Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Imi Invat Pisica Sa Faca La Nisip ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
adinutaa
Buna ! Sunt un membru nou pe acest forum !!! Am nevoie disperata de un sfat din partea voastra ( sau chiar mai multe !) . Ieri am gasit un pisic pe strada care primea suturi in ... si era alungat si "catzait". L-am luat in camera dupa lungi rugaminte catre colegele mele sa il primeasca. I-am facut baie si l-am scapat de niscai purici dar cred ca tot mai are cativa... Problema e alta !!! Face pipi pe pat ! Din partea mea ma gandesc ca e doar o problema de timp... sper de o saptamana caci colegele deja nu prea il mai agreeaza. Faza frumoasa: a dormit cu o colega .... s-a trezit, s-a dus la cealalta colega pe pat, a facut pipi si s-a intors !!! De ce oare ?!?!? blink.gif De dimineata l-am auzit mieunand. L-am pus pe tavita si nu a facut nimic. L-am luat in pat si mi-a facut ditamai baltoaca! De ce oare ???

Daca aveti sfaturi cum sa imi educ pisoiul ca sa nu il arunc inapoi in strada, pls HELP ME laugh.gif !!!!

--------puteti sa imi scrieti si la albinutzz@yahoo.com sau ma gasiti pe messenger !!! Astept ....
mimi
Eu il lasam imediat ce il aduceam acasa, intr-o cutie mai mare in care era o cutie mai mica cu nisip.Cand il vedeam ca incepe sa se agite il luam si-l puneam la cutia cu nisip.Chiar daca deja incepea eu tot il mutam.Nu era necesar mai mult de o saptamana sa invete.Daca el doarme intr-o parte a camerei (sau in pat sau fotoliu) , chiar daca ar avea intentia sa se duca la cutia cu nisip , nu ajunge .Ei, cand sunt mici, nu se pot "abtine" mult , de cand le "vine" si pana "fac" e chestie de secunde sau un minut.
De aceea , stand intr-un spatiu mai restrans , cand ii "vine" este aproape de citiuta cu nisip.
Bafta!si asteptam poze cu el.
Aaaa uitam, sa dezinfectezi bine absolut toate locurile unde a facut pana acum, "mirosul lui" sa ramana doar in cutia cu nisip.
adinutaa
Buna, Mimi !!! Iti multumesc pentru raspuns ! Chiar nu tiiam ca pisicile cand sunt mici nu se prea pot "tine" pana la cutiuta cu nisip.... credeam ca pur si simplu nu stiu unde sa se duca.... huh.gif

O sa incercam sa il lasam peste noapte intr-o cutie mare... unde sa aiba si nisip... si mancarica...


Oare pisicul intelege daca il certi in locul in care a facut si ca il "lauzi" daca face la nisip ???? Din cate stiu eu pisicile sunt mai rusinoase si nu le place sa le privesti cand isi fac nevoile....

Orice mesaj despre acest subiect este binevenit! Si inca odata multumesc, Mimi !!!!
Nana Floare
Poate o fi bolnav cu rinichii... rolleyes.gif


PS: Mimi, tu parca aveai dulau, nu pisica... biggrin.gif
adinutaa
Eu am aici o problema serioasa... si tu razi de mine ca o fi bolnav cu rinichi ?!?!? hh.gif Tocmai am curatat de sub masa pozna lui...

L-am tinut pe nisip o gramada... l-am pus intr-o cutie destul de maricica... s-a tinut....n a mioralait... si i-am dat drumu' dupa vreo 5 minute... S-a urcat pe pat la colega unde mai facuse... l-am luat.. l-am pus iar pe nisip... a mai stat vreo 5-10 min... iar mi-a fost mila de el si l-am cos ca miorlaia ca vaio de capul lui... si ghici: s-a dus imediat sub masa la loc ascuns si " tasssss"... iar eu dupa el cu curatatul1

Pe mine nu ma deranjeaza sa curat numai sa stiu ca o sa se obisnuiasca la nisip... ca eu nu o sa fiu toata ziua dupa dansul... iar colegele nu sunt prea incantate... nu mai zic ca daca nu o sa il vad unde face mai incep sa apara si mirosuri....fantomatice ohyeah.gif

Sper sa primesc sfaturi cat de curand si cat de utile !
Mistinguett
Adinutaa, pisicile nu au nevoie de educatie din punctul asta de vedere, se nasc educate. Ceea ce se intampla pisoiului tau este o problema comportamentala, si foarte probabil se datoreaza stressului prin care a trecut.
Singura solutie este sa-l urmaresti si cand il vezi ca ia "pozitia", du-l imediat in cutia cu nisip. Eventual in timp se va redresa. Incearca sa cureti foarte bine locurile unde deja a facut pentru ca mirosul lor este infinit mai fin decat al nostru, si va continua sa faca in locurile deja folosite. Tine nisipul foarte curat, si e bine sa fie intr-un loc cat mai ferit. Daca ai posibilitatea sa-i faci un "acoperis" (poate un carton indoit deasupra?) fa-o, intr-adevar le place intimitatea.

