, plecase de acasa dupa ce in prealabil se certase cu sotia care vrea sa se sinucida folosind gazul de la mashina, care era in garaj; sa zicem prima cearta de cand s-au casatorit, poate erau chiar dupa luna de miere... domnul B se intorcea acasa sa-shi ceara iertare de la sotie dar o gaseshte in garaj... singurul lucru care a impiedicat-o sa se sinucida fiind lipsa gazului... de aceea s-a bucurat B.

chestia e ca problemele sau enigmele lateral thinking au de obicei mai multe rezolvari, asa ca in locul sotiei putea fi soacra... modul de sinucidere era altul dar tot folosind benzina... motivul indepartarii domnului B de masina putea fi altul si tot asa...
Moira
Bravo Fausta! spoton.gif
Intr-adevar, am acceptat si alte scenarii posibile. Dar asta era cel pe care-l aveam in minte.

Probl4
Un barbat iese dintr-o camera de motel, merge la masina lui, claxoneaza si se intoarce in camera. De ce?

PS daca o stiti postati raspunsul direct si pun alta. smile.gif
cameron
Voia sa trezeasca pe cineva ? Poate un prieten voia sa fie trezit la o ora anume si locuia intr-o alta camera a motelului..
Voia sa alunge o pasare, un animal ce il deranja?
Moira
@cameron:
1 da
2 nu
3 nu
Catalin
Era dimineata?
Moira
@Catalin: nu.
Fausta
bine Moira... se pare ca o stiu si pe asta... dar e mult mai frumoasa ca anterioara...

barbatul care a iesit , a claxonat si s-a intors la hotel, sa zicem domnul G avea o sotie surda... el iese din hotel ca sa ia ceva din masina, dar uita in ce camera era cazat, asa ca incepe sa claxoneze, toata lumea din hotel se trezeste si aprinde luminile, iar el se intoarce in singura camera unde nu era lumina aprinsa... doamna G dormea si fiind surda nu a auzit galagia provocata de claxon... wink.gif

urmatoarea te rog...
Catalin
Mai Fausta, tu esti prea tare pentru muritorii de rand! ohmy.gif
Fausta
sorry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.