Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Orice Poate Spune Ceva....
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
dr.agy
Rog sa fiu iertat pt. vulgaritatea aparenta a acestui motto.....Adevarata arta se face din orice....si uratul poate fi facut frumos....

In raspuns la cei (care devin din ce in ce mai multi) ce spun "life sucks",vine o filozofie "crestina":

"Life sucks only if u make it blow u! "

Poate multi dintre voi sunteti indignati dupa ce citit asta.....adevarul...e dincolo de "deal".

Poate mai cunoasteti slogane ce transforma uratul in frumos.Nu trebuie sa va fie rusine...sau scarba.
Daphne
"Estetica uratului"... daca am intzeles bine...

"Din bube, mucegaiuri si noroi
Iscat-am frumuseti si preturi noi" wink.gif


dr.agy
Arghezi-Testament. nice wink.gif
Mihai
Poet refuzat de idee...
black ice
QUOTE
Poet refuzat de idee...

De ce spui asta?

Petru
Poate mai curand a fost un poet care nu percepea realitatea decat prin prisma unei imaginatii usor cinice.
black ice
Arghezi si ale lui Flori de mucigai cred ca exprima foarte clar viziunea lui cu privirea la societatea din care facea partea. Nu prea deosebita de cea de azi...
Ciudat cum unii oameni au putut sa creeze ceva aproape universal valabil, aplicabil oricarei societati de oriunde.
Mihai
QUOTE (black ice @ Apr 23 2003, 11:40 PM)
QUOTE
Poet refuzat de idee...

De ce spui asta?

Nu am spus-o eu, ci Ion Barbu wink.gif
black ice
Personal nu-mi place Barbu si ca sa fiu putin rau as putea spune ca s-a autocaracterizat foarte bine prin acele cuvinte. 6.gif

scuze off-topicul.
Carmi
Ati oservat ca unii oameni sunt atrasi de morbid? Ati citit Ion Ion?? Cred ca e acea atractie spre descompunere, spre o alta fata a universului care e acoperita de flori si ape cristaline.
Cat despre Arghezi , el a fost un maestru desavarsit al cuvintului si a reusit sa creeze o estetica a uratului impresionanta in primul rand gratie acestei capacitati de-a manevra cuvintele si apoi prin originalitate.Unii nu-l considera decat "manuitor de cuvinte" insa modul cum a abordat lumea era destul de original culegand "fructul" inaltat deasupra "gunoiului"
Mistinguett
Pentru mine, Bacovia este un geniu. A reusit sa poetizeze deprimarea completa si irevocabila.

Si mai departe de casa, Baudelaire. Cat de genial este numai titlul "Les fleurs du mal"?

Tu le connais, lecteur, ce monstre délicat,
- Hypocrite lecteur, - mon semblable, - mon frere!
Daphne
Simbolisti amandoi;)

maudi
Iar mie nu imi place Arghezi, nici omul, nici creatia. smile.gif
ypsilonalpha
The beauty lies in the eye of the beholder - Frumusetea sta in ochii celui care priveste.

Nu are legatura directa cu estetica uritului, dar mie mi-a placut intotdeauna "zicala" asta - unde mai pui ca se verifica si-n practica.

(Si mai e varianta aia cu "Hazul unui banc sta in urechea care-l asculta, nu in gura care-l spune")
genicon
Nu sunt un geniu si nu sunt nici critic literar... insa Bacovia, desi interesant la o prima lectura, devine plictisitor si repetitiv. Isi repeta aceleasi idei, in acelasi fel... Ca si cand din urat nu ai putea scoate mai mult... ca si cand suferinta s-ar reduce la atat de putin.

Uratul si suferinta, chiar si aceasta estetica a uratului, sunt parte activa a vietii noastre de zi cu zi. Nu conteaza ca ne priveste direct pe noi, sau pe persoanele din jurul nostru, uratul si durerea sunt pretutindeni in jurul nostru.
Deci, nu cred ca ar trebui sa ii gasim "partea frumoasa" , nu ar trebui sa ii cautam lucruri pozitive sau sa o transformam intr-o estetica apreciata de mase. Uratul si plumbul si sangele si puroiul (Bacovia???) nu ar trebui decat sa ne provoace scarba, ar trebui sa ne intristeze... ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba. Stiu ca suna pueril, insa "viata roz" ar fi de preferat, ar trebui sa fie un ideal... un ideal al nostru si un scop, atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate... Parerea mea... sad.gif
black ice
QUOTE
ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba.

Pai ei tocmai asta au facut: au schimbat toate acele lucruri in ceva frumos, in arta.

