Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Morcovul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2
little1
smile.gif

Un om mergand pe un drum a gasit un morcov. S-a oprit si se mira:

"Ce morcov lung !"

Tot stand, mai apare un om. Se uita la morcov, si spune:

"Vai, ce morcov subtire !"

Apare al treilea. Arunca o privire, ia morcovul, si "Hap !" il maninca...

morala: ah, sunteti prea destepti... v-ati prins pana acum !

pentru cei care nu s-au prins inca, unul din intelesuri ar fi: in viata, poti sa ai o filosofie optimista (sa lauzi lungimea morcovului), sau o filosofie pesimista (sa te necajesti ca e prea subtire..)

sau poti fi REALIST.

sa observi, sa intelegi, si sa actionezi !

smile.gif
Blakut
Si poti sa ai o atitudine realista ca a respectivului cand ajunge la spital cu hepatita pentru ca a mancat de pe jos.
FaiLuRe
Sa vezi ce atitudine o sa aiba iepurasul, cand o sa afle ca cineva i-a mancat morcovul. rofl.gif
Catalin
Eu nu sunt de acord cu al treilea om. Pot exista o mie de motive pentru care poate fi rau sa mananci morcovul si a "arunca o privire" intr-un mod superficial nu poate fi o politica buna pentru o decizie care iti poate influenta restul vietii...
Blakut
Pesimistul vede ca e subtire.
Optimistul vede ca e lung.
Omul practic il mananca.
Realistul il ocoleste pentru ca nu il intereseaza.
Omul smecher il ridica de jos si il vinde.
Teroristul suna la politie si spune ca a pus o bomba degizata in forma de morcov in mijlocul drumului.
Orbul se impiedica de morcov si da cu capul de ciment.
Morcovofobul fuge cat il tin picioarele.
Batman ia morcovul, sare pe un tren, intra pe geam si il inapoiaza posesorului, care il pierduse.
Paranoicul crede ca cineva a pus morcovul acolo special ca sa il testeze daca nu cmva face parte din primele categorii; va spiona morcovul cateva zile, apoi il va urmari pana acasa pe cel ce ridica morcovul de pe jos, sau va lesina asteptand.
Un copil il leaga cu sfoara ascunzandu-se in tufisuri si se amuza tragand de sfoara cand trece lumea pe langa morcov.
Forumisti fara somn discuta aprins despre morcovul de pe drum.
Puiul care traverseaza drumul se uita la morcov: "Oare acesta este morcovul pe langa care trec eu, sau eu sunt morcovul pe langa care trece EL?"
Isus ii spune:"Ridica-te si mergi!"
Grupul de somalezi se opreste sa sarbatoreasca evenimentul, impartind cu darnicie morcovul in 500 de bucati, acesta fiind numarul minim al somalezilor care se pot afla pe drum,intr-un grup,pe o zi cu mult vant.
Extraterestrii rapesc morcovul, creand astfel o rasa hibrida cu care vor cuceri planeta.
Calugaritele se bucura ca nu e feliat.
Morpheus:"nu exista nici un morcov"
Eu il iau si mi=l scot de undeva ca am bacul in curand.
Catalin
Trecand peste gluma, Blakut evidentiaza ceva foarte important. Oamenii vin in ambalaje extrem de variate. Fiecare reactioneaza intr-un fel anume, propriu doar lui. Aceasta trihotomie pesimist-optimist-realist este departe de a oferi o imagine reala a omului. Este de asemenea, dupa parerea mea, departe de a oferi un principiu unitar de actiune, principiu subinteles in analogie!

P.S.
Scarlett O'Hara trece pe langa morcov pentru ca mai e si maine o zi...
Arnold Schwartzengger will be back! ph34r.gif
Bill Clinton a avut o relatie nepotrivita cu morcovul asa ca il lasa acolo!
FaiLuRe
Blakut, am ras de numa la postarea ta. Tu ai dat cel mai elocvent raspuns. Felicitari ! thumb_yello.gif
colectionara
Betivul vrea sa fie realist si sa il manance... dar nimereste pe langa biggrin.gif.
Blakut
Am uitat sa spun ca obezul ar vrea sa il manance, dar nu poate sa se aplece.
Pensionarii dau vina pe tineretul din ziua de azi, asta dupa ce aluneca pe morcov.
Morcovul: "Nu-mi mai simt picioarele!!!"
Catalin
Ok, cred ca s-a inteles mesajul... nu suntem la Bancuri! rolleyes.gif
Blakut
Ce filosof esti tu? biggrin.gif unsure.gif

Umorul e sursa celor mai adanci ganduri!
colectionara
Hai la bancuri, i-am facut loc acolo si morcovul a zis ca ii place smile.gif.
Blakut
Dictatorul fascist al morcovului: "Morcovii mici sunt un pericol pentru societate, acesta este prea mic, expulzati-l de pe plantatie!" ceea ce au si facut.

