Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jocul ---> Creare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
morfeus
cum pe sit sunt multi cu pregatire in informatica imi permit sa lansez acet topic :
-ce trebuie sa stii ca sa creezi un joc
--ce jocuri ar trebui create
--si de ce nu ,ce jocuri ati creat


Eu m creat unul singur care era colorat si in pascal !
Napoleon9th
Depinde de ce vrei sa 'iasa'. Si mai conteaza si ce programe pot intra in categoria jocuri: e.g. eu am creat cateva simulacre pentru a ma ajuta in rezolvarea unora jocuri 'adevarate', am mai facut si vreo 2-3 chestii educativ-recreative pentru fratiorul meu mai mic, si alte cateva 'traznai'. Pot fi astea denumite 'jocuri'?

"ce jocuri ar trebui create?" - cele pentru care s-ar putea gasi jucatori, fie doar si creatorul lor! wink.gif

"ce trebuie sa stii" - pai orice te poate ajuta: ASM, C, Pascal, Visual, Java... Fiecare cu ce crede ca-l va duce mai repede si mai usor la rezultat.
Vivi
QUOTE
- ce trebuie sa stii ca sa creezi un joc

Trebuie sa stii programare. Daca vrei sa faci jocuri mici Java, Flash (ActionScript), C (visual), daca vrei sa faci jocuri mari (gen quake & asemenea) C la un nivel super avansat, OpenGL... si altele (cum nu fac jocuri mari, nu iti pot da un raspuns competent)
Pe langa cunostintele tehnice trebuie sa ai imaginatie si sa stii sa faci aplicatii ergonomice, sa ai cultura generala din lumea jocurilor (sa cam stii toate jocurile importante care s-au produs)

QUOTE
- ce jocuri ar trebui create

Depinde de scopul pe care ti-l propui.

- daca vrei sa faci un succes international, iti trebuie idei noi, ceva extrem de atractiv, foarte bine realizat din mai multe puncte de vedere. trebuie sa studiezi piata, sa studiezi ce face concurenta, ce se cere si unde sunt nise de piata neocupate. faci un plan de afaceri, investesti, lucrezi si speri sa reusesti.

- daca vrei un joc pentru uz propriu si amuzamentul prietenilor, poti sa apelezi la cliseele deja existente, si sa faci un joc in genul celor care deja sunt clasice.

As mai continua, dar nu stiu in ce masura te intereseaza cu adevarat sau arunci intrebari in neant.

O zi buna!
HabarNam
Īn primul rānd ţi-ar trebui o echipă de programatori, graficieni şi modelatori 3D.
morfeus
sunt la fac de info si vreau sa ma specializez in asta ! smile.gif
QUOTE
sa ai cultura generala din lumea jocurilor (sa cam stii toate jocurile importante care s-au produs)



Este sau se formeaza usor !
Restul se studiaza !!!!!

Oricum am privit putin sursa Quake1
Am testat jocuri in stadiul de beta,alfa ---stalker,doom3 .....

Doream sa stiu o desriere mai amanuntita de ex Modelele la copacii din stalker sunt complcsi
cum ii integrez in joc ?

documentatii linkuri ?????

a si ati uitat 3d max ca program important pt jocuri ,ca si autocad smile.gif



experienta :am creat pt atestat un joc care simula jocul de bingo in pascal (asa se cerea )
a iesit cam ce doream eu :stiti imaginea care o afisau cei de la Antena 1 la extrageri ?
semana cam tot la fel ,colorat frumos ,era dinamic
deci genera 100 bilete (fiecare random numar si pozitia ) si apoi extragea random biletele cistigatoare(am vazut astfel ca nu prea ai sanse smile.gif )

deci astept cu placere informatii si despre jocurile gen yahoo games ! smile.gif
dead-cat
eu zic, inainte sa faci un joc al tau, apuca-te de modding. e mai rapid, mai rewarding si chiar ai sansa sa ajungi pina la capat.

ca sa-ti scrii propriul engine... nici macar ionstorm n-au incercat asta ci numai l-au licentiat si adaptat (deus ex).


de vreo 3 ani de zile imi tot propun sa fac un WW1 mod pentru un FPS care sa aibe loc undeva prin 1914-1915 in africa. cu vehicule, cale ferata si avioane primitive. se oferea un mod de flashpoint dar n-avea artillerie sad.gif si HE-ul era implementat aiurea. asa ca stau sa vad cind apare OFP2...

dar avind in vedere cit sunt de putoare rofl.gif
morfeus
k da de unde sa incep ?
de la sursa de quake1 ?

si lasa ca toti suntem cam la fel !
dead-cat
fa un mod de far cry. asa de-nceput tongue.gif
morfeus
intradevar motorul de Far Cry e bestial face niste optimizari pt a merge si pe ge2ti !
are implementate noile tehnologii !
merita investitia !
dar la ce te gindesti tu detaliaza ideea !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.