Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Complexul Nostru Cel De Toate Zilele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2, 3
YoyoMan
Rar poate spune cineva ca nu sufera de complexe. Unii de superioritate, altii de inferioritate, unii de introvertire altii de extrovertire si asa mai departe. Tu unde te inscrii? Ai simtit la un moment dat ca ai o parere dar ti-e "rusine" s-o spui? Ei bine - spune-o aici! smile.gif




PS: prezentarea nu se incheie aici - insa nu vreau sa complexez pe nimeni spunand mai mult tongue.gif
punctt
Eu m-am luptat si ma lupt... rofl.gif ... cu inferioritatea!! frusty.gif

p.s. si nu imi e rusine, sa o spun

smile.gif
Moira
Chiar zilele trecute jucam truth or dare si mi-a pus cineva intrebarea asta...

Am raspuns: "nu stiu, probabil faptul ca nu prea am incredere in cei din jur..." ( nu la modul paranoid, ci doar nesigurantza). Mi s-a zis ca asta nu este un complex; eu cred ca s-ar putea sa fie.
YoyoMan
Este din pacate. Nu poti spune ce vrei sa spui... ai o strangere de inima si asta inseamna ca nu ai incredere totala in tine si ceea ce esti tu. Sau inseamna ca cineva din preajma te complexeaza cumva si te simti mic/a fata de acea persoana.

Eu imi dau seama de complexele mele cel mai bine cand ies din ro. Ii vad pe ceilalti si imi dau seama ca nu sunt ca ei. Ca am tot felul de idei si de credinte care de care mai ciudate care nu ma lasa sa ma manifest. Nu vreau sa o dau pe politica dar sistemul in care au trait parintii nostrii a dat o groaza de complexe care, multe dintre ele, ni s-au transmis de la parintii nostri din pacate.....
Moira
QUOTE (YoyoMan @ 4 May 2004, 11:46 PM)
Nu poti spune ce vrei sa spui... ai o strangere de inima si asta inseamna ca nu ai incredere totala in tine si ceea ce esti tu. Sau inseamna ca cineva din preajma te complexeaza cumva si te simti mic/a fata de acea persoana.

Sunt de acord ca este. Dar sa stii ca spun mai mereu ce vreau sa spun (bine, putina diplomatie nu strica! smile.gif ). Si mai ales fac cam ce mi se pare MIE corect si bun pt mine. Imi place sa cred ca sunt relativ greu de manipulat. devil.gif
Nu exista foarte multi oameni care sa ma poata complexa. Cu toate acestea, da, nu am 100% incredere in mine. Sunt om, pot gresi, nu? cry.gif
Mi se pare o dovada de inteligentza sa vezi lumea in nuantze de gri si sa nu ai 100% incredere in nimic.
Bun topicul tau; m-a facut sa ma gandesc la mine. wink.gif
Crisse
QUOTE (YoyoMan @ 4 May 2004, 11:46 PM)


Eu imi dau seama de complexele mele cel mai bine cand ies din ro. Ii vad pe ceilalti si imi dau seama ca nu sunt ca ei. Ca am tot felul de idei si de credinte care de care mai ciudate care nu ma lasa sa ma manifest. Nu vreau sa o dau pe politica dar sistemul in care au trait parintii nostrii a dat o groaza de complexe care, multe dintre ele, ni s-au transmis de la parintii nostri din pacate.....

Sunt plecata de destui de multi ani din Rom...dar inca mai trec prin situatii in care ma gandesc..Of Doamne, cat de inchisi am fost in tara aia blink.gif

Prin 95 am avut o surpriza mare legata de computere: nu stiam de unde se deschide. Poate fi de ras acum, dar e purul adevar si a fost mare jena atunci. Culmea este ca o anumita jena de genul asteia te ambitioneaza si te face chiar mai bun decat cei din jur. de ce oare?

