Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Unirea RP Moldova Cu Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Pagini: 1, 2, 3, 4
Felina
Le tinem pumnii!
Nefertiti
La ora 20, la Universitate, miting de solidaritate. Din cat stiu, se organizeaza si in TM si CJ.
turbo trabant
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-55590...din-romania.htm

In opinia lui, anumite forte politice din Occident sunt extrem de nemultumite de pozitia conducerii Moldovei si a presedintelui ei, Vladimir Voronin, de mentinere a neutralitatii tarii. "Ei vor sa influenteaza asurpa acestei pozitii, sa o schimbe si sa atraga tara in structurile euroatlantice. Un ajutor important este acordat de anumite forte din Romania, care vrea sa inghita Moldova pentru a crea un nou stat in aceasta regiune", a subliniat parlamentarul rus.

cacaia demonstratia .....
cocosel
QUOTE(turbo trabant @ 7 Apr 2009, 04:50 PM) *
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-55590...din-romania.htm

In opinia lui, anumite forte politice din Occident sunt extrem de nemultumite de pozitia conducerii Moldovei si a presedintelui ei, Vladimir Voronin, de mentinere a neutralitatii tarii. "Ei vor sa influenteaza asurpa acestei pozitii, sa o schimbe si sa atraga tara in structurile euroatlantice. Un ajutor important este acordat de anumite forte din Romania, care vrea sa inghita Moldova pentru a crea un nou stat in aceasta regiune", a subliniat parlamentarul rus.

cacaia demonstratia .....


A venit timpul!!..

Free Moldova!!.. rolleyes.gif

Sa-i sustinem cu totii pe fratii nostri de peste Prut...Basarabia va fi din nou un taram liber... jamie.gif


Marduk
Libertate pentru Basarabia, pamant romanesc. Se pare ca in tara asta, teritoriul stapanit de neamul romanesc, doar sacrificiul tinerilor aduce transformarile de care avem atata nevoie.
cocosel

Uniti sub acelasi tricolor!! mwah1.gif


Se anunta cateva zile de foc..sper ca fratii nostri sa aiba puterea de a trece mai departe cu bine!.. rolleyes.gif
Manifestari de solidaritate vor avea loc in toata tara..insa ceea ce noi cu totii ne-am dori este totusi dificil de obtinut.
Totul este blocat in Moldova..dar nimic nu se poate obtine fara lupta...in special o libertate de care cu totii ar trebui sa beneficiem.

"Facuta in libera vointa a intregului norod,reintregarea Basarabiei in unitatea romaneasca trebuie inteleasa si sustinuta nu ca un act de putere ci ca un act de cea mai inalta echitate, ca ultima etapa a unui proces complex de restaurare a dreptatii,calcata in picioare de tarismul si comunismul rusesc.."

Sa nu uitam aceste cuvinte si daca in 1992 nu am putut sa facem nimic macar acum sa fim categoricii..e pamant romanesc si doar noi ii putem si dorim sa-i ajutam. thumb_yello.gif Lasati-ne sa fim impreuna!!..

Desteapta-te, drept acum, o iubite neam al meu si ai minte!!.. unsure.gif
Damnatius
In sfarsit! Televiziunea e cheie. Trebuie ocupata cat mai curand. Sper sa se adune si la noi cati mai multi la mitingurile de solidarizare.

Bravo basarabeni!
Johann_Moritz
Vai de ei! Cred ca au sa pateasca precum golanii nostri in iunie '90.
Blakut
Am fost aseara la miting de solidaritate. Am si o gramada de poze. Au venit si Noua Dreapta si PNTCD ca sa isi faca reclama, dar lumea nu prea i-a bagat in seama.
abis
QUOTE(Damnatius @ 7 Apr 2009, 11:25 PM) *
In sfarsit! Televiziunea e cheie. Trebuie ocupata cat mai curand.

Corect!

Ma intreb si in ce masura posturile romanesti isi pot suplimenta puterea de emisie astfel incat sa acopere, prin antena, o suprafata cat mai mare din Basarabia...

Se pare ca la Chisinau au inceput din nou sa se adune demonstrantii.
abis
Voronin a anuntat ca ambasadorul Romaniei in Moldova a fost declarat persona non grata. In plus, romanii nu vor mai putea intra in Moldova decat cu viza.

Pe de alta parte, autoritatile comuniste au decis inchiderea granitei cu Romania: nimeni nu mai intra si nu mai iese din republica spre si dinspre Romania.

