Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Primul Meu Loc De Munca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Am observat ca majoritatea dintre voi lucrati (vorba vine) undeva. Aproape toti am inceput pe la diferite firme care nu reprezinta neaparat ceea ce ne-am dorit.
Personal mi-am gasit primul meu job pe cand ma aflam la un Festival al Berii. S-a intamplat ca exact in aceeasi perioada sa se organizeze Bursa locurilor de munca. Ametit dupa 3 beri, proaspat absolvent dornic de afirmare m-am perindat pe la 4 mese pe acolo si am tot raspuns la intrebari. Habar nu aveam pentru ce posturi ma intrebau aia tot felul de chestii. Ideea e ca dupa 2 zile am primit un telefon acasa " va rog sa va prezentati maine la ora 10.00 la sediul firmei din strada... pt. a participa la un interviu". Si asa am ajuns eu programator la o firma semianonima de distributie. Am demisionat dupa vreo 5 luni.

Tanar si neispravit

Antont
Eu am visat dintotdeuna sa devin musafir sau pensionar spoton.gif ....Din pacate inca n-am reusit, dar perseverez....Primul meu job a fost cel de parazit rofl.gif ....
Vornicum
Hmmm parazit .... si te plateau bine?

________
in fiecare secunda se naste un om, sansele sa fie super-istet sunt de 50%
skysurfer
Primul meu loc de munca a fost la o firma de contabilitate, in paralel insa cu Mc Donalds. Asta prin anull 3 de facultate. A fost groaznic pentru ca era si campionatul mondial in acea vreme, dar era din ce in mai greu si cu sesiunea si cu munca. Am scapat si m-am facut mare.
Onix
Inca sunt la primul loc de munca (in mod oficial) smile.gif - am mai lucrat un pic la niste promotii. De mai bine de jumatate de an lucrez part-time la o firma de consultanta pe proiecte Phare. Partea buna a fost ca mi s-a oferit posibilitatea de a-mi construi programul in functie de cel de la facultate, ca sa pot sa impac si capra si varza. Este destul de obositor per total si nu imi ramane prea mult timp pentru mine, dar o sa imi prinda bine experienta.
Mara
Primul loc de munca rolleyes.gif Prin anul II de facultate, la un partid politic. Faceam pe secretara. Frumos, am invatat multe... M-am lasat de politica tongue.gif laugh.gif rofl.gif rofl.gif
Serenity
La inceput obisnuiam sa lustruiesc cosciuge.. mai mult din placere decat pentru bani.. Acum am avansat pe scara ierarhala... roflmao.gif
mutulica
Am vindut fin!
pe cind eram in liceu mergeam in vacanta la bunici si lucram cu ziua ca sa fac bani de mare
dupa ce adunam ceva, mergeam la piata la sirbi si umpleam sacosa cu ceasuri electronice si vegeta
mergeau super la solar la "euforie"
MonicaV
Cind era chestia cu ceasurile si cu Vegeta? Trebuie sa fi fost pe vremea tovarasului si a tovarasei.
Blakut
Eu am lucrat la o firma belea pe post de muncitor 1 luna. Eram muncitor si bagator de seama in acelasi timp. (am lucrat cu acte in regula, adica am platit si impozit). Firma facea parte din grupul CAT - partea de la noi.

O luna intreaga am insurubat si desurubat si schimbat motoare mari de generatoare impreuna cu ceilalti nenea. Eram in clasa a ...XI-a! Si ma lasau nenea sa folosesc si macaraua (era sa gauresc peretele, dar asta este...).

Cel mai frumos era ca desi colegii mei erau smecheri: erau ingineri, cu totii faceam si treburi mai de jos. Cand venea bulgaru' cu camionul, (cu nevasta si copilu in cabina), daca ii incarcam repede camoinul, ne dadea o lada de bere...daa.

loredaria
Primul meu loc de munca, dupa ce am terminat scoala a fost la un post tv local si acolo am si ramas pana am nascut. Cand voi termina concediul de maternitate probabil nu ma voi mai intoarce acolo.
mitzike
Primul job m-a ambitionat sa nu ajung asemenea colegilor de atunci : muncitor necalificat la o fabrica de mobila, in vara dintre a XI-a si a XII-a. mi-am rugat moartea (cu toate ca salariul era bun)
Apoi am facut sapaturi arheologice (fain, mi-a placut), apoi am lucrat la padure, iar sapaturi, si in sfarsit am gasit un job serios (de aproape 4 ani lucrez aici si nu plec - merge netul ca uns spoton.gif smile.gif ).
Vornicum
Si acum ce lucrezi? 43.gif
mitzike
Inginer...... sad.gif
Diplomat inginer....

Auzi cum suna...inginer.... yeahrite.gif

La o firma de calculatoare lucrez, pe parte hardware. Si e ok.