Cam cata populatie mai este inca in Romania care nu stie nici acum cum se deschide un computer?
Nico
Cu complexul de inferioritate stau bine laugh.gif Adica am cateodata tendinta sa ma subapreciez. Insa parca nici nu mi-as dori sa cred ca sunt mai mult decat in realitate si sa par increzuta.
Si am probleme de comunicare cry.gif ma descurc foarte bine cand discut cu o persoana dar in grup, cand nu ii cunosc bine pe ceilalti am tendinta sa fiu retrasa. Trebuie sa fie neincredere in oameni. In ultimul timp insa am descoperit ca totusi pot scap de unele dintre aceste neajunsuri si chiar am facut unele progrese.
De multe ori am gandit ca felul in care am fost educata mi-a subminat personalitatea, poate nu numai asta, dar ma gandesc ca daca ai mei ar fi fost mai deschisi, daca m-ar fi incurajat de mica sa am incredere in mine, poate ca nu as mai fi avut azi complexele mentionate.

@Mami tu chiar nu te feresti de complexul tau, probabil ca e mai bine asa si poate fi primul pas catre depasirea lui. Oricum doar ti se pare ca esti inferioara biggrin.gif
@YoyoMan cred ca tu te referi si la inhibitii care sunt putin diferite de complexe...

PS: Ce topic dragut smile.gif
Crisse
Tie Nico, iti este greu in grup sa discuti, iar eu ma simt in largul meu. Culmea ca in loc sa ma emotioneze, ma activeaza si abia astept clipa. In special imi place sa vorbesc cand am public. Sa nu uit...daca am un pantof nou, o costumatie noua, coafura , machiaj, manichiura ...totul merge bine rofl.gif
mutulica
eu sunt emotiv...
pe bune!
Crisse
Mutulica...asta ptr ca nu ai un machiaj adecvat. Hei, ceva manichiura nu ar strica rofl.gif
YoyoMan
QUOTE (Moira @ 4 May 2004, 11:57 PM)
Mi se pare o dovada de inteligentza sa vezi lumea in nuantze de gri si sa nu ai 100% incredere in nimic.

Mie mi se pare o dovada de inteligentza sa vezi lumea SI in nuantze de gri si sa nu ai 100% incredere in TOTUL Scuza-ma dar nu voiam sa te borectez. Sunt absolut de acord ca nu e normal sa ti se para ca tot ce zboara tine de aviatie.... smile.gif

@ mami 6
QUOTE
Eu m-am luptat si ma lupt...  ... cu inferioritatea!!

p.s. si nu imi e rusine, sa o spun


Exact de aceea am deschis topicul acesta. Pentru ca mi-e rusine sau nu imi convine sa recunosc de multe ori cand cand imi dau seama ca am un complex.

Mi se pare ca insasi constientizarea problemei (ca in multe alte cazuri) e un prim pas spre depasirea ei. Asa ca ar fi interesant sa scriu si sa scrieti si voi cat mai multe experientre si idei despre acest subiect.
Serenity
Constientizarea si acceptarea ei totodata, sunt intr-adevar, in opinia mea, primii pasi spre a o depasi. Iar infuntarea ei cred ca ar fi urmatorul pas (ti-e frica sa vorbesti in fata unui public numeros? Fa-o, cat mai des cu putinta chiar.. si o sa vezi ca nu e sfarsitul lumii).
Fiecare are metodele lui de-a trece peste temeri si complexe. Tin minte ca mi-a spus cineva odata ca ea, la examenele la oral, pentru a se relaxa isi imagina ca toti din jurul ei sunt dezbracati, ceea ce, in mintea, ei ii facea mai vulnerabili, mai putin infricosatori, ii dezbraca de functii, etc. Nu cred ca exista o reteta, general valabila, pentru a depasi aceste complexe, totul e sa nu ne resemnam si sa incheiem prin a ne plange de mila.
halcyon_lll
Daca as fi mai inalt, n-as mai avea complexe.
YoyoMan
Trebuie rostite - asta e clar. Dupa ce ai enuntat problema 50% e rezolvata thumb_yello.gif
Crisse
QUOTE (halcyon_lll @ 11 May 2004, 10:27 AM)
Daca as fi mai inalt, n-as mai avea complexe.

