Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nepovestea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Ganduri, scrieri, amintiri din viata lui Cinnamon_Girl veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Arlequine
biggrin.gif
incep cu un zambet ce sper sa`mi fie de bun augur...

banuiesc ca tre` sa incep si anume cu o justificare...de ce SI eu? ce as avea de oferit fata de altii ce incearca sa`si transpuna sufletul in cuvinte?...

cred in puterea cathartica si mantuitoare a scrisului. am nevoie de o poarta de evadare pe care n`am reusit niciodata s`o deschid cu foaia si creionul. "pururi tanar infasurat in pixeli", cum zicea cartarescu...

de mentionat ca e doar o pseudo-tentativa. sunt mult prea nesigura ca voi putea fi sincera cu mine insami, si mai ales cu voi, posibili cititori...

un click...si plonjezi in abisul unui suflet smile.gif


Arlequine
imi place sa fiu patetica, melodramatica si teatrala...falsa? nu. doar ca imi place sa ma joc. sa starnesc si sa studiez reactii.
voi reusi oare sa daram puzderia de masti, butaforiile, recuzita?
imi vin in minte niste versuri din sorescu...

O, cine`mi va pune in fata o oglinda,
Spunandu`mi: Acesta este chipul tau
cel definitiv,
joaca`l
in lumina reflectoarelor,
Traieste`l frumos,
Pana la capatul oglinzii"...


Arlequine
aseara, umbrela mea s`a intors in patrie. biggrin.gif in noiembrie am abandonat`o, multa vreme am crezut`o pierduta iremediabil, iar acum, spre fericirea mea, zace din nou in cuierul meu.

o ploaie marunta si deasa imi chinuie urbea de cateva ceasuri, iar ciorile ce`mi croncane suav la geam ma transpun intr`un sumbru peisaj hitchockian....(sper ca asa se scrie biggrin.gif )

aia erau de fapt pescarusi...asta ma duce cu gandul la uichendu` ce bate`n usa...si in care, cu putin noroc, ma voi afla taman pe litoral.

n`am mai "simtit" marea de cand eram mica. ultimele incursiuni pe litoral "prea" au fost puse sub semnul lui bachus, prea m`am lasat luata de valul....multimii. nu regret, din potriva, intotdeauna mi`am exploatat hedonismul la maxim...doar ca am pierdut o senzatie de pe portativ.
Arlequine
sa ma corectez inainte s`o faca altcineva....din potriva...?!?! dimpotriva, you stupid Sinăman_Gărl... rofl.gif
halcyon_lll
Klar
halcyon_lll
cry.gif
Arlequine
aceasta este o casa a armoniei! tongue.gif
Arlequine
mi s`a intamplat adesea sa fiu perceputa ca fiind superficiala sau insensibila, tocmai pentru ca parasesc in cele mai nepotrivite momente registrul grav in favoarea unei glume mai mult sau mai putin reusite.

i`m just another misunderstood biggrin.gif ...in liceu eram catalogata ca fiind inaccesibila si infatuata, cand de fapt eram doar o adolescenta timida si timorata. maestra a disimularii biggrin.gif azi am invatat sa`mi controlez mastile wink.gif cred ca e un simplu mecanism de aparare. "my real inner self" e pastrat pentru crizele de meditatie si introspectie. restul e just for the fun of it. pentru picanterie.

nu cred ca e teatru ieftin, pur si simplu imi exploatez diverse fatete ale personalitatii. toate sunt eu si eu sunt toate.

