Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Daca Toata Lumea Ar Fi Ca Mine Atunci...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4
thext
Daca toata lumea ar fi ca mine atunci ar fi mult mai bine.
Ce credeti despre asta?
O fi adevarat sau nu? Nu fiecare vede in el un exemplu...
DeeDee
Daca toata lumea ar fi ca mine atunci la Spitalul 9 ar sta doar oamenii sanatosi rofl.gif Glumesc! daca toata lumea ar fi ca mine.... nu stiu cat de bine ar fi dar stiu sigur ca mie nu mi-ar placea
colectionara
Daca toata lumea ar fi ca mine atunci probabil ca eu as fi altfel.
Moira
Daca toata lumea ar fi ca mine ...ar fi groaznic!
Oamenii s-ar certa intre ei permanent: care este cel mai tare din parcare. Si asta pt ca in general nu ma las invinsa usor...si sunt obisnuita sa castig! devil.gif

Pe urma, ar mai fi si momente (rare) de visare, melancolie etc, in urma carora toata lumea s-ar (auto)ironiza pe cinste...
Nu, sa nu ma clonati, va roooog! yikes.gif
colectionara
Daca toata lumea ar fi ca mine, probabil ca eu as fi toata lumea.
Catalin
Toata lumea sa fie ca mine? pai... si fete sa nu avem? cry.gif
halcyon_lll
Daca toata lumea ar fi ca mine, lumea n-ar mai fi.
colectionara
Daca toata lumea ar fi ca mine?
Adica nu este unsure.gif?
Din categoria "remember you are special, just like everyone else".
colectionara
QUOTE (halcyon_lll @ 18 May 2004, 12:48 AM)
Daca toata lumea ar fi ca mine, lumea n-ar mai fi.

Deci tu nu esti blink.gif?
saldora
Daca toata lumea ar fi ca mine... pina la urma cuiva i s-ar face mila si mi-ar zice "da' mai iesi fata draga din sala oglinzilor!" biggrin.gif sorry.gif
halcyon_lll
QUOTE (colectionara @ 17 May 2004, 11:52 PM)
QUOTE (halcyon_lll @ 18 May 2004, 12:48 AM)
Daca toata lumea ar fi ca mine, lumea n-ar mai fi.

Deci tu nu esti blink.gif?

Stiu ca la prima citire, asta se intelege. E nevoie de o citire mai profunda si o sa intelegi!!!
Catalin
QUOTE

Deci tu nu esti blink.gif ?


Ma trece un descartes-ism... ohyeah.gif
maniac1ni
Daca toata lumea ar fi ca mine m-as simti singur.
Catalin
Daca toata lumea ar fi ca mine m-as simti flatat.
colectionara
QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 01:01 AM)
Daca toata lumea ar fi ca mine m-as simti flatat.

Ca noi toti, de altfel rofl.gif.
Catalin
Colectionara, ma simt flatat! sorry.gif
colectionara
Si eu. Oare lumea a inceput sa fie ca tine yikes.gif?
Moira
QUOTE (colectionara @ 18 May 2004, 01:04 AM)
QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 01:01 AM)
Daca toata lumea ar fi ca mine m-as simti flatat.

Ca noi toti, de altfel rofl.gif.

Hmmm...sa nu generalizam...
Ar insemna ca EU sa nu exist. Ar fi o tragedie. N-as mai avea pe cine sa invinuiesc de toate greselile mele...
Catalin
QUOTE

Ar insemna ca EU sa nu exist. Ar fi o tragedie. N-as mai avea pe cine sa invinuiesc de toate greselile mele...


Ba da! pe mine! devil.gif
Catalin
Daca toti am fi ca Moira, ar exista, oare, o industrie a papuceilor albastri?
Moira
Catalin!
Tu nu-ti dai seama ce nasol ar fi sa nu existe Moira? Adica Destin.
colectionara
QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 01:14 AM)
Daca toti am fi ca Moira, ar exista, oare, o industrie a papuceilor albastri?

Daca toti am fi ca Moira, si papuceii albastri ar fi ca Moira.
Catalin
QUOTE

Catalin!
Tu nu-ti dai seama ce nasol ar fi sa nu existe Moira? Adica Destin.


Nu ai inteles! Ar exista in continuare Moira. Doar ca... Moira as fi eu!

QUOTE

Daca toti am fi ca Moira, si papuceii albastri ar fi ca Moira.


