Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Noul Yahoo! Messenger
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare
Pagini: 1, 2
Ares
Yahoo se pregateste sa lanseze o noua versiune, mult imbunatatita a popularului si super folositului Yahoo Messenger.
Pe langa un look modernizat, smiley super atractivi si funny a aparut o chestie foarte interesanta - posibilitatea de a va creea un avatar propriu si personal si pe langa traditionalii smiley posibilitatea de a va exprima prin sunete (audibles).
Eu acum ma joc cu noul YahooMSG si desi se vede ca-i doar un Beta (nu merg audibles de nici o forma, de exemplu), aplicatia mi se pare superba...
O puteti testa aici

PS. Faza cea mai tare... Puteti fi invisible pentru unii si available pentru altii wink.gif
E.B.E.
De faza din PS aveam eu nevoia cea mai mare.

Super! Mi s-a mai spus aseara de el dar acum cu siguranta il voi incerca.
trustbyte
versiune linux nu cred ca exista...

o astept cu nerabdare! ohyeah.gif



smile.gif



Mara
Beton, l-am descarcat deja! spoton.gif Multumesc Ares de informatie!
LigiaB
Multumim de veste, smile.gif nu stiam, il incarc si eu, intr-adevar de optiunea din PS am si eu cea mai mare nevoie, e o chestie super desteapta wink.gif
Mihai
Atentie la zambaretii de pe cele doua versiuni, codurile sunt diferite. Si e varianta beta abia, mai sunt vulnerabilitati, etc, etc... rolleyes.gif

Softul cu zambaretii de pe Han nu functioneaza (deocamdata tongue.gif ) in noua versiune.
Onix
QUOTE (Mihai)
Softul cu zambaretii de pe Han nu functioneaza (deocamdata  ) in noua versiune.


La mine nu a functionat nici in prima laugh.gif si imi pare rau pentru ca zambaretii de pe Han sunt cei mai haiosi si mai simpatici pe care i-am intalnit pana acum (pacat ca este limita de 5 devil.gif ).
Ares, spoton.gif ! L-am instalat deja pe cel nou.
Ares
Va ascundeti... va ascundeti, nu? biggrin.gif
Onix
O sa fiu rea (si sincera) si o sa zic ca da, ma ascund. Geniala optiunea cu "permanently offline" - ei, poate nu permanent, dar pana revin eu la sentimente mai calde. Ares, sper ca la "ascunsul" asta te refereai si nu bat campii tongue.gif

BTW, ati vazut ca se misca si zambaretii vechi? cool.gif (desi cred ca mi-ar fi placut sa le dea si o noua fata).
Ares
La asta ma refeream...
Intrebare... A functionat la cineva optiunea Audibles?
Antont
Ce se intimpla daca il instalez peste vechiul yms? Pierd setarile facute si lista de contacte?
Onix
La mine nu, si mai stiu inca doua persoane la care nu a mers. sad.gif Dar nu este decat o versiune de proba, nu?


edit: Ghost, nu pierzi nimic, se instaleaza peste si preia toate setarile initiale. wink.gif
allexa
QUOTE
Intrebare... A functionat la cineva optiunea Audibles?

Da, la mine functioneaza. biggrin.gif
E.B.E.
Stie cineva cum sa schimbe backgroundu in skin?
Sau macar pe unde sunt localizate skinurile? Eu unul nu am reusit sa le gasesc pe niciunde, nici arhivate, nici in AppData, nici in dir programului sad.gif

Si ma enerveaza ca nu pot face fereastra mai micuta decat o anumita limita care este cam mare... that is quite stupid...

In rest... e okay... doar ca dupa parerea mea inca nu merita instalat pana nu vor functiona audibles si stealth settings.
allexa
La View ai change skin, dar nu sunt decat indigo, classic si maverick blue si nu ai nici posibilitatea sa incarci altele.
Iar audibles si stealth settings la mine functioneaza perfect.
Onix
Si la mine functioneaza stealth settings (cel putin sper huh.gif ), in sensul ca asa imi arata el - ca pentru unii sunt online, iar pentru altii nu. ohyeah.gif (M-am lamurit in privinta aceasta, E.B.E.)
E.B.E.
Acum m-am lamurit si eu... ti-am raspuns si tie... sorry.gif

Edit: dupa parerea mea rau au facut ca au mutat markerele de "Idle" si "Unavailable" la stanga iconitei zambitoare smile.gif/avatarului. Presupun ca ridica probleme de implementare sa pui kestiile peste avatar...

Dar oricum se vedea mult mai bine cine este busy, si cine este idle...

