Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cît Vă Costă?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Telefonie fixa si mobila - GSM
milimetru
Poate că nu este chiar deplasată curiozitatea mea: cîţi bani vă costă, în medie, pe lună utilizarea telefonului mobil. Am în vedere 2 aspecte:

a. suma totală, în cazul celor cărora le decontează firma cheltuielile.
b. suma pe care o scoateţi efectiv din buzunarul vostru propriu şi personal.

În cazul meu a=b= cca 300-350.000 lei/luna
LigiaB
Eu am un plan in care primesc 800 minute (peak time) ; nelimitat off-peak si ma costa 50 Euro/luna. Am acoperire destul de buna. Sa trimit texte (sms) ma costa 10c aici si cu restul lumii 25c. rolleyes.gif
dead-cat
cam 15€, din care 10€ sunt abonament si cam de 5 vorbesc & SMS

a). 0, dar deduc cheltuieliile la sfirsit de an de la impozit
b ). restul pina la 15
FaiLuRe
7$+cost suplimentar = aproximativ 300.000 lei. Si pentru asta primesc 240 minute in retea.
cameron
Eu stau jalnic de tot.. 85 usd convorbiri + 12 abonament + TVA ultima luna..adica 3500 mil. Se mai pune si fixu 1 mil, si cartela copilei de incarcat si abonamentu copulului 2..vreo 800-1000 si uite asa am job doar sa-mi platesc telefoanele smile.gif
Jazz
Noi avem doua telefoane pe acelasi plan de 50 de euro, cu 1250 de minute fiecare, gratis orice convorbire dupa 7 seara, text cu 10c national si 25 international... Luna asta avem acces gratuit la web. Tehnica asta ma minuneaza mereu. rolleyes.gif
punctt
Noi avem patru abonamente de platit lunar. Aproximativ un milion, un milion si jumatate. Acum este bine. Au fost luni cand am depasit doua milioane si jumatate lei pe luna. La mobile se adauga si doua fixuri!! bop.gif
Uneori as vrea sa stau in munti izolata, sa nu mai stiu de nimic, de nici o plata!! Sa nu mai am telefoane, televizor si alte taxe de platit.
Cla
QUOTE (cameron @ 11 Jun 2004, 10:59 AM)
si uite asa am job doar sa-mi platesc telefoanele smile.gif

Eu ajung cu celularul meu la vreo 15-17 Euro/luna (abonamentul +SMS). Il am cu mine in caz de neaparata nevoie sau daca vrea careva sa ma sune, daca vreau sa stau la povesti, pe fix sau live.

cameron, aici nu inteleg zambaretul, sau e haz de necaz? Dac-as lucra numai pt. telefoane numai nervi as avea. ranting.gif
LigiaB
Clarence, imaginaza-ti cit cistiga daca numai atit de pe telefon. rolleyes.gif

Eu am o plingere laugh.gif au inceput sa ma sune la celular sa imi vinda chestii, telemarketers, e strigator la cer! 50.gif Chestia e ca imi apare nr unknown si tot asa apare si cind ma suna cei din Ro, this is not funny.... mad.gif
Leon
Nasol de tot sad.gif in medie cam 300 de $ lunar...adica doar nevasta si fata...al meu e gratis de la munca!!

Daca s-ar abtine putin, ar putea petrece in fiecare an o super-vacanta in tara!!

In ciuda pretului, se pare ca nu am cu cine sa vorbesc sad.gif

Asta e.........


dead-cat
QUOTE

Eu am o plingere  au inceput sa ma sune la celular sa imi vinda chestii, telemarketers, e strigator la cer!  Chestia e ca imi apare nr unknown si tot asa apare si cind ma suna cei din Ro, this is not funny....

