Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Recomandari Pentru Betivi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Nana Floare
Dragilor, daca cititi carti de medicina peste tot vi se va spune cat de nociv e alcoholul si blah blah uri din astea. Totusi, eu sunt de parere ca o viata fara alcohol nu e viata. Deci m-am preocupat sa gasesc chestiile care trebuie luate din cand in cand pentru a compensa efectele daunatoare ale consumului de alcohol.

Se pare ca e bine sa luati cate o tableta de vitamina B complex, dar mai ales o componenta a complexului B numita ACID FOLIC.
Pe langa asta, pentru a va curata ficatul din cand in cand, sunt tot felul de leacuri alternative, dar cel pe care il iau eu se cheama MILK THISTLE (habar n-am cum se traduce in romana - ced ca in franceza e Chardon Marie, iar in latina Silybum Marianum). Se gaseste in forma de pastile - se recomanda 1-2 pastile de trei ori pe zi, la ora mesei.

Cu ajutorul astora, putem bea pana la adanci batraneti... spoton.gif

Voi mai adauga pe aici linkuri la site-uri relevante si alte cele... mwah1.gif
FaiLuRe
Hai noroc, Nicodime ! drunk.gif drunk.gif
mutulica
drunk.gif

seama de varza de a doua dimineata e chiar faina
Nana Floare
he he, uite cum ne dam de gol...unu' cate unu'...stiam io ca hanu' e plin de baieti veseli... biggrin.gif drunk.gif

a...inca un sfat dat englezilor (mari betivi englezii astia): cica metabolizarea alcoholului de catre ficat e mai buna daca luam imediat dupa ce ne intoarcem de la baute cate o aspirina sau doua. Avantajul e ca asta face ca dimineata durerile de cap sa fie mai putin intense. Eu obisnuiam sa iau aspirina cand ma duceam la baute si aveam de mers la lucru a doua zi dis-de-dimineata. spoton.gif
zar
in romania cica "cui pe cui se scoate!" spoton.gif da' eu nu pot... dupa o betie cu bere, a doua zi nici n-o mai suport... da' dupa trei zile pot s-o pun iarasi. in general (eu nu le prea am cu medicamentele) ma dreg cu ce am, de preferat zeama de varza sau muraturi,;daca nu, merge si apa minerala f acidulata. si incerc sa evit betiile in ajunul zilelor de munca, da' deh... drunk.gif
TriRegnum
Cand esti ametit e bine sa iei 40 de picaturi de Tinctura de Propolis.
Iar cand vrei sa te lasi de fumat si baut(pentru fumatori si alcoolici) se face tratament(conform prospectului) cu Tinctura de Pedicuta.
Onix
"Un om beat poate fi trezit pe loc din betie cu doua linguri de bitter suedez"
Asa scrie la carte. Nu stiu si daca merge pentru ca nu am tangente cu domeniul. tongue.gif
DeeDee
Cea mai mare contraindicatie pentru betivi este sa bea apa pentru ca se vor imbata si mai rau.... De asemenea nu va sfatuiesc sa amestecati vinul cu orice fel de tarie ca iese foarte nasol...
Iar pentru a doua zi va sfatuiesc sa beti un pahar cu lapte rece de tot, ochelari de soare si mult somn si liniste
dead-cat
capu' in jos si dormit pe burta afterwards (nu se-nvirte camera cu tine)
cind trebuie sa vomiti bea niste lapte inainte. laptele se pare ca e bazic si neutralizeaza acidul din stomac. deci nu te va ustura tot esofagul.

amestecatul de bauturi e o idee proasta.
combinatie mortala (pe-ncercate): bere+cuba libre


FaiLuRe
QUOTE (DeeDee @ 24 Apr 2004, 11:37 PM)
De asemenea nu va sfatuiesc sa amestecati vinul cu orice fel de tarie ca iese foarte nasol...