Eu la o anumita varsta aveam complexe tocmai ptr ca eram prea inalta. Acum imi dau seama ca nu eu eram inalta ci baietii erau prea scunzi wink.gif
halcyon_lll
rofl.gif rofl.gif
Crisse
..iar tu Halcyon nu esti prea scund...ci fetelea astea prea inalte smile.gif
E.B.E.
Egzact! Eu unu zic ca v-ati gasit! wink.gif tongue.gif
Serenity
biggrin.gif
Serenity
Iedera.. complexul de superioritate apare de obicei atunci cand cineva adopta o metoda pentru a-si acoperi slabiciunea si inferioritatea. De exemplu miliardarul incult care lasa zeci de milioane institutiilor stiintifice sau seful de sectie neiertator cu subordonatii sai deoarece si el a fost, la randul sau, traumatizat de profesori, parinti sau sefi.
punctt
Multumesc pentru incurajari. Eu de cand ma stiu, am fost cea mai mica din clasa. Imi doream sa fiu mai mare. Ma gadeam atat de mult la acest lucru, incat uneori ma inchideam in mine, si-mi ziceam ca ceilalti poate nu ma plac, pentru ca sunt asa mica. Azi, m-am vindecat. Nu mai pot creste, mi-am zis si gata. Asta sunt. A fost o perioada, cand am avut probleme din cauza dintilor, o poveste care a durat cam vreo trei ani. Acum s-a rezolvat.
Recent, am intalnit o persoana, si pur si simplu, nu eram in apele mele, in preajma ei. Cuvintele imi erau ca paralizate, nu puteam rosti mai nimic. Parca nu mai eram eu. Nu stiu de ce, ma simteam inferioara in fata acelei persoane. O vedeam mult mai alfel decat mine, mai frumoasa, mai desteapta. Nu stiu cum sa explic toate acestea. M-am intalnit de mai multe ori cu acea persoana (serviciul), in timp discutand ba una, ba alta, am inceput sa ma acomodez.
Oricum, intr-un anturaj, daca nu cunosc pe nimeni, uneori E TEROARE, pentru mine. Ma pierd, chiar daca nu-mi doresc acest lucru. Ma gandesc sa nu gresesc cu ceva, sa nu spun ceva gresit, sa nu fac vreun gest gresit...
GATA! Nu mai vreau sa zic nimic. Ati inteles despre ce este vorba. Uneori, am impresia ca sunt o incuiata, iar alteori, nu-mi mai tace gura, spun vrute si nevrute... smile.gif

Cel care se crede mai destept decat altii, si-i jigneste pe cei din jurul sau, sufera de complex de superioritate, zic eu...
Ceva de genul: "Sunt cel mai tare din parcare".
Ovidius
@^mami^6
QUOTE
Oricum, intr-un anturaj, daca nu cunosc pe nimeni, uneori E TEROARE, pentru mine. Ma pierd, chiar daca nu-mi doresc acest lucru. Ma gandesc sa nu gresesc cu ceva, sa nu spun ceva gresit, sa nu fac vreun gest gresit...

