Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romtelecom - Telefonie fixa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Telefonie fixa si mobila - GSM
Blakut
Acu ca monopolul lor s-a terminat (ati observat si voi ca au inceput sa scada preturile), credeti ca vor avea o concurenta demna de luat in seama? Cine ar pueta sa reprezinte un adversar, care sa merite a fi luat in seama, pe piata romaneasca?
FaiLuRe
Concurenta demna de luat in seama nu cred ca vor avea anu asta, poate in anii viitori, treptat treptat, or sa se ridice alti. De exemplu Astral Telecom, care si-a si lansat deja un serviciu de telefonie fixa. Ar mai fi SNCFR, Electrica, sau chiar Petrom. Insa de astai 3 nu-s sigur, ca doar am auzit de la altii ca au in plan sa intre pe piata telefoniei fixe. Insa foarte probabil o sa apara si investitorii straini.
Onix
Cand a scazut Romtelecom "preturile"? Poate pentru Internet sa fie valabila afirmatia, dar tarifele au crescut de la 1 iunie si au scos si reducerea pentru intervalul orar 22:00 - 07:00. Inainte se taxa un impuls la 10 minute, apoi la 8, iar acum este 1 cent/minut intre acele ore. N-as zice ca s-a ieftinit ceva. blink.gif
FaiLuRe
Deocamdata isi permit sa se joace cu preturile, cu impulsuri <--> minute, insa in curand vor trebui sa-si stabileasca clar politica economica si sa se axeze pe o directie care sa-i avantajeze, sau cel putin sa tina piept celor care le vor face concurenta.
Onix
Tot speram asta de cativa ani, din cate stiu. Ne-au amenintat ca apar noi giganti ai telecomunicatiilor pe piata si ca ne vor elibera de sub "jugul" Romtelecom rofl.gif
Blakut a spus ca s-a terminat monopolul lor - nu inca, mai avem ceva pana acolo si, cand vor aparea alte companii, o sa fie si problema tarifelor intre retele diferite, unde nu va scapa Rom. ocazia sa pluseze la cat platim acum.
Napoleon9th
QUOTE (Onix @ 20 Jun 2004, 12:21 AM)
Ne-au amenintat ca apar noi giganti ai telecomunicatiilor pe piata si ca ne vor elibera de sub "jugul" Romtelecom rofl.gif

cine a amenintat? Ca si eu stiu tot versiunea cu sperante si iluzii... rolleyes.gif
Onix
Cine? Televiziunile si presa. Era la un moment dat o euforie generala pe tema asta, stiu ca imi auzeam si vecinii comentand cum s-a terminat cu "astia care ne exploateaza" si se anuntase ca de la un 1 ianuarie (nu mai stiu anul si nu caut la ora asta) intra pe piata si altii. Mai asteptam... sad.gif
YoyoMan
Nu s-a produs inca destramarea monopolului Romtelecom, dar vine vine vine 0 incetul dar sigur. Pana la urma tot vor intra niste competitori calumea in Romania si in domeniul telecomunicatiilor thumb_yello.gif
axel
QUOTE (Blakut @ 20 Jun 2004, 01:10 AM)
(ati observat si voi ca au inceput sa scada preturile)

Am observat?
Ai calculat cat de scump este un minut de convorbire locala ziua (pana la ora 8 PM)?
3 eurocenti + TVA = 3 * 1.19 (TVA) * 1.2278 (cursul dolarului de azi pe www.oanda.com ) = 4.383246 centi (USD)
Eu vorbesc din SUA in Bucuresti cu 5.5 centi / minut (taxare la minut, fara nici un cost ascuns), iar acum o luna tariful era de 5 centi / minut. Nici nu ma mira ca furnizorul meu a scumpit cu 0.5 centi.
Daca as vorbi in Germania sau Franta, m-ar costa 3.33 centi / minut.
Jazz
@Axel
ohmy.gif Ce companie telefonica e aia? E foarte bun pretul. Stii cumva daca pentru provincie si celular au acelasi pret, 5.5?
YoyoMan
"Romtelecom - de la om la neom" spoton.gif
axel
QUOTE (Jasmine @ 7 Aug 2004, 04:23 PM)
@Axel
ohmy.gif Ce companie telefonica e aia? E foarte bun pretul. Stii cumva daca pentru provincie si celular au acelasi pret, 5.5?