Stop! Detectorul de circularitate intra in functiune. Daca papuceii albastri ar fi ca Moira, ar trebui sa aiba si ei alti papucei albastri mai mici si asa mai departe pana la papucei infinitezimali? blink.gif
Moira


QUOTE
Moira as fi eu!


Hopa! Deci lumea n-ar fi Catalin! Deci tu esti, in subconstient, Moira!
Ai papucei de-astia albastri obsesivi? ohyeah.gif

PS IP-urile noastre vor fi mrereu diferite, Catalin. Orice pana la IP!
Catalin
QUOTE

Hopa! Deci lumea n-ar fi Catalin! Deci tu esti, in subconstient, Moira!
Ai papucei de-astia albastri obsesivi?


Putea fi mai rau. Daca toti ar fi fost ca mine, toti ar fi fost obsedati de papuceii tai! ohyeah.gif

QUOTE

PS IP-urile noastre vor fi mrereu diferite, Catalin. Orice pana la IP!


Daca toti ar fi ca mine, ar avea toti IP-ul meu! dunno.gif
Moira
Nu, nu.
IP-ul este mai presus de orice.
Tu nu esti clona mea...
[Eu sunt obsedata de papucei? Cine i-a adus mereu in discutie? Hihihi. Ia vezi un pic in urma...]

Oricum, nu ma clonati, va rog. Am fi un univers de dinamovisti!
colectionara
QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 01:20 AM)
Stop! Detectorul de circularitate intra in functiune. Daca papuceii albastri ar fi ca Moira, ar trebui sa aiba si ei alti papucei albastri mai mici si asa mai departe pana la papucei infinitezimali? blink.gif

Este intr-adevar un flux infinit, insa acesta exista fara probleme pentru ca este inchis in perceptia noastra despre el. Deocamdata exista Moira. Daca ne punem problema ca Moira are papucei si ca ei sunt, prin definitie, ca si Moira, desfacem inca putin fluxul, si ajungem la (Moira de Moira). Restul fluxului este in continuare inchis, nu se desira, insa in momentul in care percepem ca (Moira de Moira) ar trebui sa aiba si ea papucei, care sa fie tot ca Moira, putem sa extragem urmatorul element Moira.
Oricum, (Moira de Moira) trebuie sa fie tot Moira. Ar trebui sa definim tipul Moira ca fiind Moira sau Moira de Moira. Aceasta definitie sintetica ne scuteste de probleme pe masura desirarii fluxului.
colectionara
QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 01:28 AM)
Daca toti ar fi ca mine, ar avea toti IP-ul meu! dunno.gif

Care IP ar fi si el ca tine. Cu nimic diferit de papuceii Moirei.
Catalin
QUOTE

Nu, nu.
IP-ul este mai presus de orice.
Tu nu esti clona mea...


Detectez o atitudine obsesiv-compulsiva in legatura cu IP-ul... probabil combinata cu o frica irationala de necunoscut proiectata asupra conexiunilor LAN. Iti dai seama daca ar fi toti ca tine ce s-ar intampla?

QUOTE

Oricum, nu ma clonati, va rog. Am fi un univers de dinamovisti!


Deci daca toti ar fi ca noi, am fi toti doar caini si ciori... na ca fac si versuri!
colectionara
QUOTE
Deci daca toti ar fi ca noi, am fi toti doar caini si ciori... na ca fac si versuri!

Si noua cand ni le arati rolleyes.gif?
Catalin
QUOTE

Este intr-adevar un flux infinit, insa acesta exista fara probleme pentru ca este inchis in perceptia noastra despre el. Deocamdata exista Moira. Daca ne punem problema ca Moira are papucei si ca ei sunt, prin definitie, ca si Moira, desfacem inca putin fluxul, si ajungem la (Moira de Moira). Restul fluxului este in continuare inchis, nu se desira, insa in momentul in care percepem ca (Moira de Moira) ar trebui sa aiba si ea papucei, care sa fie tot ca Moira, putem sa extragem urmatorul element Moira.
Oricum, (Moira de Moira) trebuie sa fie tot Moira. Ar trebui sa definim tipul Moira ca fiind Moira sau Moira de Moira. Aceasta definitie sintetica ne scuteste de probleme pe masura desirarii fluxului.


