Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ai Ajuns Acolo Unde Ti-ai Dorit ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
ecou
Desi nu m-am gandit si nu mi-am dorit sa fiu cea din prezent se poate spune ca sunt o persoana realizata din punct de vedere material . Nu acelasi lucru il pot spune din punct de vedere spiritual . Nu sunt o persoana fericita din pacate iar refugiul in fata acestor insatisfactii mi l-am gasit in munca . Ce puteti spune despre voi ?
Crisse
Minunat cum ai prezentat subiectul asta. Da, putem fi din punct de vedere material realizati, insa daca partea spirituala nu este la acelasi nivel suntem intr-o cautare continua. In ce ma priveste simt ca sunt pe acelasi plan cu amandoua. Gandesc insa ca se poate mai mult din punct de vedere spiritual smile.gif
Moira
QUOTE
Ai Ajuns Acolo Unde Ti-ai Dorit ?

Nici vorba.

[Edit]. Mi-am dat seama ca n-am voie sa trantesc un reply, asa, ca o placinta fara argumente. Detaliez, deci. Nici material, nici spiritual, nici sub vreun alt aspect nu sunt acolo unde mi-as fi dorit. Este motivul pt care nici nu ma simpatizez asa tare. Ma asteptam la mai mult de la mine insami. Ciudat este ca lumea ma considera un om relativ fericit.
Vornicum
MI-am dorit sa ajung cu bine acasa ieri si am nimerit in sfarsit si usa apartamentului meu. Hai ca m-am descurcat!
genicon
Voiam sa zic si eu asta si nu stiam und: BNauuuuu!!! ;lol:
LigiaB
Ecou, esti noua printre noi asa ca welcome.gif la Han! smile.gif

Ca sa iti raspund intrebarii tale, (care, mi se pare f adinca), iti pot spune, ca eu am lucrat f mult sa ma ridic spiritual, asta a fost tinta mea. Am stiut sigur ca daca ma concentrez pe acest aspect prima data, celalalt (implinirea materiala) se rezolva de la sine. Eu asa cred, ca asa scrie in Biblia mea. smile.gif
Acum, sint cum nu se mai poate de implinita in ambele aspecte. spoton.gif
Afrodita
Eu inca sunt intr-o continua cautare...Nici material nici spiritual nu sunt multumita de mine....Dar inca sunt tanara si sper sa nu vorbesc la fel si peste 10 ani smile.gif
Vornicum
Eu nu sunt multumit de mine. Trebuie sa fac ceva in privinta asta. Chestia e ca nu stiu inca ce.
Turcoaz
O vorba buna este....Fii atent la ce iti doresti!!

E f bine sa nu fi multumit de tine si sa cauti mereu, dar ar fi intelept sa apreciezi si ceea ce ai realizat. Nu??



nonono.gif
Ovidius
QUOTE
E f bine sa nu fi multumit de tine si sa cauti mereu, dar ar fi intelept sa apreciezi si ceea ce ai realizat. Nu??
thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Sunt multumit de mine si de ce am realizat pana acum, atat pe plan material cat si spiritual, dar asta nu inseamna ca ma opresc aici. Mai am inca multe de facut si de invatat, dar toate la timpul lor...
Antont
QUOTE
Ai Ajuns Acolo Unde Ti-ai Dorit ?


Nici vorba sad.gif . Inca nu iau virajele asa de rapid pe cit ar trebui si nu ma inclin destul pe curbe cry.gif
Vornicum
Ai condus vreo data una cu atas , care este? ( Vanghi a fost reales. Bravo bre, care este! )
Antont
Nu, ca n-am avut ocazia care este, dar mi-ar place sa fac o incercare, care este ohyeah.gif
punctt
Oftez ... Nici material, nici spiritual nu am ajuns acolo unde imi doresc. LUPT, insa uneori sunt atat de pesimista, incat nu mai stiu pe ce lume traiesc. Daca am cazut, ma ridic si merg mai departe.
ecou
Mami , si eu procedez la fel ...smile.gif Si sunt la fel de pesimista !
MonicaV
Eu mi-am realizat cam toate visele (in afara de visul de a avea un salariu decent). M-am dus in Canada, dar o duc mai prost decit in Romania. Asa cum erau apartamentele la bloc, tot erau mai bune decit chichineata mea de aici. Am facut o facultate dar am datorii mari fata de venitul meu. Mi-am gasit un barbat nemaipomenit de frumos care era cam golan (nu unul gen betiv si care isi bate nevasta sau prietena, dar unul care nu lucreaza, are o masina rablagita, se imbraca prost si a disparut fara sa mai raspunda la telefon dupa ce mi-am pierdut timpul cu el ani de zile). Am ordinator acasa, dar mi l-au cumparat parintii si acum e cam vechi si n-am bani de altul. Lucrez in domeniul meu dar sint exploatata (aproape ca m-am mutat la servici, unde am si saltea cu plapuma si perne) si am un venit sub limita saraciei. Deci, am ajuns acolo unde mi-am dorit, numai la un venit decent nu (la peste 30 de ani si cu o facultate), si vedeti cum am reusit si din celelalte puncte de vedere.
Crisse
Monica, eu in locul tau mi-as da demisia. Inainte de asta mi-as face o lista cu absolut tot ce stiu sa fac fara sa omit nimic si as lua-o aiurea prin tara dupa altceva. Pune STOP intr-o zi la ce faci ca nu-i bun nici ptr inima, suflet sau trup. Te distrugi mai omule simpatic.

