Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mi-a Placut Azi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
Cla
Frumos, Erwin... rolleyes.gif
Cla
Moorhuhn reloaded smile.gif
carmine
cum reincarci pusca? unsure.gif
Cla
Cu tasta de spatiu liber smile.gif
carmine
tx, man biggrin.gif
Cla
Cu placere, distractie placuta. smile.gif
fargakos
Ca am putut sa dorm si eu dupa 3 zile de insomnii...
Nefertiti
plimbarea
merele
Cla
Costume ski pentru gay, acum si in Romania laugh.gif
Cla
WOW!! rolleyes.gif

System of a Down - Toxicity, Drum Cover, 5 Year Old Drummer, Jonah Rocks!
Erwin
http://en.wikipedia.org/wiki/Pular_language
QUOTE
Alternative name is sometimes given as p**a-Fuuta, derived from the Fuuta-Jalon region where it is spoken.


rofl.gif
Nefertiti
Evgeni Plushenko wub.gif
Johann_Moritz
@cla
Serj Tankian. Am ascultat ieri si, se pare, si azi.
Cla
QUOTE(Erwin @ 22 Jan 2010, 09:19 AM) *

rofl.gif Uite si aici, Erwin, cauta culoarea "rosu" pe Wiki, la limba Tagalog.
Marduk
Un interviu
Data'q
Avatar - Behind the scenes

Poate unii s-au plictisit la filmul acesta, dar mie mi-a plăcut. Prezintă o lume nouă, creată de la 0.
Da, povestea seamă cu cea din Dances with Wolves... Doar seamană.
Cla
laugh.gif

Wishmaster
Cla
Wishmaster
abis
Alt interviu.

Chiar merita citit.

Cateva fragmente:

V.M.: Cati copii ai?
Tvrtko Vujity: Am doi copii si jumatate. Imediat iti explic. Impreuna cu sotia mea, care a jucat in echipa nationala de baschet a Ungariei, am doi copii: Benjamin si Barnabas. Iar anul trecut am adoptat-o pe Samira, o fata din Somalia. Ea este jumatate unguroaica, jumatate somaleza. Tatal ei, care era ungur, a fost ucis datorita culorii pielii lui. Am adus-o pe Samira acasa si ea a devenit membra a familiei mele. Asadar am doi copii care sunt sangele meu si o fiica musulmana care nu e din sangele meu dar este copilul meu.

V.M.: Care e povestea Samirei?
Tvrtko Vujity: Samira are 19 ani. E o tanara domnisoara. Povestea ei este si povestea vietii mele. Tatal Samirei s-a nascut nu departe de Pecs, care e orasul meu natal. Dupa revolutia din 1956, tatal Samirei a fugit din Ungaria. Nu stiu cum, dar a ajuns in Somalia, una dintre cele mai periculoase tari din lume. In urma cu trei ani a fost ucis din cauza ca era alb. Era in timpul razboiului civil cand, intr-o zi, Samira s-a intors de la scoala si si-a gasit tatal si fratii ucisi in casa. A fugit dar a fost prinsa si abuzata. I-au taiat trupul cu cutitul...

Aici, Tvrtko se opreste din povestit. Ochii lui de copil batran sunt plini de lacrimi. Dar inghite in sec si continua...

A devenit a patra sotie a unui barbat de 64 de ani de la care a fugit si a ajuns in tabara de refugiati Dada din Kenya, unde era unul dintre cei 170.000 de refugiati. Pe 16 iunie am mers in Kenya si am adus-o acasa unde a devenit membra a familiei noastre. Exista o vorba frumoasa: „daca poti salva o viata, atunci salvezi o intreaga lume”. Samira e toata lumea mea si iti spun de ce.

E o fata zambitoare, frumoasa si fericita acum. Si dupa tot ce ti-am povestit despre ea, dupa ce familia ei a fost ucisa, dupa ce a fost taiata si abuzata, dupa ce a suferit intr-o tabara de refugiati, ea zambeste. Daca ea poate zambi dupa toata aceasta suferinta, putem fi noi tristi aici in estul Europei? Ce fel de probleme avem? Ca alegerile au fost castigate de un partid si nu de celalalt? Ca seful meu e un tampit? Ca autobuzele intarzie? Dar gandeste-te numai putin la viata acestei fete si iti vei da seama ca problemele noastre, in Romania, in Ungaria sau in Bulgaria, nu sunt deloc probleme. Acesta e motto-ul vietii mele.