Mai putin titulatura....inginer.... (tre' sa recunosc, e mai bine decat politist....no offence officer... rofl.gif )
Dark Angel
Eu am avut un drum sinuos, cu multe schimbari in mai multe
domenii si cred ca toata viata am sa mai fac ceva, am sa mai
caut sa invat si altceva, am sa incerc si alte domenii.

Am inceput prin a fi suplinitor la o scoala primara-nu mi-a
placut foarte tare, nu aveam destula rabdare, eram si foarte
exigenta, imi placeau insa tare mult copiii, si ei ma placeau
pe mine.
Am fost apoi suplinitor la catedra de limba engleza si
lucrurile au stat cam la fel...am ajuns la concluzia ca
meseria de dascal nu mi se potriveste.

Am fost apoi vanzator la Prisma(vreo 3 ani), imi placea ca
atunci cand erau timpi morti citeam(mult, citeam foarte mult
atunci).
Ma obosea foarte tare programul(de la 10am-19pm zilnic, aveam
o singura zi libera /saptamana, iar in primele 8 luni n-am
avut nici o zi libera).Un job care mi-a dat satisfactii
materiale...si cam atat.
Am vandut articole din piele, apoi incaltaminte de copii si
adulti, haine de copii.
Primul meu patron de la Prisma a plecat de acolo si nici acum
nu vorbeste cu mine pt. ca nu am vrut sa lucrez in continuare
la el.
Cu celalalt sunt prietena si acum, ne vizitam , ne dam
telefoane.

Din Prisma am plecat la Romtrans, companie de transport intern
si international si am lucrat ca si declarant vamal si
contabilitate.
Am plecat in masa( eu, sora mea, si ati doi colegi) atunci de
la ei pt. un salariu mai bun la firma la care lucrez acum.
Aici am renuntat sa mai fac declaratii vamale la pc. vamal
Ploiesti si am fost mutata la sediul firmei unde ma ocup de
contabilitate.
In 2002 firma incepe o colaborare pe transport si depozitare
cu o firma germana care distribuie mase plastice, din secunda
1 cand respectiva firma incepe sa functioneze este 100%
resposabilitatea mea(import, secretariat, distributie,
etichetare, facturare, contabilitate,etc.)

Imi place enorm ce fac acum, mi-ar placea sa plec definitiv la
firma germana, sa renunt la cealalta firma, dar deocamdata e
doar un lucru pe care mi l-am propus.
Nimic nu se misca fara acordul meu legat de activitatea
filialei germane in RO, e obositor dar e o rampa de lansare,
iar eu sunt dispusa sa fac sacrificii in acest sens.
Nu am avut concediu niciodata de cand lucrez aici, cand am
stat acasa 6 luni cu copilul mi-am mutat office-ul acasa, a
fost cumplit de stresant.

Mie imi place felul in care lucrez acum, n-as putea sa stau
acasa si sa fac menaj, nu sunt genul.
Vornicum
WOW , serios! spoton.gif
genicon
Primul loc in care am aflat, cat de cat, ce inseamna sa muncesti (cu program de 4 ore, e drept tongue.gif) a fost in....aaa... nu stiu cum sa-i zic biggrin.gif Bunica mea are un fel de chiosculet de unde vinde cafea. A fost destul de misto... am cunoscut asa jumatate din oras... pacat ca nu aveam si eu salariu fix ci eram platit "cu ziua" cu cat dorea bunica... Asta se intampla printr-a 10a...
PhutreGuy
Primul loc de munca adevarat....adica cu carte de munca si cu toate alea a fost in vacanta dintre anul 2 si anul 3, muncitor necalificat, ca aveam nevoie de bani pentru restante.
Dupa ce am terminat scoala, m-am angajat (pentru vreo 4 luni cat am fost si in delegatii) pe post de inginer vanzari echipamente de automatizare...dupa aia nu mai conteaza.....
Hampu The Great
La mine a fost pe la zece ani. Mi-au aranjat parintii ceva. Ei lucrau detasati pe litoral in Neptun, si acolo am lucrat si eu prima data.
Ma prezentam dimineata pe la opt imbracat in pioner si vindeam bilete la KIKI-CAR....Am muncit asa cam o luna si din bani castigati am cumparat aparat foto Zenit si aparat de marit Krocus.
Dupa aia am muncit aproape in fiecare vacanta mare cate ceva. Am lucrat o luna la Bere Rahova caraus, apoi la Semanatoarea curatam piese de span, la Fabrica de Tigarete de pe Orhideelor caram niste carute de colo, colo (si sterpeleam tigari la greu desi nu fumam). La un hotel am fost curier (ma ocupam de dame singure), la o fabrica de mobila , la o carciuma de lux am fost picolo (doamne ce de bani faceam), la un complex tineam evidente (si ii faceam curte ficii directorului).
Acum lucrez de ma ia dracu la trei firme de constructii deodata....
flu
- prima oara pe la 16 ani intr-un netcafe la negru... ma duceam cand aveam chef, numai ca trebuia sa anunt cu ceva timp inainte...
- am impartit pliante de Billa, cand ai 2000 in rucsac par ceva mai grele decat sunt smile.gif
- programator JSP (cica) si administrator de retea (cam tot ce avea legatura cu compurile de la server la instalat Windowsuri intr-o firma cu 5 calculatoare)
- sondaje de opinie... interesant, deprimant, obositor, real
- webdesigner la o firma de italieni, munca de negru/ dar nu la negru, macar am invatat webdesign cat de cat
- acum freelancer de situri si musafir
night_watch3r
primul loc de munca. primii bani castigati intr-o institutie. o faceam pe-a secretara. raspundeam la telefon, duceam cafea la sef, scriam la calculator. dupa un timp venea seful mai rar pe acolo si m-am apucat de citit si dormit acolo. a fost asa, o slujba de vara.
acum la fel muncesc. numai ca in alt loc, dar fac aceleasi lucruri, dorm si citesc.
oan@
primul meu loc de munca a fost prin clasa a 8a, cand invatam pentru examen dar mai si vindeam la magazinul parintilor... a continuat si prin liceu, dar am mers la facultate si am scapat wink.gif
Bibicutz
OFFFFF......Lucrez la Zapp! Si nu e asa de rosu precum se vede de afara...Si nici scaunul de la birou nu e asa moale.... E primul job dar deja ma gandesc sa schimb foaia ca e nasol rau sad.gif(
gonen
Primul job. In ultimii 3 ani de facultate. Profesor de informatica. La "Scoala Generala Studina", "Scoala Generala Vartop", "Liceul Economic Cheorghe Chitu Craiova".
Primii bani castigati. In liceu, programele facute de mine le vindeam la ceilalti ca proiecte pentru informatica.
Felina
Fain subiect smile.gif !

