Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:E Un Pacat?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
miryam
As vrea sa stiu daca o familie botezata la ortodocsi daca frecventeaza biserica greco-catolica, poate sa se considere ca facand parte din acea confesiune. Pot sa va spun ca mergeam din rutina la bisericile ortodoxe (multe in constructie)si cu slujbe tinute prin subsoluri pana cand am intrat si intr-o biserica greco-catolica, unde am simtit ceva deosebit, am simtit ca acolo ma regasesc si am un sentiment inaltator pe care nu l-am mai trait.Este un pacat? Mi-am tradat credinta in care m-am nascut si m-am casatorit?
1,618033
Mut acest thread la Ecclesia, pentru mai multa liniste...

Bine ai venit la Han, miryam! tongue.gif
ioana1
bine-ai venit la han!

acuma,fiecare ne nastem intr-o religie .daca e buna sau rea vom descoperi singuri,vom vedea implicatiile ei in viata noastra.
te mustra constiinta ca iti tradezi biserica,dar te regasesti in alt lacas de cult.

Dumnezeu nu este in firma ,ci in suflet,in credinta ta interioara.poti merge la biserica de dragul de a merge,poti merge la biserica pentru ca trebuie sa mergi,sau poti merge la biserica sa te intalnesti cu Dumnezeu.

nu religia iti da mantuirea ,ci alegerea ta ,alergarea ta la Dumnezeu,si in primul rand credinta.

cunosc persoane care nici nu stiu ce Evanghelie s-a predicat,dar au fost la biserica pentru a tine evidenta populatiei.

deci,daca e un pacat sau nu,eu nu-ti pot spune,daca inima ta te cheama,daca te simti in largul tau acolo,Domnul sa-Ti ajute sa-L descoperi intr-adevar.
SolaScriptura
Pacat fata de cine? Biblia ne arata ca nu ne nastem crestini... ce bine si usor ar fi sa fim crestini la 6 saptamani...
Acuma, biserica o sa condamne orice "abatere". Dar nu biserica este cea care judeca. Crestinul incepe viata de credinta de la nasterea din nou... moment diferit fata de nasterea fizica. Si de aceea Isus si apostolii nu au practicat sau incurajat "recrutarea" fortata de membrii la varsta la care ei nu deosebeau binele de rau si adevarul de minciuna...
Cine va crede si se va boteaza va fi mantuit... cine nu va crede va fi osandit...
I-ti vezi starea ta decazuta de om pacatos, te pocaiesti de pacatele tale, te botezi in apa si umbli calauzit de Duhul Sfant pe calea lasata de singurul care poate mantui... Isus Hristos...
Eu m-am nascut intr-o familie ortodoxa, dar dupa renuntarea la traditii si materiale auxiliare si punanadu-mi increderea doar in Isus a trebuit sa incep o viata noua. O viata de crestin...
Am fost un timp in cautare, cam pe la toate slujbele de la diferite confesiuni... si singura concluzie la care poti sa ajungi daca esti sincer este ca nu un nume de religie de mantuie, sau o traditie sau un ritual, ci doar credinta in Isus Hristos... si cine crede in Isus asculta toate poruncile lui...
Pe de alta parte, crestinul nu este un solitar... doi sau trei in numele meu spunea Isus... dar trebuie sa frecventezi acea adunare in care Hristos este centrul adunarii, nu sa te aduni in numele unui om oarecare, sau pentru un obiect, ritual sau minuni savarsite acolo.
TriRegnum
SolaScriptura
Voi neoprotestantii nu intelegeti ce e botezul de fapt si ar trebui sa termini cu afirmatii de genul " ce bine si usor ar fi sa fim crestini la 6 saptamani...".
miryam
QUOTE
As vrea sa stiu daca o familie botezata la ortodocsi daca frecventeaza biserica greco-catolica, poate sa se considere ca facand parte din acea confesiune.
Pot sa va spun ca mergeam din rutina la bisericile ortodoxe (multe in constructie)si cu slujbe tinute prin subsoluri pana cand am intrat si intr-o biserica greco-catolica, unde am simtit ceva deosebit, am simtit ca acolo ma regasesc si am un sentiment inaltator pe care nu l-am mai trait.Este un pacat? Mi-am tradat credinta in care m-am nascut si m-am casatorit?