smile.gif Bine ar fi.
Restul tarii e 9.5 si pe mobil e cam scump: 20 centi minutul.
http://www.uniontelecard.com/ProductDetail...?ProductID=7182
Andrei^
Oare cand om prinde si noi ca in lumea civilizata , planuri tarifare cu convorbiri locale gratuite ... dial-up free (cred ca le creste tensiunea alora de la Romtelecom cand aud asa ceva ... ) .
Auzi ce ganduri ? .. free dial-up ... asta chiar a fost o scapare din partea mea ... cum am putut sa nu ma gandesc la ei ohyeah.gif
andra_v
Se simt efectele concurentei pe piata telefonei fixe. Dupa ce si-a pierdut abonatii, Romtelecomul a venit cu oferte tentante, inclusiv in ceea ce priveste internetul.
Energie
Eu nu le-am mai folosit serviciile de vreo cinci-sase ani si nici nu ma voi grabi sa le folosesc din nou.
Poate doar daca vin cu ceva care sa "sparga" piata pe partea de internet. hmm.gif
andra_v
Au spart piata in domeniul internetului. Vad ca toti vecinii mei au revenit la Romtelecom.
Telefonie: dupa 6 seara si in week-end vorbesti gratis in retea (in toata tara) si la pret redus in afara retelei.
Pretul abonamentului si al minutului de convorbire rezonabil si nu te mai trezesti cu factura umflata.
Energie
Si ce oferta au pentru internet, ca nu am auzit nimic pe tema asta?
andra_v
Ma interesez, intreb niste prieteni care au revenit la Romtelecom.
Cucu Mucu
QUOTE(Energie @ 19 Feb 2008, 03:50 PM) *
Si ce oferta au pentru internet, ca nu am auzit nimic pe tema asta?

Clicknetul am auzit ca e o oferta buna. si am mai auzit ca si-ar fi rezolvat si problemele de PR. Eu m-am lasat de ei ca aveam pe ISDN, si il aveam defect o saptamana pe luna, pana veneau la interventie - cinzecidemii de telefoane, rugaminti, amenintari, etc. pana am cedat psihic. rofl.gif
Mihai
Am lansat un topic despre Clicknet la adresa http://www.hanuancutei.com/forum/content/T...-La-Romtelecom/

Va invit sa continuam discutia despre serviciile de internet in cadrul acelui thread. wink.gif
Mara
QUOTE(andra_v @ 19 Feb 2008, 03:32 PM) *
Telefonie: dupa 6 seara si in week-end vorbesti gratis in retea (in toata tara) si la pret redus in afara retelei.



La abonamentul Confort 50, vorbesti gratis in toate retelele fixe nationale. thumb_yello.gif
March
Am un abonament " Confort nelimitat" pentru care platesc lunar 470 de mii de lei si vorbesc nelimitat urban precum si interurban . Plus sambata/duminica si sarbatori in alte retele fixe fara veo taxare in plus.
Ovidius
Eheeee ce bine ne prinde concurenta si pierderea a peste un mil de abonati (cel putin asa stiu eu) ohyeah.gif Romtelecom are acum si oferte bune si angajati prietenosi.
axel
La mai multi!
Dupa ce au tinut in dark ages telecomunicatiile in Romania atatia ani, nu merita ceva mai bun.
Cla
Zece cifre pentru apelurile pe fix

"Īncepānd de astăzi, abonaţii Romtelecom vor putea fi apelaţi doar prin formarea īntregului număr naţional de 10 cifre, adică prefixul plus numărul local, pentru toate apelurile naţionale sau locale. Numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112, ca şi numerele de telefonie mobilă vor rămāne neschimbate.(...)"
Blakut
Cred ca ar trebui sa imi schimb abonamentuln la ei. Am impresica ca toti cei care au ramas cu abonamentul de pe vremuri sunt taxati mult si prost. Cred ca daca vrei sa beneficiezi de reduceri si oferte si sa stii exact cam cat te costa apelurile trebuie sa faci un abonament nou.
andra_v
Sunt tentata de oferta cu 500.000, convorbiri nationale nelimitate.
Acum nu stiu exact ce tip de abonament am, vorbesc seara dupa 6 si in week-end gratis in toata tara. In plus, sunt reduceri si in alte retele, fixe si mobile. N-am idee cat ma costa apelurile in orele de varf, dar ajung la 4-500 de mii pe luna.
Anca_M.
Sincera sa fiu am o problema cu serviciile Romtelecom sau aveam ptr ca in ultimul timp au inceput sa aiba oferte chiar ok, accesibile chiar daca te obliga in continuare sa faci abonament pt telefonie ca sa iei internetul. Chiar sunt curioasa ce parere au despre noile servicii Romtelecom cei care beneficiaza deja de ele?
http://www.romtelecom.ro/personal/internet/clicknet-surf/
mutulica
acum 5 ani mi s-a parut ca vad o schimbare in bine, orrientare spre client... am fost placut surprins si am apelat iar la serviciile lor... dupa ce renuntasem
azi... nu ma gandesc decat cum sa scap de ei din nou... cu internet si telefon cu tot... ma simt furat si umilit

