Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Libertatea De Exprimare In Romania
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania.
nefertiti-old
In Bucuresti se desfasoara zilele acestea mai multe manifestari dedicate libertatii de exprimare. Exista una veritabila in Romania sau doar un surogat? Putem vorbi de libertate de exprimare sau nu? Ce inseamna pentru voi libertatea de exprimare? Sunt doar cateva intrebari pe marginea carora va invit sa discutam.

P.S. Am deschis acest subiect la politic si nu la mass-media, pentru ca mie mi se pare ca la noi libertatea de exprimare nu tine doar de mass-media, ci este foarte strans legata de lumea politicului. Este o mostenire a vechiului regim, de care inca nu am scapat, asa cum multora le place sa creada. Si pentru ca libera exprimare nu inseamna doar presa, ci exprimarea pur si simplu a ceea ce crezi, revendicarea neangradita a unor drepturi samd.
Achernar
Io as zice ca libertatea de exprimare in Romania exista si este respectata. Ca, de exemplu, orice ziarist poate scrie ce vrea, cu conditia sa distruga pagina imediat dupa ce a scris-o si sa aiba grija sa nu o fi vazut cineva inainte de a o distruge.
Si cetatenii de rand se bucura de aceleasi drepturi, atata timp cat se exprima in propria casa si fara sa fie auziti de vecini. Sau merge si pe strada, da' operatiunea tre' facuta in soapta si cat se poate de conspirativ, altfel respectivu' risca o amenda pentru tulburarea linistii publice.
Eclectic
Exista dreptul la libera exprimare,
dar e complementar cu dreptul de a avea probleme cu autoritatile, in cazul in care e folosit. tongue.gif
nefertiti-old
Da, teoretic, dreptul asta exista. Cat e, insa, de respectat?
MIA
E foarte respectat cu o singură condiţie majoră ... să nu dai prea multe date ... concrete ... devil.gif

Ştia el Iliescu ce ştia cînd vorbea mai demult de "meandrele concretului" !! biggrin.gif biggrin.gif
caesar
QUOTE (nefertiti @ 12 May 2004, 03:23 PM)
Da, teoretic, dreptul asta exista. Cat e, insa, de respectat?

Exista unii care vad peste tot in jurul lor conspiratii, sper sa nu cadeti in aceeasi patima. ph34r.gif ph34r.gif
Libertatea de exprimare, cel putin in regiunea in care locuiesc, nu este afectata decat poate de propria cenzura.
Daca ar fi fost altfel, de mult am fi fost inchisi. thumb_yello.gif thumb_yello.gif
nefertiti-old
Poti sa fii ceva mai concret?

Cat priveste conspiratiile, inca nu e thunder prin zona. rofl.gif
caesar
OK : Un exemplu de persoana actionata in justitie sau condamnata ptr ca si-a exprimat liber opiniile. Aveti ?
Cand e vb. de acuze si nu doar de simple opinii atunci intervine competenta sau mai bine zis incompetenta justitiei noastre incorect spus oarba sau proasta, ptr. ca ea vede foarte binesi proasta nu e de loc, dar daca banu dicteaza !!!
jamie.gif thumb_yello.gif jamie.gif
Achernar
Neeee ... nu merge. Bineanteles ca un astfel de exemplu nu poate fi dat, fiindca in legislatia romaneasca nimeni nu poate fi condamnat pentru asa ceva. Dar exista alte variante : calomnie, infractiuni contra autoritatii (ofensa, defaimare, ultraj) ...
March
QUOTE (caesar @ 12 May 2004, 06:59 PM)
Libertatea de exprimare, cel putin in regiunea in care locuiesc, nu este afectata decat poate de propria cenzura.

Asa era pe timpul Cizmarului genial, toata lumea se auto-cenzura si totul era minunat tongue.gif
Superunknown
QUOTE
OK : Un exemplu de persoana actionata in justitie sau condamnata ptr ca si-a exprimat liber opiniile. Aveti ?


Da, am eu un exemplu pe care l-am dat si cu alta ocazie pe forum: cazul Grigore Oprita (www.procespolitic.home.ro

Daca cititi rechizitoriul si sentinta prin care omul a fost condamnat la 5 ani cu suspendare, o sa vedeti ca stafia totalitarismului bintuie bine mersi prin tribunalele Romaniei.