Bineinteles, paradoxul aparent mai poate fi rezolvat si mai simplu prin ipoteza continuitatii Moirei. O Moira continua poate fi izomorfa cu o parte proprie a ei. Ca atare, papuceii sunt simple contractii ale Moirei printr-o aplicatie liniara si continua (nu presupunem spatii Banach de dimensiune infinita...). Un prim corolar este existenta unei multimi infinite si de masura Lebesgue 0 a punctelor de egalitate a Moirei prin ea insasi. Ceea ce nu face decit sa confirme ipoteza ca totul ar fi Moira. Sigur, o discutie adecvata necesita analiza spatiului prin Lema lui Zorn in cazurile in care se accepta ipoteza Riemann extinsa. Dar asta probabil nu face subiectul acestui topic...
Catalin
QUOTE

Si noua cand ni le arati ?


Am zis versuri, nu rima. Atentie la detalii!
colectionara
QUOTE
Am zis versuri, nu rima. Atentie la detalii!

Oricum versuri = Moira, rima = Moira, deci, conform tranzitivitatii care caracterizeaza orice relatie de echivalenta, versuri = rima. Atentie la detalii!
Catalin
Versuri = Moira, rima = Moira, dar analiza ta este incompleta. Pentru ca si rima alba =Moira. De unde, aplicand tranzitivitatea, rezulta versuri = rima alba. Mare atentie la detalii!
colectionara
Ei, nu e nevoie sa te justifici atat. Oricum, Moira e de vina laugh.gif.

PS. Daca toata lumea ar fi ca mine, lumea ar intelege in ce situatii absurde ne-am plasa cu ipoteza ca toata lumea ar fi ca cineva. Si nu ar mai discuta despre asta. Cum nu este cazul, eu zic sa discutam despre asta.
The_Kid
Daca toata lumea ar fi ca mine, atunci nu v-as vedea foarte bine. Sunt un capos si un incapatanat fara pereche mad.gif . In plus de asta poate ca sunt cam prea irascibil si ma aprind cam des 50.gif . Zau ca nu ar fi bine biggrin.gif .
colectionara
QUOTE (The_Kid @ 18 May 2004, 02:33 PM)
Daca toata lumea ar fi ca mine, atunci nu v-as vedea foarte bine. Sunt un capos si un incapatanat fara pereche  mad.gif .

Si crezi ca nu ti-am face fata?
Daca toata lumea ar fi ca tine, toata lumea ar fi capoasa si incapatanata fara pereche. Asta e buna!
zmeul
Daca toata lumea ar fi ca mine, cand ar citi ce s-a scris pe aici ar rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Daca toata lumea ar vrea sa intre pe Han ca mine, oare ar suporta serverul atatea cereri odata?

Plecand de la faptul ca "Lumea este asa cum este si ca dansa suntem noi", daca acceptam comutativitatea relatiei "este ca", inseamna ca lumea este ca noi, deci in particular lumea este ca mine. Atunci nu mai e nevoie de speculatii, trebuie doar sa descriem realitatea. Aceasta demonstratie constructiva vine sa completeze analizele pertinente, dar mai mult teoretice ale lui B si C devil.gif.
Moira
QUOTE
Moira e de vina


Saraca de mine...eu sunt de vina pt tot. Sunt divina pt tot?
Daca toti ati fi ca mine, ati fi toti vinovati...smile.gif
side_story
Poate mai intai ar trebui sa raspundem la intrebarea cine suntem cu adevarat (ma refer la fiecare dintre noi) si apoi sa ne gandim cum ar fi lumea numai cu de-ai ca mine (sau ca tine)....
Un lucru ar fi cu siguranta! MONOTONA!!!
Sictir mare, sa nu vezi nici o fatza noua rofl.gif
Catalin
QUOTE

Daca toata lumea ar vrea sa intre pe Han ca mine, oare ar suporta serverul atatea cereri odata?


Ha! Si daca toata lumea ar fi ca mine ar suporta Mihai atatea avertizari? devil.gif
Normal ca ar suporta fiindca Mihai ar fi si el ca mine!

QUOTE

Saraca de mine...eu sunt de vina pt tot. Sunt divina pt tot?
Daca toti ati fi ca mine, ati fi toti vinovati...


Damn! ne-a facut aici... ce putem sa-i mai zicem? cry.gif

QUOTE

Sictir mare, sa nu vezi nici o fatza noua


Ba ai vedea mereu fete noi. Doar ca toate ar fi ca a ta! rofl.gif
Moira
Am revazut topicul si am constatat ca userul meu apare citat de un numar exasperant de ori. Ma intreb de ce. Poate ca incercati sa-mi spuneti ceva...poate vreti ca toata lumea sa fie plina de Moire.
Nu fiti timizi! Spuneti-o deschis, nu ma supar! ohyeah.gif
Sunt destul de amabila si incredibil de modesta... spoton.gif
Catalin
QUOTE

Am revazut topicul si am constatat ca userul meu apare citat de un numar exasperant de ori. Ma intreb de ce. Poate ca incercati sa-mi spuneti ceva...poate vreti ca toata lumea sa fie plina de Moire.
Nu fiti timizi! Spuneti-o deschis, nu ma supar!


