Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Imaginea Stiintifica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Ovidiu Bufnila
Ma uit prin ochean la Luna. O vad. Vad oare Luna sau o expresie matematica? Observatia stiintifica se sprijina pe diverse modele numerice. Dar pot oare sa prevad imaginea unui nor? Dar pot oare sa intuiesc valurirea oceanului? Dar, de exemplu, sunt convins ca unghiurile sunt fixe? Si daca nu? daca Imaginea Infinitului e doar o Imagine Matematica, un obiect fictional? Cum ma descurc in miraculoasa lume a stiintelor? Mie mi-a trecut prin minte ca povestea cu Big Bang e doar o poveste de adormit copii. Adica incerc sa schimb datele Imaginii. Ne trebuie curaj pentru a pune sub semnul intrebarii Imaginile Stiintifice cu care am fost obisnuiti? Ne este teama?

tongue.gif
ComicDiva
daca imi e teama? depinde de imagine.
De exemplu fratele meu cand se scoala dimineata.
UHHH! hh.gif

now there's a scary image.
calfa
Cate oare dintre marile "cotituri" aparute chiar in miezul Stiintelor nu au fost efectul "incercarii de a schimba datele ..." ? Cate s-au bazat oare pe "curaj pentru a pune sub semnul intrebarii Imaginile Stiintifice cu care am fost obisnuiti" ?

"Calea" stiintifica, a experimentelor reproductibile & co. pentru formarea modelelor, teoriilor, etc., cuprinde implicit repetarea ... desi parte din "salturi" in cunoastere se produc prin ruperea lantului "obisnuitului".

Partea frumoasa e ca Stiintele au fost privite mai putin drept constructii ... care ar si putut arata altfel ... smile.gif

Ei, dar toate la ... timpul lor. smile.gif
Ovidiu Bufnila
Poate nefiind salturi ci bifurcatii?
tongue.gif
calfa
Da, "ruperea lantului obisnuitului" ar putea fi numita si "bifurcatie".

Cat despre acele "salturi" in cunoastere despre care vorbeam, erau puse in ghilimele ...

Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 20 May 2004, 11:19 AM)
Cate oare dintre marile "cotituri" aparute chiar in miezul Stiintelor nu au fost efectul "incercarii de a schimba datele ..." ? Cate s-au bazat oare pe "curaj pentru a pune sub semnul intrebarii Imaginile Stiintifice cu care am fost obisnuiti" ?

"Calea" stiintifica, a experimentelor reproductibile & co. pentru formarea modelelor, teoriilor, etc., cuprinde implicit repetarea ... desi parte din "salturi" in cunoastere se produc prin ruperea lantului "obisnuitului".

Partea frumoasa e ca Stiintele au fost privite mai putin drept constructii ... care ar si putut arata altfel ... smile.gif

Ei, dar toate la ... timpul lor. smile.gif

Nu exista timp ci doar PROCESE.
Ov
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.