Si din pacate, la pisici nu merge sa le bagi cu nasul in pata - poate doar un NU spus ferm si cu vocea ridicata sa il faca sa inteleaga ca ceea ce face nu e bine. Iti doresc bafta!

p.s. Nicodim nu rade de tine cu problemele de rinichi. Doar ce am trecut prin experienta asta cu una din "fetele" mele. Dar din ce spui tu nu cred ca-s probleme de rinichi, atunci ar face foarte des si doar catava picaturi odata.
Serenity
Hmm.. Pisicul meu in doua zile a invatat sa faca la ladita cu nisip. Stii cum am facut? Il duceam la ladita din cand in cand (atunci cand credeam ca vrea sa faca) si il tineam acolo pana facea. tongue.gif In primele doua zile l-am dus eu de fiecare data in baie, la ladita. Dar eu am avut avantajul ca e un pisic foarte curat, chiar daca e luat de pe strada, si nu ii placea sa faca oriunde. Daca nu avea acces la ladita, dintr-un motiv sau altul, facea (ciudat) intr-un loc care era foarte usor de curatat, de exemplu pe gresie. O sa-ti dau niste sugestii desi nu am prea multa experienta.

1. Renunta la nisipul special (daca foloseai). Ia nisip de pe terenul de joaca al copiilor tongue.gif
2. La inceput pune ladita undeva in apropirea paturilor.
3. Incearca sa fi, pe cat posibil, de fiecare data pe faza si sa acorzi o zi, doua acestui lucru.
4. Fii insistenta. Nu renunta.. tine-l acolo pana face! smile.gif

P.S: Stai cumva la camin? Sunt perioade prelungite cand pisicul ramane singur?
adinutaa
BUna din nou !!!

M-am bucurat mult sa citesc ultimele 2 raspunsuri !

Am observat ca tot timpul cand se trezeste vrea sa faca si mereu cauta sa se urce pe pat... acolo unde a facut pipi prima data ! E destul de ciudatel ca nu face pipi in patul colegei cu care doarme ci numai la mine sau la cealalta colega... Cand vrea sa faca e agitat, dar daca il duc la nisip... pur si simplu nu face acolo si cauta sa fuga sa faca pe pat... Intr-adevar trebuie sa fim f insistente!!!!

Da, stam la camin, dar pisicul nu ramane singur .... tot timpul ramane cineva cu el... macar pana rezolvam problema cu nevoile sale. Suntem 3 fete si un baiat biggrin.gif . Mai este o saptamana de scoala apoi incepe sesiunea deci in mod sigur nu va ramane singurel!!!
Il iubim f mult... si abia asteptam sa se obisnuiasca ! smile.gif)

P.S. L-am botezat Pepsi !!!! laugh.gif
Tomy
Adinutaa sa-ti fie de bine tie si sufletelului care l-ai adoptat spoton.gif singurul lucru care pot sa ti-l spun este sa ai rabdare cu mititelul,si sa-l urmaresti cand vrea sa-si faca nevoile jamie.gif atunci il iei repejor si il duci la tavita lui si stai cu el pana face,sa nu te induri sa-i dai drumul de acolo chiar de se milogeste de tine rolleyes.gif inca un lucru,incearca sa-i poi hartie in loc de nisip,al meu baiat asa face biggrin.gif
Serenity
Haha.. apropo de facut nevoile.. Ce idee geniala a avut maica-mea! Sa puna tava cu nisip in bucatarie, exact langa masa.. Si-"al meu baiat" (citez Tomy) de fiecare data cand cineva se aseza la masa sa manance, se ducea fain frumos si-si "arata recunostinta" in tavita.. O recunostinta destul de urat mirositoare... blink.gif rofl.gif

De fiecare data! Culmea! 50.gif Cine are pisici stie de ce imi luam tava cu mancare si plecam in alta camera.. tongue.gif
mimi
QUOTE (Nicodim @ 19 May 2004, 06:31 PM)
PS: Mimi, tu parca aveai dulau, nu pisica... biggrin.gif


Am avut motani de cand aveam cam 7 ani pana pe la 20 de ani, cand m-am dat pe caini biggrin.gif .Acum am doi si in curand or sa fie trei (doi ciobanesti germani si un boxer).