PS: Voronin ameninta cu folosirea fortei, in cazul in care evenimentele de ieri se repeta.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 8 Apr 2009, 11:01 AM) *
PS: Voronin ameninta cu folosirea fortei, in cazul in care evenimentele de ieri se repeta.

daca o face, e terminat la fel ca si ceasca.

pe de alta parte UE tace si va continua sa taca. iar noua gasca de la casa alba este preocupata sa se joace cu butonul de reset cu moscova si nu e interesata de niste moldoveni sa intervina intre ei si rusi . momentul e prost ales.

Cucu Mucu
Momentul e perfect ales de taica Putin. O sa auzim cumva si o declaratie de razboi la adresa noastra?
Marduk
Din ce in ce mai mult tind sa cred ca "mamaliga" nu va exploda asa cum s-a intamplat in Decembrie '89. Mai degraba sunt de acord cu cei ce vad in actiunile de la Chisinau ceva asemanator cu Piata Universitatii si nimic mai mult. Basarabia, basarabenii, moldovenii de peste Prut, sunt rusificati, metalitatea lor este dobandita in vremea URSS-lui cand se simteau protejati, parte a unui imperiu comunist care le aducea avantaje. Tinerii sunt singurii care misca in frontul nemultumitilor. Mai au si problema Transnistriei unde salasluiesc mancurtii adevarati care pun mare pret pe relatia speciala pe care o au cu Moscova. Desi mi-as dori ca toata aceasta revolta sa se termine macar cu inlaturarea comunistilor de la putere, este greu de crezut ca daca acestia vor pleca, va avea loc o unire in stil nemtesc. Tot ce doresc este ca tinerii sa nu moara nevinovati, asa cum au murit in '89, pentru a aduce la putere o conducere care sa mentina statutul Moldovei la rang de vasal al Moscovei.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Apr 2009, 11:57 AM) *
Momentul e perfect ales de taica Putin. O sa auzim cumva si o declaratie de razboi la adresa noastra?

nu dar nu o sa mai auzi nimic pe teava de gaze de la tatucu si cel mult o sa auzi niste admonestari de la bruxelles cu suveranitate si neamestec in treburili interne ale altor state.

de la vashington cel mult un make love not war.

daca nu ies muncitorii e fix in pix.

LE: batrana carpa incepe sa se agite

http://www.mediafax.ro/politic/iliescu-rom...ml?1687;4179049
abis
Astazi protestele sunt mult mai reduse ca amploare, fata de ziua de ieri. Asta a fost tot? unsure.gif
TheK
Eu zic sa stam cuminti in banca.. Nu ne dorim implicarea in conflictul asta, iar momentul ales nu e deloc propice.

Moldova este deja rusificata.

Pacat de tinerii de acolo, vor afla curand ca simpla dorinta de a schimba ceva nu e destul daca nu sunt si "astrele" aliniate.


abis
Pai n-a zis nimeni sa trimitem armata spre Chisinau...
Felina
QUOTE(TheK @ 8 Apr 2009, 03:12 PM) *
Pacat de tinerii de acolo, vor afla curand ca simpla dorinta de a schimba ceva nu e destul daca nu sunt si "astrele" aliniate.


La noi nu e la fel? hmm.gif
TheK
Abis, care armata ?wink.gif Ma refeream la temperarea ultranationalistilor, extremistilor gen png sau noua dreapta , care pot oricand sa castige adepti ( de fapt de aia sunt in piata .)

Felina , ba da, numa ca ai nostri sunt constienti de asta , ai lor sunt inca naivi, comparabil cu naivitatea noastra prin 90. De aia sunt trist pentru ei , iesirea din naivitate duce spre resemnare.
abis
Noua Dreapta a fost aseara in Pta Universitatii, e drept; dar reactia celor de acolo nu a fost deloc incurajatoare pentru ND. Din punctul asta de vedere nu cred ca avem de ce sa ne facem griji.

Sau la ce fel de "implicare" te referi? Mai mult decat sa fim, cu sufletul, alaturi de cei care protesteaza nu stiu ce putem face.
Blakut
QUOTE
Ma refeream la temperarea ultranationalistilor, extremistilor gen png sau noua dreapta , care pot oricand sa castige adepti ( de fapt de aia sunt in piata .)



Nu chiar, astia au fost in minoritate, spun pentru ca eram acolo. Foarte multi basarabeni studenti la noi in schimb...

