Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sfinţii Bisericii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
milimetru
Nişte discuţii recente despre Sf Constantin, dar mai ales absenţa unui subiect care să o aducă īn atenţia noastră pe Fecioara Maria (scuze dacă n-am văzut eu bine...) m-au determinat să propun acest subiect. Din punctul meu de vedere aş fi mai interesat de păreri şi experienţe personale decīt de ce spun cărţile de specialitate, dar şi acelea sīnt binevenite pentru că n-aş vrea să limitez īn nici un fel subiectul, evitīnd astfel riscul de a intra īn off-topic...
milimetru
De exemplu Sf. Ioan Botezătorul, singurul, īn afară de Fecioara Maria, căreia īi este sărbătorită şi ziua de naştere, semn de mare preţuire. Dacă nu mă īnşel, numele de Ioan (Ion, Ivan, John, Jean, Johan, Juan etc) este cel mai des folosit ca prenume peste tot.

Eu nu īnţeleg de unde a plecat preferinţa oamenilor pt. acest nume. Sf. Ioan practica o asceză deosebită, se īmbrăca prost, mīnca pe sponci şi vestea sosirea iminentă a lui Mesia. Asta o ştiu dar nu-mi explic ce au vrut să spună, īn plan uman şi spiritual cei care au ales acest nume pt. copiii lor. Poate mă lămureşte şi pe mine cineva...

ps. sau "Ioan" nu vine de la Botezătorul?
Cipri
M-a impresionat devotiunea blajenilor greco-catolici pentru Sf. Anton de Padova:www.catholica.ro

Cred ca despre Ioan Botezatorul si problema numelui e nevoie de un biblist serios.
milimetru
1. Ceea ce-mi place mie la Sf. Anton de Padova este "exigenţa" lui: īţi cere, mai mult sau mai puţin explicit să-ţi ordonezi un pic viaţa īnainte de a te ruga la el. Te ajută, cum ar veni, dacă "vii şi tu cu ceva"...
2. O altă nedumerire: pe fondul unor sărbători bine puse īn evidenţă ale anumitor sfinţi mai aud destul de numeroase voci care consideră discutabil statutul preoţilor sau contestă dogme (numai cuvīntul īn sine le provoacă respingere!). Păi de ce? Cultul sfinţilor este o creaţie a Bisericii, Biserica are drept cap pe Isus, Biserica are Tradiţie, porunci şi reguli de respectat. De ce, atunci, zicem, unii dintre noi "cred īn Dumnezeu dar pe la biserică mă duc cīnd şi cīnd, preoţii au ei ceva īn neregulă iar cu dogmele mai lăsaţi-mă că mă enervez". Mie mi se pare anormal.
Inorog
Sfantul Anton de Padua e mare ! Nu s-a intamplat sa il rog ceva si sa nu ma ajute. As vrea sa am macar o parte din credinta lui.
Cipri
Credinta este un dar....Trebuie sa incercam sa-i imitam pe sfinti dar fiecare avem chemarea noastra, indicata de Dumnezeu...
milimetru
Eu doresc mai mult ca să-i am drept intermediari decīt să-i imit. E rău?
Cipri
Nu e rau dar cele doua lucruri nu se exclud.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.