Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Voi O Vedeti Pe Venus?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Se pare ca Venus trece prin fata Soarelui.
Eu ma tot uit si nu vad nimic. Voi vedeti ceva?
Scarlett
Ai incercat si fara ochelari ? laugh.gif
Crisse
Sunt prea multi cloud9.gif in fata soarelui.... smile.gif
Scarlett
uite ce zice
PRETORIA NEWS

If the clouds co-operate, you might just be able to witness the transit of Venus across the sun - for the first time in 122 years.

The next time it happens will be in 2117. Venus usually passes above or below the sun from any point of view on Earth, very rarely, like
Tuesday, transiting directly across the sun's face.

The transit, starting at 7.17am and lasting more than six hours, will be visible from most centres in South Africa. It ends at 1.30pm.

During this period Venus will appear as a small black dot, inching across the face of the sun.

Concluzia ..norii sunt de vina , dar nu-i nimic mai ai o sansa in 2117 wink.gif

Vornicum
QUOTE (Scarlett @ 8 Jun 2004, 08:36 AM)
Ai incercat si fara ochelari ? laugh.gif

Astrologul imi interzice tongue.gif
Nu face bine la mutrisoara mea cea dulce 6.gif
Scarlett
Ai dreptate ... intre timp m-am documentat tongue.gif
Vornicum
Incercati www.astro.ro si veti vedea evenimentul LIVE!
J_ENGRAMME
Cu ochelariidela eclipsa, n-am vazut nimic ! Dar aiaor fi fost doar pentru eclipsa?!? 38.gif
Serenity
Am vazut-o, cum sa nu.. Au aratat-o pe Pro Tv...
ypsilonalpha
Am vazut-o, cum de nu ... dar era cit un virf de ac pe discul Soarelui. Daca nu stiam ca trebuie sa fie p-acolo, n-o vedeam ... a adus un voleg ochelarii de eclipsa la servici si ne-am holbat cu totii la soare in timpul 8-ului productiv.
Blakut
Cine nu are masca de sudor sa-si cumpere...

Vroiam sa ii fac poza (am un aparat digital care ar fi putut sa faca o treaba frumoasa). Problema a fost ca intre mine si aparat erau vreo 200km distanta.

Am urmarit evenimentul pe diferite site-uri (cred ca si pe site-ul NASA).
Serenity
Spectaculos, nu? tongue.gif
Cla
Pah, Venus... Eu as fi vrut s-o vad pe afrodita biggrin.gif
punctt
Eu nu am vazut-o pe Venus ... sad.gif Am stat toata ziua acasa. Din apartament nu se vedea soarele ... rofl.gif
Afrodita
QUOTE (Clarence @ 8 Jun 2004, 11:23 PM)
Pah, Venus... Eu as fi vrut s-o vad pe afrodita biggrin.gif

Uite-o pe afrodita biggrin.gif Multumit? tongue.gif

P.S. Io nici macar nu siam de venus, am aflat de la stiri pe protv biggrin.gif Si tot acolo a vazut punctul miraculos biggrin.gif
Cla
clapping.gif da, afrodita, acuma-s multumit biggrin.gif saraca Venus, a fost parlita de Soare rofl.gif
Fluturas37
Venus e in fiecare zi in viata mea,pentru ca imi guverneaza zodia...
Fluturas37
Venus e in fiecare zi in viata mea,pentru ca imi guverneaza zodia...
Afrodita
QUOTE (Clarence @ 9 Jun 2004, 11:12 PM)
clapping.gif da, afrodita, acuma-s multumit biggrin.gif saraca Venus, a fost parlita de Soare rofl.gif

Ma bucur ca esti multumit, stiam io ca fac ceva bun cand am postat tongue.gif biggrin.gif

Eh , io sper ca n-o parlit-o soarele...Chiar, oare pe venus cate grade sunt de obicei? Ce atmosfera e acolo? Auzisem ca ar fi in jur de 400 grade celsius...Da' oare asa e mereu sau a fost doar la aliniere?
Vornicum
Hmmm... Oare s-a terminat alinierea?. Eu tot nu vad nimic... cry.gif cry.gif
Cla
afrodita, ai dreptate cu alea 400°C, mai exact 475. Asta mereu. Si atmosfera e de 96% CO2, restul alte gaze. Nu-i de noi ohno.gif Tot acasa e mai fain... cool.gif
Blakut
vederi ale planetei venus care trecea prin fata soarelui

Acum toata lumea a vazut tranzitul. (pt cei ce au flash, link-ul cu Univ of Florida e dragut)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.