Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:"Nu, Nu, N-are Nici O Legatura..."
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Moira
Este corect sa zici despre 2 evenimente, sau 2 obiecte, ca n-au nici o legatura? Exista 2 entitati complet separate, independente, disjuncte?
S-ar parea ca nu, desi, stiu eu, poate ca filozofic exista o explicatie.
Astept parerile voastre despre asta. Eventual cu exemplificari.
biggrin.gif

Catalin
Din punct de vedere relativist, im mod sigur exista evenimente care nu au legatura. Ele sunt evenimentele care se petrec la distanta prea mare unul de celalalt si la interval de timp prea mic pentru a putea intra in relatie cauzala.

Editat: iti dai seama ca daca doua lucruri ar avea mereu legatura nu ar putea exista off-topic? ai grija, Pandora! devil.gif
colectionara
Eu propun sa demonstram ca toate au legatura intre ele, in felul asta nu ar mai exista off-topicuri laugh.gif. Nici macar asta tongue.gif.
calfa
"toate au legatura intre ele" e adevarat, dar nedemonstrabil ! ohyeah.gif
Catalin
QUOTE

Exista 2 entitati complet separate, independente, disjuncte?
S-ar parea ca nu


De unde rezulta ca Moira este o parte din fiecare dintre noi. Si noi toti suntem parte a Moirei! ohyeah.gif
Blakut
Teoria haosului parca... o albinuta bate din aripi in emisfera nordica, iar in cea sudica apare un uragan.

Era o emisiune interesanta pe Discovery... Connections...

E greu de demonstrat aceasta 'legatura', dar ea exista.
Moira
@Catalin: nu ma refer doar la o legatura cauzala, ci chiar la o simpla corelatie.
@colectionara: hihihi, faza cu off-topicul era una dintre capcane!
@calfa: poate este fals, atunci. De unde stii ca este adevarat?
@Blakut: dezvolta asta cu haosul pls. M-am gandit si eu ca poate, de fapt, nici nu exista haos.

O alta idee care se ascunde in spatele acestui topic este urmatoarea. Fie premisele:
1 nu exista 100% (asta sa zicem ca acceptam...)
2 toate evenimentele sunt legate
3 toate evenimentele sunt separate
Faza este ca daca 2 sau 3 este adevarata, atunci se contrazice 1. Acuma, poate sunt io un pic obosita, ca am examen, dar poate va ganditi si voi la asta. Va rog. mwah1.gif

[Edit] Am postat eliptic. Evident, 2 si 3 nu pot fi adevarate simultan. Negarea lui 2, de pilda, este de forma "exista 2 evenimente complet separate". Dar daca exista 2 evenimente complet separate, din nou se contrazice 1. Si invers.

Notatie: "separat" il consideram opusul lui "legat". Asa, ca sa fie clari termenii.
mememe
The butterfly effect si daca vrei sa gasesti conexiuni in orice gasesti. Dar cum spune si CATALIN e .... prea vag potzi spune de exemplu ca ION si-a omorat nevasta pt ca era nervos din cauza secetei ; provocate de efectul de sera pe care involuntar l-a creat si JOHN cu masina sa in NEW YORK dar asta nu inseamna ca exista o adevarata conexiune.

Blakut
chaos theory

butterfly effect

Conexiuni exista, ca nu sunt mereu relevante sau canu ajuta argumentatiei asta e altceva..
Moira
QUOTE (Blakut @ 11 Jun 2004, 11:54 PM)
ca nu sunt mereu relevante sau ca nu ajuta argumentatiei asta e altceva..

Si asta mi se pare o treaba greu de dovedit. Ese riscant sa spui despre ceva ca nu este relevant.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.