"Viata roz" cum ii zici tu, eu cred ca e un ideal. Oare nu asta cauta toti oamenii: fericirea?

QUOTE
atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate...


Dar, oare, cand a fost realitate?
Carmi
Bacovia a creat arta.Ori scopul artei e de-a impresiona. Bacovia a impresionat nu?
Si in afara de asta de unde stii ce-i viata in roz cand nu stii ce-i negru? Ai citit cumva The Man that Corrupted Hadleyburg ? http://www.boondocksnet.com/twaintexts/twa...dleyburg01.html
E pe tema "Lead us not into tempation" si "Lead us into temptation"
si apoi viata in roz nu e chiar Raiul?
genicon
QUOTE (black ice @ May 10 2003, 12:27 AM)
Dar, oare, cand a fost realitate?

Pai nu cred sa fi fost vreodata realitate... ziceam doar ca exista inca posibilitatea sa devina realitate...

QUOTE
Bacovia a creat arta.Ori scopul artei e de-a impresiona. Bacovia a impresionat nu?
Si in afara de asta de unde stii ce-i viata in roz cand nu stii ce-i negru? Ai citit cumva The Man that Corrupted Hadleyburg ? http://www.boondocksnet.com/twaintexts/twa...dleyburg01.html
E pe tema "Lead us not into tempation" si "Lead us into temptation"
si apoi viata in roz nu e chiar Raiul?


Da, Carmi, normal, Bacovia a impresionat. Insa eu mi-am zis parerea despre el - mi se pare repetitiv de la un punct incolo. Insa nu despre arta vorbeam eu... normal, practic, se poate face arta din orice. Dar... de ce sa incercam sa facem o arta din urat, in loc sa incercam sa il schimbam in frumos... Ar fi mai bine pentru toata lumea - atat cei care au vazut "ce este negru" cat si cei care nu au vazut.
Da... este idealist si aproape imposibil... dar speranta moare ultima (poate ar trebui sa moara prima? huh.gif )
Carmi
nu te-ai plictiside-o viata roz fara greutati, picanterii si provocari? huh.gif
genicon
Ba da, Carmi, m-as plictisi... dar nu m-as plictisi de o viata fara urat, durere si "sange si puroi"... fara o estetica a uratului.. (pentru ca, despre asta se vorbea tongue.gif )
black ice
Si-au avut si romanticii vremea lor smile.gif
secunda
nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place. -vorba din popor

intotdeauna voi considera frumosul o notiune subiectiva. fiecare din noi vede altfel ceea ce il inconjoara, are alte idei si concepte despre viata si moarte. iar frumosul este zambetul nostru cand privim spre ceva, fie el gand, fie el lucru, fie obiect de arta, fie orice.

cum spunea un prieten, frumsoul e aceea stare care te inconjoara cand nu mai poti adauga nimic, cand ceea ce vezi este indeajuns, suficient si orice amanunt nu ar face decat sa strice.

poate asa e. insa, revin, fiecare are alte valori ce definesc acest destul.

Copernic
QUOTE (genicon @ May 9 2003, 06:30 PM)
(...) Bacovia, desi interesant la o prima lectura, devine plictisitor si repetitiv. Isi repeta aceleasi idei, in acelasi fel... Ca si cand din urat nu ai putea scoate mai mult... ca si cand suferinta s-ar reduce la atat de putin.

Uratul si suferinta, chiar si aceasta estetica a uratului, sunt parte activa a vietii noastre de zi cu zi. Nu conteaza ca ne priveste direct pe noi, sau pe persoanele din jurul nostru, uratul si durerea sunt pretutindeni in jurul nostru.
Deci, nu cred ca ar trebui sa ii gasim "partea frumoasa" , nu ar trebui sa ii cautam lucruri pozitive sau sa o transformam intr-o estetica apreciata de mase. Uratul si plumbul si sangele si puroiul (Bacovia???) nu ar trebui decat sa ne provoace scarba, ar trebui sa ne intristeze... ar trebui sa ne atinga cumva, acolo, tocmai unde avem noi coarda sensibila si sa nu incercam doar sa ramanem impresionati si marcati de el, ci sa facem ceva pentru a-l schimba. Stiu ca suna pueril, insa "viata roz" ar fi de preferat, ar trebui sa fie un ideal... un ideal al nostru si un scop, atata timp cat inca il mai putem transforma in realitate... Parerea mea...  sad.gif

George Bacovia nu poate fi acuzat de repetitie decat poate in ceea ce priveste simbolurile sale cromatice de alb, gri cat si alte combinatii morbide ori care contin o incarcatura de tristete, caracteristica, de altfel, si starii sale de sanatate. Poezia sa este reflectarea starii de sanatate cat si viata amoroasa a poetului. Malarme` a afirmat pe buna dreptate ca doar simbolul poate exprima starea naturala si viabila sub care realitatea se poate ascunde. "A sugera, iata visul", poate fi decretat drept motto pentru tristetea, geniul si saracia marelui poet roman -George Bacovia, care a imbogatit, infrumusetat si conturat noi perspective in literatura romaneasca, atragand critici pozitive atat de pe plaiurile noastre mioritice cat si din afara.