Eh, presupun ca e kestie de obisnuinta smile.gif
halcyon_lll
ohmy.gif Onix, ai Yahoo id si mie nici macar nu mi-ai zis? cry.gif
Onix
Halcy, mwah1.gif
On - topic: se vede destul de bine pentru cine esti si pentru cine nu esti available: scrisul normal, respectiv italic.
E.B.E.
Nu, Onix. smile.gif

Eu ma refeream la cine este Idle, Available respectiv Unavailable.
In ym <= 5.6, acestea erau puse peste smilie si erau mult mai usor de diferentiat decat acum cand sunt foarte mici relativ la smilie / avatar si smilieul galben / avatarul este acolo oricum, markerele fiind mutate in stanga lui.
Ares
allexa - Ce facushi de au mers audibles? La mine sta pe loading de mi-a crescut barba smile.gif Pur si simplu ai dat click si le-a incarcat?
Asta-mi trebuie daca-mi calc pe inima si ma joc cu Bete smile.gif
Care incepe sa posteze avatarul propriu ca sa ne ladam cu ei? biggrin.gif
Incep eu... smile.gif
allexa
Ares nu am facut nimic, pur si simplu am dat clic si s-au incarcat. Sunt pe categorii. Flirts, hellos, game audibles si goodbyes. Cea mai tare mi se pare una de la goodbyes un catel care zice: "Gotta go. Gotta go. I gotta pee!" rofl.gif
Cum ti-ai salvat avatarul? Dar oricum mi se pare super ca in loc de avatar iti poti incarca orice poza vrei.
Jazz
Cum merge chestia cu "available" pentru unii si "invisible" cu altii? M-am jucat la el dar nu vad nimic... huh.gif
E.B.E.
Right click menu pe group sau pe friend, optiunea Stealth Settings, si acolo ai radio buttons: Available, Permanently Offline.
Jazz
Merge!
Multumesc EBE, se vede ca nu m-am jucat indeajuns...
Vegas2002
Maine am sa-l instalez si eu..... clapping.gif
Jazz
Uh! Ares, frumosi ochii aia verzi ai tai! wub.gif

PS:Chiar se poate face download la orice foto?
allexa
Am incercat si mi-a incarcat orice poza am vrut. clapping.gif
Ares
@Jasmine - sorry.gif
Eu mi-am salvat avatarul cu un print screen si 2 secunde de joaca in Adobe Photoshop...
Se poate folosi o imagine personalizata (in modul in care se face la MSN). E o chestie haioasa, dar avatarul facut la Yahoo copiaza starea smiley-ului folosit si in plus poate fi setat pe o "stare de spirit" (poate sa fie suparat tot timpul, vesel, jmeker smile.gif )
Se pare ca este ceva foarte ciudat cu softul acesta, pentru ca foarte multa lume are "acces" la functii foarte diferite... de exemplu mie mi-a mers webcam-ul, altora nu le merge sub nici o forma...
Ca idee, eu am BETA 6.0.0.1555 - Mai sunt pe acolo si alte versiuni?
LigiaB
Ares, zici tu ceva, si Mihai spunea ca programul e vulnerabil laugh.gif
Mie de ex., mi se inchide cind vrea el, si apoi nu il mai pot deschide, ca acum de ex. mi-a aratat ca s-a creat o eroare si pauza, nu il mai pot accesa ptr nimic in lume, nu se mai deschide. 50.gif Trebuie sa re'start calculatorul din nou.

Mi-am creat un avatar dragut, cind sa dau "save" alta eroare... + ca zimbaretii audibili la mine sint muti laugh.gif
Imi place f mult "the stealth feature", superba idee, dar totusi cred ca il dezinstalez si merg inapoi la versiunea anterioara...sper sa pot. rolleyes.gif
Vegas2002
Insfirsit l-am instalat si eu si imi place mai mult decit primul thumb_yello.gif
Dreamcatcher
"Noii" zambareti nu sunt chiar noi.Chiar deloc.Asa ca peste tot,exista o serie de "hidden".

