Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cartile Sunt Magicienii Imaginii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Oauuu! Cartile? Dar nu sunt cartile cei mai teribili consilieri de imagine? Le frunzarim. Le citim pe nerasuflate. Ne lasam vrajiti sau, dimpotriva, ne revoltam. Ah, cartile! Dar cum vorbim cu acesti magicieni ai Imaginii? Cum intelegem mesajele lor ne-scrise? Ce se ascunde dincolo de structurile narative si descriptive pe care scriitorii le manuiesc in fel si chip punand la cale noptile noastre albe? Cum ne construim Imaginea citindu-l pe Kant? Dar cum ne Imaginam citind-o pe Colette? Dar cum reactionam cand ne intalnim cu Patapievici? Dar cum ne surprinde Borges? Dar Eminescu? L-am inteles oare pe Eminescu? Dar ce ziceti de cartile filozofilor? Uf,mare bataie de cap! Dar, dar cartile, inghesuite in bibliotecile sufletului nu incep ele oare sa prinda viata? Nu ne sfatuiesc ele? Imaginea noastra? Imaginea Lumii? Ce trebuie sa intelegem din carti? Le lecturam pur si simplu sau le traim cu nesat? Ne pune pe jar Buklgakov? Dar Celine? Dar Preda? Dar poetii? Ce e cartea daca nu un consilier pervers sau, dimpotriva, un eliberator? Ce visam dupa ce sfarsim o carte? Ce ramane, ce se intampla cu Imaginea noastra? Cartile schimba lumea pentru ca ii schimba pe oameni. Sa fie adevarat?

cool.gif
Ovidiu Bufnila
Saptamana viitoare intra in forta pe piata de carte doua volume de exceptie semnate de scriitorul Florin Pitea si editate de editura Amaltea. Dr.Cristian Cārstoiu, directorul executiv al editurii, ne provoaca cu nonsalanta. Ne imbie. Ne pune la cale nopti zvarcolitoare. NECROPOLIS si AN/ORGANIC, cartile lui Florin Pitea se pregatesc sa fie tainici consilieri de imagine pentru cititorii de pretutindeni si de toate varstele. Personajele lui Pitea sunt de departe memorabile. Sunt aidoma unor harti initiatice. Te regasesti in scheme fictionale stranii. Te regasesti in valtoarea fictionala. Asa cum te regasesti, straniu, in stirile Tv, in evenimente-de-istorie, oglinzi zvarcolite si zvarcolitoare. Pitea scrie cu nerv. Are har. Un bun consilier de imagine se poate inspira din structurile lui fictionale pentru a pune la cale o campanie de imagine dinamica. Dinamismul? Fara dinamica, Imaginea se pulverizeaza. Cartile te invata sa construiesti arhitectura unei Imagini. Pitea are stiinta asta.

Site-ul oficial al scriitorului Florin Pitea:
http://www.amaltea.ro/tesatorul/
Ovidiu Bufnila
Arta Razboiul e o carte magica pe care Sun Tzu ne-a lasat-o spre straluminarea conflictelor trecute, prezente si viitoare. Un bun profesionist in Artele Imaginii nu poate sa nu doarma cu ea sub cap. Dar noi, oamenii de pe strada? Ce deslusim in mesajele lui Sun Tzu? Sa tinem piept imaginilor perverse care inunda media? Sa invatam sa ne luptam pentru un post mai inalt? Sa aflam cum ne putem organiza campul de imagine personal? Oare Sun Tzu a vazut viitorul? Si, mai mult, ar trebui sa citim in cartea lui magica cum putem organiza o conferinta de presa sau o campanie de relatii publice in cel mai cumplit razboi de imagine?