-------
AVE!
-------
F.'.
Inceputul Vietii
Frumosul si uratul se invatza. E vorba despre educatie, pe de o parte si despre personalitate pe de alta parte. E ca si mancarea de creier de maimutza. Ceea ce pentru noi e o scarboshenie, pentru chinezi e o delicatesa (nu o luati de buna cu creieru de maimutza, nu stiu sigur).

De altfel, uratul natural nu e cu absolut nimic diferit de frumosul natural. Uratul natural, ca un mar putrezit si imputit, e o chestie obtinuta dintr-un mar... Si daca nu ar fi putrezit, nici nu vreau sa ma gandesc, sa stau cu marul mestecat in stomac, fara sa pot sa il diger!
Uratul creat de om e mai grav... poluare... eeeh.

"Pentru copac, a trai inseamna a plamadi din pamant flori". Ce miracol mai mare? Ce alchimie? Daca stam sa socotim din ce e facut pamantul...
saldora
As vrea sa va intreb, ce parere aveti de oamenii culti care folosesc cuvinte obscene... (veti spune ca, daca e cult nu va vorbi vulgar... ei bine, eu am intilnit totusi un astfel de om).
Ce parere aveti, in general, de vulgaritatea limbajului?
Inceputul Vietii
Exista oameni care s-ar spune ca sunt culti, dar vorbesc de multe ori obscen. Poftim, ma arat pe mine cu degetul... 6.gif
Sau, poate nu am inteles bine... Obscen folosind organele sexuale... sau cu sfinti... cu mama, tata si rudele celui in cauza? Nu prea sunt expert, dar obisnuiesc sa folosesc primul fel de injuraturi. Dar din nou, poate nu am inteles bine...
Sucub
Henry Miller e obscen. Cartile lui au avut nevoie de zece ani sa iasa de sub cenzura. Si asta in America! Dar e o voce unica, originala si puternica iar adevarata sa natura e de a fi bun, fara defecte, insa aceasta nu poate fi revelata deoarece este constant inhibat de valorile adoptate din lumea in care traieste. Probabil ca societatea e mai vinovata decat individul, daca poate fi vorbit despre o vina.
Asa cred ca e si cu restul de oameni culti-obsceni. hmm.gif


Parerea mea ... care este tongue.gif
Predatoru
Saldora iata ca fara sa faci nici cel mai mic efort de a te abtine(nici nu trebuie), pui din nou un subiect interesant in discutie. De exemplu eu acuma sunt vulgar:"Damn,shit...trebuie sa continui al'data..." ???
saldora
subiectul este 'orice poate spune ceva...' ce pot transmite vulgaritatile? dar obscenitatile?
Cine injura in mod curent, sa fie sincer, si sa spuna ce il determina sa se exprime astfel...

Predatoru>> despre 'damn', 'shit' ... si alte cuvinte in engleza, acestea sunt atenuate de sunet si imaginea oarecum diferita asupra cuvintului. Adica cind spui automat 'shit' nu te gindesti la chestia aceea care de obicei o zaresti in WC unsure.gif scuze... dar daca o spui in romaneste ...devine dezgustator. cry.gif
gypsyhart
@saldora
sincer mie imi plac oamenii culti care folosesc cuvinte obscene....Una e sa auzi cuvantul p...a in gura unui taran si alta sa il auzi in gura unui director de firma....dar depinde si de directorul cu pricina... AM intalnit pe cineva care si cand spunea f..re parca avea miere pe buze:) (si era o entelectuala)....
Poate sunt eu de vina care nu injur de fel....