Mutati-l daca vreti. Oare vrea sa fie mutat? Daca nu vrea?
Avens
Numai doua sint actiunile omului : Actiune si Nonactiune.
Daca numesti morcov ceea ce nu are nevoie sa fie morcov, atunci morcovul nu este morcov.
Deaceea "realistul" nu poate minca morcovul.
colectionara
Mda, intr-o prima ramificare. Insa fiecare din ele admite la randul sau ramificari. Acum depinde de cum iti organizezi arborele, desigur.
little1
minunat ! spoton.gif

cine spune ca a filosofa este o meserie care necesita o fata lunga si o mustata stufoasa ?!

filosofia vietii: prima oara te plesneste, abia apoi te invata ! si asta, doar daca-ti scoti morcovii din urechi...

Blakut, bafta la examene ! spoton.gif

stiti ce ma amuza ? se pare ca grupul celor care fac comentarii in jurul unui biet morcov gasit in mijlocul drumului este MULT MAI MAREEEE 6.gif
INSA TOTI AU CEVA IN COMUN: nu isi dau seama la ce e bun, bietul morcovel !

Bugs Bunny rules !!!


ps: vreau ca acest subiect sa ramana la "Filosofie". Avem nevoie de un pic de impamantare, sa nu ne pierdem prin 'cele sfere celeste...
contraste
E bun morcovul si la ...filozofia vesela!
icarus
QUOTE (little1 @ 20 Jun 2004, 10:37 AM)
stiti ce ma amuza ? se pare ca grupul celor care fac comentarii in jurul unui biet morcov gasit in mijlocul drumului este MULT MAI MAREEEE  6.gif
INSA TOTI AU CEVA IN COMUN: nu isi dau seama la ce e bun, bietul morcovel !

Bugs Bunny rules !!!

Morcovul, ridicandu-se de jos si scuturandu-se de praf, zise: "Eu sunt o metafora si nu permit nimanui sa-si rada de mine! O sa vedeti voi cand v-o plesni filosofia vietii!" laugh.gif

Eu am senzatia ca nu la filosofia vesela te asteptai cand ai deschis subiectul. smile.gif

QUOTE
INSA TOTI AU CEVA IN COMUN: nu isi dau seama la ce e bun, bietul morcovel !


Avand in vedere si mesajul lui Catalin pe care il citez mai jos, imi permit sa te intreb: la ce e bun morcovul?

QUOTE (Catalin @ 20 Jun 2004, 12:00 AM)
Trecand peste gluma, Blakut evidentiaza ceva foarte important. Oamenii vin in ambalaje extrem de variate. Fiecare reactioneaza intr-un fel anume, propriu doar lui. Aceasta trihotomie pesimist-optimist-realist este departe de a oferi o imagine reala a omului. Este de asemenea, dupa parerea mea, departe de a oferi un principiu unitar de actiune, principiu subinteles in analogie!
Blakut
Mah.. da departe s-a ajuns. Nu ma asteptam.
little1
icarus, ai dreptate, nu ma asteptam. dar a iesit ceva fain.
sau, oh, de fapt puteam spune mai simplu:

"it is not the carrot that bends, it is only your mind" ohyeah.gif

un alt inteles pe care l-as fi dorit discutat ar fi:

ce facem cu ocaziile care apar in calea noastra ?

cat de buna este capacitatea noastra de a lua decizii instant ?

eu cred ca asta e INTERFATA LA REALITATE

smile.gif
Avens
Am vrut sa subliniez ca nu numai bascalie se poate face din orice, dar si filosofie.
Si nu in ultimul rind, filosofia bascaliei.
little1
sau, si mai direct

CAT DE REPEDE "PERCUTATI", DOAMNELOR, DOMNISOARELOR SI, FINALLY, DOMNILOR ?!
Avens
Personal,eu percutez pe cit de repede cresc in inaltime literele ca sa citesc mai bine despre ce e vorba.
Despre altii, nu stiu si nici nu-mi permit sa vreau sa stiu.
saldora
Umorul ne vindeca de fanatism. thumb_yello.gif Blakut! bacul? floare la ureche wink.gif dar nici tu sa n-o pui de un ceai de menta!