Trebuie sa fie chinuitor ce faci tu, si nu e bine deloc. De ce sa te chiui tu pe tine, cand si asa viata asta e destul de grea? Nu zic ca nu trebuie sa te mai controlezi din cand in cand atunci cand esti in public, dar nici sa te controlezi tot timpul. Trebuie sa te accepti pe tine asa cum esti, iar apoi intelege ca nu traiesti pentru altii. Daca te accepta bine, daca nu, e problema lor...
Dark Angel
Eu am avut de cand ma stiu complexul ca sunt prea grasa(grasa nu sunt, da' fiind mica de inaltime par mai "rotunda").
Chestia asta nu m-a facut niciodata sa ma izolez, eu sunt o vorbareata si o glumeata, uneori sunt de-a dreptul acida in conversatie.
Nu m-a afectat foarte tare complexul meu, poate doar putintel pe la "self esteem", da-mi trece...acum chiar am alte lucruri pt. care sa-mi fac griji: educatia si cresterea copilului de 10 luni, job-ul...pt. mine si angoasele mele am mai putin timp. smile.gif
Dark Angel
Ohhhhh, ce lume rautacioasa! Sa inteleg ca nu-i loc pt. toata lumea?
Am scris ineptii?
Copilul de 10 luni trebuie invatat ce are voie sa faca si ce nu, a inceput sa vorbeasca si trebuie sa ma ocup cat mai mult de el...cam asta inseamna deocamdata educatia copilului de zece luni, si cum sunt la birou de la 8.30am pana la 17.00(sau mai tarziu uneori), e chiar dificil.
Ok, daca deranjez tare, nu mai postez, ma pot rezuma la a citi, sunt lucruri interesante pe-aici... smile.gif
Crisse
QUOTE (iedera @ 17 May 2004, 01:21 PM)
ohmy.gif no offense , flower , cum ie cu educatia aia la 10 luni? cum anume educi un bebel de 10 luni?

cei 7 ani de acasa sunt fara cele 10 luni? ?? ohmy.gif .

Nooffense wink.gif
Dark Angel
Thanks for the support, all of you...no need though! biggrin.gif
Am eu un dar in a-i scoate din pepeni pe ceilalti... devil.gif
Dark Angel
Bai, da-ntelegi cam greu... ohmy.gif
YoyoMan
Flower - am cetit si eu conversatia voastra - nu te enerva asa repede. Nu cred ca iedera nu are ceva mai bun de facut decat sa te enerveze pe tine... smile.gif
Da-i cu posturile mai departe ca ne intereseaza ce ai de zis thumb_yello.gif
Dark Angel
Multumesc frumos, eu nu am considerat o disputa interventia respectiva.
Ma mira totusi faptul ca ti-ai facut atat de repede o idee despre ce am eu de spus. biggrin.gif
YoyoMan
Pai nu mi-am facut, dar incep sa-mi fac acuma rofl.gif biggrin.gif

Glumesc! Nu te supi pe mine wink.gif
Dark Angel
Nu m-am suparat, mie de obicei imi sare mustarul cam repede...da' nu cred ca ti-ai dori sa ma superi. smile.gif
YoyoMan
moaaaaa ce razboinica smile.gif
Ai zis bine (mai lucreaza un pic la ton biggrin.gif)
Nici nu vreau sa te supar. Am pe cine supara LIVE daca vreau. Pe Han intru sa ma relaxez nu sa ma enervez.
Bafta! thumb_yello.gif
Dark Angel
Pai ce motiv am sa-ti "vorbesc" cu ton?
Si de regula folosesc tonul care-mi convine, I'm my own master! biggrin.gif
Crisse
QUOTE (iedera @ 17 May 2004, 03:45 PM)
crisse,tu cand ai prima amintire,din copilarie, de la cati ani? incerc sa inteleg cu adevarat in ce consta educatia la 10 luni,atat si nimic mai mult!kum am scris un pik mai sus sunt curioasa pe bune, nu era la misto....

Prima amintire o am de cand mergeam in picoare wink.gif
Copilul prinde o anumita educatie inca din burta mamei, in functiile de comportamentul ei, de stilul ei de viata. Sa vezi dupa asta comentarii smile.gif . Din clipa in care ti-ai adus copilul acasa, il educi. Ii dai sa manance la anumite ore, il faci baita si alea alea in anumite zile. Este educatie. Ii citesti, ii explici ii vorbesti. Copilul intelege anumite culori. Sunt carti ptr copii noi nascuti cu anumite imagini clare. E adevarat ca copilului ii trebuie sa-i repeti destul de des o poveste ptr a o asimila. Prin tonul tau el simte mesajul din poveste, simte limba, o asimileaza. Ii faci masaj si asta il face sa fie constient de trupul lui, de unde pana unde exista.
Tot ce se petrece cu noi in copilarie, ne afecteaza sau ne face fericiti mai tarziu in viata.