Mie-mi spui...nici nu vreu sa-mi aduc aminte penultima betie, pardon, antepenultima hh.gif . A fost urat de tot atunci. rolleyes.gif Insa s-au bucurat ratzustele, ca le-am umplut o farfururie. drool.gif rofl.gif rofl.gif
mutulica
da, se pare ca nu e bine sa amesteci fermentatele cu distilatele...
si eu imi amintesc de niste dureri de tartacuta
barbi
cum facetzi figurinele alea cu sticle in mana ca vreau si eu sa fac si nu pot cry.gif
victor1
dar daca dupa beti nu te doare deloc capul si de cele mai multe ori nu te simti rau? poate esti putin mahmur,dar cu o bere iti trece. ce inseamna ? ca esti sanatos si nu ai probleme cu ficatul? pentru ca nu dai afara deloc.
March
Un antidot pentru alcoolism.

De-a lungul anilor, medicina populara a stabilit empiric cum trebuie sa se procedeze pentru dezintoxicarea alcoolicilor. Un individ in virsta de peste 40 de ani a baut de la 27 decembrie pina la 10 ianuarie , astfel ajunsese pur si simplu paralizat. I s-au administrat 6 linguri cu miere. Dupa 20 minute , i s-au mai dat inca 6 linguri, iar dupa inca 20 de minute , o a treia doza in aceeasi cantitate. In 40 de minute i s-au dat deci 18 linguri cu miere. Linga patul lui se afla o sticla cu o inghititura de bautura. Trei ore mai tirziu ,bautura era inca neatinsa. Tratamentul a continuat, administrindu-se 3 doze de cite 6 linguri cu miere fiecare , la interval de 20 minute.
In dimineata urmatoare a fost vizitat la ora 8.30. Dormise toata noaptea . Aceasta nu-i se intimplase de 20 de ani. Intre timp totusi luase si ultima inghititura de bautura. Mai intii i s-au dat inca 3 doze de cite 6 linguri cu miere din 20 in 20 de minute. Apoi a servit un ou fiert moale. Dupa 10 minute a primit 6 linguri cu miere.. Prinzul a constatat din 4 linguri cu miere luate inainte de masa, un pahar cu suc de rosii si o bucata de carne tocata. Ca desert i s-au dat inca 4 linguri cu miere. Un prieten i-a adus o sticla de o jumatate de litru de bautura. , care i-a fost servita o data cu cina. El a impins-o deoparte , spunind ca nu mai doreste asa ceva . Si intr-adevar , nici nu a mai baut dupa aceea. Acest om, care era beat turta la ora 8 p.m. , a fost trezit dupa 24 ore , prin administrarea a 0,9 kg de miere de albine.
Medicina populara socoteste ca inclinatia exagerata spre consum de alcool este semnul lipsei de potasiu in corp. Mierea, continind in buna parte potasiu , contracareaza setea de alcool si ajuta substantial la procesul de dezalcoolizare. Daca ne amintim de instinctul animalelor si al oamenilor care ii fac sa caute hrana acida , putem intelege mai bine de ce dupa o zi grea muncitorul pofteste la o sticla de bere, care are un pH foarte acid. Putem intelege mai bine de ce omul de afaceri , ca si cel cu o profesie definita simt deseori placerea de a lua un cocteil inainte de cina. Bauturile alcoolice , avind o reactie acida , satisfac dorinta instinctiva de acid. Este interesant de retinut ca vinul si berea sunt cele mai acide bauturi alcoolice. Faptul ca atit cafeaua , cit si ceaiul sunt bauturi foarte acide ne face sa intelegem usor de ce au devenit bauturi populare . In medicina populara singurul lichid care se recomanda in caz de boala este ceaiul.