QUOTE
Astazi protestele sunt mult mai reduse ca amploare, fata de ziua de ieri. Asta a fost tot?


Au inconjurat televiziunea, partidele de opozitie au semnat un acord, in sfarsit, si aduc, zic ei, probe de fraudare a alegerilor. Impreuna cu actiunea de declarare persona non grata a ambasadorului roman cred ca incepe sa se contureze o imagine mai clara: zilele ii sunt numarate lui Voronin.

Maine ii expira mandatul si parlamentul nu are unde se intruni...
abis
Voronin: Intreg poporul moldovean a vazut, practic in direct, cea mai mare injosire a propriei lui independente, a propriei democratii, cand de pe cladirile Parlamentului si administratiei prezidentiale au fost smulse insemnele de stat, iar in locul lor au fost desfasurate steagurile Romaniei.


Blakut, daca protestele se diminueaza ori inceteaza, comunistii vor reveni ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...
Blakut
Pai asta zic, ca nu au cum sa inceteze. Am auzit ca sunt si in alte orase prosteste, dar aici nu putem fi siguri, oricum comunistii nu o sa lase sa se afle.
Marduk
QUOTE(Blakut @ 8 Apr 2009, 05:40 PM) *
Maine ii expira mandatul si parlamentul nu are unde se intruni...

Voronin joaca tare, gaseste el o cladire unde sa intruneasca parlamentul care o sa-l desemneze iar presedinte. Pentru mine, desi nu-mi place, toata chestia este rasuflata, UE nu doreste sa aiba o problema in aceasta zona, SUA au alte planuri, Rusia se simte bine cu Voronin si comunisti sai si nimeni nu vrea sa supere Rusia. OSCE a raspuns clar ca alegerile au fost ok, desi s-a votat fara carti de identitate, la fel ca in antichitate, Romania, ciocu mic, ca doar este membru NATO si UE, raman singuri pe baricade studentii, tinerii, ND, nationalistii si cam atat. Moldova va ramane o aberatie, undeva la portile orientului, unde un neam se lupta de sute de ani sa supravietuieasca intereselor puterilor regionale, ignorand voit sau nu forta destinului.
Damnatius
QUOTE
Blakut, daca protestele se diminueaza ori inceteaza, comunistii vor reveni ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...


Nu ca si cum nu s-ar fi intamplat. Vor "avea grija" de cei implicati, astfel incat sa nu se mai intample astfel de "golanii". De fapt ei mizeaza pe frica. Daca protestele se reduc ca amploare intr-o zi, atunci totul se stinge, fiindca nimeni nu vrea sa fie printre putinii ramasi care vor suferi consecintele. Probabil au incercat deja sa ii intimideze.
TheK
QUOTE
OSCE a raspuns clar ca alegerile au fost ok



Interviul dat de Emma Nicholson pentru BBC contrazice partial raportul OSCE

Pe internet apar dovezi care sustin ideea ca Poltia controlata de Voronin a pregatit aparitia violentelor care ar da o nota negativa manifestatiilor.

Gluma azi prin Moldova : la noi e cea mai democrata tara din lume - chiar si mortii au dreptul la vot smile.gif
Marduk
QUOTE(TheK @ 8 Apr 2009, 06:25 PM) *
Gluma ce circula prin Moldova : la noi e cea mai democrata tara din lume - chiar si mortii au dreptul la vot

Se pare ca asta cu votul mortilor e ceva regional, se intampla si la noi pe vremea lui Ilici.
turbo trabant
de pe financial times

EU foreign policy chief Javier Solana made clear in a statement on Wednesday that Sunday’s elections had no serious basis for challenge: "International election observers noted in their preliminary findings that the elections met many international standards and commitments, but that further improvements were required," he said.

“Violence against government buildings is unacceptable,” he said "Equally important is the respect for the inalienable right of assembly of peaceful demonstrators.”

Russia’s foreign ministry expressed “deep concerns” in a statement Wednesday about the protests, and insisted the results of the election had been judged legitimate by international organisations. Russia considers Moldova part of a “region of priviledged interest” in the former soviet Union, and supports President Voronin.

