Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pisica Bolnava
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Mihai
Am primit prin email, de la forumista bianca21 urmatorul mesaj:

QUOTE
Am o mare problema; am un pui de pisica birmaneza de 3 luni si face niste crize groaznice, i se inclesteaza toti muchii pe ea, face spume la gura , nu mai reactioneaza si urineaza in timpul crizei. Asta dureaza cam 1 minut sau 2. Am fost cu ea la medic si mi-a zis ca are gripa prima data si i-a facut niste injectii, dupa care a zis ca are epilepsie si mi-a dat un tratament de la farmacia umana. Nu mai stiu ce sa mai cred. Cert e ca ea face in copntinuare crizele astea. As avea mare nevoie de o alta parere, sau macar de un sfat. Eu sunt convinsa sa merg pana in panzele albe sa o scap de boala, dar cu medici ca asta nu prea vad sa aiba sanse micuta. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Va multumesc si astept un raspuns.


In cazul in care o puteti ajuta, va rog trimiteti sfaturile voastre in cadrul acestui topic.
Minutul
Ati incercat sa o duceti la un alt veterinar? unsure.gif
bdl
O parere, se poate sa gresesc....
S-ar putea ca regimul alimentar sa nu fie adecvat, in felul asta pisicuta nu-si ia elementele de baza necesare din hrana.....
Niste injectii cu glucoza si alte vitamine poate ajuta......Sa-i dea sa manince cit mai diversificat.....
Oricum o vizita la un alt veterinar se impune, s-ar putea sa fie o forma de spasmofilie....
Sper sa se faca bine pisicuta.... sad.gif
Serenity
Eu cred ca e ceva mai grava situatia. Pisicile mele de la tara mananca din an in pasti si cam acelasi lucru si in afara de faptul ca sunt cam micute nu au nimic, sunt sanatoase tun. Eu zic totusi sa mearga la un veterinar bun (daca e dintr-un oras mai mare, eu aici la mine nu am decat unul), sa incerce www.121.ro (au veterinar care-ti raspunde la intrebari) sau sa sune la europa fm, au o emisiune despre animale cu liviu harbuz parca. Solutii se gasesc.. mie astea mi-au trecut prin cap in mometul asta tongue.gif Sper sa se faca bine pisu`ei..
Tomy
Mergi la alt medic.
bdl
Sau.... ia-ti alta pisica..... tongue.gif
LigiaB
QUOTE (bdl @ 16 May 2004, 03:27 PM)
Sper sa se faca bine pisicuta.... sad.gif

Bdl, wow! Tie iti plac pisicutele?? rolleyes.gif Nuuu am stiut... tongue.gif

Parerea mea...
Daca pisica nu face crize numai recent, atunci a mincat ceva otravitor... Sa iti spun ce faceau bunicii mei cind pisica facea crize asemanatoare....ii dadeau lapte cu forta, il turnau pe git, o cam bruscau saracuta...si apoi o luau de picioare si o invirteau de numa... rolleyes.gif serios, asta ii agita stomacul si voma tot ... ii dadea apa apoi si resturi de mincare moi...in 2 zile isi revenea... smile.gif

Daca iti mai zic ceva sa nu rizi....apucai "degetele"/labutele si maseaza-le usor, asta e reflexologie ptr animale (imi vine sa rid dar ma abtin ca nu se cade, nici voi sa nu rideti rolleyes.gif )
Cind am luat cursul de reflexologie, profa ne-a spus si de unul ptr animale, si ne spunea cum vindeca cai, catei, pisici facindu-le masaj la punctele reflexe de pe corp si picioare...serios...nu m-a interesat prea mult, dar iti spun ca mi-am luat mitza in brate si i-am masat labultele peste tot, si s-a muiat ca o mamaliga in bratele mele, s-a relaxat de tot, apoi alta colega care a cumparat cartea, cica si-a ajutat cainele sa scape de dureri de stomac, uite na... ce zici de-asta? Eu zic sa incerci... si daca nu.. zi o rugaciune ptr ea rolleyes.gif
mimi
Stiu ca din bunici se stie chestia ca la otravire sa i se administreze lapte, dar este o greseala, laptele imprastie otrava in organism.Se da apa cu sare pentru a provoca voma.
Dupa simptome duce mai aproape de epilepsie...dar...sa speram ca nu este asa.
Oricum neaparat trebuie dus pisoiul si la alt medic daca nu este sigura de medicul respectiv.Si in definitiv o a doua opinie nu strica.
Bafta Bianca pentru pisicuta ta!
irinusha
huh.gif ce s-a mai intamplat cu pisicutul tau?
Din cate spui se poate sa fie crize de spasmofilie. Dar mi se pare ciudat un medic care pune un diagnostic si nu mai incearca si alte cai daca tratamentul nu da rezultate.
Din ce oras esti?
skysurfer
Iti raspund eu maine. Tatal meu e medic veterinar si e obisnut sa puna diagnostic la telefon tongue.gif .Acum pe bune a salvat prin telefon animale aflate intr-o stare groaznica, trebuie sa stie el cam de la ce ar putea fi. As putea sa imi dau cu parerea referitor la ce are insa e mai bine o parere avizata.
Pe maine
Tyra
Astfel de crize par a ascunde epilepsie.
Medicamentatia pt epilepsie la animale se ia intr adevar de la farmacia umana.

Fenobarbital si Fenitoina sunt 2 dintre medicamentele care sunt recomandate in cazul epilepsiei.

Atentie! Diagnosticul de epilepsie trebuie pus neaparat de veterinar si medicamentatia prescrisa trebuie urmata intocmai respectand dozajul.
Kyklos
QUOTE (Mihai @ 16 May 2004, 12:23 PM)
crize groaznice,se inclesteaza toti muchii pe ea, face spume la gura , nu mai reactioneaza si urineaza in timpul crizei. Asta dureaza cam 1 minut sau 2.

P.S hmm.gif Pisica cu pricina e turbata hh.gif ....epilepsie ohno.gif nu cred ca are dog.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.