un singur exemplu - cade internetul, sun la numarul de customer service... pt romana apas 1, pt servicii de internet.. etc... etc... etc.. apas 2 si aud "momentan serviciile internet sunt indisponibilie in... judetul Alba, regretam inconvenientul".... si gata
nici o sansa sa spui ca esti din timis, ca nu ti-a cazut internetul si ca vrei sa afli cand il primesti inapoi....

si mai am pe acelasi stil...
CharonOfNyx
mutulica, ce-ai observat tu acum 5 ani a fost aplicarea politicii de management al grecilor de la OTE, dar sa nu uitam ca s-a aplicat in Romania, unde inca orice minune tine max. 3 zile. Acum Deutsche Telekom a preluat Romtelecom. Nu stiu exact cate procetente si nici cum stau exact lucrurile. Prima masura de management nemtesc, prima masura vizibila in piata, a fost unificarea comunicatiilor de telefonie fixa cu telefonia mobila. O politica de preturi cu abonamente cu tarif fix si trafic nelimitat indiferent de terminal ca e fix sau mobil (Romtelecom sau Cosmote).
Pe furnizare de internet, Romtelecom vine cu VDSL de 30Mbps si televiziune pe IP si retea metropolitana la nivel national. Dat fiind ca Deutsche Telekom e cel mai mare grup de comunicatii din Europa, ma astept la lucruri bune in viitorul apropiat. Nu inseamna ca ma grabesc acum sa-mi schimb furnizorii de servicii de comunicatii.
Anca_M.
Aici ai dreptate si preturile au scazut mult la servicii,pachetele sunt mai atractive si sistemul este mai putin incalcit decat inainte
mutulica
pana una alta o cam dadura de gard in ceea ce priveste relatia lor cu mine

parerea mea e ca nemtii au o problema de management... ei se asteapta ca si cei afara din tara lor sa se comporte la fel cu cei de la ei de acasa
yronick
Sunt niste mizerabili astia de la RomteleFon. Tin sa precizez ca am tot pachetu' de la ei:Cablu TV (Dolce), net (click-net) si voce.
Si acuma sa argumentam: Am ramas odata fara semnal la antena, i-am anuntat frumos ca am o problema, sa vina sa o remedieze. Nepunand la socoteala faptul ca au venit dupa 4 saptamani, pana sa intru in legatura cu un operator, trebuia sa astept dupa robot, a carui voce imi spunea:"Daca vreti sa nu mai asteptati, si sa intrati in legatura cu un operator, sunati la 0900 *******, adica un numar cu suprataxa. Adica sa sun la un nr. cu suprataxa pentru a vorbi cu cineva caruia sa-i spun ca am o problema la serviciile furnizate, pentru care platesc o factura de peste 100 de lei mi se pare mult prea mizerabil, chiar si pentru Romania.
N-am mai pus la socoteala faptul ca dupa ce asteptam peste 5 minute, timp in care imi vorbea robotul, cand reuseam sa intru in legatura cu operatorul, mi se spunea ca au facut o urgentare, si in cel mai scurt timp, va veni o echipa sa remedieze situatia. I-am sunat de vreo 7 ori, sa nu exagerez, m-am dus personal la sediu, mi-au spus acelasi lucru, ca mai mult de o urgentare nu au ce sa faca, le-am cerut numarul de la opc, si cu aia am ramas. Au venit dupa 4 saptamani, si bineinteles ca timpul in care nu am beneficiat de servicii a fost contorizat pe factura. Mi-e scarba de romteleFon, sa nu aud de ei!
Marduk
Eu am trecut printr-o experienta similara, am renuntat fara regrete la Romtelecom, Dolce & Co. Intreaga afacere are succes datorita infrastructurii motenita de la defuncta companie de stat cumparata pe doi bani de catre OTE- Grecia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.