The US, which gave strong verbal support to the Georgian and Ukrainian revolutions, called on Wednesday for calm. Robert Wood, state department spokesman said: ”What’s important here is that ... people desist from any type of violent activity. That doesn’t help anything. It only adds more tension to a region that doesn’t need any further tension”.

nu au nici o sansa de recunoastere internationala ,europenii si americanii sunt in pat cu rusii la capitolul moldova. change we can believe in.
abis
QUOTE(Blakut @ 8 Apr 2009, 05:51 PM) *
Pai asta zic, ca nu au cum sa inceteze. Am auzit ca sunt si in alte orase prosteste, dar aici nu putem fi siguri, oricum comunistii nu o sa lase sa se afle.

Au fost proteste, mai mici ca amploare, in Balti si Ungheni. Ieri!

Astazi protesteaza in Chisinau de 10 ori mai putin decat ieri. Maine cati vor mai fi? Represiunea comunistilor pare sa aiba, pe moment, succes.
abis
QUOTE(Blakut @ 8 Apr 2009, 05:51 PM) *
Pai asta zic, ca nu au cum sa inceteze. Am auzit ca sunt si in alte orase prosteste, dar aici nu putem fi siguri, oricum comunistii nu o sa lase sa se afle.

Au fost proteste, mai mici ca amploare, in Balti si Ungheni. Ieri!

Astazi protesteaza in Chisinau de 10 ori mai putin decat ieri. Maine cati vor mai fi? Represiunea comunistilor pare sa aiba, pe moment, succes.
Blakut
N-a fost numai represiune cat dezinteresul opozitiei... frica lor. Daca ieri ieseau si ii sprijineau pe manifestanti, se intampla ceva. Acum insa... nu se mai stie. Le-a fost frica.
Johann_Moritz
Mai da' unde le sunt liderii? Va aduceti aminte imaginea lui Eltsin catarat pe tanc, vorbind poporului rus? A salvat Rusia si a devenit presedinte.
De asa ceva au nevoie oamenii astia, altfel se revolta va stinge.
Marduk
Moldovenii nu au lideri de talia lui Boris Nikolaievici Elţin (Бори́с Никола́евич Е́льцин), e greu cu oameni mici care se cred mari doar pe marginea santului. Trebuie sa-ti risti cariera, familia si chiar viata pentru o cauza. Greu, tare greu cu cei ce au invatat de la bizantini cum sa se strecoare in paginile istoriei.
turbo trabant
Ora 22:15: Au fost publicate rezultatele finale ale alegerilor parlamentare din 5 aprilie. Comunistii au obtinut 49,48% din voturile alegatorilor, care le asigura 60 de mandate in Parlament.


deci au pierdut commies. sa vedem , se pare ca revolutia devine de gherila.
abis
Cum naiba sa piarda cu 49,48% din voturi?! Le mai trebuie un singur vot in parlament ca sa obtina majoritatea si sa-si numeasca un presedinte. Un vot, de la vreun independent ori de la vreun tradator (cum a fost Rosca), nu-i atat de greu de gasit.

Nu putem noi sa-i judecam pe basarabeni, pentru ca este greu sa ne punem in locul lor; ce-am fi facut noi astazi, daca ne-am fi nascut in Chisinau si nu in Bucuresti? Cert este ca in lipsa unui om politic cu cojones, ori a unei formatiuni politice care sa-si asume conducerea, organizarea si continuarea revoltei, cum bine l-a dat exemplu mai sus Marduk pe Eltin, totul se va stinge ca un foc de paie. Comunistii ii vor aresta pe "instigatori" si nu vor face altceva decat sa incorseteze si mai mult societatea moldoveneasca... Din pacate, tinerii basarabeni nu au gasit oameni politici pe masura curajului si entuziasmului lor.

PS: Al treilea Reich al lui Voronin
turbo trabant
QUOTE(abis @ 9 Apr 2009, 09:34 AM) *
Cum naiba sa piarda cu 49,48% din voturi?! Le mai trebuie un singur vot in parlament ca sa obtina majoritatea si sa-si numeasca un presedinte. Un vot, de la vreun independent ori de la vreun tradator (cum a fost Rosca), nu-i atat de greu de gasit.

e greu de gasit un tradator cat timp ii este frica de o piatra in cap de la "agenturi". tradatorii se pricep cel mai bine sa schimbe foaia. din pacate, opozitia este la fel de unita cum era si in romania in anii '90 adica zero.

este periculos ca poporul nu isi regaseste reprezentarea intr-un lider, nu cred ca s-a terminat chiar daca protestele s-au oprit.
abis
QUOTE(abis @ 8 Apr 2009, 06:52 PM) *
Astazi protesteaza in Chisinau de 10 ori mai putin decat ieri. Maine cati vor mai fi?