Sper sa nu fim off topic. Sorry
Nico
Copilul invata inca din primele luni de viata (aude, vede, incearca...) iar lipsa stimularii in primul an de la nastere si neglijenta parintilor, se stie ca sunt foarte nocive pentru dezvoltarea lui fizica si psihica ulterioara. Complexele isi au originea tocmai in relatiile si situatiile frustrante care apar inca din frageda copilarie.
Eu pe ale mele le-am remarcat mai tarziu, atunci cand am inceput sa ma compar cu ceilalti si sa vad ca ceva la mine e diferit. De atunci ma tot lupt cu ele si uneori mai am succes. Nu vreau sa renunt sa cred ca macar de o parte nu voi scapa si atunci ma fortez sa sa fiu altfel. Dar ce credeti ca e usor? Nu e, dar e suficient sa obtii o victorie mica si vei observa ca incet, incet vei ajunge la una si mai mare si incepi sa capeti curaj. Asa ca pentru toti cei care scrieti pe aici si considerati ca aveti macar un complex care va supara: PUTETI! smile.gif
calfa
Hmmm, cam off topic discutiile pe aici. wink.gif E clar, despre complexe e greu sa discuti fara sa te afecteze ...

Complexele au legatura cu imaginea deformata despre sine, cu diferentele intre imaginea pe care ti-o doresti si imaginea perceputa a sinelui, cu "standardele" pe care ne simtit "obligati" sa le atingem, cu neputinta de a schimba anumite lucruri.

Fie ca apare "in jurul" inaltimii, fie al greutatii, fie al inteligentei ori al altor "calitati" umane, complexul tine de agatarea de o anume imagine, in general deformata, despre ce si cum ar trebui sa fim. Vine din comparatia, in general dezavantajoasa pentru noi, cu unii dintre cei din jur.

Complexele apar la varste fragede, marea majoritate a oamenilor fiind afectati. Cunoasterea lor, cunoasterea si acceptarea starilor de fapt ajuta.

Discutiile de pana acum, pe acest subiect, au tot deviat, inclusiv catre dispute cam fara rost. Le putem considera deocamdata "aplicatii" ale forumului "Psihologie", scapari inerente ...

Rugamintea mea e sa ne referim la subiectul propus, sa ne straduim fiecare sa facem cat mai putine greseli, si mai putin sa le aratam cu degetul pe ale altora, sa respectam macar regulile cele mai simple, cum ar fi inceperea frazelor si propozitiilor cu litera mare ... smile.gif Sa ne referim cu precadere la continutul si ideea mesajului si mai rar la cel ce il scrie. Dar si sa nu luam drept atac personal o opinie diferita de a noastra. Va multumesc ! smile.gif
Crisse
off topic si nu prea:

Fin esti Calfa. Mercic ca nu ai sters discutiile smile.gif
FBOJI
Complexele tin de psihicul fiecaruia dar pot fi adancite sau atenuate. Depinde doar de aliatii copilului ( tanarului...).
Atentie, pentru toti cei care sant ( de curand) sau vor fi parinti. In cresterea copiilor ( sa nu spun educatie, e cam pretentios si nu o fac doar parintii) cel mai important lucru este iubirea. Sa nu lasati nici un moment copilul sa simta ca nu-i sunteti alaturi cu dragoste ( chiar daca face traznai). Pot sa va recomand ceva lecturi.
Pentru Flower: de-acum incepe greul ( ce de rabdare o sa-ti trebuiasca!). Citeste ( cand ai un minut liber) cat mai mult despre aceste lucruri. Cand mi-am crescut eu baiatul, nu existau nici carti, nici pagini de net in domeniu si oi fi facut ceva greseli, care acum ( la 25 de ani ai lui), se razbuna. Se spune ca din greselile altora nu inveti, doar din greselile tale... dar uneori e prea tarziu sa indrepti lucrurile.
Acum mai am un baiat, scoler mic, pe care incerc sa-l cresc altfel.
Dark Angel
Spre rusinea mea, eu ma enervez foarte repede, si uneori ma surprind vorbindu-i copilului cu un ton cam ridicat( si reactioneaza rapid, ca nu-i obisnuit, si plange).
Asa l-am invatat, dragalit si rasfatat tot timpul, si stie deja ce inseamna " nu e voie", dar de multe ori nu-i convine cand ii spun, si da din cap ca atunci cand spui nu.
Sotul meu e tare bland, insa, si nu-i refuza nimic, se joaca cu el tot timpul, si copilul il iubeste foarte mult( zice "tata" toata ziua, si nu pleaca la nimeni daca e in brate la sotul meu).
Mie nici nu-mi mai zice "mama", imi zice "Ada".
Am inteles abia dupa ce am avut copilul ce inseamna meseria de "parinte", iar de invatat mai am multe...