cool.gif
Ovidiu Bufnila
Editua OMNIBOOKS, insurgenta si teribila editura condusa cu talent si inspiratie de scriitorul Horia Nicola Ursu ofera cititorilor un regal editorial:
TRILOGIE! Trilogie e o carte semnata de Lucian-Dragos Bogdan un subtil maestru al lumilor fictionale. Acum, cand scriu acst mic elogiu perfect motivat, am langa tastatura aceasta carte plina de gratie, de forta si de incantare. Lucian-Dragos Bogdan scrie cu incantare, incantator. Taietura lui fictionla are verva, e sigura, plina de indemanare. Personajele sunt vii, sunt prinse in scenarii convingatoare. Lucian-Dragos Bogdan foloseste structuri descriptive viguroase, pline de culori, de detalii care imbogatesc si adauga sensuri tainice. Intorc TRILOGIE p toate fetele. Dau peste fotografia lui Lucian pe coperta patru, omule, zic, sunt fascinat, m-ai prins, sunt in-vrajit de lumile tale ametitoare care se re-construiesc pe masura ce inaintez in profunzimea lor, simt in nari parfumul fictiunilor tale, vad LUMEA PRIN TEAVA PUSTII, fantastic, parca-ai scris fictionalul pentru bufnila, imi plac controversele din lumile tale, un cavaler paseste atent pe alele de piatra, de exmplu, teribil CONTROVERSAT construiesti, un cavaler aidoma unei naluci, valuresti spatiul fictional Lucian, dai forma Imaginii, o pui in forme-in-miscare-anecdotica, mai spui, aceasta marioneta ma inspaimanta, iata o constructie aproximativ imposibila, poate o marioneta sa inspaimante asemenea unui cataclism, EXCELENT, Lucian, caci descoperi in profunzime forta Imaginarului care, singur, are a lucra spre impotrivirea sa impotriva lumii, e multa teatralitate magica in ceea ce scrie Lucian-Dragos Bogdan. Ce sursa de inspiratie pentru un profsionist in Artele Imaginii! TRILOGIE are o multime de chei pentru a pune la cale o campanie de PR sau pentru a rostui un razboi de imagine! DARULDIVIN, spre exemplu, instructioneaza asupra TEMEI si PERSONAJULUI, doua unelte atat de vitale pentru orice profesionist de imagine! Metafore, imagini, scenarii de imagine, toate in puterea unui scriitor plin de talent!
TRILOGIE: e un adevarat regal editorial.
cool.gif

TRILOGIE,
Lucian Dragos Bogdan
editura OMNIBOOKS, 2004
Pentru omenzi:
Editura Omnibooks, Str.G.V.Popescu Nr.7
440021 Satu Mare
email: omnibooks@netscape.net
cool.gif

PS: BRAVO pentru Horia Nicola Ursu!
milimetru
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 May 2004, 02:21 PM)
Cartile schimba lumea pentru ca ii schimba pe oameni. Sa fie adevarat?

Īntr-o vreme cīnd nu existau nici calculator nici internet, aproape că nici televizor, 80-85% din formaţia unui om (intelectual) era din cărţi şi de abia restul din propria experienţă de viaţă. Astăzi... īmi pun şi eu aceeaşi īntrebare privind rolul formativ al cărţilor...
user_anonim
Ce visam cand sfarsim o carte?

Ce visam de fiecare data. Mai multa cunoastere, mai multa intelepciune, desi ea era si este ca intotdeauna departe de noi. O caldura adanca in inima, ca la sfarsitul oricarui lucru. Ne iluzionam ca de fapt cu fiecare carte suntem mai aproape de adevar, ca acum avem cele mai putine sanse sa ne inselam, caci uite nu suntem singurii care gandesc asemenena , precum spunea Sorescu "Danseaza suflete printre atatia barbati care si-au lasat capul pe cate o carte precum tava Salomeei". Am invatat sa citesc atunci cand le-am ars pe toate. Si abia atunci am inceput sa traiesc. Intens, fara nimic fals, intr-o realitate care pur si simplu exista, fara nimic inchipuit, ci e ea insasi, fara abatere, asa cum a facut-o Dumnezeu. Adevarul nu vine din n volume. Adevarul este cuprins intr-o singura carte, pe care toate celelalte incearca sa o acopere, insa fara izbanda("Cine se impotriveste Bibliei, are de luptat cu ingerul care o pazeste" - Andrei Plesu). Este insa greu de gasit din atatea volume exact cartea care trebuie...
nefertiti-old
Astăzi... īmi pun şi eu aceeaşi īntrebare privind rolul formativ al cărţilor...

Il au si acum, insa in ce masura, asta depinde de fiecare dintre noi. As spune, insa, ca in mod cert ramane placerea de a citi o carte.
Ovidiu Bufnila
O placere magica!
rofl.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (milimetru @ 21 May 2004, 10:29 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 May 2004, 02:21 PM)
Cartile schimba lumea pentru ca ii schimba pe oameni. Sa fie adevarat?

Īntr-o vreme cīnd nu existau nici calculator nici internet, aproape că nici televizor, 80-85% din formaţia unui om (intelectual) era din cărţi şi de abia restul din propria experienţă de viaţă. Astăzi... īmi pun şi eu aceeaşi īntrebare privind rolul formativ al cărţilor...

S-a schimbat ceva din mai si pana acum? Dar de acum pana in 2010?
tongue.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (caa @ 21 May 2004, 11:29 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 20 May 2004, 02:21 PM)
Cartile schimba lumea pentru ca ii schimba pe oameni. Sa fie adevarat?

Īntr-o vreme cīnd nu existau nici calculator nici internet, aproape că nici televizor, 80-85% din formaţia unui om (intelectual) era din cărţi şi de abia restul din propria experienţă de viaţă. Astăzi... īmi pun şi eu aceeaşi īntrebare privind rolul formativ al cărţilor...

Fictiunile exemplare nu cartile in sine. Cartile sunt doar obiecte pure.

Ov
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.