Raspunsul: cam de zece ori mai putini decat ieri, cand fusesera de zece ori mai putini decat alaltaieri... unsure.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 9 Apr 2009, 11:29 AM) *
e greu de gasit un tradator cat timp ii este frica de o piatra in cap de la "agenturi". tradatorii se pricep cel mai bine sa schimbe foaia.

Basarabia a nascut o specie aparte de tradatori de neam, MANCURTII, asa ca nu-ti face probleme, se gaseste macar unu care sa nu tina cont de Stefan cel Mare, de Romania, de romanism, de tot ce-si doreste acest neam oropsit si priponit la portile Europei.
turbo trabant
sunt de acord ca tradarea e sport national dar nu in situatia asta. se poate sa ma insel dar senzatia creata de baltirea protestelor este ca vor reizbucni de data asta mult mai violent.

ca dovada este ca nu au avut mineri , starea de spirit a populatiei care nu a protestat nu a fost PRO voronin, acolo in mod cert s-a intamplat o fractura.
Damnatius
QUOTE
PS: Al treilea Reich al lui Voronin


Foarte fain articolul. De fapt Voronin aplica cu succes un model invatat in laboratoarele de la Moscova, si implementat la fel de bine si in Romania anilor '90 de catre Iliescu. Mi-a picat fata cand am citit ca Iliescu a declarat ca puterea de la Chisinau nu intelege nevoile protestatarilor, arunca vina pe exterior etc. Adica EXACT cum facea el in '90, cand protestatarii erau derbedei, drogati, legionari, platiti de "agenturi straine", si asa mai departe. Oricum, cinste profesorilor de la Moscova - e clar ca i-au invatat "meserie" si pe Voronin si pe Iliescu.

Voronin nu are minerii lui Iliescu, dar a semanat spaima in protestatari cu alte mijloace. Cu ocazia asta s-a vazut si ca nu exista, de fapt, opozitie in Moldova, ier de lideri nici nu poate fi vorba. Pacat! Se pare ca s-a mai irosit o sansa istorica. Rusia jubileaza, iar Europa se uita ca proasta si nu intelege nimic, ca si altadata. Deh, doar alegerile au fost castigate democratic...
Cucu Mucu
Ma, voi tot mai credeti in Mos Craciun? Eu nu cred in revolutii ale poporului (se puteau, acum cateva sute de ani). La nivelul actual de control nu misca nimeni in front fara directivele sefilor. In cazul asta, fsb a jucat magnific, eliminand pt moment sansele la aderare ale celor doua candidate, Moldova si Ucraina . Astfel, Rusia isi reconsolideaza granita la hotarele Romaniei, fara o reactie vehementa a europenilor (care inca nu au uitat criza gazelor) si , atentie, cu acordul SUA. Restul, sunt doar niste tineri care au suferit si vor suferi pt idealurile lor, realitatea insa transformandu-i inniste pioni pe tabla de sah a mai marilor lumii. Asa cum am fost si noi acum 20 de ani!
abis
Premierul moldovean Zinaida Greceanii a facut apel joi seara la populatie sa nu iasa in strada vineri si sa respinga orice provocari, pentru ca "daca vor fi atacate institutiile statului, jertfele umane vor fi foarte greu de evitat. Politia va folosi toate mijloacele, inclusiv armele din dotare" unsure.gif
Damnatius
Reptilele se simt amenintate! As vrea sa vad o pozitie mai clara si mai dura a Romaniei fata de evenimentele de la Chisinau. Sunt de acord cu ce a zis Caramitru:

"Mişcările studenţeşti din oraşele româneşti sunt semnalul unei conştiinţe colective de care nu se poate face abstracţie, iar autorităţile vor trebui să-şi nuanţeze poziţia."

turbo trabant
QUOTE(abis @ 9 Apr 2009, 10:42 PM) *
Premierul moldovean Zinaida Greceanii a facut apel joi seara la populatie sa nu iasa in strada vineri si sa respinga orice provocari, pentru ca "daca vor fi atacate institutiile statului, jertfele umane vor fi foarte greu de evitat. Politia va folosi toate mijloacele, inclusiv armele din dotare" unsure.gif

foarte bine, e semnalul ca nu mai au mult.