Adina, ai primit o gramada de sfaturi...deci incapatanare, neindurare...
Bafta !
adinutaa
pana acum nu a facut niciodata la nisip !!! se pare ca ii place mai mult hartia igienica !!! biggrin.gif Oricum... cand se trezeste il punem repede la tavita... si face... acopera acolo de mare zor si gata !!! ma bucur ca nu ne mai "marcheaza" paturile !!! spoton.gif offf offf !!!! Va multumesc de sfaturi si sa ne mai intalnim pe aici !!!!
Tony Almeda
offtopic.gif

Cānd am adus pentru prima oara un motan acasa l-am dus la figider si i-am aratat un pui congelat.
I-am explicat deosebit de calm ca respectivul nu a vrut īn ruptul capului sa faca la nisip si ca este motivul principal pentru care a ajuns unde a ajuns. Bineānteles īn tot acest timp m-am fortat sa nu rād (mai ales ca i se ridicau mustatile pe masura ce-i povesteam patania puiului) si sa am o privire cāt mai tulbure cu putinta.
Terminānd ce aveam de spus motanu' mi-a sugerat ca nu are nici un rost sa ne complicam viata reciproc si a spus ca el opteaza pentru toaleta ... mai igenic, mai economic. devil.gif
LigiaB
QUOTE (Nicodim @ 19 May 2004, 07:31 PM)
Poate o fi bolnav cu rinichii... rolleyes.gif


Nicodim eu credeam ca bati apropo la mine, si am bufnit intr-un ris... laugh.gif Ce zici sa ii spunem la Adinutaa de K7? rolleyes.gif

Adinuta, Misti a spus bine, pisica e traumatizata, eu am o prietena care a infiat un pisic care a fost chinuit si batut 50.gif Cam 6 luni a durat pina a actionat normal ca intra mitzu in panica des... blink.gif <---uite asa m-am uitat si eu la ea cind imi spunea...dar cu multa dragoste, pisicul si-a revenit...

Ce sa faci tu spre a'l invata? Pune-l in cutia cu nisip si "arata-i" ce sa faca laugh.gif Ia-i labutele si misca'i'le in nisip in aceasi maniera in care o fac ei... eu asa am invatat vreo 3 pisici si asa le-am spus si prietenelor mele sa faca si se pare ca merge... arata-i pisoiului de citeva ori, ia-i labutele de fata si scormoneste cu ele in nisip, prin asta ii arati ca aici faci pi-pi!!.
Spune-mi daca a mers... smile.gif
Serenity
rofl.gif Tony Almeda (pot sa-ti spun Tony?)

Haioasa poveste.. dar.. exista si un sambure de adevar? Adica, pisicul tau chiar foloseste wc-ul? Daca da, te rog detaliaza.. pentru ca m-ar cam tenta sa-l invat si eu.

Edit: welcome.gif
Tony Almeda
10 x 4 wub.gif
Bineānteles ca poti sa-mi spui Tony.
Din nefericire pisicul meu nu face la toaleta .. era doar o mica povestioara sa va mai descreteasca fruntile biggrin.gif dar stiu ca exista pisici care īsi fac treba la toaleta (am vazut la o cunostinta). Tot ce stiu este ca sunt atrase de apa ... (momentul īn care se trage apa le face deosebit de curioase - īn general).
Ma voi interesa la un prieten care are un "cat" cu optiunea asta ... wink.gif
Serenity
biggrin.gif Saru`mana, foarte dragut din partea ta.

Vrem si noi sa-ti vedem pisoiul happy.gif
Tony Almeda
poti sa-l vezi daca dai click

Am vorbit cu respectivul si mi-a explicat metoda folosita de el:
  • se pune capacul la wc (dooooh! laugh.gif )
  • se ia cutia cu nisip si se pune pe wc (se supravegheza la īnceput sa n-o rastoarne)
  • se ia pisicul si se pune īn ladita, eventual dat cu un vaporizator (se gaseste la magazinele specializate)
  • dupa ce pisica face regulat īn cutia de pe wc, se ridica capacul si se pune cutia īn interior (grija mare cānd folositi toaleta rofl.gif ... poate fi traumatizat pe viata saracu' pisic)
  • dupa cca o saptamāna se ia de tot cutia dar se supravegheaza (poate va mai da si rateuri - eventual se repune cutia)
  • cel mai greu este pāna face prima data (puteti face o gaura-n cutie daca refuza fara pe care o mariti cu timpul) ...
  • succes !!!!
Serenity
tnx.gif Tony. Sper sa fie docil animalu`, altfel poate ii arat si eu puiu` rofl.gif
mimi
Mamma miaaa ce metoda...nici nu stiam ca poate exista o metoda si pentru a invata pisica la wc.
Pisica matusii mele a invatat singura.Avea cutia cu nisip in baie si cand matusa mea , intr-o saptamana nu i-a mai schimbat nisipul, s-a dus si a facut la wc. laugh.gif .De atunci numai acolo face.
contraste
E faina metoda!Dar Michisor a mea si-a invatat singura copii sa faca la rozeta din baie, si apoi cand au crescut pe scaun, la toaleta. Apoi, miau! de atras atentia. Apa o trag eu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.