........................


V.M.: In Romania, jurnalismul trece printr-o perioada dificila: sunt concedieri multe, independenta putina. E natural sa te intreb, cu gandul la jurnalistii romani, ce este jurnalismul?
Tvrtko Vujity: In primul rand trebuie sa-ti spun ca eu nu am facut niciodata politica. Eu povestesc despre oameni. Uneori ne facem gresit meseria, nu doar in Romania sau in Ungaria. Le aratam oamenilor eroi falsi. Erou e cel care a participat la Big Brother. Erou e cel care are o poveste amoroasa cu o vedeta. Dar redactorul tau sef trebuie sa te intrebe: de ce povestesti asta? Care este scopul? Niciunul. Ce iti spune personalitatea asta? Nimic. Eu vreau sa arat doua lucruri. Primul: sunt multe locuri in lume unde un pahar de apa e o comoara, unde poti fi ucis din cauza nationalitatii tale. Asa ca eu vreau sa le spun oamenilor din estul Europei ca avem cu totii o viata buna.

Dar nu ne dam seama intotdeauna cat de valoroase sunt lucrurile pe care le avem. Al doilea lucru: vreau sa iti cunosti eroii. Cei adevarati. Oamenii despre care ai povesti copiilor tai. Titlul cartii mele este “Calatorii in infern”. Dar e o carte despre oamenii care lucreaza in iad. Da, exista in Etiopia cel mai mare lagar de leprosi din lume, 7000 de oameni, dar exista acolo si un medic, Agnesa, care ii ajuta sa nu moara. Exista Coreea de Nord unde copii mor de foame dar exista si Sandor care incearca sa-i salveze si sa le dea de mancare. Unul dintre noi e erou. Acesti oameni valorosi nu apar in tabloide. Ei doar muncesc. Dar muncesc din greu si ei sunt adevaratii eroi. Ei sunt ingerii care lucreaza in Iad, asa ca povestile mele infernale sunt despre ingerii acestia.

..................................

V.M.: Cand esti in Ungaria te recunoaste lumea pe strada?
Tvrtko Vujity (zambeste si raspunde soptit): Da.

V.M.: Deci esti faimos?
Tvrtko Vujity: Ce-i aia faimos? Pe mine televiziunea m-a facut popular dar oamenii nu doar ma recunosc ci ma si cunosc. Datorita cartilor.

V.M.: Cum te simti aici in Bucuresti unde nimeni nu te cunoaste?
Tvrtko Vujity: Bine. Pentru ca asta este o lupta buna. Nu pentru afacere sau pentru piata de carte. Eu nu am venit aici pentru afacere. In cartea asta e sufletul meu. Si am vrut sa o public in Romania pentru ca unul dintre eroii mei este roman. Si lui i-am dat primul exemplar din cartea mea tiparita in limba romana. Acest erou e Petre Cozma, tatal handbalistului Marian Cozma care a fost ucis in 8 februarie 2009. De atunci Ungaria nu mai e aceiasi. E o poveste atat de trista… In acele zile strigatele impotriva tiganilor au fost mai puternice ca niciodata.

Multi oameni au simtit atunci ca nu doar un singur om e vinovat, ci o intreaga minoritate. Au fost atunci demonstratii violente. Toti ii cautau pe criminali. Toti vroiau sa-i prinda. Sunt sau nu tigani? Si acel om care avea dreptul sa fie cea mai furioasa fiinta de pe pamant, tatal lui Marian Cozma, a venit la noi si ne-a invatat ce inseamna pacea. Daca in acele zile el ar fi spus ceva rau, si ar fi fost de inteles sa o faca, s-ar fi putut naste mari probleme. Dar el ne-a spus: “Nu dati foc intregii paduri. Haideti sa dam acestei paduri copaci noi. Iar cand nepotul meu va creste il voi aduce aici, la Veszprem, la un meci al fostei echipe a lui Marian”. Petre Cozma a venit de mai multe ori in Ungaria la meciurile fostei echipe a fiului sau. La un meci din Liga Campionilor, acest munte de om tinea pe genunchi un baietel de 7 ani, iar mana lui uriasa ii mangaia parul.