Bineinteles ca poate sa se considere ca parte a Bisericii, in fond e acelasi rit cu cel al ortodocsilor, dar sunt uniti cu Biserica lui Cristos a carui pastor vazut e Papa urmasul lui Petru, iar Biserica intotdeauna accepta pe cei ce doresc sa vina in sanul ei; daca insa doresti sa devii greco-catolica trebuie sa iei legatura cu preotul de acolo care va va inregistra in registru.
Nu e nici un pacat ca mergi la o biserica greco-catolica, Dumnezeu e acelasi si la catolici si la ortodocsi(si credinta e aceiasi dealtfel); daca sufletul tau e mai aproape de Isus in Biserica Catolica, atunci mergi acolo...fiecare sa mearga unde il simte mai bine pe Dumnezeu, unde isi regaseste pacea sufletului.
Nu ai tradat credinta pentru ca e aceiasi, si nu trebuie sa tii cont ca ai tradat ceva sau pe cineva, cand tu prin aceasta L-ai regasit pe Dumnezeu.
(stiu cum e acel sentiment inaltator, nu ma satur de el niciodata)
Cipri
Ortodoxia si catolicismul sunt "doi plamani" ai crestinismului, deci apartin aceleiasi religii dar diferenta fundamentala este de jurisdictie(ortodocsii nu-l recunosc pe Papa ca si Cap al Bisericii).
In cazul in care cineva care este ortodox doreste sa devina greco-catolic trebuie evident sa o faca dupa o reflexie serioasa si dupa ce a incercat sa se lamureasca asupra "particularitatilor" confesiunii catolice.A frecventa insa o biserica greco-catolica si chiar a primi Sf.Sacramente nu inseamna automat o apartenenta diversa.
In cazul in care se doreste "trecerea" se vorbeste cu parohul si persoana este trecuta in registre si plateste cultul.
In cazul in care insa un ortodox doreste sa devina catolic dar de rit latin( romano-catolic) trebuie ca Episcopie latina sa trimita cererea Romei( exista un formular tip la Congregatia pentru Bisericile orientale) si sa se aprobe deoarece , conform canonului 35 CCEO, un ortodox trebuie sa-si pastreze ritul cand devine catolic.
Cipri
In ceea ce priveste Botezul catolicii recunosc cel celebrat de ortodocsi ca fiind perfect valid.Nu botezul da neaparat apartenenta la o Biserica( din punct de vedere catolic) ci apartenenta parintilor.De exemplu:un copil din parinti catolici dar de rituri diverse ia de obicei ritul tatalui.Un copil din parinti catolici poate fi botezat ( din motive diverse si serioase) si de un preot ortodox dar ramane catolic pentru ca parintii sunt catolici.
SolaScriptura
Din punct de vedere catolic stiu ca parintii crestini nasc copii crestini. Faptele apostolilor ne arata ca oamenii de orice credinta, dupa ce au crezut si fost botezati au fost adaugati la Biserica.
Fapte 2 41. Cei ce au primit propovaduirea lui, au fost botezati; si in ziua aceea, la numarul ucenicilor s-au adaugat aproape trei mii de suflete.
Deci primesti propovaduirea, esti botezat si adunat la numarul ucenicilor, adica la Biserica. Dar poate ca noi stim mai multe decat ucenicii...
LigiaB
Nu e pacat! smile.gif
miryam
QUOTE (Cipri @ 30 Apr 2004, 01:25 PM)
In ceea ce priveste Botezul catolicii recunosc cel celebrat de ortodocsi ca fiind perfect valid.Nu botezul da neaparat apartenenta la o Biserica( din punct de vedere catolic) ci apartenenta parintilor.De exemplu:un copil din parinti catolici dar de rituri diverse ia de obicei ritul tatalui.Un copil din parinti catolici poate fi botezat ( din motive diverse si serioase) si de un preot ortodox dar ramane catolic pentru ca parintii sunt catolici.

Parintii mei, nascuti in `40 respectiv `46 in Maramures, au fost botezati in Biserica greco-catolica care ulterior a devenit ortodoxa si asa a ramas pana astazi.In aceeasi biserica am fost botezata si eu dar deja se practica alt rit.Deci sunt dupa parinti greco-catolica?
TriRegnum
Da, dupa parinti esti greco-catolica.
Nu se practica alt rit, e tot ritul bizantin si la greco-catolici si la ortodocsi.
Diana-Maria
Nici eu nu cred ca pacat.
Si eu am intrat uneori in biserici greco-catolice. Si Dumnezeu e Unul. Doar Unul.
smile.gif
Cipri
Din parinti greco-catolici si copiii sunt greco-catolici indiferent cine a celebrat botezul.Deci nu numai ca nu este vorba de pacat ci de o reintoarcere la credinta respectivei familii.
Cipri
Trebuie facuta o precizare:fiecare este liber sa se intoarca sau nu la greco-catolicismul parintilor sau al bunicilor si nu trebuie sa para un act "automat", deci trebuie facut dupa o reflexie profunda.In multe localitati( in special in mediul rural) exista o dezbatere pe aceasta tema.Oamenii sunt putin confuzi...
Cipri
Am inceput sa intalnesc ortodocsi care nu proveneau din familii greco-catolice dar frecventeaza bisericile greco-catolice.Multi dintre ei se intreaba daca ar trebui sa faca un act formal de "trecere" sau sa continue doar sa frecventeze bisericile greco-catolice si sa primeasca Sacramentele Penitentei si Sf. Euharistii.Nu e usor de rezolvat situatia acestor persoane dar trebuie multa prudenta.Voi ce parere aveti?
Clopotel
Teoretic este un pacat.... Daca intrebati pe orice preot ortodox daca e bine sa treci de la ortodoxie la catolicism, el iti va spune ca e un pacat. Daca intrebi un preot catolic daca e bine sa treci de la catolicism la ortodoxie si el iti va spune ca e un pacat.