Hai, iesi din vizuina aia de servici si fa altceva. Vezi lumea. Viata este frumoasa. Crede-ma smile.gif
MonicaV
Nu pot, ca nu as avea din ce trai. Locuiesc intr-o camera mica si nu am masina si cu toate astea salariul meu abia imi ajunge sa traiesc de pe-o luna pe alta. Nu pot sa traiesc din ajutorul de somaj, pentru ca in primul rind daca imi parasesc eu serviciul, nu am dreptul sa primesc de loc, si in al doilea rind, acel ajutor e un anumit procent din salariu. Or, procentul acela din salariul meu mic e o nimica toata. Dealtfel, ca sa imi pot cauta servici si sa ma concentrez cind muncesc (aici sau la noul servici), trebuie sa imi mentin energia, si in momentul de fata sint nevoita sa platesc cam mult pe mincare, pentru ca sint grasa si tocmai mincarurile pe care si le poate permite orice sarac, gen piine si cartofi, sint interzise. Stiu ca pare ciudat, dar ca sa maninci mai putin, trebuie sa platesti mai mult, cel putin daca nu vrei sa rabzi prea mult de foame (ceea ce nu pot, ca daca mi-e tare foame, nu ma mai pot concentra). Daca incep iarasi sa imi prajesc niste cartofi sau sa maninc macaroane ca sa ma coste mai putin mincarea, nu mai slabesc niciodata si pierd si rezultatul eforturilor si cheltuielilor din ultimele saptamini, in care am mai slabit eliminind complet piinea si dulciurile (maninc carne, oua, peste, brinza si ceva legume dar fara piine, cartofi, paste fainoase, deserturi, zahar, etc.). S-ar putea sa revin la un regim alimentar mai normal, ca nu cumva sa ma imbolnavesc de guta, de pietre la rinichi sau de mai stiu eu ce (tocmai de asta am inceput sa maninc mai multe legume decit la inceput), dar numai dupa ce slabesc mai mult, si chiar si atunci o sa trebuiasca sa maninc mai putin zahar si mai putine fainoase ca sa nu ma mai ingras. Trebuie sa fac asta acum, ca daca amin si mai mult o sa fie mai greu si in plus o sa mai am si dezavantajul de a avea o virsta la care o cura de slabire e mai periculoasa pentru sanatate decit la virsta mea. Dealtfel, trebuie sa o fac atunci cind am totusi un salariu, pentru ca nu cumva sa ajung sa nu imi mai permit asa ceva din punct de vedere financiar. Nici nu e bine sa iti cauti serviciu cind esti gras din cauza discriminarii si pentru ca unii patroni cred ca s-ar putea sa nu fii in stare sa muncesti prea mult din motive de sanatate (sau daca esti femeie, ca s-ar putea sa fii gravida).
Turcoaz
MOnica, unde locuiesti??? Fratele meu este in Toronto. Poate , dc esti in zona, sa miscam ceva...ce zici???

O zi buna!!
MonicaV
Ce vrei sa miscam? In nici un caz nu imi caut barbat! Sint foarte independenta si vreau sa fiu la casa mea si sa fac ce vreau fara sa am pe cineva pe cap.
Turcoaz
Poate arunc o vorba..de servici, daca nu, imi vad de treaba mea.
Turcoaz
Monica, sunt oameni care vor sa te ajute, dar nu te arunca pe ei cu vorbe fara sa stii ce vor sa zica. Nu crezi ca ar fi mai bine??? Gandeste-te!!
Vornicum
Va certati ? huh.gif hh.gif
Dark Angel
Nu cred, e o neintelegere...Turcoaz ii intinde o mana de ajutor Monicai iar ea intelege ca vrea s-o marite... rolleyes.gif
Turcoaz
Flower....exact asta e situatia.
Dark Angel
Avand in vedere ca Monica sta foarte prost cu moralul in acest moment, e ceva mai suspicioasa cand vine vorba de un ajutor pe care cineva se ofera sa i-l dea dezinteresat.
De aceea sunt multe persoane care evita sa dea sfaturi si sa-i ajute pe semeni...pentru a nu fi prost intelesi...
Turcoaz
da, ma gandeam ca pe langa ridicat moralul, ceva palpabil, o idee practica ar fi binevenita.
Vornicum
Cum ar fi sa o mariti cu fratele tau, care este? huh.gif rolleyes.gif

