Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Capuse...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Lord
Am fost la padure si bracul meu a luat cateva capushe... Va rog, daca stiti, sa imi spuneti cum se procedeaza ca sa il scap de ele.
mimi
Eu folosesc frontline, este eficient si pentru un ciobanesc german care are parul mai lung decat un brac , deci la un brac ar trebui sa fie perfect.
Intraba doctorul!
Stiu ca sunt si niste prafuri care sunt bune , eu personal nu le-am incercat pe cainii mei , dar am prieteni care numai p'astea le folosesc.
Predatoru
exista nishe chestii nu foarte scumpe pe la veterinari...Am inteles ca se desprind mai usor prin tamponare cu o vata imbibata cu nishte gaz...nu suna foarte bine si mai ales nu miroase bine, dar cred ca s-ar putea sa funktioneze...Nu garantez.
Leon
Recomand cu caldura Kiltix produsa de Bayer! Face fata toata vara, nimic nu se lipeste de animale, cu singura conditie sa nu fie udata!!

Succes!!
mememe
In privinta preveniri recomand produsele FRONTLINE si BAYER excelente ambele.Dar de moment ce cutu tau deja le are uite ce potzi face ( eu am un cocker si un amstaff si ambii la intoarcerea din drumetii mai prind cate ceva )dar daca nu ai rabdare sa le omoare frontline sau zgardita (care o fi ) atunci fa asa : aprinzi un chibrit il lasi sa arda pana obtii varful de jaratec ( incins se subintelege) si cu varful rosu atingi capusa .. vei constata ca isi da singura drumu.Daca nu o penseta si putina atentie sunt deajuns ... daca ramane capul in piele ... asteapta o saptamana si daca nu o elimina singur atunci dute pana la veterinar ..o va scoate gratis smile.gif ( sper )
Tyra
Folosesc Frontline. Previne.
Daca totusi se nimereste cate o capusa, nu o trage direct din pielea animalului- exista riscul ca acei clestisori sa ramana in piele si sa provoace o infectie.
Intr adevar, vata imbibata in gaz este o solutie. Si mai la indemana este acetona: vata imbibata in acetona si tinuta ceva timp (cateva minute) pe capusa. Insecta ameteste si de la acetona sau gaz si isi desprinde coltii. Astfel nu mai e atat de mare pericolul infectiei.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.