Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dorinta- Frica
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
secunda
Este cunoscut faptul ca omul orice hotarare ia o face in primul rand sentimental. Nu exista actiune care sa nu fie subordonata unui sentiment.
Dorinta si frica sunt cele doua mari sentimente care determina actiunile noastre.

Acum va intreb:
-care e cea mai mare dorinta a voastra?
-care e cea mai mare frica a voastra?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din dorinta?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din frica?

Va astept.
mwah1.gif
Mokkodo

hehe, intr-adevar ...sentimentele ne conduc. pacat! ca nu ratiunea... biggrin.gif si totusi, cand faci o kestie subordonata uni sentiment, parca te daruiesti mai mult . cred ca e gresit sa actionam sub imperiul sentimentelor, deoarece sentimentele astea ,senzatiile se skimba in timp ,poate in secunda urmatoare kiar. si atunci ne trezim ca suntem in mijlocul unei actiuni care nu mai are baza..o ducem pana la capat pt ca suntem consecventi, dar lucrul de la care a pronit nu mai il gasim in noi ..si atunci ramane ceva fad..ca si o comanda de executat.

ce am vrut sa fac din dorinta ultima data? sa ma mut in alt oras..cu tot cu fakulta, ca sa fiu aproape de oarece..dragoste a mea. mare dorinta...intervine frica..daca nu va fi bine ..so nu ma mai mut. m-au napadit mii se de sentimente ..dorinta de a fi langa el (dragoste) :MA MUT. dorul : ma mut ... nesiguranta, frica de altceva, de a lasa tot aici si a incepe altceva acolo ..NU MA MUT. intrebari, analize..oare nu il iubeam? oare nu pot sa ma las dusa de dragoste, sa fac tot pt a imi pastra iubirea?

nu,nu ma mut. pana nu am de terminat ce am inceput AICI, nu ma mut nicaieri pt nimeni si nimic. Pt ca ce am inceput aici sta si la baza unei sentiment de oarecare implinire (profesioanal sa zic) ,dar rational vorbin e bine sa termin ce am inceput ..si kestia pe care o fac aici nu se va skimba.. asta o sa vreau mereu sa am. Dar poate mutandu-ma acolo, sentimentul de dragoste va disparea, si apoi ..ce? nu voi mai gasi nici o motivatie. acum da, era BINE sa fi fost acolo, mai tarziu nu sunt sigura...smile.gif pt ca vorbim de oameni, care nu au cum sa iti ofere o incredere deplina.

a fost doar un exemplu, pt a sublinia ca incerc sa nu ma mai las prada sentimentelor..fricii ...NU! cred ca a ajuns cat am facut asa .. pt a imi urma un scop, pt a intreprinde o actiune incerc sa nu ma mai impiedic de frica, dorinta ..ratiunea intr-adevar are temerile ei, dar din pct meu de vedere frica aia vin din inima, sin sentimente..
daca mie creierul imi spune ca FA ASTA ...asa cred ca imi va fi bine...o chestie ce va ramane constanta..nu are de ce sa imi mai fie frica de consecinte... eu cred ca e bine ce fac si orice s-ar intampla o fac pana la capat. pt ca "drojdia " care m-a indemnat sa cresc in actiunea mea a fost ratiunea...pe care vreau sa o cred oarecum constanta, in skimba lasandu-ma dominata de sentimente (dorinta, frica) ..aici lucrurile se skimba mult prea repede.

e complicata faza...in fond da, din dorinte facem tot ce facem ...eu de frica fac putine chestii...sau nu le fac de frica? nu shtiu ..mi-e frica de soareci, atat. smile.gif asta e sigur .. ma lupt sa nu ma mai conduca sentimentele... as vrea sa fiu mai RECE..mai statornica. mhm . god, intelege cineva ce zic eu ? lol
Mokkodo
mdea. ..si cea mai mare dorinta e sa imi limpezesc creierul asta o data si sa scriu o carticica ..a mea... probabil poezii? nush .. oh, de mi-ar fi creierul limpede sa pot scoate la iveala tot ce mi se zbate si ce mi s-a zbatut in suflet !!!
PIT-a-PAT
Pentru mine mai importanta decat dorinta e placerea. Aproape tot ce fac, fac pentru placere. Dar si exemplul de fapta facuta din dorinta: am cheltuit toti banii pe o pereche de adidasi; nu tu mare, nu tu munte, doar adidasi. Cu toate ca nu-mi ofera o placere deosebita. Oricum nu gasesc multe exemple in favoarea dorintei.
Zic asa poate ca nu inteleg dorinta cum trebe' biggrin.gif
Din frica...cred ca e mai mult ceva biologic (instinctul de conservare care se manifesta) si prejudecati: mi-a fost frica de ridicol si m-am eschivat.