Eu am lipsit la teoria morcovului dar dupa toate raspunsurile date de voi m-am intrebat ce-as face eu daca as vedea un morcov (lung, subtire) in mijlocul drumului... "Iote un morcov!! Hmm, cum a ajuns acolo? adic' cine l-o fi pierdut? Sa-l iau sau sa nu-l iau? daca e proaspat il iau, daca e vested il las (natura isi urmeaza ciclul sau)... ajunsa acasa, voi pastra morcovul ca amintire pana cand, uscat, va ajunge la cosul de gunoi. Hmm, pacat ca nu am iepuri...
Rikita
Intrebarea mea este, cum stiu ca e un morcov. sau cum stiu ce e un morcov. daca ar fi mai putin lung sau mai putin subtire, tot ar fi morcov? daca ar fi albastru, ce ar fi? si fiindca stiu (sau cred, sau vreau sa cred) ca e morcov, il vad cum e, sau il vad cum imi imagenez morcovii? daca e morcov dar diferit de alti morcov, e posibil sa-l descriu asa cum e, sau descriptea mea va fi adaptata la conventia de ceea ce e un morcov? exista morcov si fara sa-l numim morcov?
Avens
Hehehe...
Dupa atita tevatura, apropo de cunoasterea filologica, mi-am adus aminte de o poezioara :
" Intr-o gradina
Ling-o tulpina
Zarii o floare ca o lumina
S-o tai se strica
S-o las mi-e frica
Ca vine altul si mi-o ridica ."

biggrin.gif
little1
QUOTE (Rikita @ 21 Jun 2004, 12:18 AM)
Intrebarea mea este, cum stiu ca e un morcov. sau cum stiu ce e un morcov. daca ar fi mai putin lung sau mai putin subtire, tot ar fi morcov? daca ar fi albastru, ce ar fi? si fiindca stiu (sau cred, sau vreau sa cred) ca e morcov, il vad cum e, sau il vad cum imi imagenez morcovii? daca e morcov dar diferit de alti morcov, e posibil sa-l descriu asa cum e, sau descriptea mea va fi adaptata la conventia de ceea ce e un morcov? exista morcov si fara sa-l numim morcov?

Dragi companioni,

esact asta am vrut sa discutam.
cum putem face ca, in loc sa filosofam in jurul morcovului, sa sesizam UTILITATEA, si sa actionam in functie de ceea ce dorim.
sau, mai pe scurt, despre ARTA DE A DECIDE

(iertati-ma, dar am inceput si eu sa descopar optiunile de editare, si ma joc un pic, transformand textul in imagine... un mic experiment...)

Arta de a Decide este ceea ce eu numesc interfata la realitate.
I-as putea spune chiar Operativitate. Filosofie care tine de foame. Pentru ca, fie la cumparaturi, fie la serviciu, fie la agatat utilitatea acestei INTERFETE LA REALITATE este coplesitoare.

Ati scos in evidenta una dintre problemele pe care Tao incearca sa le rezolve: NEHOTARAREA

Vad morcovul, dupa care DUBITO, ca sa pot sa-mi dau seama ca COGITO, ca de fapt chiar SUM, dupa care imi dau seama ca DEUS EST, si las oportunitatea in plata lui DEUS EST

DE CE CREDETI CA ROMANII AU VORBA: Dumnezeu iti da, insa nu iti indeasa in traista ?!

cry.gif cry.gif cry.gif
contraste
Pentru ca Dumnezeu iti lasa tie liberul arbitru daca iei sau nu, daca da sau ba in legatura cu morcovul !
Insa, dupa ce il iau, mananc, disec, fotografiez, filozofez asupra imaginii lui (de morcov) expuse.
Ce morcovarie !
Catalin
Cum isi propune Tao sa rezolve nehotarirea?
little1
si cum ramane cu :

"nu suntem, aici pentru ca suntem liberi, suntem aici pentru ca vrem sa fim liberi"

"alegerea este un concept inventat de cei care au putere pentru cei care nu au putere"

da, aprozar, nu alta spoton.gif
little1
QUOTE (Catalin @ 21 Jun 2004, 12:09 PM)
Cum isi propune Tao sa rezolve nehotarirea?