Ligia, sa te sune pe mobil este illegal. poti sa-i dai in judecata (small claims court) si sa iei 500$ de pe ei pentru fiecare tentativa. daca ai facut o plingere poti sa-ti obligi network providerul de mobil sa logguie toate telefoanele ce te suna.

alternativ, daca nu vrei asta si vrei sa-i calci pe nervi, solicita sa te puna "on your do-not-call list" si cere le sa-ti confirme in scris.
eventual inainte de convorbire zi "for legal purposes i will record this call", chiar daca nu inregistrezi nimic.

bineinteles, IANAL

cind ma suna ai mei, si pe fix, si pe mobil, numarul lor apare pe display. deci providerul de fix (romtelecom) nu-ti taie numarul. eu cred ca asta o face network providerul tau de mobil. suna-i si fa scandal. chiar daca nu-s ei de vina pina la urma rofl.gif
LigiaB
Dead_Cat, great info mi-ai dat! smile.gif NU am stiu ca e ilegal. Imagineaza-ti ca initial, am ramas perplex cind am vazut ca si la celular ma suna, eu le inchideam si gata. De dat in judecata nu am timp si nervi laugh.gif dar voi folosi chestia cu "for legal purposes, I will record this ....etc" Great advice. spoton.gif Si am sa sun la firma de telefoane....Pe mine cind ma suna din Ro, imi apare unknown for some reason, din Spania vad clar prefixul 34 si stiu..anyway...thanks again. smile.gif

Sa iti zic ce i-am facut la unul care suna sa imi vinda ceva asigurare...Suna pe la 7:30pm chiar cind serveam cina. Cam toti atunci suna... mad.gif Incepe sa imi povesteasca si il tai si ii zic: "I have that, I dont need it! As a matter of a fact, I already bought everything you guys sell, everything! so please don't call here anymore!! " laugh.gif (ii spusesem pe un ton semi-glumet)A ramas perplex...citeva secunde a tacut si apoi a continuat ca imi da gratis 3 luni....la faza asta am spus asa: " Sir, can I please have your phone # so I could call you back, because I was just serving my dinner, but... I would like your home phone plz, so I can call you exactely when you're having dinner so you know how it feels like to be bothered...!" El a amutit si eu...am inchis. rolleyes.gif
Jazz
Ligia
Bine le faci! mad.gif
dead-cat
daca din romania cel ce suna e pe centrala veche (analog) s-ar putea ca de asemenea sa nu se vada numarul unsure.gif . dar din centrala digitala sigur se vede.

idea-i ca degeaba te iei de telefonist/a. ei aud fazele alea de cel putin 100 de ori pe zi. daca ai chef sa le irosesti timpul (desi daca te suna pe mobil e contraproductiv, ca eu am inteles ca in US of A plateste cel sunat, motiv pentru care e illegal sa te sune pe mobil) cere cu superviserul, sau daca poti, cu legal department. idea e sa tii de vorba oameni cu un salar orar cit mai mare pe chestii aiurea. e aportul tau in a le distruge profitul. mai ales ca call-centerele au margini de cistig mici, fiecare abatere de la un proces de business "streamlined" costa bani. ohyeah.gif

telemarketingul e forma de reclama care n-are nici un drept de existenta si e folosita pentru a vinde produse care in conditii normale (cind ai avea timp sa analizezi oferta) nu le-ar cumpara nimeni. bineinteles compania de telefoane va vrea sa-ti vinda un device pentru a bloca telefoanele lor. apoi le vinde telemarketeerilor un device care trece de devicul tau de block. si tot asa.
e simplu sa devii indezirabil ca client fara sa cheltui mai nici un ban.
LigiaB
Cat, ma tot gindesc, de unde stii tu atitea referitor la subiectul telemarketers??? And I think I've got it: Tu esti unul dintre ei!!!! rofl.gif (you know too much history though...ceva nu se leaga... blink.gif rofl.gif )

(thanks again for all the info, acum stiu ce trebuie sa fac smile.gif )

ps. Aici platesti si cind suni si cind esti sunat.

Si ca fapt divers, sa nu mi se zica ca am fost off topic rolleyes.gif pot sa va spun, ca eu platesc ~500$/ luna la telefon, long distance si tot. Mai mult de juma e decontat la taxe.
Andrei^
Cam 2.000.000 / luna (din care 600.000 abonament) . noroc cu tarifele mai reduse ca altfel vai de steaua mea cand vine facura biggrin.gif
YoyoMan
Cam 450.000 pe luna in total. Abon Orange Free cu 240 min incluse. rolleyes.gif
tinutac
O data la doua luni fixul aprox. 170 eur (ADSL-ul e inclus in asta dar convorbirile cu Ro ma omoara). Acum am trecut pe Skype pt convorbirile in Ro, sa vedem si evolutia facturii smile.gif. Din cand in cand incarc si mobilul - 14 eur. Si cand arde 10-20 eur de la lucru (tot telefoane cu Ro).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.