Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Salarii Orare In Europa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Mihai
Potrivit unui articol aparut in revista "Capital", nr.14/aprilie 2003, in strainatate se castiga intr-un cat se castiga in Romania in 4. Iata care sunt salariile orare si cele mai solicitate meserii in Europa:

In Germania, un functionar in domeniul sanitar castiga 20 euro/ora

In Finlanda, un programator castiga 17.2 euro/ora, iar in Irlanda 4.7 euro/ora

In Cipru, salariul mediu orar este de 9 euro/ora

In Marea Britanie, in domeniul constructii, un muncitor castiga aproximativ 20 euro/ora

In Spania, industria aduce fiecarui muncitor un salariu mediu de 10 euro/ora

In Portugalia, de pret este turismul, cu 6.4 euro/ora

In Franta, in domeniul IT se castiga aproape 17 euro/ora


Intrebare: Care este salariul mediu orar pe care il castigati in Romania?
necromanc
Am auzit si eu de atragatoarele salarii din strainatate.

Am auzit ca sunt niste programe in facultate care trimit elevii la lucru in strainatate ( cine vrea) dar costa transport + cazare 1500$ smile.gif dar daca stai 6-7 luni cat vrei.La curatat de cartofi am auzit ca e 6.5$ pe ora.Rentabil smile.gif ca sa nu jignesc pe nimeni la curatatul de cartofi sa zic "ajutor de bucatar" smile.gif

Si eu curand cred ca o sa ma duc la imbogatire ... in cativa ani ! hihi !
SORIN

Cea ce " uita " sa mentioneze Capitalul e faptul ca:

NU e vorba de banii pe ai primeste angajatul net in mana. Sumele de mai sus sant de fapt pretul unei ore de lucru valorate de anteprenor..... aceasta suma include taxele platite la stat din partea firmei ( pr. fiecare angajat ) asigurarile si cea ce se nomeste la noi tva.

Dupa ce aceste sume se scad, ajungem la salariul brut al angajatului.....de aici se platesc impozitele de stat si asa salariul net ajunge la mult mai putin de jumatatea sumelor de sus.

Deci titlul corect in Capital trebuia sa fie....cu cat se apreciaza in vest ora de munca a angazatilor si nu cat castiga astia pe ora.

Nu am citit articolul ( am incredere in Mihai ) dar inteleg ca dupa capital in Europa in medie se castiga de 4 ori mai bine ca in tara..... am facut un calcul mediu al sumelor de mai sus si rezultatul e ca salriul mediu in tarile respetive ( impreuna ) e de 15.9 euro/ora.

Atunci noi castigam in medie 4 euro/ora.

Voi ati vazut asa ceva in Romania???????.....ca eu nu.

Sorin.

ps. iar Capital???????
oaspetele
Sorine , in ce mod se regaseste TVA-ul in salariile orare ????
SORIN
Draga oaspete...am o firma, care e profilata pe tuns capre. Eu sant patronul si am angazati care toata ziua tund caprele.

In momentul cand primesc banii pt. munca depusa, dau un bon de plata care include si TVA, suma ce trebuie restituita statului. Nu dau doua bonuri..unul pt. salarii si unul pt. profit.

Acum e clar ?????

Sorin.
oaspetele
Poi bonul de plata care include TVA-ul nu e platit de cumparator ? blink.gif
ilie
Asa se procedeaza daca lucri cu cloaboratori sau PFA, sau freelanceri cum ii zice la occident.
Crisse
off topic wink.gif Cu colaboratori e mai ieftin ptr firme de lucrat, decat cu freelancerii astia
cactus
@ Mihai - iarta-ma daŽ esti sinistru - cum sa spunem cat castigam pe ora...vrei sa ne rusinam de totului tot ? rofl.gif rofl.gif rofl.gif Oricum, daca stii un loc de munca undeva care sa se poate numi cat de cat CEVA, da-mi de veste - vorbesc serios...Multam
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.