saldora
gypsyhart>> tot sincer... mie nu-mi plac deloc cuvintele de genul asta, chiar daca unele ti s-ar parea ca au miere (mai devreme sau mai tirziu se aduna mustele)
singura injuratura care o foloseam prin liceu era pisici (a nu se intelege altceva decit sensul corect de puii matzei)
gragulea
Simplul fapt de a folosi alta gama de cuvinte nu defineste cultura sub aspect calitrativ sau ca ordin de marime. Multi oameni care au creat cultura foloseau cuvinte "dure" (Brancusi, Panait Istrati, chiar si Eminescu - pomenind doar cativa romani din categoria mentionata). Un cuvant mai "colorat" pune in evidenta un anume aspect si uneori reuseste sa "trezeasca" auditorul (sau interlocutorii) din visul fad si dulceag in care pluteau. Nu se poate picta doar cu vagi nuante, cu culori mate. In hrana nu folosim numai ingrediente dulci, punem si un pic de scortisoara, poate si nitel piper, in fond sunt antibiotice naturale si potenteaza gustul. Am intalnit oameni de mare valoare care foloseau si cuvinte "tari". Problema este lipsa uneori acuta de simt al umorului, tendinta de a considera viata ca pe o opera de Wagner, serioasa si eroica, grava si insipida...
saldora
Sunt oameni care au puterea de a transforma cuvantul dintr-o mlastina intr-un cimp cultivat.
side_story
Mai recent am incercat sa renunt la cuvintele vulgare din vocabularul meu. Mi-am dat seama ca am fost prea mult influentat de anturajul in care am crescut (copii de pe la bloc injurau ca tiganii biggrin.gif).
Mie personal un vocabular vulgar mi se pare o dovada de incultura, sau, ca sa fiu putin mai bland, cel putin o dovada a unei cresteri nu intocmai "bune". Pe de alta parte, un vocabular fin, profund si sensibil, plin de frumusete este o dovada a opusului.
Orice poate spune ceva, insa si felul in care este spus conteaza.
gypsyhart
@Saldora
Eu am spus ca pe buzele ei aveau miere. Pe buzele altora erau tot rahat....
Eclectic
Nu sunt de acord cu "tonul face muzica".
Cata vreme ceea ce spui are sens, poti folosi cuvinte ca *&*^, #$%@ si, mai ales, !@/**$, pentru ca mi-e rusine sa spun *&^%$#.
ComicDiva
cand folosesti cuvinte obscene de multe ori, isi pierd din insemnatate.
De exemplu... cuvantul cu P.
In urma cu un an nici macar nu-l gandeam, asa mi se parea de scarbos.
Apoi intr-o seara am mers cu fratele meu sa asist la un meci de CS si cuvantul cu P era, literary, everywhere.

O sapt mai tarziu il foloseam si eu.
Oh, how the mighty have fallen. rolleyes.gif
side_story
Vocabularul pe care il folosesti influenteaza daca nu mesajul, macar contextul in care acesta este perceput.
Si, in plus, eu cred ca este vorba de obisnuintele noastre, care cu siguranta nu sunt percepute in acelasi fel de cei care nu gandesc la fel ca noi. De ex., daca eu sunt obisnuit sa injur ca porcul, cum ma intelege un gentleman britanic? Cu siguranta nu in felul in care as vrea eu sa ma inteleaga.
Kyklos
Banii nu au miros-Vespasian .... sorgintea e cea mai hilara...a construit la Roma sute de latrine publice , pentru care a perceput taxe de folosire rofl.gif a fost criticat de multi ca scoate banii dintr-un lucru asa murdar...evident ca raspunsul lui Vespasina a fost foarte interesant Banii nu au miros
Florina R.
"Trebuie sa faci binele din rau, pentru ca nu ai altceva din care sa-l faci."(Eliphas Levy) Asta nu inseamna ca trebuie sa cautam raul cu tot dinadinsul ( ca sa-l "facem bine").
alex.n
Conceptul de a "construi" arta prin distrugere sau vulgaritate (Bacovia, Arghezi) nu poate fi pe un loc secund ideii de a o face din ceva gata zidit("trandafiri"). Personal privesc din doua planuri: acela de a naste prin distrugere si de a da fiinta prin mijloace mai greu accesibile. In ambele cazuri "munca" este laudabila, oricat de mult ar fi criticata. Traim intr-o lume "bacoviana" dar blamam conceptul pe baza ideei de frumos si roz...desi toate acestea ajung sa fie posibile doar dupa indelungi "creionari" de creatie. De multe ori uitam ca pentru a vorbi de iubire sau realizare e nevoie de arta de construi toate acestea. Ori...hm...in poezie au reusit-o, in realitate e mult mai greu, dar realizabil (in ambele cazuri e necesara maiestria fiecaruia dintre noi)...si atunci, stigmatizand ce e mai usor, poezia sau proza-in ce masura veti atinge punctul 2, realitatea? Asadar, pentru a gasi ceea ce cautam in viata(viata deloc perfecta dealtfel) avem nevoie de talentul lor...simbolistic sau nu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.