Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Un Français De Bucarest
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
rolandpharma
salut tout le monde, ohyeah.gif

je me présente.

j'ai 20 ans, je m'appelle Julien. je suis bucarestois depuis 2 ans, d'origine française (Bordeaux).

j'adore ce site, il est sympa, seulement il manque de visiteurs ou d'écrivains réguliers. c'est dommage. huh.gif

je travaille depuis 6 mois dans l'e-commerce de produits pharmaceutiques. mes deux marchés principaux, 90% des ventes, sont les Etats-Unis et le Royaume-Uni. yikes.gif

j'adore la Roumanie. c'est un des plus beaux pays d'Europe (le plus beau pour moi), et je compte m'y installer définitivement. wub.gif

je vous souhaite tous une bonne soirée. vive le site Hanu Ancutei! thumb_yello.gif

à bientot

Julien

PS: les francophones, anglophones peuvent m'écrire à rolandpharma@rdslink.ro 6.gif
colectionara
Salut!

Y'a qu'un seul p'tit problème (je crois). Les règles de ce forum demandent l'usage de la langue roumaine. J'imagine q c pas grave, car t'es pas (encore biggrin.gif ) roumain et tout... mais bon, si tu dis q tu l'trouves sympa, ce forum, alors tu comprends le roumain, n'est-ce pas? Pourquoi pas écrire en roumain, alors (ça peut être cool smile.gif)?

In traducere - Regulile noastre cam cer sa vorbim romaneste, cred. Asa ca de ce sa nu o faca si un bucurestean de 2 anisori smile.gif?
Vornicum
Care este! wink.gif
Traducere libera : Qui c'est!

Aici nu-mi place cum ai scris
QUOTE
j'adore ce site, il est sympa, seulement il manque de visiteurs ou d'écrivains réguliers. c'est dommage.

Daca urmaresti matale o sa vezi ca suntem unii care scriem toata ziua si ne si place smile.gif

Cunosc eu un student arab care m-a intrebat daca poate sa scrie in limba natala pe Han. I-am zis : nene, ar fi amuzant, dar daca nu te intelege nimeni, What's the point ? (in traducere libera : Care-i smekeria? )

rolandpharma
salut!

2 ani, nu exact rolleyes.gif

6 luni in afara, la familia mea si in alte tari.

voi razi daca scriu prost? sad.gif

nici-o prietena mi-a invatat pana acum, a fost doar in engleza cry.gif

dar fac eforturi, ma duc in site romanesti pe internet, vorbesc putin in romana cu yahoo messenger si prieteni mei, practicez mult pe IRC. cool.gif
la nivel oral, sunt un catastrophe hh.gif

am uitat, ascult muzica romaneasca de dragoste wub.gif impact-ingerul meu, voltaj-e cu mine... thumb_yello.gif

imi place foarte mult Hanu Ancutei!!!! 6.gif si sper sa scriu des cool.gif

o zi buna

Julien
rolandpharma@rdslink.ro
Vornicum
han.gif, rolandpharma

BIEN VENUS!
halcyon_lll
Mai Vornicum, da' rau musca catelul ala al tau rofl.gif ! Lasa-l pe saracu om sa-si spuna parerile ...

By the way: welcome.gif Roland! wink.gif
rolandpharma
NU ERA PT POIANA LUI IOCAN DAR PT O ALTA PARTE DIN SITE rolleyes.gif

"Exploratorium: Afaceri si Economie - Pentru cei ce iubesc banii..."

AM AJUNS PE HANUL DIN CAUSA ASTA, UN MESAJ GASIT PE GOOGLE sorry.gif

bafta thumb_yello.gif

Julien
rolandpharma@rdslink.ro
LigiaB
Roland welcome.gif la Han! Speram sa iti treaca si greata intre timp. rolleyes.gif

Numele tau foarte frumoasa este. thumb_yello.gif

Nu stie romaneste bine, nu problema, scrie cu engleza daca stii mai bine. Aici este multi care vorbeste englezeste.

Bafta si ptr tine smile.gif

mutulica
QUOTE (rolandpharma @ 3 May 2004, 03:08 PM)

la nivel oral, sunt un catastrophe hh.gif

stai linistit ca mai suntem pe dinafara. tu macar ai probleme doar cu oralul.
bun venit aici,
avem noi grija sa inveti si romaneste
Crisse
QUOTE (rolandpharma @ 3 May 2004, 03:08 PM)


voi razi daca scriu prost? sad.gif


Fii welcome.gif la Han.