ascult doors light my fire, si`mi vine sa urlu la cer..."c`mon baby light my sun!!!"...
Arlequine
the final countdown biggrin.gif ...in seara asta imi iau zboru`...la vama veche...in urecheeee smile.gif
privesc oarecum incurcata dar totusi cu un aer de relaxare haosul din camera...imi spun a nus` cata oara ca ar fi timpul sa`mi fac bagajul...si totusi...o sa mai astept biggrin.gif

ma enerveaza ca nu sunt prea entuziasmata...regatul meu pentru un kil de entuziasm... biggrin.gif

prevad 3 zile de nebunie totala, cu muuuuuulta bere si putin somn, oameni noi mai mult sau mai putin interesanti...atmosfera boema de vama veche, si de ce nu...o idila fugara intre doua rasarituri de soare... wub.gif sa speram ca nu in ordinea asta....cu totii stim ca idilele dupa prea multa bere nu sunt sanatoase devil.gif

nu`mi arde de filosofii, maxime si cugetari...luam o scurta pauza de creier, no (more) comment, plec.stop.vama.stop.distractie.stop. sa ne vedem mai cu percheeeeeeeeeeee!!!!!!! mwah1.gif
E.B.E.
Distractie placuta! wink.gif
Esu
Multa bere suna bine drool.gif
Sa ne povestesti cum a fost cool.gif
Arlequine
jurnal de bord...
joi, 29 prier, anu` dom`lui 2004
bere indded suna bine biggrin.gif ...tocmai ma delectez cu una biggrin.gif
ma aflu taman in bucale in regie, la preteni...feelin` great, am capatat si entuziasm dupa 12 ore petrecute in 3 personaluri...
de mentionat berea din teius de la 1 juma azinoapte... wink.gif
seara asta se anunta cu chef mare, NO sleep...si maine dimi` zburam catre maaaaaaaaaaaaaaaaaaare!!!!
timpul se scurge asemeni berii din pahare...so...gotta run!
v`am pupat pe toti, cat se poate de zgomotos in ureeeeeeeeeeeeeeeeche biggrin.gif
vama veche here i come!
Ahriman
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 27 Apr 2004, 11:58 AM)
mi s`a intamplat adesea sa fiu perceputa ca fiind superficiala sau insensibila, tocmai pentru ca parasesc in cele mai nepotrivite momente registrul grav in favoarea unei glume mai mult sau mai putin reusite.

i`m just another misunderstood biggrin.gif ...in liceu eram catalogata ca fiind inaccesibila si infatuata, cand de fapt eram doar o adolescenta timida si timorata. maestra a disimularii biggrin.gif azi am invatat sa`mi controlez mastile wink.gif cred ca e un simplu mecanism de aparare. "my real inner self" e pastrat pentru crizele de meditatie si introspectie. restul e just for the fun of it. pentru picanterie.

nu cred ca e teatru ieftin, pur si simplu imi exploatez diverse fatete ale personalitatii. toate sunt eu si eu sunt toate.

ascult doors light my fire, si`mi vine sa urlu la cer..."c`mon baby light my sun!!!"...

Bine ai venit in lumea mea, o tu, stapanitoare a mastilor! Distractie placuta la Vama Veche si, cand te intorci, poate faci o vizita pe la mine prin jurnal.
Take care! thumb_yello.gif
punctt
hiya.gif
Distractie placuta...
Asteptam vesti... tongue.gif

p.s. mi-a placut... cu un simplu click...
Arlequine
Si iacata`ma`s ajunsa pe plai ardelenesc…cu marea`n suflet si cu scoica mea… smile.gif

Statistic vorbind, am parcurs 1600 km, am schimbat 10 trenuri, am poposit in 6 gari, vreo` 10 km pe jos…
Prima oprire demna de mentionat: vineri-costinesti. Lume destul de putina, terase in constructie, bere la pret de cluj. O mica escapada la white horse, topos intesat de profunde si inefabile semnificatii din tulburea`mi tinerete…aici lume extrem de putina, se pare ca manelele de la terasele din jur au alungat “lumea buna” in vama…

De mentionat ca eram “novice” intr`ale vamii, tot ce stiam despre acest loc era din vorbele batranilor intelepti sau din cantecele celor de la “vama veche”…
Aici…lume pestrita, plete in vant, tricouri din cele mai suparate, niscaiva dom`soare ratacite pe tocuri, tufe insuficiente pentru cei ce n`aveau 5000 de dat la toilet… ohyeah.gif
Peisajul parea extrem de promitator intr`ale distractiei, si totusi ochii mei cautau disperati plaja idilica wub.gif , casutele de stuf, amorezii ce contempla rasaritul soarelui…cautau focuri pe plaja, sunetul chitarelor…