Imi cer scuze daca sunt Off-topic... wub.gif
Crisse
FBOJI han.gif

SI..minunat comentariu. Nu cred ca exista parinti fara greseli. De fapt daca e sa analizam, crestem ca parinti odata cu copii smile.gif . Am citit si eu mai multe carti educative si sunt intr-adevar de un mare folos. Deh, e cam greu uneori de rezistat la mofturile copiilor, dar uite-asa ni-i crestem wink.gif
Crisse
Nu esti off topic ptr ca asta este complexul nostru cel mai mare in ziua de azi...educatia smile.gif

Toata greseala este la sotul tau care este atat de bland cu copilul, comparativ cu tine. Nu sunt de acord nici cu duritatea, insa barierele facute copilului, trebuiesc respectate. Daca un parinte spune nu, iar celalalt da, totul o sa fie in detrimentul copilului. Cred ca ar trebui voi doi parintii sa vorbiti...cu calm smile.gif si sa va analizati comportamentele si sensibilitatile.
E de apreciat ca te poti deschide cu asta smile.gif
Rose
QUOTE (calfa @ 18 May 2004, 01:35 PM)
Complexele au legatura cu imaginea deformata despre sine, cu diferentele intre imaginea pe care ti-o doresti si imaginea perceputa a sinelui, cu "standardele" pe care ne simtit "obligati" sa le atingem, cu neputinta de a schimba anumite lucruri.

Fie ca apare "in jurul" inaltimii, fie al greutatii, fie al inteligentei ori al altor "calitati" umane, complexul tine de agatarea de o anume imagine, in general deformata, despre ce si cum ar trebui sa fim. Vine din comparatia, in general dezavantajoasa pentru noi, cu unii dintre cei din jur.


Ca o adolescenta care se respecta, am si eu bineinteles complexele mele. smile.gif Desi nu sunt in masura de a-mi critica parintii, pot sa spun cu mana pe inima ca mare parte din 'fixurile' mele de la ei provin. De la comparatii stupide de genul "uite ce destept si cuminte e copilul cutare, tu de ce nu esti la fel?", la standarde din ce in ce mai inalte si mai riguroase, parintii au, cel putin pana pe 13-14 ani, un rol decisiv in dezvoltarea increderii in sine a copilului. Desi micile impunsaturi sunt privite adesea ca niste stimuli, multi ajung la adolescenta cu niste idei atat de bine inradacinate incat nici nu li se mai par complexe, ci niste moduri firesti de a gandi, iar de multe ori lucruri cu totul lipsite de importanta ajung sa reprezinte serioase fisuri in increderea noastra de sine.
Eu, una, cred ca sunt un caz cu totul aparte, caci am momente in care peste omniprezentul meu complex de inferioritate se asterne unul de superioritate biggrin.gif sau, cred ca mai bine zis, primul se transforma in al doilea. Situatia este cam ciudata, mai ales ca de multe ori mi-e tare greu sa mai gasesc si putina realitate la mijlocul tuturor imaginilor.