Nimeni nu o sa rada de tine daca scrii gresit limba romana. Laudabil e s-o incerci. Suntem multi de aici in exteriorul Romaniei si deseori in aceeasi situatie ca tine...

Daca stau sa ma gandesc bine, scrii mai bine ca unii ca sunt la origine romani wink.gif
LigiaB
Crisse, te rog frumos sa mergi direct la topicu lui Halcyon " Voi mintiti?" laugh.gif
rolandpharma
multumesc Ligia mwah1.gif

cine a fost la Constanta weekend-ul a trecut?

n-am putut si regret hh.gif

noapte buna toata lumea drool.gif

Julien
rolandpharma@rdslink.ro
Vornicum
noapte buna, rolandule!


Vornicum
vornicumland@yahoo.ru
rolandpharma
Roland este numele meu de familie yikes.gif mersi pt intelegere voastra biggrin.gif

o seara buna

Julien
rolandpharma@rdslink.ro
rolandpharma
Bienvenue en Roumanie

so my new forum about Romania laugh.gif

80% French, 15% Romanian, 5% English tongue.gif

good night

Julien
rolandpharma@rdslink.ro


MonicaV
Vrei sa scrii in romaneste? Daca nu incerci, nu poti sa inveti limba.

De ce te-ai stabilit tocmai la Bucuresti? Cit ai de gind sa stai acolo?
Vornicum
Ce-am inteles cand am intrat pe site-ul tau unde ai incropit forumul, ca se scrie in 3 limbi. Dar de ce ai facut forumul negru , asta nu inteleg nici sa ma tai. Pune si tu o culoare mai atractiva, incearca roz sau bej.
Si intreb si eu : Din ce parte a Frantei esti matale?
rolandpharma
QUOTE (MonicaV @ 6 May 2004, 10:41 AM)
Vrei sa scrii in romaneste? Daca nu incerci, nu poti sa inveti limba.

De ce te-ai stabilit tocmai la Bucuresti? Cit ai de gind sa stai acolo?

n ai vazut? am scris in romana inainte, raspund in limba romana la intrebari. cool.gif

o limba, citind sa invata sa scrie, si vorbind sa invata sa vorbeasca. nu?

asa ca scriu, dar nu vorbesc inca huh.gif

dar pare rau pt anuntul in engleza, a fost doar un anunt scris repede. drool.gif
este si in engleza la televizor, dar nu deranjeaza nimeni.

de ce tocmai la buc insemna de ce doar in buc?

bucurestiul este cel mai frumos oras PT MINE, nu pt toata lumea bineinteles. dar o iubesc pe el wub.gif

am in gind sa stau 10+ ani ca cateva prieteni straini de aici cool.gif as vrea o familia aici, si intorc in fr doar ca un turist hh.gif

da este o idea franceza, cand sta intr-o tara, ca Romania, insemna ca este roman, si lumea te cheama "le roumain", adica romanule, nu e vorba de pasaport pt ele dar de "cultura"(aici termul nu insemna literatura dar assimilatie... nu pot a exprima bine in rom. 43.gif ), si de "land" (scuze) unde traiesti, residenta cry.gif sunt prosti francezii sad.gif

seara placuta

Julien
rolandpharma
QUOTE (Vornicum @ 6 May 2004, 11:32 AM)
Ce-am inteles cand am intrat pe site-ul tau unde ai incropit forumul, ca se scrie in 3 limbi. Dar de ce ai facut forumul negru , asta nu inteleg nici sa ma tai. Pune si tu o culoare mai atractiva, incearca roz sau bej.
Si intreb si eu : Din ce parte a Frantei esti matale?