MonicaV
Am gasit numele plantei.

www.naturaplant.ro/prezentareprodus.php?codprodus=1628
www.caballus.as.ro/articole/ierburi.html
ro.kzw.cz/ files/documents/Revista%20CSW%20primavara%202004.pdf
Armurariu (Silybum marianum)
YoyoMan
Foarte interesanta chestie March! thumb_yello.gif
Cred ca cea mai buna treaba e sa mananci o farfurie de ciorba acra a doua zi cand te trezesti cu capul "banita"
Tratamentul asta nu da gres! Si multa apa minerala light cu lamaie! smile.gif
mutulica
am aplicat "cui pe cui se scoate". functioneaza. m-am facut cui la loc
drunk.gif
Tyra
Pastile de cap, zacut in pat si plans de mila.
Niciodata jurat ca nu mai baut data viitoare.
March
Inca una.
Dupa ce s-a terminat cheful , 40 de picaturi de propolis in ceai sau apa calduta. Si inainte de culcare trebuie baut cam 1/2 kg de apa, cel putin.
contraste
Dar de ce trebuie neaparat sa bei pana ti se face rau? Nu pot sa inteleg...
YoyoMan
Vezi tu contraste.... asa e unele scroafe... bea ca porcii rofl.gif

Barbatii e cei mai mari porci contraste asa-i? laugh.gif
Blakut
Berea de a doua zi face minuni pentru mine. Si niste apa de dimineata...

Acritura ma ajuta in timp ce, nu si dupa aia.
Cla
QUOTE (contraste @ 29 May 2004, 04:41 PM)
Dar de ce trebuie neaparat sa bei pana ti se face rau? Nu pot sa inteleg...

Sa fii numai pe jumatate beat inseamna bani aruncati pe fereastra... ohyeah.gif
YoyoMan
@blakut
Eu nu inteleg cum puteti voi bea bere a doua zi dupa o bauta zdravana. Eu nu ma mai pot atinge de alcool a doua zi. Deci la mine chestia cu cuiul nu cred ca o sa functioneze niciodata, indiferent de cate pledoarii o sa aud pe tema asta.... biggrin.gif
Am auzit si explicatii organice in favoarea teoriei cuiului. Dar tot nu ma pot convinge.... hmm.gif
Cla
YoyoMan, stii cum e asta cu bautul a doua zi... ajuta. Te ajuta sa te-mbeti mai ieftin si mai repede decat cu o zi inainte, ca deja ai o "baza", nimic mai mult. laugh.gif
Hampu The Great
Pentru mine functioneaza perfect un pahar de 50 de grame (o cinzeaca, cred) de palinca (originala) in care se desfac prin amestecare trei lingurite de miere de salcam.
Mahmureala dispare imediat si in locul ei se instaleaza un fel de euforie pasiva in care nu iti mai pasa de nimic.
Daca urmeaza dupa asta si un borsh, atunci efectul e garantat.
Mai grav e ca daca greata dispare imediat, si dupa borsh ti se usuca imediat gatlejul de sete..trebuie sa bei o bere ca altfel nu e chip.

Pentru a inlatura efectul trebuie insa sa cunoastem foarte bine cauza. Iata cateva consideratii:

"Betivii isi traiesc viata doar pe jumatate....in schimb vad toate lucrurile dublu"
"Consumati bauturi alcoolice cu masura, da-n fiecare zi cate o gura"
"Beat cu adevarat nu esti decat atunci cand trebuie sa te tii cu mainile de podea"
"Bautura e cel mai mare dusman al omului...si noi ce sa facem ? Sa fugim din calea dusmanului ??, Niciodata !!"
RraLluCca
QUOTE (Hampu The Great @ 1 Jun 2004, 03:26 PM)

"Beat cu adevarat nu esti decat atunci cand trebuie sa te tii cu mainile de podea"

rofl.gif Stii tu ce stii... wink.gif
Hampu The Great
Yap, am trecut prin asta ....fug toate in toate partile si contururile tremura cum vibreaza culoarea in tablourile impresioniste !!

Semnattura ta e din "Zbor deasupra unui cuib de cuci "....e de undeva, ma tot macina....era motto la ceva
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.