invatand-ne ce avem de FACUT pentru a ne dezvolta CONSTIINTA si CONSTIENTA

punand "osul la treaba"...

vrei detalii ???
Catalin
Da, sigur ca vreau detalii... de-aia am intrebat!
little1
detalii:

taoistii cred ca sediul constiintei este inima, si sediul constientei este abdomenul inferior (expresia americana: i feel it in my guts, are ceva adevar in ea)

exista practici pentru constiinta, constienta, si minte. fiecare dintre ele are nevoie de un management eficient, astfel incat sa fiunctioneze mai eficient, si mai mult in favoarea stapanului lor (dupa care, va lucra si pentru cei dragi...)

cred ca lucrul care m-a impresionat cel mai tare, la inceput, a fost descoperirea faptului ca mintea nu e singura care poate invata. acum stiu ca si corpul invata. si inima invata. multa vreme am lasat sarcina invatarii doar in seama mintii. wow. sa vezi cand inveti sa combini mintea rationala, mintea emotionala si mintea corpului intr-un singur tot... atunci apare ceea ce taoistii numesc MINTEA INTENTIONALA
este mintea unificata, care e fundamentul oricarei practici tao. de aici am inceput

este mult mai mult. exista numeroase module de practica, ce se adreseaza fiecarui departament din fiinta umana. educa tot. semana, pentru cei ce au cititi DUNE, cu antrenamentul prana-bindu al Cucernicilor Maici... este singura asemanare (vaga) pe care am putut sa o gasesc.
practicile tao evolueaza odata cu constiinta si constienta umanitatii. in fiecare an maestrii se aduna si consemneaza progresele, fac up-grade la toata cunoasterea lor. se naste o filosofie innoita aproape la fiecare an.

pe masura ce voi primi intrebari, voi incerca sa spun mai multe smile.gif
saldora
smile.gif little one.. hai ca m-ai up-gradat si pe mine cu aceste informatii..
Avens
Ca orice filosofie vulnerabila , si daoismul a devenit de-a lungul timpului un amestec de superstitii grosiere si practici mistice.
In realitate , daoismul este o doctrina pura, si dincolo de orice este o filosofie care incearca sa explice in mod rationalist lumea.
E vorba de o explicatie materialista, desi daoismul religios pleaca tocmai de la ambiguitatile si metaforele textului fondatorilor.

icarus
@little1
Declar de la inceput ca nu stiu nimic despre Tao. As avea insa o obiectie la subiectul initial de discutie.
Nu sunt de acord cu principiile general valabile. Mai exact nu cred ca exista asa ceva. Nu cred ca solutia "Actioneaza!" este intotdeauna cea mai buna indiferent de situatie. Capacitatea de lua decizii instant este desigur buna, dar nu cred ca e o tragedie daca nu functioneaza intotdeauna. A considera ca abilitatea de a "percuta rapid" este esentiala (si din cate inteleg o pui la baza filosofiei tale de viata) tine de un anumit pragmatism, care pe mine personal nu ma caracterizeaza. Accepti ca exista sisteme de valori in care "operativitatea" nu este pe primul plan dar sunt viabile? Masura viabilitatii fiind in cazul asta fericirea "individului". Exista o masura mai importanta?
milimetru
Am citit cu interes "teoria morcovului" dar n-am văzut pe nimeni să sesizeze că cele 3 "ipostaze" ale morcovului s-ar putea să nu se excludă una pe alta, cum apare la prima vedere...

Adică: vine cineva şi vede morcovul. Îl ia şi zice: "Mă ce lung e morcovul ăsta! Dar, uite, şi ce subţire îi! Ia să vedem, e bun?"

Şi-l haleşte.
gypsyhart
Eu daca vad un morcov pe jos il las sa moara in pace....indiferent cat de lung sau subtire este....
Daca vreau un morcov ma duc la piata sa imi iau.
Doar saracii mananca morcovi de pe jos...bleah


Catalin
Morcovii de la piata vin tot din pamant... rolleyes.gif
milimetru
Da, numai că nu-i mănîncă săracii, Cătălin, nu te-ai prins laugh.gif