M`am trezit repede din reverie, in parte din ratiuni practice(berea se lasase cam mult asteptata drool.gif ), dar mai ales din cauza unui punkist beat ce m`a intampinat cu vesnica replica…”n`ai sa`mi dai si mie o tigara…”

Am plantat in graba corturile, si am poposit pe o terasa pe plaja sa inauguram berea din vama… aici stupoare…halba la douas`cinci de mii!!! Blasfemie!!! 50.gif
Ne`am pastrat uzul ratiunii, si la cateva terase mai incolo am gasit un loc binecuvantat ce servea bere la cinspe mii.

Salvarea noastra insa au fost cele 3 kile de tuica…deh…maramu` nu se dezminte biggrin.gif detalii prea multe despre prima noapte in vama vom afla la developarea filmelor… biggrin.gif

A doua zi ne`am procopsit cu o gloata de punkisti pe langa corturi, au fost destul de amabili sa ne scape de vr`o doo conserve…
Adevaru` e ca sunt o “specie” interesanta. Anarhista din mine tindea sa`i simpatizeze, slava dom`lui mi`a trecut repede, mai ales ca mi`au furat furculita…

Din pacate m`am stat la plaja, si nici vorba de baie, am avut un “noroc” teribil sa ma aleg cu o raceala…

Sambata seara mi`am luat in primire rolul de observator si psiholog de ocazie…lumea privita din exterior e teriiiiiiiiiiiiibil de interesanta biggrin.gif )

Iubareti de ocazie si de pahar, incinsi de prea multe licori ce`au uitat sa se retraga in locuri mai putin expuse pentru a`si cerceta….trupurile rolleyes.gif , capete sparte , truse de prim ajutor, mame cu copii(!!!)

Paradisul oamenilor beti, o stare de euforie generala, un frig de`ti inghetau ciolanele…dar deh…

Era chiar sa ma aleg cu pereche…gresita!!! Nus` ce m`a impiedicat….faptul ca era din galati…sau ca era student la educatie fizica si sport…?! I think too much laugh.gif )))

Concluzie:

Distractie de nota….8.5. ghinionul meu a fost ca ma asteptam la altceva. Mai putina lume, mai multa liniste…nu am termen de comparatie, nu stiu cum era vama veche mai demult…per ansamblu m`am simtit foarte bine, avand in vedere ca alternativa era un mic si`o bere pe vr`un deal din apropiere.

Mi`am promis sa revin…inca nu mi`am regasit “marea mea”, e undeva acolo, o simt, dar am nevoie de liniste ca sa o caut.


Arlequine
ma intriga o chestie...cum pot sa fiu OBOSITA, dupa o zi in care n`am facut practic NIMIC?!
mi`am reluat vechiul sir incoerent de ganduri, scenarii si iluzii, paliative prea putin eficiente pentru sufletul meu...

simt cum primavara creste in mine, cum mana`mi tanjeste dupa floarea de liliac! si vreau sa traiesc extatic, sa vibrez in acorduri de muguri, si CEVA ma opreste.

"un inceput de nebunie de care`ntamplator ne`am vindecat"...

ceva ce trebuia sa fie doar al meu, ceva care trebuia sa ma ingenuncheze si sa ma inalte, ceva ce trebuia sa`mi deschida pleoapele cu flori de liliac. cineva.

vreau si nu vreau sa uit, ascult dark tranquillity- Format C: For Cortex...si ma gandesc daca n`ar fi si asta o alternativa laugh.gif

de altfel sunt o perssoana optimista. cred c`o sa ies in oras. vreau sa vad eclipsa de luna...for the warewolves shall arise, and Lycantropia shall reign...
Jubi


La mine in camera,in clipa asta,fara vreo sursa directa,miroase a scrotisoara...si m-am gandit sa te salut. mwah1.gif smile.gif