- oare am zis bine? - huh.gif
Turcoaz
Frati-miu nu-i bigam

dunno.gif
Vornicum
Imi pare bine sa aud asta. laugh.gif
Turcoaz
tongue.gif
Crisse
Monica trece printr-o situatie critica. Nu cred ca e o tipa slaba de caracter. Nu asta pare. Cu siguranta nu poate accepta ajutorul tau ptr ca aici este libera de orice prejudecati, insa in realitate nu cred ca ar vrea ca cineva sa stie adevarata ei situatie. Turcoaz..daca cu adevarat vrei s-o ajuti, i-a legatura cu ea prin email sau prv smile.gif

Sunt multi romani de treaba in Canda. S-au ajutat majoritatea intre ei. Deci e posibil Monica sa primesti un ajutor. Putin umor ajuta. Nu mai lua atat de in serios forma ta exterioara. Eu am observat ca toti oamenii supraponderali au un umor fantastic. E placut de stat in preajma lor.

iesi din casa, fati noi amicitii, ai incredere in oameni. Nu ai nimic de pierdut. Succes smile.gif
MonicaV
Forma mea exterioara este o parte esentiala a identitatii mele, asa cum, bineinteles, eu ma vad ca pe o persoana tinara si nu doresc sa imbatrinesc. Cind eram mai tinara, chiar ziceam ca ar fi foarte bine daca as muri pe la vreo 40-50 de ani. Cind ma gindesc ca nu mai e asa de mult pina la 40! Nu zic ca o sa mor intr-adevar, dar gata, mi-a trecut tineretea si mi-am ratat viata. Pe vremuri, chiar se zicea ca o femeie de 30 de ani e batrina. As fi putut sa am si nepoti! Daca femeile moderne nu au nepoti la virsta asta, e pentru ca nu se mai marita foarte tinere. In plus, ma simt nedreptatita, ca muncesc mult si n-am bani si ca mi-a albit parul (nu de tot) mult prea devreme. Fata nu arata prea batrina, ce e drept, atita doar ca par mai in virsta de cind m-am ingrasat si bineinteles ca am inceput sa arat iar ceva mai bine de cind am slabit putin. Cu ce drept isi permite natura sa ma imbatrineasca inainte de vreme? Daca acum am cam mult par alb la virsta mea, bineinteles ca incepuse sa albeasca de mult. Eram la facultate cind am observat!
Crisse
Draga Monica, esti ceva mai micuta ca mine si te simti batrana? Doamne, incearca sa simti varsta asta fantastica si energica care vine dupa 30 ani. Hai mai, chiar nu simti energia care ne inconjoara in special la varsta asta. Eu ma simt mai bine ca oricand.

Totusi, trebuie sa-ti spun ceva. Oricat de bine ai gandi, te-ai hrani....nu ajunge daca nu faci ceva sport. Nu trebuie sa faci sport cu gandul la slabit ci ptr ca mintea, inima au nevoie de asa ceva.
Dupa 30 minute de sport ai sa vezi lumea in roz wink.gif

Incepe exact de acum cand citesti mesajul asta. Nu mai astepta nici un minut. Cateva genoflexiuni, cateva flotari, CEVA.

Hai please Monica, noi femeile trebuie sa ne depasim si avem cu ce : wink.gif
Fausta
QUOTE (Crisse @ 16 Jun 2004, 10:30 AM)


Totusi, trebuie sa-ti spun ceva. Oricat de bine ai gandi, te-ai hrani....nu ajunge daca nu faci ceva sport. Nu trebuie sa faci sport cu gandul la slabit ci ptr ca mintea, inima au nevoie de asa ceva.
Dupa 30 minute de sport ai sa vezi lumea in roz wink.gif



subscriu si eu la ce a spus Crisse.... thumb_yello.gif
Turcoaz
Sportul, miscarea declanseaza producerea unei substante in organism care iti da o stare de multumire, fericire...



Serenity
Si ciocolata la fel wink.gif
Visul meu a fost sa ajung la 1,70.. Nu am ajuns acolo unde mi-am dorit, si nu-mi voi realiza niciodata visul.. Trist.. huh.gif
(din ciclul "Aberatii, aberatii..") Ma duc sa ma culc..
Crisse
Mai, figura de ciocolata buna de mancat cu pofta la miezul noptii...cand ai avut tu visul ala, la ce varsta? Vezi ca l-ai trimis gresit. Eu am vrut sa fiu pitica si am trecut de 170..destul wink.gif
Ai grija ce-ti mai doresti smile.gif
Vornicum
Nu inteleg cum vor fetele astea sa slabeasca daca tot timpul infuleca ciocolata!
Degeba merg la sala daca mai mereu sunt pline cu ciocolata.
Toata ziua ciolcolata! rofl.gif
Crisse
Care fete, care ciocolata?
Vornicum
Pai asta zic : La ce bun atata ciocolata ? rofl.gif

- oare am zis bine ? huh.gif -
Felina
Am ajuns sa am incredere in mine, printre altele.
Yvonne
Am cam ajuns. Mai trebuyie sa invat sa si stau acolo.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.