Cand i-am vazut am stiut ca baietelul se simtea in siguranta. Era fiul meu. De ziua nationala a tarii mele, Petre Cozma a fost decorat cu cea mai inalta decoratie a Ungariei. Acest om urias cu o inima atat de mare a fost decorat nu pentru ca fiul sau a fost ucis, ci pentru ca a facut pentru prietenia dintre unguri si romani mai mult decat multi politicieni in multi ani. Cartea mea este dedicata fiilor mei si lui Petre Cozma. Pentru ca el este eroul meu. Toata lumea stie in Ungaria ce a facut Petre Cozma pentru noi si eu vreau acum ca acest lucru sa se afle si in Romania.


Marduk
Un punct de vedere, care acopera nu numai rolul cat si rostul "flacarii violet".
Marduk
"Toate rudele lui erau convinse ca Toma Andras a murit. Si noi l-am gasit. Ei bine, cum ar fi fost sa merg intr-un ospiciu din fosta Uniune Sovietica si sa le spun: „Salut. Sunt Tvrtko, am o camera de filmat mica si vreau sa fac un reportaj despre faptul ca nu l-ati intrebat pe omul asta niciodata in 50 de ani cine esti si de unde vii?” Tocmai de aceea am fost in Tatarstan sub acoperirea de vanator de ursi pentru ca acolo merg multi italieni sa vaneze ursi. Camera o aveam pentru ca sa-mi filmez trofeele de vanatoare. Asta a fost acolo minciuna mea. Dar dupa ce l-am adus acasa si am vazut valul de afectiune publica declansat mi-am spus „gata, hai sa mergem asa peste tot in lume”.

Superb, cinste lui.
Erwin



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

mai multe pe neuronu' spoton.gif
Cla
http://www.youth-arts-projects.eu/ smile.gif
Erwin

passenger
Sa ma "plimb" pe aici
Ce-i drept acu' am senzatia ca am coborat dintr-un montagne russe wacko.gif
Cla
QUOTE(passenger @ 9 Feb 2010, 09:03 PM) *
Sa ma "plimb" pe aici
Ce-i drept acu' am senzatia ca am coborat dintr-un montagne russe wacko.gif

Mai rau decât un montagne rousse am patit în Orlando.
Se ridica liftul vreo 60 de metri... si deodata cade !!
A fost asa o senzatie "misto", ca crezi ca-ti sunt matzele pe undeva prin creier.
Si tocmai in timp de cazi si faci cea mai perfecta mutra tâmpita, vine unu si-ti mai si trage o poza.
Jos ai putut s-o cumperi, dar nu prea stiu pe careva care a avut chef sa se vada în agonie...
Erwin
Teletransporter
Cla
Miau
Cla
Mai Erwin, teletransporterul ala trebuie inventat !! rofl.gif
Erwin
Invidia - Andrei Cornea

Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie. Aveam insa o biblioteca. Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca. Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.

Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un butic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace. Noi - tot cu blugi. Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza. Apoi vecinul a aparut deodata intr-un MĂ©gane argintiu. Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon. Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan. Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram deja pe Platon cu Aristotel. Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.

A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara. Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan. Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile. Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast. In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina. Am rezistat si de data aceasta eroic citind Richard III. A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth. O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Gabriel Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.

L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara. Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale. L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomarasvamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.

Asa a trecut ceva mai mult timp... Vecinul isi lua case, masini, iahturi, gagici. Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev. Lupta era stransa, dar echilibrata. In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de PNA. Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsul. Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.

Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca. N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile. Si atunci ne-a cuprins invidia...
tikky
nu stiu daca te mai cuprinde invidia dupa ce le citesti pe toate smile.gif
Erwin


Titus Herbert
Propunere de afaceri (mail)

Attention laugh.gif

Eu sunt Domnul Patrick KW Chan, director executiv & principal de credite financiare ale Hang Seng Bank Ltd, Hong Kong.
Am o propunere de afaceri profitabile de interes comun sa оmparta laugh.gif cu tine;
Aceasta implica transferul de o suma mare de bani.
M-am referinta dumneavoastra оn cautarea mea pentru cineva care se potriveste relatia mea propus de afaceri.
Daca sunteti interesati sa lucrati cu mine sa ma contactati prin intermediul email-ul meu privat (mrpatrickcan52@yahoo.com.hk) pentru detalii suplimentare

Raspuns mai devreme dvs. la aceasta scrisoare va fi apreciat.


Dl Patrick Chan
E-mail: mrpatrickcan52@yahoo.com.hk
Erwin
Chinezii copiază totul, până şi mailurile nigerienilor, după cum se vede!
rofl.gif
Data'q
Mici placeri
Nefertiti
Plushenko woot_jump.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
Titus Herbert
Pe un camion:
Rompescaria - Suntem peşte tot! laugh.gif
Cla
Azi am vazut 2 vrabii, se iubeau pe un pom... wub.gif
Johann_Moritz
Am fost citat de Valeriu Tabara in expunerea de motive la un proiect de lege. Mi-a furat 4 paragrafe (care fac jumatate din expunerea de motive) dintr-o adresa pe care am trimis-o unei prefecturi anul trecut. Sa fiu mandru, sa fiu trist? Sa cer drepturi de autor?
Oricum, am sa propun aviz negativ pentru proiect. devil.gif
Erwin



nici ai lor nu-s mai breji ca Garcea! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Cla
Astazi. Televizorul mergea, deodata aud un cip-cirip. Ma gânesc "Mai, asta nu poate sa fie la TV, astia o au despre politica"
Ma uit pe geam, 2 vrabii vesele.
Ma duc jos, vad ca au rasarit ghioceii . Vine, vine prihimavaraaa wub.gif
passenger
asta
Johann_Moritz
O noua emisiune bbc in Romania. thumb_yello.gif Oameniii astia incep a ne iubeasca? Au probat TR 85ul si au mancat ciorba de burta la popota armatei.

http://www.youtube.com/watch?v=eyeNcXbH4kg...feature=related
tikky
QUOTE(kumarbi @ 28 Feb 2010, 12:42 PM) *
O noua emisiune bbc in Romania. thumb_yello.gif Oameniii astia incep a ne iubeasca? Au probat TR 85ul si au mancat ciorba de burta la popota armatei.

http://www.youtube.com/watch?v=eyeNcXbH4kg...feature=related



thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Erwin
Mi-a plăcut, nota 10! thumb_yello.gif Am recunoscut câte ceva din recuzita armatei române de pe vremea mea, dar am văzut multe îmbunătăţiri, ceea ce e normal la o unitate de elită. Deşi faţă de tancurile moderne ale alianţei, T85 pare o grămadă de fiare vechi, greu de manevrat şi lent, este încă o armă redutabilă. La vremea lui era foarte bine cotat, din câte îmi amintesc din armată.
Johann_Moritz
M-a dezamagit totusi problema aia cu turela. De fapt, mi-a fost de-a dreptul ciuda.
Johann_Moritz
http://www.hartgallery.ro/index.php?page=artist&id=11
passenger
Cat de mult e un pic... fie el cat de mic
factura
@kumarbi
Interesant Ion B.(imi place si mie)(si mai stiu pe cineva : )----in legatura cu lumea vazuta prin)
Johann_Moritz
Acum vreo doua zile am citit un articol pe voxpublica despre el. Articolul era elogios, comentariile exact invers. Sincer nu am inteles de ce. Oamenii aia nici macar nu spuneau ca nu le plac colajele lui, ceea ce ar fi o chestiune de gust si gata, ci il atacau la persoana. Pareau pur si simplu deranjati ca cineva ar putea avea cuvinte de lauda la adresa unui om ca Ion B.
Altii, mai "rasariti", se apucasera chiar sa discute despre ce e arta si de ce nu e arta ce face Ion B.
Pacat!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.