Nu vrem o lume plina de Moire. Intr-o lume plina de Moire tu nu ai mai fi speciala, ori noi te placem asa speciala cum esti! jamie.gif

QUOTE

Sunt destul de amabila si incredibil de modesta...


Dar macar de papuceii albastri tot esti mandra daca de altceva nu, corect? biggrin.gif
Moira
QUOTE (Catalin @ 19 May 2004, 12:00 AM)

Nu vrem o lume plina de Moire. Intr-o lume plina de Moire tu nu ai mai fi speciala, ori noi te placem asa speciala cum esti! jamie.gif


In cumplita-mi modestie covarsitoare, asa o replica nu pot sa trec cu vederea! cool.gif
Culmea, nici nu ma cheama Moira...este doar un user...
Catalin
QUOTE

Culmea, nici nu ma cheama Moira...este doar un user...


Ma gandeam eu... oricum, "what's in a name?"... spunea poetul.
colectionara
QUOTE (Catalin @ 19 May 2004, 12:00 AM)
Nu vrem o lume plina de Moire. Intr-o lume plina de Moire tu nu ai mai fi speciala, ori noi te placem asa speciala cum esti! jamie.gif

Intr-o lume plina de Moire, noi am fi tot Moire, asadar nu ar conta ca in aceasta lume noi o placem asa speciala cum e. Ar conta ce parere ar avea Moira despre o lume plina de Moire.

QUOTE
Culmea, nici nu ma cheama Moira...este doar un user...

Daca toti am fi Moira, te-ar chema Moira.
Cat despre "doar 1 user", poate ar trebui sa trecem cu topicul la pasul urmator: Daca toti userii ar fi ca Moira, atunci...

QUOTE
Ma gandeam eu... oricum, "what's in a name?"... spunea poetul.

Si stim cu totii cum a sfarsit personajul care s-a bazat pe asta biggrin.gif.
Catalin
QUOTE

Intr-o lume plina de Moire, noi am fi tot Moire, asadar nu ar conta ca in aceasta lume noi o placem asa speciala cum e. Ar conta ce parere ar avea Moira despre o lume plina de Moire.


Eu incercam sa fiu un moderator simpatic si tu mi-o tai din start? cry.gif

QUOTE

Si stim cu totii cum a sfarsit personajul care s-a bazat pe asta


Dar de ce sa fim fatalisti? putem invata din greselile sale...
Moira
Pe bune, acuma, nick-ul meu revine obsesiv. Chiar daca temporar disociat de papuceii albastri...
O lume de Moire=o lume de colectionare=o lume de Catalini=> coincidem, de fapt?

Vedeti, de-asta tin io asa mult la IP. Daca personalitate, idei etc n-am, macar IP tot am ca sa ma diferentieze. Am un IP albastru...
colectionara
QUOTE (Catalin @ 19 May 2004, 12:56 AM)
Eu incercam sa fiu un moderator simpatic si tu mi-o tai din start? cry.gif

Da. rofl.gif

Intr-o lume plina de Moire nu ar mai exista moderatori simpatici.
Intr-o lume plina de Catalini nu s-ar mai putea aprecia cat sunt moderatorii de simpatici.
Intr-o lume plina de colectionare, poate poate ar fi nevoie si de moderatori simpatici, asa, pentru colectie, gandesc eu (deci existi tu rofl.gif).
Catalin
QUOTE

O lume de Moire=o lume de colectionare=o lume de Catalini=> coincidem, de fapt?


Sigur, aici poate intra in discutie viziunea lui Platon care postula existenta lumii ideilor, unde toate obiectele unei clase sunt identice sau, mai bine zis, idealizate. In acel sens am putea coincide. Dar asta nu inseamna mare lucru. Ar fi pur si simplu o reiterare a faptului ca suntem fiinte umane.

QUOTE

Vedeti, de-asta tin io asa mult la IP. Daca personalitate, idei etc n-am, macar IP tot am ca sa ma diferentieze. Am un IP albastru


Moira, am si eu o intrebare: ai cablu sau dial-up? sau altceva?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.