imi place negru biggrin.gif

vorbesc patru limbi, dar folosesc numai 3 zilnic, eng. in top rolleyes.gif

sunt nascut la Angouleme (40 000 centru, 110 000 loc totul) thumb_yello.gif

Primaria lui Angouleme

este 100km nord din Bordeaux, 400km sud vest din Paris. cel mai aproape aeroportul international este Bordeaux Mérignac yikes.gif

un prieten din Angouleme vine in Buc in doi saptamani thumb_yello.gif

am facut de putin timp un site 90% in limba engleza, cred ca este f interesant devil.gif 27 articole, 30 poze, o testimonie de un patron fr...etc.
Eastern European Females In Danger

va doresc o seara buna 6.gif

Julien
manager@drugstorenetwork.net

TRAIASCA ROMANIA sorry.gif
MonicaV
Eu m-am nascut in Bucuresti, dar am imigrat in Canada. Stiu ca Bucurestiul e un oras frumos, dar ma mir ca un francez vrea sa se instaleze in Romania. Multi romani dimpotriva, pleaca din Romania din motive economice. Nu ai observat nimic anormal, inclusiv saracia (la pauvreté)?
rolandpharma
QUOTE (MonicaV @ 6 May 2004, 11:39 PM)
Eu m-am nascut in Bucuresti, dar am imigrat in Canada. Stiu ca Bucurestiul e un oras frumos, dar ma mir ca un francez vrea sa se instaleze in Romania. Multi romani dimpotriva, pleaca din Romania din motive economice. Nu ai observat nimic anormal, inclusiv saracia (la pauvreté)?

4/5 din populatia in lume cunoaste saracia. blink.gif

i cant express myself in Romanian. so 4/5 of the world is considered "poor" economically.
your question is very curious. do u think poor countries are uninteresting, life is so terrible there that no "rich" man would love to live there?

so about....

Romania: 6.gif
very nice people that u wont find anywhere else in Occident. no stress, calm life. chaleur humaine, u know what i mean?
old civilization, the Daco-Romans, Vlad Tepes, Stefan Cel Mare, Walachia&Moldova...
Romania is nr 1 in Europe for the preservation of its nature= the country the most natural in Europe.
Bucharest is a modern European large capital with everything a westerner would need.
there is economical growth. consumer spending exploded. there is peace, no terrorism, no civil war.
its a "democracy". yes they are corrupted. but u know, France is also at the bottom in corruption level rankings, even our president should be in jail at the moment.
its poor. but EU in 2007. already 2 million workers abroad bring money home. Romania will annex in the coming years the republic of Moldova (+ 1 million workers abroad). Romania according to experts will become leader in Europe in the IT sector.
the language, close to Italian, but based on French, latin and slavic, is wonderful, extremely poetic and Romanians all love their language.
i also love the architecture, not the Ceaucescu one, but the villas the houses, all that is anterior and posterior to the communist era. and here in Romania, everything that is new, is more beautiful than in France, they need so many years to achieve the modernization but the result will be amazing, Romanians will come back home, Gypsies move west (yes i hope) and my kids will grow up in an excellent environment, in Romania.

an exemple of foreigners that love Romania: thumb_yello.gif
"Enrico Perini
65-70 milioane de dolari
Comert
Varsta: 36 de ani
Starea civila: casatorit, doi copii
Domiciliul: Bucuresti
Descriere: In lumea oamenilor de afaceri, se spune despre Perini ca este mai roman decat toti romanii. Chiar el se simte mai mult roman decat italian. Iubesc aceasta tara pentru ca mi-a dat posibilitatea sa ma dezvolt. Cand merg in strainatate spun ca sunt roman, si nu italian, spune el. Enrico Perini s-a nascut in localitatea Gavardo din Italia si a venit pentru prima oara in Romania in 1992, intr-o calatorie de afaceri. La vremea aceea, el avea un business in tara sa de origine si dorea sa achizitioneze de pe piata romaneasca profile din otel, pentru a le comercializa in Italia. “Insa din cumparator am devenit vanzator”, isi aminteste Perini. A observat ca pe piata romaneasca este cerere de instalatii sanitare. A dezvoltat imediat o afacere in acest domeniu. A infiintat societatea Romstal, in care Perini detine si astazi 51%, impreuna cu un partener roman, Ovidiu Henter, si o firma din Italia. Cetatenia romana a dobandit-o in 1998. In prezent, Romstal este lider de piata in comercializarea produselor din domeniul instalatiilor sanitare. Aceasta companie detine pachetul majoritar la alte sapte societati importante, printre care Valrom (fabrica de tevi si profile din plastic), Romstal Leasing (societate cu activitati de creditare pe baza de contract) si Valplast, fabrica de tevi. Cifra de afaceri totala pe intreg grupul de firme Romstal a fost anul trecut de 100 milioane euro, inregistrand o rata de profit de 10%. Romstal este de curand si reprezentant Mercedes in trei orase din Romania." Capital Magazine 2003