Practic eu nu vad nici un motiv interior al omului sa treaca de la ortodox la catolic sau invers. Poate numai daca se muta intr-o tara unde nu gaseste o biserica ortodoxa.

Dati-mi si mie un motiv pentru care sa trec de la ortodoxie la catolicism?
(in afara de acelea cum ca preotii ortodoxi dau canoane mai grele tongue.gif )

PS: Ma gandesc ca pe Iisus si pe Dumnezeu, nu-i intereseaza deloc daca ai fost ortodox sau catolic. Ei faptele tale vor judeca...
TriRegnum
Clopotel
QUOTE
Teoretic este un pacat....

Teoretic pentru ortodocsi e pacat, dar practic pentru sufletul convertit e o binecuvanatre pentru ca isi gaseste Mantuirea.

QUOTE
Practic eu nu vad nici un motiv interior al omului sa treaca de la ortodox la catolic sau invers. Poate numai daca se muta intr-o tara unde nu gaseste o biserica ortodoxa.

Motiv extern nu prea poti gasi, motivele care exista sunt interne si exista, e sufletul cel care simte si o vrea, el simte ca se regaseste mai bine in Biserica Mama, in Biserica lui Cristos si daca o simte, atunci sa-si urmeze calea. Sfintii dau marturie ca Biserica lui Cristos e cea Sfanta, Catolica si Apostolica, chiar Isus si Sfanta Fecioara Maria spun in aparitiile lor sfintilor "voi catolicii primiti cele mai multe haruri si lumina decat toate religiile, si tot voi veti fi cel mai aspru judecati dintre toti".

QUOTE
Dati-mi si mie un motiv pentru care sa trec de la ortodoxie la catolicism?

Motive nu poti gasi decat daca sufletul tau ti le da; unul din motivele externe ar putea fi ca Biserica Romei e Biserica lui Isus Cristos, incredintata lui Petru, piatra de temelie a Bisericii, Biserica cladita pe fundatia cea mai solida, pe stanca cea tare a credintei noastre care e Isus Cristos, Dumnezeul cel viu, cel facut om si Inviat. Si mai mult, Biserica Romei este o Biserica biblica (Scrisoarea lui Paul catre Romani, deci in timpurile apostolice era o comunitate de crestini la Roma) al carei Episcop a fost Sf. Petru pus de Isus Pastorul Bisericii Sale pe pamant ("Paste oile mele") si Arca lui Petru pastreaza Sfanta Traditie nealterata dela Sf. Ap. Petru si Sfintii Parinti (Liturghia Romana e Liturghia tinuta de Sf. Petru si Apostoli in ziua de Rusalii cand a luat fiinta Biserica, cand s-a format "prima parohie catolica" la Ierusalim, celelalte Liturghii au aparut mai tarziu).

Asta nu inseamna ca Biserica Rasariteana nu e si a in dreapta credinta, toate diferentele sunt de ritual si formulare telogolica si nu de esenta, oricum Biserica initiala a fost mereu in comuniune cu Catedra Episcopului Romei, se vede din istorie.


QUOTE
PS: Ma gandesc ca pe Iisus si pe Dumnezeu, nu-i intereseaza deloc daca ai fost ortodox sau catolic. Ei faptele tale vor judeca...

Bineinteles ca Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel, cum a spus Sfanta Maria in aparitiile sale; ce am observat eu in Biserica Catolica la convertiti primesc multe haruri si se indreapta total, am si spus "voi convertitii sunteti altfel", e ca si cum ar fi fost rataciti si s-au intors si Dumnezeu ii rasplateste cu belsugul harurilor sale. Pur si simplu ii vezi cand se roaga cumstralucesc in rugaciune, ii vezi plini de iubire fata de Isus si de dorinta de comuniune deplina cu Dumnezeu, ei primesc, caci au fost rataciti si s-au intors.
side_story
Eu cred ca daca iubim aproapele si facem fapte bune in viata noastra, nu conteaza ce relige suntem, pentru ca Dumnezeu ne iubeste pe toti. Si nu ma refer numai la ortodocsi si catolici. Eu cred ca si daca nu am fi botezati dar am face numai bine toata viata ne-am mantui.
Poate si daca suntem buni dar facem alte pacate (stiu eu, desfranare), Dumnezeu ne va ierta, dar NUMAI atata timp cat le facem din necunoastere.
YOo
TriRegnum merci frumos pt explicatiile pe care le-ai postat aici ...
Ma "rodea" si pe mine cam de multisor intrebarea din topic ... acum m-am linistit tongue.gif
Cipri
In ce sens te "rodea" aceasta intrebare?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.