Primul meu job a fost intr-un bar, un fel de barul facultatii (pe nume Bogdan tongue.gif ca si patronul). Au fost doua saptamani oribile dupa care am parasit meseria laugh.gif , da' nici bani n-am primit, asa ca nu se pune la primul job, se pune la prima teapa in domeniul joburilor tongue.gif .

Am predat Basic pe HC2000-uri (!!! da... prin '97) la copii de scoala primara. Ma platea patronul cu 500 de lei / sedinta care era de doua ore... Am predat tot anul ca era bine cu cativa lei in plus, dar am pierdut anul la facultate... cool.gif .
ausländer
Ma scuzati ca intervin. Aici e vb de bani castigati legal, cu carte de munca, plati de impozite si alte alea? Ca...eu nu subscriu la asa ceva rofl.gif
Felina
QUOTE (ausländer @ 24 Mar 2005, 06:37 PM)
Ma scuzati ca intervin. Aici e vb de bani castigati legal, cu carte de munca, plati de impozite si alte alea? Ca...eu nu subscriu la asa ceva rofl.gif

mie nu mi s-a parut ca e vorba de carti de munca si/sau impozite la zi tongue.gif

asa ca thumb_yello.gif
ausländer
bun... deci primii bani castigati legal, repet LEGAL (nu de alta, dar trebuie mentionat asta) i-am facut pe o lucrare de grad. momentan lucrez ca freelancer.
Kitty
primul job? hm...o prezentare de moda cu contract si toate alea...suma castigata? doar 500 000 lei...ne-au furat la greu, dar macar am facut ce-mi doream de foarte mult timp...a fost o experienta placuta...si ultima din pacate...sau poate cine stie tongue.gif
ausländer
uite si prima minciuna legata de primul job. Am fost in clasa a XI-a responsabil de linia de productie intr-un proiect american de economie practica. Junior Achievement ii zice. Profitul nu l-am vazut din cauza "directorului" [coleg de clasa] idiot.
Felina
QUOTE (ausländer @ 24 Mar 2005, 06:44 PM)
bun... deci primii bani castigati legal, repet LEGAL (nu de alta, dar trebuie mentionat asta) i-am facut pe o lucrare de grad. momentan lucrez ca freelancer.

ce inseamna freelancer? unsure.gif
ausländer
fac una-alta [traduceri, articole, mici programe] pe net. nu platesc impozit, dar dau o caruta de bani pe comisioane ca sa imi ajunga banii in portmoneu.
Felina
QUOTE (ausländer @ 24 Mar 2005, 07:03 PM)
fac una-alta [traduceri, articole, mici programe] pe net. nu platesc impozit, dar dau o caruta de bani pe comisioane ca sa imi ajunga banii in portmoneu.

Ahaaaaa...am inteles smile.gif , tks.

Mi-ar placea si mie sa lucrez (si) asa ceva... cum gasesti jobul asta?

Edit: scuze pt off-topic... sorry.gif
ausländer
hmm.gif secret.gif whistling.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.