Va recomand si articolul Justitie in stil sovietic de pe Altermedia.
March
Libertatea de exprimare ? E totala tovarasi. 6.gif Incepind cu presedintele nostru adulat. tongue.gif I-auziti ce adinc glasuieste el despre diferite chestiuni politico-economice si nu numai :

Holocaustul: “Holocaustul nu a afectat numai populatia evreiasca din Europa. Multi altii, inclusiv polonezi, au murit in acelasi fel.”
Proprietatea: “Este un moft chestia asta cu “Sfinta proprietate privata”.”
Economia de piata: “Cultiva individualismul feroce, iar oamenii devin fiare.”
Statele Unite ale Americii: “Pai, americanii ce postura au ca sa judece vechiul si noul, cind ei exista ca stat de vreo doua sute si ceva de ani?!”
Occidentul: “Cind se dezvolta civilizatia mediteraneana, cu componentele ei egipteana, greaca, romana, in Europa occidentala era barbarie. Traiau in paduri, in conditii de inapoiere istorica.”
Adrian Nastase: “Putin cam arogant” si “cam obosit.”
Manifestantii din Piata Universitatii: “Niste golani” (in 1990). “Vad ca sint unii care au ramas cu nostalgia Pietii Universitatii ca o perioada frumoasa, boema; seara mergeau si se distrau...” (in 2004).
Rodica Stanoiu: un fel de Condoleeza Rice - “De ce Condoleezza Rice poate fi consilierul presedintelui SUA pe probleme de securitate si n-ar putea Rodica Stanoiu, o femeie, in Romania? De unde aceasta judecata? Ce e aia “se pricepe”?” ( sursa : "Ev.Z.",22/05)


In loc de concluzii : rofl.gif sad.gif
March
Din ciclul " Romani !Va ordon , bateti campii "


Domnul Nea Nelu a avut inca o idee geniala, de aia pentru care ne bucuram ca l-am votat pe el si nu pe Vadim in 2000 - ca mai bine votam cu Nahorniac , deci presedintele Romaniei a zis ca toti tinerii medici din Romania ar trebui sa fie obligati sa mearga pentru trei ani la tara ca sa-si practice meseria mai intai la colhozurile din Calarasi si Botosani, doar pentru ca asa a invatat Ion Ilici Iliescu la "Capitalismul stiintific" . De fapt asta este "Prostie nestiintifica" si nu se mai trateaza de nici un medic - de la tara sau de la oras. ( sursa : "Academia Catavencu",25-31 mai,2004)


Deh, si presedintele are dreptul la libera exprimare tongue.gif
March
Din ciclul " Romani bateti campii si apoi intoarceti-o ca la Ploiesti "

Pentru declaratiile iresponsabile pe care le face, Iliescu gaseste de fiecare data acelasi vinovat : presa ! De data aceasta presedintele Romaniei a iritat SUA. Desi Iliescu sustine ca mass-media a exagerat criticile aduse de el americanilor cu privire la razboiul din Iraq, BBC a pus la dispozitia ziaristilor dovada neseriozitatii prezidentiale .

Despre toate aceste declaratii iresponsabile prezidentiale , cititi aici :

http://www.ziua.ro/list.php?pag=2&data=2004-05-29



Superunknown
ARTISTI SCOSI DE PE SCENA PENTRU MESAJE ANTI-PSD

Simbata 22 mai a avut loc la Brasov, in Piata Sfatului, un concert organizat de revista SUNETE la care au fost invitate trupele Suie Paparude, Partizan, 3rei Sud Est si Aria Urbana. Concertul a fost deschis de brasovenii de la Aria Urbana care insa au fost dati jos de pe scena dupa doar doua piese. Motivul: solistul trupei si-a inceput recitalul cu un atac la adresa PSD. Citam aproximativ: "Noi nu sintem aici pentru PSD, ci pentru ca am fost chemati de revista SUNETE... Sloganul electoral al partidului este: "Continuam Impreuna". Cine a scris acest slogan nu l-a formulat complet! Ar fi trebuit sa scrie: "Continuam Impreuna Sa Ne Batem Joc De Voi!" Revolutia din 1989 nu a schimbat mare lucru, asadar suntem datori cu o alta revolutie, dar nu una violenta, ci spirituala, prin muzica. Toti romanii suferim de-o boala: Grija zilei de maine! Sintem sfidati de conducatorii nostri! Mai putem Continua Impreuna cu cei care ne sfideaza?!"

Dupa primele doua piese cintate, pe scena a navalit un indivit mustacios insotit de trei bodyguarzi, care i-au imbrincit pe baietii de la Aria Urbana jos de pe scena. Mai multi tineri s-au dus dupa trupa si i-au impiedicat pe bodyguarzi sa isi continue demersul violent. (Sursa: AlterMedia)

March
Deh. Libertate de exprimare combinata cu libertate la ciomageala mad.gif Democratia originala, continua tongue.gif
jet li
Da exista libertate de exprimare, daca imi este incalcata pot da statul roman in judecata la curtea UE. Pentru asta imi trebuie bani, deci daca nu am bani , nu am libertate de exprimare, adica am doar o parte, cum ar veni "pachetul standard".
sorin666
Vezi sa poata sa se exprime mai bine saracii in alte democratii... smile.gif
MIA
QUOTE (Jack @ 17 Jun 2004, 05:32 PM)
Da exista libertate de exprimare, daca imi este incalcata pot da statul roman in judecata la curtea UE.

Vezi numai să nu-ţi faci prea multe speranţe cu CEDO ... şi acolo e o puternică politizare ... sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.