Arlequine
am luat azi de la un coleg care de altfel ma enerveaza cateva cd-uri. moonspell-the antidote, ceva de la macbeth si toata discografia catamenia, ca deh...se zvoneste ca vor canta in cluj in iunie...

am ajuns din (ne)fericire la un seminar...ingrozitor de plictisitor, mi`e soooomn....nu mai am chef sa citesc, sa ma uit la filme...am nevoie de ceva care sa ma resusciteze, sa ma scoata din letargie, ceva NOU!

dimineata aceasta mi`a oferit o ploaie minunata...

cred ca ma apuc sa fac niste teme...se pare c`am ramas muuuult in urma cu scoala sad.gif

Arlequine
simt ca m`am pierdut. undeva intre blazare si lehamite, intre inutilitate si monotonie. am intrat intr`un cerc vicios, o rutina obositoare, din care nu stiu daca vreau/pot/stiu sa ies...

un saturn nebun mi s`a urcat in brate si nus` cum sa scap de el...citesc bacovia in luna mai si cred ca o iau raaaazna... biggrin.gif close the door upon my soul, imi propun sa devin antisociala, vesnica solitara independenta de altii...din fericire astfel de ganduri trec extrem de repede...

ziua e un sfetnic bun...

mi`am propus adesea sa nu ma mai apuc de meditatii si filosofii ieftine in miez de noapte. intunericul amplifica sentimentele, trairile, totul ia amploare, perceptiile se dilata...decorul devine halucinant, tragicomic si obsesiv... noaptea imi ofera intotdeauna o perspectiva sumbra asupra lucrurilor, tantarii se fac armasari, dinozauri, etc...dupa cate un maraton de astfel de teze, antiteze si sinteze nocturne dimineata vine cu un singur gand..."cum am putut sa ma gandesc la astfel de prostii??" unsure.gif

o secunda m`am gandit sa`mi dau un ultimatum."de maine voi deborda de optimism". bullshit. (e voie cu prostii? biggrin.gif ). nu pot face asta. sunt prea ancorata in "tabieturi" emotionale, dincolo de asta, starea mea e prea profunda si generalizata ca sa o pot darama peste noapte...nu mai vreau sa ma joc, nu mai vreau sa disimulez. o vreme. pana ma vindec biggrin.gif dulce convalescenta, ma predau tie...

cand ma gandesc c`am debitat toata polologhia asta ascultand skyclad "life`s really a chocolate box"... rofl.gif
Arlequine
chestii care ma inhiba: inginerii si discutiile de oameni mari. de fapt oamenii mari in general. am o problema?! biggrin.gif
Arlequine
la insistentele camaradului B, am hotarat sa`mi caut confesoru` virtual si sa mai scrijelesc vo` doo randuri... biggrin.gif
sa incepem cu seara trecuta, in care alaturi de sus-amintitul am petrecut niste beri pe malu` observatorului pe o si anume terasa.... biggrin.gif tot aici trebuie sa`mi exprim profundul regret fata de flaconul de bere ce ne`a facut sa capitulam inainte de vreme...va trebui sa reluam experienta, sa`i aratam dansului flaconului (fir`ar al dreacului...) ca suntem mai puternici decat el! drunk.gif

in rest...saptamana asta mi`a demostrat inca o data ca "de ce ti`i frica in spate duci"...m`am impiedicat de doo ori pe strada de un ex-zân-zburator, ce mi`a tulburat inca o data si din nou existenta si asa bulversata de ea, sesiunea...

si daca tot am pomenit "the S word" (din pacate nu e ala la care v`ati gandit toti biggrin.gif ), ma autofelicit pe aceasta cale pentru parcurgerea fara colaps intelectual, frisoane sau crize de isterie a primelor 3 examene... blink.gif 2 more to go...si gata cu primu` an de studentie... cry.gif un an in care dixtractie a fost cuvantul cheie, in care mi`am exploatat la maxim latura hedonista, am invatat si nu prea, am ras si`am plans in batiste si pe umerii pretenilor, si alte astfel de bla-bla-uri... tongue.gif

ar mai fi multe de zis, dar vad ca mi`am incalcat promisiunea cu "vo doo randuri:, astfel ca ma retrag in vastele`mi apartamente, la o maslina si`un film, ca de MAINE ma apuc de INVATAT rofl.gif