http://www.jp3d.net/yahoo/smilies.shtml

Diferenta la aceasta versiune beta ar fi ca la cele animate,animatia e facuta in looping,deci e continua.
In rest,seamana incredibil de mult cu MSN messenger.Nu m-a impresionat cu nimic in mod deosebit.Intr-adevar,poate optiunea cu invisible selectiv.
Jazz
Noua versiune e gata! clapping.gif
Aramis
L-am instalat si eu de vreo 2-3 saptamani si chiar imi place, mai ales partea cu Audibles (plus ca sunt mai multi acum fata de cati erau la inceput biggrin.gif) Dar cum poti sa fii available pt unii si invisible pt altii? hh.gif
Onix
Aramis, click dreapta pe nick-ul sau grupul dorit, apoi alegi "stealth settings" din lista care se deschide si acolo ai optiunile de "online", "offline" si "permanently offline" smile.gif
Aramis
Mersi Onix mwah1.gif, ce fain e biggrin.gif Chiar imi trebuia o optiune de genul asta
thext
Stie cineva unde modifica Yahoo Msg atunci cand schimba status-ul ? (adica cheie in registru sau un fisier ceva...) Aproximativ cum face pulginul pentru winamp care arata ce melodie asculti.
georgeones
Pentru pluginul de melodii il gasesti aici www.lunch.org/y/
thext
Stiu... Stiu... de plugin...
Numai ca pe mine ma interesa unde modifica Yahooul...
Era pentru un fel de programel care vreau sa-l fac. Insa pana acum nu am avut noroc. (nici macar cu guglu' sad.gif ) Sper sa apara cineva care sa ma lumineze. ph34r.gif
LigiaB
Eu am o problema, nu stiu daca are de-aface cu Noul Yahoo Messenger, dar banuiesc. Rog IT'stii sa imi dea un sfat. pls.gif

Sa va explic un pic. De cind am download the Beta Version, ori de cite ori deschid YM, se creaza o eroare care spune asa:

" ypager.exe has generated erors and will be closed by Windows. You will need to restart the program. An error has been created. "

La faza asta, mi se blocheaza computerul, nici control-alt-delete numai lucreaza, tot ce pot face, e sa apas the Reset button.
Deja ma deranjeaza la maxim ca nu pot deschide Ym. 50.gif

Spuneti-mi va rog, acest "ypager.exe" ce-are de-a face cu YM?? pot sa il sterg? e important? e parte din windows files?

Imi raspunde si mie cineva? Pleeeease!!!! rolleyes.gif
dead-cat
ypager.exe e numele programului YM. nu e componenta windows. il gasesti in
"calea unde l-ai instalat\Yahoo!\messgener" (adica probabil C:\Program files\Yahoo!\Messenger)
poti sa-l stergi dar nu mai ai messenger apoi.

ghinionul e ca-i beta. asta e. daca inainte ti-a mers bine si acu recent a crapat, incearca sa-l dezinstalezi , sa te convingi ca nu mai e nimic sub calea de mai sus si apoi sa-l reinstalezi. dar nu prea am sperante. alternativa-i fallback la versiunea anterioara care nu-i beta.

ciudat e ca se blocheaza computerul ce windows ai?

daca mai ai alte intrebari, contacteaza-ma pe YM harhar.gif
LigiaB
Dead_Cat hug.gif multam fain ca mi-ai raspuns asa repede.

Am windows 2000 professional la desktop si windows xp la laptop. Am ezitat sa bag beta version la laptop ca sa nu am aceasi problema. Voi face asa cum ai spus, il voi dez'instala si reinstala, il pun pe nea' norton sa faca curat prima data. rolleyes.gif

Cat, multam fain de help. smile.gif tongue.gif

QUOTE
daca mai ai alte intrebari, contacteaza-ma pe YM 


La faza asta, imagineaza-ti ca te-am apucat de coada si te-am invirtit prin tot hanul pina te-am ametit. harhar.gif

secunda
desi am fost oarecum incantata de noua versiune si am incercat sa accept schimbarea, de vreo jumate de ora stau si nu vrea sa se conecteze desi, iata, internetul merge.
asa incat ... unde as putea sa il injur?!?

50.gif 23.gif ranting.gif diespam.gif frusty.gif 50.gif
Onix
Secunda, sign out si mai incearca tot acum. Nici la mine nu mergea pana acum 5 minute. Succes! spoton.gif
secunda
deci intotdeauna cand vorbesti pe cineva/ ceva de rau....lucrurile se indreapta devil.gif

da, acum merge... 6.gif

multam de intelegere, Onix mwah1.gif
LigiaB
Deci ma bucur ca nu sint singura, cool.gif pe mine deja ma apuca disperarile rofl.gif nici nu il mai deschid, nu vad sensul...e o totala sursa de nervi.... blink.gif Nici eu nu puteam sa intru, credeam ca si laptopul asta s-a stricat.... laugh.gif
morfeus
cum mai poti pune emotions inafara de ceea ce este?
ai cum deoarece trebuie sa apara si la conlocutor ,
faca yahoo upload pe serverul lor ca apoi sa faca dawnload la ceilalti ?


se poate ? diespam.gif
rossi
@morfeus huh? blink.gif
Onix
Rossi, la asta ma gandeam si eu rofl.gif
Morfeus, ai mai pus intrebarea aceasta la un subiect - cred ca este aceeasi, dar nu sunt sigura din cauza formularii. blink.gif
YoyoMan
Ei bine! Si pana la urma merg acum zambaretii de la Han pe noua versiune? Ca eu nu il instalez pana nu imi merg zambaretii de la Han pe el... Nu renunt la Zambareti pentru Messenger 6.... laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.