@cucu mucu : "atentie, cu acordul SUA": adu-ti aminte cum cowboy-ul a fost de partea georgiei iar acum e doar tacere. l-au citit pe obamel la intrunirea G-20 si acum rusnacii actioneaza.

pe cnn: rusia ameninta romania blink.gif
abis
QUOTE(Damnatius @ 9 Apr 2009, 11:42 PM) *
As vrea sa vad o pozitie mai clara si mai dura a Romaniei fata de evenimentele de la Chisinau.

Si diplomatia noastra ar trebui sa faca galagie la UE, ONU, OSCE si in toate marile capitale. Sa insiste sa arate adevarata fata a Rusiei si a uneltelor ei comuniste, chiar daca oficialii occidentali prefera sa-si inchida urechile. Sa-i forteze sa reactioneze.
turbo trabant
Analiza Stratfor in original


Stratfor logo

Geopolitical Diary: The Aurochs Revolution?
April 8, 2009
Geopolitical Diary icon

Between 10,000 and 30,000 protesters stormed the presidential palace and the parliament building in Moldova’s capital, Chisinau, on Tuesday. President Vladimir Voronin called the protests against his Communist Party parliamentary election victory a “coup d’etat” and characterized the protests as an anti-state “pogrom” conducted mainly by students and activists. There are indications that Voronin (whose political career — much like the official animal of Moldova, the aurochs — is facing extinction) might be ready to unleash his 7,500-strong armed forces against the protesters. The signals from Chisinau, therefore, show that a “color revolution” is beginning to take shape (although the color itself has yet to be determined).

Moldova is much more likely to appear as an answer to a trivia question than as a breaking news item in Western media. Its population numbers just over 4 million, and its per capita gross domestic product is comparable to Nicaragua’s. However, a potential color revolution in this small, poor, landlocked country — squeezed between Romania and Ukraine — would carry significant implications, particularly for the geopolitical wrestling match between Russia and the United States.

“Color revolution” describes the wave of regime changes in the post-Soviet world (from Serbia to Kyrgyzstan) that were not instigated by a coherent opposition movement, but rather flowed from seemingly spontaneous outpourings of social angst involving students and nongovernmental organizations (NGOs). The best-known of these were Georgia’s nonviolent “Rose Revolution” in 2003 and Ukraine’s “Orange Revolution” in 2004.

However, the spontaneity of color revolutions frequently has been called into question. Western involvement — such as funding from Europe for rebelling student groups and NGOs or direct links to U.S. intelligence services — is often suspected, if not proved outright. In Russia (and most of the world, apart from the West), the Orange Revolution has been largely viewed as a Western-backed effort to subvert a key state on the Russian periphery — an event that in many ways has motivated the Kremlin’s recent moves to force Western powers out of Moscow’s traditional “sphere of influence.”

In the case of Moldova, a color revolution — if that is indeed what is taking shape — naturally would disturb the Kremlin. This would be the first color revolution in a former Soviet state since the unsuccessful Fuchsia Revolution in Azerbaijan in 2005. Furthermore, 2,800 Russian troops are currently in Transdniestria, a breakaway region in the extreme east of Moldova. The region, nestled between the river Dniepr and Ukraine, is inhabited by ethnic Russians and Ukrainians (who together make up two-thirds of its population). Absolute control over Transdniestria is an important part of Moscow’s strategy for encircling Ukraine; Moscow already claims influence over Belarus, Russophile eastern Ukraine and the Crimea in that effort. Transdniestria would complete the encirclement.

Furthermore, Moldova is north of a key region of the Black Sea that Russia considers strategically important. Budjak is the southernmost part of what once was called Bessarabia. It is key because it is through this region that Russia accesses the Balkans — and thus southeastern Europe — while avoiding the imposing Carpathian Mountains. The Ottoman and Russian empires fought over this region precisely because of this geography. Today, the region is threaded with important Russian energy infrastructure, such as natural gas pipelines, that run to the Balkans and Turkey. Moldova no longer controls Budjak — it is now part of Ukraine — but control of Moldova would put Russia right next door.

From the West’s perspective, Moldova (along with Belarus) is merely a logical post-communist state where influence could be used to contain Moscow. Wresting Ukraine away from the Kremlin’s influence proved a difficult task — as the eventually unsuccessful Orange Revolution showed — because the state is far too large, complex and decentralized. Moldova and Belarus, however, have the combined attractions of geographic proximity, digestible size and compatible culture to be considered as candidates for entry into the “West.” Moldova’s cultural and geographic proximity to Romania (along with its small population and size) would make it perfect for incorporation into the Western sphere, much as East Germany’s cultural and geographic proximity to West Germany made it the first de-communization target for Europe.