PS: han.gif FBOJI
YoyoMan
De acord cu Rose
Din cauza parintilor si a felului in care sunt crescuti, multi tineri ajung ca la maturitate sa fie niste timizi si timorati.
Increderea in sine este deosebit de importanta pentru formarea personalitatii si a psihicului, dar cel mai important rol il are in cariera.
Ganditi-va cum poate un om complexat sa-si sustina punctul de vedere in fata unei adunari.... cum poate sa convinga un om care nu este convins de sine?!
FBOJI
Si ce, scoala nu are rolul ei in formarea si mentinerea complexelor? Orele de curs, colegii...
Macar parintii, saracii de ei, n-au urmat nici un curs de crestere si educatie copii, in timp ce si un invatator incepator a absolvit un curs de pedagogie.
In plus, pe langa atatea studii de literatura, analiza matematica... ar prinde bine si o ora de psihologie aplicata ( NLP, analiza tranzactionala... si nu mai scriu altele pentru ca am vazut ca sunteti experti pe-aci).
YoyoMan
Ba da - si scoala are rol in crearea si mentinerea complexelor - pentru ca, nu-i asa, "si profesorii ie parinti" ohyeah.gif
ecou
Am o multime de complexe de inferioritate care mi-au fost cultivate din copilarie de familie si apoi de catre colegi si profesori. Am avut mult de suferit din cauza lor.Desi se spune ca sunt o persoana realizata , eu nu simt acelasi lucru. In prezent reusesc sa le maschez dar complexele exista si nu imi dau pace ... Uneori simt nevoia sa discut cu cineva despre acestea. Uneori am nevoie de un sfat...Scuzati-ma daca am batut campii dar noaptea aceasta nu am avut somn . Peste cateva minute incep o noua zi de munca si am simtit nevoia sa discut cu cineva . O zi buna tuturor !
Crisse
Ecou nu esti singurul care simte asta. Nu cred ca exista om care sa nu aiba complexe. E bine sa le descoperi insa care sunt, sa le analizezi si sa scapi incet incet de ele. Exista in comert o multime de carti acre te pot ajuta sa te intelegi. Iti recomand in general pe cele despre inteligenta emotionala.

Rose
QUOTE (FBOJI @ 24 May 2004, 01:27 PM)
Si ce, scoala nu are rolul ei in formarea si mentinerea complexelor? Orele de curs, colegii...
Macar parintii, saracii de ei, n-au urmat nici un curs de crestere si educatie copii, in timp ce si un invatator incepator a absolvit un curs de pedagogie.
In plus, pe langa atatea studii de literatura, analiza matematica... ar prinde bine si o ora de psihologie aplicata ( NLP, analiza tranzactionala... si nu mai scriu altele pentru ca am vazut ca sunteti experti pe-aci).

Nu am negat ca si scoala poate "contribui" la adancirea complexelor, dar un copil crescut sa aiba incredere in el nu se va lasa asa de usor "daramat" de profesori sau colegi. Si nu cred ca de cursuri de psihologie are nevoie un parinte, ci de atentie si rabdare smile.gif
Crisse
QUOTE (Rose @ 4 Jun 2004, 09:54 AM)

..... dar un copil crescut sa aiba incredere in el nu se va lasa asa de usor "daramat" de profesori sau colegi.

Un copil intra la 7 ani la scoala. Cata incredere poate acumula pana la varsta asta in el incat sa nu fie daramat de "educatia", cicalelile, sacaielile unor profesori sufocati de situatia lor materiala precara???
In afara de profesori mai sunt colegii proveniti din diverse medii care il pot trage foarte usor in jos.

E adevarat ca numai parintii ii pot ajuta pe copii in astfel de situatii sa depaseasca perioadele astea...insa mai au acum parintii timp???
FBOJI
Daca toti am fi niste persoane ideale...!
Doar cine nu a citit cit de cit in domeniu poate spune ca este suficienta atentia si rabdarea parintilor.
Si nu pentru parinti recomandam ceva notiuni de psihologie aplicata ci chiar pentru copii. Adaptate la nivelul lor de intelegere pot sa ii ajute sa depaseasca multe situatii ( pentru ei dificile).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.