Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Unirea RP Moldova Cu Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
Pagini: 1, 2, 3, 4
Marduk
Sper ca moldovenii sa ne dea o lectie de romanism, de nationalism, de care avem atata nevoie in UE.
Cucu Mucu
Limba moldovieneasca si romanii rofl.gif
abis
Dupa ce consulul roman a fost filmat in timpul unei aventuri cu o subordonata, iata ca se intoarce roata si este randul comunistilor sa fie prinsi cu chilotii jos: candidatul comunist la Primaria Chisinaului, filmat in timpul unei escapade cu doua domnite (imagini interzise minorilor, aici: http://www.politik.md/?view=articlefull&viewarticle=1294 )
abis
Apar noi informatii despre cum a refuzat Iliescu, in 1991, propunerea lui Snegur de unire a Moldovei cu Romania: detalii, aici.
Marduk
Daca ceea ce spune Aurel Preda este adevarat, ca acest KGB-ist tradator al poporului sau, salvatorul nomenclaturii comuniste din Romania, a refuzat unirea propusa de basarabeni, ar merita sa fie spanzurat in piata "revolutiei" acolo unde au murit primii nevinovati ai dramei scrisa si regizata de Iliescu si acolitii sai. Poate ca este timpul sa aflam si alte nemernicii pe care le-a comis in numele ideologiiei sale dragi, acest pui de naparca crescut la sanul poporului roman.
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 28 Aug 2009, 08:18 AM) *
Daca ceea ce spune Aurel Preda este adevarat, ca acest KGB-ist tradator al poporului sau, salvatorul nomenclaturii comuniste din Romania, a refuzat unirea propusa de basarabeni, ar merita sa fie spanzurat in piata "revolutiei" acolo unde au murit primii nevinovati ai dramei scrisa si regizata de Iliescu si acolitii sai. Poate ca este timpul sa aflam si alte nemernicii pe care le-a comis in numele ideologiiei sale dragi, acest pui de naparca crescut la sanul poporului roman.


Astea-s tîmpenii. Aveam la vremea aia nevoie de un război în Transnistria ca de gripă porcină.

Iar dacă a existat o astfel de propunere, sigur era un măr otrăvit.

Chiar și azi, dacă prin absurd Voronin ar propune unirea, tot un măr otrăvit ar fi.
Marduk
Eu sunt pregatit sa musc din acest mar otravit, dar sa vad anulat efectul unui pact nenorocit care s-a jucat cu vietile romanilor. Asa cum au fost anulate toate efectele guvernarii lui Hitler tot la fel ar trebui anulate toate efectele guvernarii lui Stalin.
abis
QUOTE(Rovaniemi @ 28 Aug 2009, 08:40 AM) *
Aveam la vremea aia nevoie de un război în Transnistria ca de gripă porcină.

Eu nu cred ca la momentul respectiv ar mai fi fost razboi in Transnistria, daca separatistii ar fi avut de infruntat nu mica si neorganizata armata moldoveneasca, ci armata romana. Dar in privinta asta nu putem decat sa speculam. Cert este ca, in cazul in care o asemenea propunere a existat, Ilici s-a comportat ca un tradator, ca o unealta a Moscovei. Este mare pacat ca omul asta va muri intr-o zi in patul lui fara sa faca macar o zi de puscarie pentru toate nenorocirile pe care le-a facut, incepand cu cele de la Revolutie si mineriade si pana la isprava asta cu ratarea unirii.
LINICA
Poate nu aveam atunci nevoie de un razboi - desi nu stim daca acesta ar mai fi avut loc, data fiind situatia; dar aveam nevoie de un conducator care sa ne incurajeze sa stam drepti, nu sa ne taraie cu o undita de al carui carlig a atarnat o democratie rama...
andra_v
Cu ocazia Zilei Unirii Basarabiei cu Romania, Ministerul Afacerilor Externe organizeaza o vizita la detinutilor politici de la Tiraspol in cadrul comunitatii romanesti din New York:
http://www.dprp.gov.ro/vizita-in-cadrul-co...de-la-tiraspol/
abis
Flashmob
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.