Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Real....
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
dr.agy
-Sculdere! Bah sculdere scoala! Nu-i timp de pierdut!

Sculder se trezi incet, frecandu-si ochii sub loviturile insistente ale lui Mully.

-Ce e Mully?

-Sculderea! Ia uita-te dincolo da' deal! Ce vezi?

-Ce sa vad Mully? Un deal....
-Da uita-te dincolo da' deal!
Mully da in el ca sa se ridice...
-Ho ca n-am infraroase d'alea...
-Bah Chiortzea ..nu vezi dincolo de deal?
-Nu Mully, nu...si ce e acolo daca te agiti atata?
-Nu stiu...ziceam si eu....
-Mda....no hai sa mergem sa exploram!


Tu vezi dincolo de deal? Daca da continua povestea! biggrin.gif
genicon
Si uite asa Mully si Sculder pleaca in recunoastere... Mergeau mana de mana, sa nu cumva sa ii atace vreun extraterestru, sa nu cumva sa apara Saddam si sa ii ia prin surprindere, sau nu cumva sa se piarda unul de celalalt. Plus ca, pe langa toate astea, mai erau si pe felie biggrin.gif
La un moment dat, Sculder ii zice lui Mully:
- Mai Mully, sti ce dor imi e mie de clipele alea, in care ne tavaleam noi prin padure, inconjurati de extraterestrii... iesea cea mai tare partida de sex de la Hiroshima incoace
- Da, mai Sculdere, imi amintesc... Si nici nu iti pot spune ce dor imi este de acele momente...
Nici nu apuca bine sa termine ce avea de zis, Ca il si simte pe Sculder plecand brusc spre directia JOS, tragand-o dupa ea.... Nu... nu i se facuse brusc pofta de ceva, pur si simplu alunecase pe o balega mare si verde...
Sculder se ridica, injurand printre dinti vacile extraterestre, se sterge pe pantalon cu o batistuta parfumata, o apuca pe Mully de mana si isi continua drumul spre creasta dealului...
BarManRap
... Si cum faceau un pas spre creasta, cum se departa mai tare.
- Ba, da-l naibi, sice Sculder! Nenea regizoru' !!!!!!!!! Ce faci nene??? Opreste naibi camerele de filmat si rezolva ceva cu decoru' , ca nu mai ajungem invarful dealului nici maine dimineatza!!!! Ce e asta? Tre sa ajung si eu acas, la nevata, la copil! Ca daca ma mai enervezi, imi dau demisia!!!
Insa, nici un regizor, nici o camera de luat vederi, nimic! Totul era realitate. O realitate pe care nici Sculder, nici Mully nu o puteau intelege. Nu mai era filmul Dosarle Styx, era mult mai rau. Noroc ca aveau cei doi ceva experienta de pe platurile de fiolmare, ca isi mai tineau nervii. Mully incepuse sa il stranga si mai tare de mana pe Sculder. Totul devenise realitate. Trebuia sa vada ce se intampla.
- Hai sa mergem, Sculder! zice Mully, si se aseaza pe iarba. Nu mai pot... du-te tu inainte, ii zice ea, speriata si vroind sa se asigure ca daca e sa se intample ceva rau, i se intampla intai lui Sculder.
Si Sculder, ca orice barbat credul si macho, poleaca spre creasta. Mully radea infundat...
ypsilonalpha
Cu sudoarea siroindu-i pe frunte, Sculder suia pieptis dealul. Privi spre creasta cu coada ochiului. Nimic. Si totusi, in spatele crestei ...
Stateau acolo, in spatele crestei, desfasurati in linie de tragatori, precum indienii in filmele western, pindind orice miscare gresita a caravanei fetzelor palide. De data asta rolurile se inversasera: Sculder devenise o adevarata piele rosie, fiind cumplit de congestionat la fatza din cauza efortului, iar atacatorii erau mai albi decit albii. Venisera acolo din toate neamurile: oi, mufloni, capre verzi (rude apropiate ale cailor verzi, pe lantul filogenetic), pegashi cu 14 viteze, magarushi. La o comanda behaita scurt de mai-marele lor, toti inaintara, aratindu-se in plina lumina. Sculder ingheta.
Mully ingheta si ea. Izbuti sa se decongeleze abia cind o patrula de cercetasi inamici (caci de acum era clar ca sint inamici) ii baga coarnele in spinare zbierindu-i in ureche: "Sus copitele!". Mully incerca sa-i aduca pe drumul cel bun, explicindu-le ca din motive tehnice n-are cum executa aceasta comanda.
Parlamentarile fura intrerupte de o adevarata bomba umana; era chiar Sculder rostogolindu-se la vale sub imperiul unui impuls de moment, dat de coarnele berbecului-sef. Cei doi oameni se regasira din nou la poalele dealului, fara sa fi vazut inca ce e dincolo de creasta si intr-o situatie penibila, inconjurati de fioroasele animale care rumegau ... ginduri de razbunare.
Vornicum
Si Sculder a disparut fara urma ...
The End
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.