Russia has been on the offensive since the Georgian conflict last August, but particularly since U.S. President Barack Obama came to office. The Kremlin believes that it can test Obama, who is young and inexperienced in foreign policy, much like Soviet leader Nikita Khrushchev tested John F. Kennedy in the early 1960s. The U.S. administration, however, has made a concerted effort in the past few weeks to push back — most notably with Obama’s firm support for U.S. ballistic missile defense plans in Europe.

However, Moldova gives the United States and Europe the opportunity to strike even closer to the Kremlin’s heart. Russia, feeling confident about its situation with Ukraine and Georgia, thus far has engaged in discussions on the BMD issue under assumptions that its actual periphery was safe from Western encroachment. But, though there has been no evidence of U.S. involvement in Moldova’s protests yet, Washington well might use the situation in Chisinau to remind the Kremlin that it has many levers — in many colors — to throw Moscow off-balance.

Marduk
QUOTE(abis @ 10 Apr 2009, 10:47 AM) *
Si diplomatia noastra ar trebui sa faca galagie la UE, ONU, OSCE si in toate marile capitale. Sa insiste sa arate adevarata fata a Rusiei si a uneltelor ei comuniste, chiar daca oficialii occidentali prefera sa-si inchida urechile. Sa-i forteze sa reactioneze.

Romania este membru UE, cum sa faca diplomatia noastra altfel decat diplomatia UE? Ai uitat de situatia in care s-au aflat polonezii cu belarusi, cum s-a rezolvat? Ciocu mic, UE lucreaza pentru pacea Europei. ohyeah.gif
cocosel
Sa ia act de instigarile si provocarile SIS aflate sub directa coordonare a Federalnaya Sluzhba Bezopasnosti Rossiyskoy Federaciyi si a Служба Внешней Разведки.Tinta o reprezinta inlaturarea oricarei intentii ultranationaliste.Provocarea reprezinta o mica particica dintr-un experiment bine conturat in birourile prafuite ale Directoratului V si S.Trupele sale sunt raspandite in aceasta zona si urmaresc cu atentie desfasurarea operatiunilor.(Vega Group)Sa ridice aceste trupe Spetsnaz si sa lase societatea moldova sa-si aleaga directia democratica.
Toate arestarile cat si crearea unui climat de aversiune fata de natiunea vecina sunt alimentate ca urmare a unor directii bine sustinute din 2 zone de putere.
Ar trebui sa actionam cu inteligenta si sa-i ajutam pe fratii nostrii.Numai cu ajutorul nostru concret putem sa readucem o libertate de exprimare in aceea zona.Se aduc acuze grave societatii romanesti. blink.gif Astept o actiune clara a presedintelui jucator care uita ceea ce sublinia acum ceva vreme.Uita ca acolo se afla oamenii care muncesc si pentru binele lui. jamie.gif
Basarabia este pamant romanesc si va deveni o noua Georgie daca nu vom actiona rapid pe toate caile cunoscute.

Sa lasam prejudecatile diplomatice si sa sustinem cu tarie ceea ce un pact nemilos si aberant a reusit sa ne fure.Am ales o cale sa ne apropiem de vest..de ideile si valorile libertatii...dar am uitat de fratii nostri.??De ce sa ramanem prudenti si acum??..Pentru a cata oara nu vrem sa beneficiem de situatia care ne este oferita.Peste 9 ani se vor implini 100 de ani de la Marea Unire..si 70 si ceva de cand acest pamant ne-a fost rupt de un creion ascutit prea mult.Avem sansa sa restabilim un adevar identificat de acel steag care a fluturat pe o institutie a statului moldav.Cum sa inchidem ochii la acei tinerii care sunt maltratati pentru ca isi doresc ce ne-am dorit si noi acum 10 ani.??