Asa ca ma tot amagesc cu gandul ca orice placere poate deveni dorinta cea mai apriga: sa am un lucru, un sentiment, sa citesc o carte, sa ascult un anumit pasaj etc.
Eclectic
Cea mai mare dorinta a mea e cea de a avea o famile fericita.
Mi-e teama de singuratate.
Din dorinta de a nu muri de foame, mi-am cumparat o pizza. smile.gif
De teama sa nu fiu singur, m-am prefacut ca nu stiu ca sunt mintit. Pana la urma, mi-a trecut. spoton.gif
Afrodita
QUOTE (secunda @ 1 May 2004, 08:09 PM)

Acum va intreb:
-care e cea mai mare dorinta a voastra?
-care e cea mai mare frica a voastra?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din dorinta?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din frica?

Va astept.
mwah1.gif

1.Cea mai mare dorinta? Sa am o familie fericita imbinata cu o cariera de succes in afaceri biggrin.gif
2.Cea mai mare frica?...E ca voi ramane singura, adik fara familia ce mi-o doresc atat de mult....
3.Ultima actiune facuta din dorinta...La vremea respectiva dorinta cea mare era sa fiu langa prietenii dragi si sa imi fac un rost in viata...Asa ca am rupt o relatie muribunda, m-am mutat intr-un nou oras si am luat-o iar de la capat....
4.Ultima actiune facuta din frica? Ei bine asta nu cred ca v-o mai pot zice pt ca brusc m-am transformat intr-o tigroaica fara mila fata de 2 persoane biggrin.gif Si chiar o meritau biggrin.gif
Blakut
1. Ce mai mare dorinta... sa reusesc pe plan profesional, sa fiu cineva.
2. Cea mai mare frica: nu prea stiu de ce mi-e frica... cred ca de mine insumi... si de sfarsitul lumii smile.gif habar nu am, cred ca ma mai gandesc.
3. Ultima actiune pe care am facut-o din dorinta a fost sa ma imbat aseara.
4. Ultima actiune pe caer am facut-o din frica a fost sa ma imbat aseara.
secunda
sa raspund si eu rolleyes.gif
-cea mai mare dorinta a mea este sa am un copil candva; da, acest lucru implica multe altele de aceea e ciresica de pe tort, cumva, ultimul lucru care il asezi, dar primul pe care il savurezi din plin si care da perfectiune operei tale;

- cea mai mare frica a mea este ca as putea sa ii fac pe oameni sa regrete ca m-au cunoscut; uneori nu sunt chiar ingeras, alteori am starile mele de cu "josul in sus" sau de cu "o falca-n cer si una in pamant"; si poate ca nu mai am apoi alta sansa de a fi fata in fata cu aceea persoana.

- ultima actiune pe care am facut-o din dorinta -in afara de asta de a scrie aici biggrin.gif - hm, ma pun sa recapitulez tot ce am facut azi, incepand cu sfarsitul ... sa zicem faptul am pus sa ascult melodia calling all angels cu jane siberry.

- ultima actiune facuta din frica am luat o pastila.
milimetru
N-aveţi decīt să vă hliziţi pe socoteala mea, dacă asta vă face plăcere, dar simt imboldul să pun aici şi varianta mea:

1. c.m.m. dorinţă: să reuşesc să-mi mīntuiesc sufletul
2.c.m.m frică: că nu am să reuşesc...
3.ultima ac. din dor.: m-am lăsat de fumat pt. că simţeam că nu mă pot apropia suficient de bine de Isus din această cauză
4. ultima ac. din frică: m-am lăsat de fumat pt. că mă īmpotriveam făţiş lui Dumnezeu. Păcătuiam foarte tare...
valentinu
QUOTE
-care e cea mai mare dorinta a voastra?
-care e cea mai mare frica a voastra?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din dorinta?
-care a fost ultima actiune ce ati facut-o din frica?


sa am o nevasta fericita ca m-a ales pe mine si sa imi cresc copiii impreuna cu ea
ca o sa imi pierd toata increderea in Dumnezeu si o sa imi petrec viata in mizerie si inconstienta.. ca nu o sa imi mai suport intunecimea sufletului.. ceva de genu asta
sa scriu aici pe forum; doresc...
sa nu ii spun la prima intalnire ca de fapt repet ultimul an si nu doar ca am amanat licenta; imi este frica...
Jubi

1. Cea mai mare dorinta? Sa ma pot lasa iubita, sa iubesc si sa fiu mai deschisa in fata vietii. Ok, sunt trei, nsa se impletesc bine in clipa de fata...
2. Ca o sa traiesc mereu cu gandirea asta tampita ce o detin si din frica de viata n-am sa stiu sa traiesc frumos. ( blink.gif )
3. Un sarut.
4. M-am rugat sad.gif .
saldora
- care e cea mai mare dorinta a voastra? smile.gif nu se spune
- care e cea mai mare frica a voastra? care a fost: la cutremur
- care a fost ultima actiune ce ati facut-o din dorinta? permanent fac ceva din dorinta de a face acel lucru (mai rar din datorie)
- care a fost ultima actiune ce ati facut-o din frica? am inchis usa de la intrare cu yala smile.gif

loredaria
In momentul de fata:
Cea mai mare dorinta: ca diagnosticul pus mai mele sa fie gresit
Cea mai mare frica: ca nu este gresit
Ultima actiune facuta din dorinta: sa scriu
Ultima actiune facuta din frica: sa o trimit pe mama la un alt spital din tara cu cadre mai competente decat aici.
jet li
-cea mai mare dorinta : nici una, am multe dorinte
-cea mai mare frica : nici una, nu stiu exact de ce sa imi fie frica, vreau sa nu-mi fie desigur
-ultimul lucru facut din dorinta :scriu aici acum
-ultimul lucru facut din frica : o frica serioasa am avut mai demult, pentru niste examene, am crescut de atunci