i must add, i see my own interest right now, its not bc the neighbour is not happy, that u have to be the same. Romanians are poor economically but rich in many other ways. in France 10% of the pop live under the level of subsistance, which means 6 million "Romanians". 10% official unemployement rate, 20% in reality. young cant leave home too in FR bc everything is too expensive, i mean rent a flat, pay for a car... in France 5000 euros a year for a car, 3500 euros a year for a studio, the mini net income is 900 a month.... so lots of French eat noodles daily and cant afford meat. the gap is great between France and Romania but still not so huge in fact and it will reduce faster than people think. yikes.gif

"Son métier est d’ouvrir les portes et pourtant... Depuis trois mois, Luc n’a plus qu’un bulletin de paie à montrer aux bailleurs. Celui d’un serrurier, travailleur en bâtiment de 45 ans, s’élevant à 1200 euros net par mois. Manifestement, cela ne suffit pas. «Je me suis séparé de mon amie il y a trois mois, raconte-t-il. Avec nos deux salaires, nous étions locataires d’un appartement de 75 m2, à Nayssons, à une trentaine de kilomètres au sud de Lyon. En cachant notre rupture, nous avons réussi à trouver un nouveau logement à mon ex-compagne, sur la garantie de nos deux revenus. Mais moi, je suis encore obligé de me faire héberger chez les uns et les autres. Les locations sont rares. Les bailleurs demandent un salaire trois fois supérieur au loyer. Il ne va bientôt me rester que deux possibilités: m’éloigner encore de Lyon et de mon employeur ou bien aller vivre aux Minguettes, ce que je ne souhaite pas du tout.» "
1200 euros net a month, cant afford to rent a studio alone. he would have to live with Arabs, its like living with Gypsies here.

"Italians protest at inflation, blaming euro
16 September 2003
"Everything has become dearer since they introduced the euro," said one demonstrating pensioner: "Food, shoes, rents are rocketing up."
"There's no price control, that's the problem," said another: "My pension is 400 euros (450 dollars), my rent is 250 euros (280 dollars). When I've paid the gas and electricity, I've hardly anything left for food."
The official exchange rate for the old Italian currency, the lira, against the euro is 2,000 lire per euro, but consumers say the euro now has the purchasing power of only 1,000 lire. "
German Italians and French are very fine with their ridiculous growth, big inflation, and high unemployement. they are discovering how people live in Eastern Europe since the fall of communism. no job and prices too high for their salaries, rents in particular. sad.gif

Western Europe is not a paradise, Eastern Europe is not hell. be glad to be in Canada, the situation in FR is different.
i just heard, a Romanian family living in one room, working like slaves all day long, their kids educated in the middle of arabs and blacks. is that a life? they just sacrifice for a future, that i hope they will have in Romania in 10 or 15 years.

oh i forgot, never mind, dont see any offense, i am just optimistic. and i love Romania wub.gif

NOAPTE BUNA MONICA mwah1.gif

PA

Julien sorry.gif
manager@drugstorenetwork.net
rolandpharma
pare rau: cry.gif

"German Italians and French are very fine with their ridiculous growth, big inflation, and high unemployement"
Germans Italians and French are NOT very fine with their ridiculous growth, big inflation, and high unemployement
Mistinguett
Julien, vreau doar sa spun cat de mult apreciez pledoaria ta pentru Romania. As vrea ca mai multi romani sa-si iubeasca tara asa cum o se pare ca o iubesti tu.
Entuziasmul tau e infectios - poate ar trebui sa deschidem un subiect despre ce ne place in Romania. Total pozitiv. Ce zici? :grin:
rolandpharma
QUOTE (Mistinguett @ 7 May 2004, 05:39 AM)
Julien, vreau doar sa spun cat de mult apreciez pledoaria ta pentru Romania. As vrea ca mai multi romani sa-si iubeasca tara asa cum o se pare ca o iubesti tu.
Entuziasmul tau e infectios - poate ar trebui sa deschidem un subiect despre ce ne place in Romania. Total pozitiv. Ce zici? :grin:

multumesc mistinguette! ma bucur! smile.gif

chatonel
permiteti-mi sa ma indoiesc smile.gif de ris tongue.gif
Vornicum
rolandpharma , vrei sa fii tu Masca de Aur aici la Han? E un titlu onorific pe aici si ne-am bucura daca ai accepta. Ce trebuie sa faci e doar sa trimiti un PM lui Mihai prin care sa-i ceri asta.
Te asteptam.
rolandpharma
Je présente toutes mes condoléances à la famille de Nicholas Berg, de Philadelphie, victime de la barbarie islamique. ph34r.gif

pour en savoir plus sur sa vie, consulter cet article de CNN:

Nicholas Berg: A life of adventure

Ensemble, tous contre le terrorisme. United we are strong, God Bless America unsure.gif

Carmi
MOn Dieu Roland tu veux partir de France?
Et surtout la quitter pour Roumanie? Je pense que tu as lu Al Vlahuta....Chant de la Roumanie laugh.gif
rolandpharma
QUOTE (Carmi @ 20 May 2004, 03:09 PM)
MOn Dieu Roland tu veux partir de France?
Et surtout la quitter pour Roumanie? Je pense que tu as lu Al Vlahuta....Chant de la Roumanie  laugh.gif

les Americains n ont pas besoin de changer de pays pour voyager, les Europeens oui.

rolleyes.gif

au fait Roland c est mon nom de famille. c est un nom germanique. devil.gif

appelle moi JULIENNNNNNNNNNNNN, merci d avance!! laugh.gif
Carmi
Oh....excuse moi alors....Julien. Tu sais j'ai eu un ami francais qui avait ton nom. Ah la memoire rolleyes.gif
Mentosana in corpore sano
QUOTE (rolandpharma @ 13 May 2004, 09:20 AM)
Nicholas Berg, victime de la barbarie islamique. ph34r.gif

Just to even the odds a little bit:

http://www.aztlan.net/fake_video.htm
http://www.aztlan.net/berg_abu_ghraib_video.htm
http://www.aztlan.net/nick_berg_how_done.htm

The US Military never explained how he got in the hands of Al Qaeda, since he was in custody (=arrested) of the US Army.
Berg was a victim of war, not terrorism. The rest is just propaganda...
rolandpharma
sunt in Franta de doua saptamana. este bine dar abia astept sa ma intorc in Bucuresti in aproape 2 luni rolleyes.gif

ce faceti voi?
Vornicum
Bine, mersi de intrebare.
Rikita
ah bine... adica nu mai sunt unica care e aici pe han sa invete romana... e bine sa am un "coleg de clasa"
aurasupacurasu
Bonjur Roland!si bine ai venit la Han!
Si verisoara mea Georgia este in Franta de trei luni si in noaptea aceasta pleaca spre Rominia ,daca tu locuesti la Bucuresti nu vrei sa va intilniti ? ea poate sa te ajute la romina iar tu pe ea la franceza (ea si-ar dori sa mai revina in Franta)
EA are 24 de ani ,si deci cred ca aveti despre ce sa discutati sinteti de virste apropiate ,poti sa-i scrii daca vrei ,si sa vorbesti cu ea s-au daca nu o sa o intilnesti pe Han cu nik-ul "Georgia"!
Te salut si numai bine ,bon chance la romina pina atunci!
Vornicum
rolando ,taica, mai traiesti?
rolandpharma
salut tongue.gif
tikky
Buna Julien, am citit povestea ta putin mai devreme, am un prieten belgian care iubeste Romania la fel de mult ca si tine, eu inca mai gasesc incredibil lucrul asta. Totusi exista lucruri frumoase in Franta asa cum exista si in Romania, asa cum exista si saracie si arabi si tigani. Noi (vorbesc despre romani in general) ne simtim putin flatati ca un francez ne vorbeste limba si ne iubeste tara, nu stiu daca si reciproca e valabila, nu stiu cati francezi mai apreciaza acum ca niste straini le vorbesc limba si le iubesc tara.

A propos, te-ai reintors in Romania?
smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.