Lipsa de informare, îndobitocirea sistematică promovată cu insistenţă de o bună parte a mass-mediei româneşti, contactele directe ca şi inexistente ne-au făcut pe mulţi dintre noi să privim Basarabia ca pe o ţară străină iar pe românii basarabeni ca pe un fel de verişori de gradul al-II-lea, mereu ceva mai săraci şi un pic mai proşti decât noi.
Am facut un pod de flori si nu am reusit...s-au ofilit..au venit apoi si au inceput sa ne vanda nimicuri si i-am catalogat drept rusii.
Anii au trecut... iar noi am început, în sfîrsit, să mîncam mai bine, să stăm mai relaxaţi în fotoliile noastre, televizoarele au devenit mai mari, telefoanele din ce în ce mai mici, excursiile în supermarket- distracţia de fiecare weekend..."naţionalismul" tresare în noi...Şi ne mai amintim ca avem şi fraţi doar cu ocazia Eurovizionului..."Cum?!?...doar 6 puncte de la Moldova?!? Ai naibii ruşi!"Şi totuşi: 2006, Chişinău... Conducerea comunistă a Basarabiei scoate de la naftalină o decizie datînd tocmai din 1990, conform căreia în denumirile instituţiilor, termenul de "român" va fi înlocuit cu cel de "moldovean". Ţintele vizate? Liceele în care se predă limba română, lucru reflectat în mod natural si de denumirile acestora (Liceul Româno-francez, Liceul Româno-englez...)..iar, mai departe...însăşi limba română!
Zis şi făcut... Primul pas: în timpul vacanţei de Paşti, inscripţiile de pe faţadele liceelor au fost îndepartate, iar în locul lor au fost amplasate invenţiile autorităţilor. Printr-un simplu gest, limba română devine limba "moldovenească". Dinspre România reacţiile lipsesc cu desăvîrşire. Evident! Doar suntem "europeni...şi un stîlp al stabilităţii regionale...."Democraţia" devine brusc doar o noţiune golită de înteles atunci cînd miza sunt chiar privilegiile mincinoase.


Atunci nimic!!..acum ce mai asteptam... ?? Sa se ajunga la victime??Sa repetam un '89??mad.gif blink.gif

BASARABIA pe cruce
Se urca Basarabia pe cruce
Si cuie pentru ea se pregatesc
Si primavara jertfe noi aduce
Si plânge iarasi neamul românesc.

Noi n-avem nici un drept la fericire,
Mereu în casa moare cineva
Si n-are tara dreptul sa respire
Si nici pe-acela, simplu, de-a visa.

De-acolo unde s-a sfîrsit pamântul,
Vin triburi, sa ne ia pamânt si frati
Si-n fata lor abia rostim cuvântul
Si, prin tacere, suntem vinovati

thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(cocosel @ 10 Apr 2009, 06:14 PM) *

QUOTE
Basarabia este pamant romanesc si va deveni o noua Georgie daca nu vom actiona rapid pe toate caile cunoscute.

Nu cred ca Basarabia va ajunge precum Georgia, important este ca basarabenii sa-i alunge de la putere pe comunisti si mancurti. Nu exista alte cai decat cele ce reprezinta vointa poporului, fara popor nu se poate face nimic. Orice ingerinta straina nu este binevenita si va fi sanctionata fie de rusi fie de UE.
QUOTE
Sa lasam prejudecatile diplomatice si sa sustinem cu tarie ceea ce un pact nemilos si aberant a reusit sa ne fure.

Totul trebuie facut cu calm si daruire, in diplomatie nu exista prejudecati ci doar realitati care trebuiesc tratate ca atare.
QUOTE
Am ales o cale sa ne apropiem de vest..de ideile si valorile libertatii...dar am uitat de fratii nostri.??De ce sa ramanem prudenti si acum??..

Eu nu am uitat niciodata de "fratii nostri" de romanii, vlahii care traiesc in afara granitelor Romaniei, de la Tricala in Grecia, in Croatia, Serbia, pana in sudul Polonie se intind mormintele vlahilor, care merita sacrificiile noastre dar nu trebuie sa actionam prosteste, trebuie sa respectam cutumele internationale. Am pierdut momentul prielnic cand se putea face ceva, trebuie sa dovedim ca vrem ceea ce vrem si numai tinerii pot sa faca ceva, ceilalti sunt viciati de comunism, sunt bolnavi fara sa stie acest lucru.
QUOTE
Cum sa inchidem ochii la acei tinerii care sunt maltratati pentru ca isi doresc ce ne-am dorit si noi acum 10 ani.??

Trebuie sa fim destepti, mai destepti decat cei care ne vor divizati, ingenunchiati.
QUOTE
Atunci nimic!!..acum ce mai asteptam... ?? Sa se ajunga la victime??Sa repetam un '89??

Daca trebuie platit un pret atunci sa-l platim.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.