Ma simt in mijlocul pustiului, as vrea sa am cea mai mare dorinta, nu am , ma simt confuz. Da e un lucru bun intrebarea asta, fiecare om trebuie sa aiba cea mai mare dorinta, faptul ca nu are si isi pierde vremea cu ispitele "dorintele" zilnice nu e bun. Mediul in care traim ne incurajeaza sa avem multe dorinte, cea mai mare dintre ele e fara sens.
Dorinta de acum ar fi sa termin facultatea, dar nu e "cea mare" , nu am scop.
RraLluCca
1-sa-mi i-au bacu' cu o nota maricica si sa intru la Turism la buget
2-ca ultima n-o sa mi se implineasca
3-i-am facut aseara pe la 12 o vizita-surpriza prietenului meu wub.gif
4-am inceput sa invat serios
Rikita
1. nu stiu exact... poate, sa fiu foarte intelectuala... sau, sa incep din nou sa cred in dragostea...
2. sa nu mai exist.
3. am mai dormit cinci minute azi dimineata cand a trebuit sa merg la universitate.
4. in sfirsit m-am sculat si m-am dus la universitate.
Fausta
cea mai mare dorinta... sa ajung la batranete sa ma plimb cu mosul meu prin parc,de mana, apoi sa ne intoarcem acasa, eu sa pictez, el sa pescuiasca in lacul de langa casa, iar seara la cina sa ne vina nepoteii si sa dam in mintea lor...
cea mai mare frica... sa nu ma imbolnavesc de ceva care nu are leac... pentru ca in zadar ai totul sau nu ai nimic dar esti multumit de cafeaua de diminaeta, de mirosul salcamului, de o muzica buna si de o carte care te face sa te gandesti de doua ori la ziua de maine, daca nu ai sanatate...
ultimul lucru facut din dorinta... e de fapt ultimul lucru important facut din dorinta: am mers singura pe tren 8 h pentru a cunoaste necunoscutul... am mintit pentru a face asta (dar apoi am recunoscut...asta)... dar nu voi regreta niciodata asta... wub.gif
ultimul lucru facut din frica...chiar nu stiu ce sa scriu aici... poate ca am fumat ieri mai putine tigari de frica sa nu raman dimineata pe uscat...
genicon
Cea mai mare dorinta - numele meu sa fie pe buzele tuturor oamenilor (macar ale romanilor, si din motive "de bine" daca se poate laugh.gif)
Cea mai mare frica - sa mor ars sau inecat. Mi-e groaza de asta!
Ultimul lucru pe care l-am facut din dorinta - am suparat pe cineva doar ca sa vad cum reactioneaza. Ciudat e ca pentru mine asta nu a insemnat decat un joc. Foarte ciudar joc...
Ultimul lucru facut de frica - n-am mai baut cafea sau bauturi acidulate (exceptand berea)...
Serenity
Interesant thumb_yello.gif Pai sa vedem...
Cea mai mare dorinta: Deocamdata imi doresc sa fiu independenta, intr-o proportie cat mai mare...
Cea mai mare frica: Singuratatea, cred.. daca nu ies doua zile din casa ma apuca depresia..
Ultimul lucru facut din dorinta: Abonament la sala tongue.gif
Ultimul lucru facut din frica: Am cerut sa cobor din taxi, cand am vazut ca soferul o ia in alta directie decat cea in care ar fi fost normal.
Fausta
QUOTE
Deocamdata imi doresc sa fiu independenta, intr-o proportie cat mai mare...


ai grija ca o sa ti se indeplineasca dorinta si nu stiu dac o sa-ti placa... wink.gif
Serenity
Nu vad de ce nu mi-ar placea.. huh.gif Probabil noi doua intelegem prin independenta fiecare altceva (Se intampla cam des asta pe-aici..)
Tear
QUOTE (caa @ 26 May 2004, 10:33 AM)
N-aveţi decīt să vă hliziţi pe socoteala mea, dacă asta vă face plăcere, dar simt imboldul să pun aici şi varianta mea:

1. c.m.m. dorinţă: să reuşesc să-mi mīntuiesc sufletul
2.c.m.m frică: că nu am să reuşesc...
3.ultima ac. din dor.: m-am lăsat de fumat pt. că simţeam că nu mă pot apropia suficient de bine de Isus din această cauză
4. ultima ac. din frică: m-am lăsat de fumat pt. că mă īmpotriveam făţiş lui Dumnezeu. Păcătuiam foarte tare...

caa, fac un an in curand de cand m-am lasat de fumat definitiv, din exact aceleasi motive ca tine, cu un singur amanunt in plus : promisiunea ca nu voi mai fuma niciodata.
Ca dorinta si frica, ar fi implinirea sufleteasca si frica de a nu o gasi in aceasta viata.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.