Bleah mad.gif
gypsyhart
@Catalin
Esti carcotas ca de obicei...biggrin.gif
Asa e, tot morcovul din pamant vine...insa daca gasesc unul pe jos si il mananc inseamna ca sunt realmente disperat....probabil ca nu am mai mancat morcovi de ani de zile, probabil ca l'am visat nopti la rand, si unde mai pui ca e foarte probabil sa fie nevoie sa dau in cap la cineva ca sa pun mana pe el (caci se stie cum vor toti ceea ce e gratis..)....
Si toate astea cand e de ajuns sa intru intr'o piata cu niste bani in buzunar....si acolo pot sa si aleg ce morcov doresc....daca il vad pe cel care era pe jos sunt liber sa nu cumpar...intelegi nu? ohyeah.gif
little1
QUOTE (icarus @ 22 Jun 2004, 06:24 AM)

@little1
Declar de la inceput ca nu stiu nimic despre Tao. As avea insa o obiectie la subiectul initial de discutie.
Nu sunt de acord cu principiile general valabile. Mai exact nu cred ca exista asa ceva. Nu cred ca solutia "Actioneaza!" este intotdeauna cea mai buna indiferent de situatie. Capacitatea de lua decizii instant este desigur buna, dar nu cred ca e o tragedie daca nu functioneaza intotdeauna. A considera ca abilitatea de a "percuta rapid" este esentiala (si din cate inteleg o pui la baza filosofiei tale de viata) tine de un anumit pragmatism, care pe mine personal nu ma caracterizeaza. Accepti ca exista sisteme de valori in care "operativitatea" nu este pe primul plan dar sunt viabile? Masura viabilitatii fiind in cazul asta fericirea "individului". Exista o masura mai importanta?

man,

sa sti ca nici eu nu le am cu percutatul, asa cum doresc. numai ca, incet-incet, iti dai seama ca este nevoie. e bine ca abilitatea de a actiona spontan si la momentul potrivit sa fie in kitul de supravietuire, alaturi de credinta, speranta si dragoste, alaturi de pansamentele sufletesti, si atelele convingerilor corecte smile.gif

sunt de acord ca sunt multe alte cai care lasa operativitatea in seama altora. so what ? sad.gif fiecare alege sa sufere, mai mult sau mai putin, dupa cat crede el ca merita...


apropo de merite, MERITA sa consemnez ca cercul celor interesati de aceste discutii este in sensibila crestere. bun venit tuturor, prejudecatile le lasam frumusel la usa, bem un pahar de intelegere cu gust slab de incertitudine, ne incaltam inapoi ohyeah.gif si plecam, fiecare la casa viziunii lui despre lume.

cred ca, inca, locul acestor subiecte (tao si "morcovul") este la tema Filosofie !


saldora
QUOTE (little1 @ 23 Jun 2004, 06:36 PM)
...ne incaltam inapoi ohyeah.gif si plecam, fiecare la casa viziunii lui despre lume

da, daca am venit incaltati... daca nu, macar sa avem bunul simt sa nu furam incaltamintea altora laugh.gif
Avens
Zilele trecute la o ora de virf, un caine in plina autostrada metropolitana se plimba destul de timid, dar curios, nici nu indraznea sa traverseze, nici nu mergea linistit pe margine ca un pieton disciplinat, era un suflet pur care parea ca isi cauta stapinul cu destula temeritate, in fine, nimeni insa nu era atit de negru la inima sa-l calce, asa ca circulatia era ca dupa melci.
Ce extraordinar exemplu de seninatate si incredere in umanitate !
Si atunci mi-am amintit de exemplu filozofic cu morcovul taoist de pe acest forum.
saldora
Avens>> imi place cum povestesti rolleyes.gif
little1
da, le are wink.gif

uitati ce am primit ca raspuns la subiectul nostru:

"managementul spune ca mai bine o hotarire proasta decit niciuna.. asa ca vezi cum este si cu arta asta.. uneori, de atitea alegeri , ajungi sa iti iasa peri albi si sa uiti sa traiesti.. nehotaritii sunt cei mai periculosi oameni.. e bine sa ii ocolesti..
tu faci cum crezi, dar eu am constatat ca nu oamenii puternici sunt de neinvins , ci lasii..
ce zici?"

le are si el, grande laugh.gif
Catalin
Little1, al cui e citatul, al lui Avens? huh.gif
little1
off, nu laugh.gif
little1
e de pe alt forum, si se numeste Kaira
little1

“O societate se construieste in jurul modului in care se produc si consuma alimentele” – Platon


ce parere aveti de remarca lui Platon ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.