Arlequine
n`am nika interesant de zis, da postez de`al dracului si degeaba ca ma `nerveaza sa`mi gasesc povestea pe ultimele pagini. na! tongue.gif
Moira
QUOTE (Cinnamon_Girl @ 22 Jun 2004, 11:28 PM)
n`am nika interesant de zis, da postez de`al dracului si degeaba ca ma `nerveaza sa`mi gasesc povestea pe ultimele pagini. na! tongue.gif

Super! Si io mai fac asta uneori! ohyeah.gif
Dar tu scrie, ca are cine citi! mwah1.gif
Bafta!
Arlequine
iac`a venit si momentul despartirii...n`am chef de patetisme grauite, poezia mi`a fugit odata cu muzul, asa ca o vom face scurt, nedureros si fara batiste albe fluturande biggrin.gif
desi ma preseaza examenu` de maine..(da...mai sunt fraieri care n`au terminat sesiunea!!! cry.gif ), prefer sa compun biletele de adio pe han smile.gif
plec acasa, in sublimul catun de la poalele gutaiului, sa ma refac dupa primul an de studentie...adio cluj, dar raman cu tine, promit ca la anu` sa beau un vin pe cetatuie(one of the musts in cluj!!...din pacate am ratat anu` asta), adio camera de camin de la etaju` 7, adio ciori, heta, bere de pe piezisa...
sa ne vedem cu bine la toamna, de preferat la 1 oct, si nu la restante biggrin.gif
promit sa ma dixtrez in vacanta, sa merg a la montagne y a la mer noir, a la sighisoire si pe unde ma vor purta cararile verii smile.gif
va salut si pe voi, han-o-maniacs, nu scapati asa usor de mine, o sa va mai vizitez si de acasa wink.gif
this is the end...my only friend...the end... cry.gif

glumeaaaaaaaaaaaaaam!!!! biggrin.gif vacanta/concediu placut tuturor!!! mwah1.gif
fargakos
Vacanta placuta si tie hug.gif si cat mai multa distractie thumb_yello.gif
Arlequine
"So the season of the fall begins
Down the crossroads in a sleepy little inn
By the fire when the sun goes down

But the night becomes you
And the secrets of the rain

Forever autumn

And the season of the fall begins
Out the nightlands when the thunderstorm sets in
The secrets clear in the cloudy night

But the night becomes you
And the secrets of the rain they will stay the same
And the time will come soon
With the secrets of the rain and the storm again

Coming closer every day, forever autumn

And the season of the fall begins
Past the pass nightbell past willows weeping
A ripple forms on the brinks of time

But the night becomes you
And the secrets of the rain, they will stay the same
And the time will come soon
With the secrets of the rain and the storm again

Coming closer every day forever autumn"


m`am intors..?...gaze towards the heavens and you might catch a glimpse of...me wink.gif


fargakos
Bine ai revenit scumpa noastra scortisoara mwah1.gif
EDIT: astept detalii daca sunt
Arlequine
i breathe therefore i am...sau mai neaos...suflu sa nu crăp ohyeah.gif
bat ail bi bec...uiz diteilz...numa sa`mi intru in...mood rolleyes.gif
Arlequine
iac`am facut si eu 20 de ani... biggrin.gif
si cam asa s`au desfasurat ostilitatile...intr`o umila camera de camin...in prim bro` failure...iar pe scaun...subsemnata biggrin.gif
FaiLuRe
Fir-ai tu sa fii tongue.gif , ai pus chiar poza aia, in care ma hizlesc de te miri ce rolleyes.gif , si in plus mai da senzatia ca si fumez, desi eu sunt nefumator declarat.
Arlequine
intr`adevar...failure nu bea nu fumeaza si urmeaza sa se mute in tibet. este o usa de biserica declarata, si in asta poaza isi arata latura angelica wink.gif ....enjoy biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.