Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:National Geographic
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Mihai
Celebra revista debuteaza si in Romania.
Informatii referitoare la abonare puteti gasi la http://www.national-geographic.ro/index.asp
ypsilonalpha
Dar tot nu reiese cind apare primul numar ... American Scientific are deja doua numere la activ, si n-au facut atita tam-tam la lansare.
Oricum o sa dau 90.000 (cam atita reiese ca ar fi pretul) pe numarul inaugural ca sa vad daca se merita sau nu.
ypsilonalpha
A aparut, in fine. 85.000 lei, aspect grafic super (dupa cum ne asteptam). In cuprins, o maxi selectie de articole despre ascensiunile pe Everest, grupate sub titulatura "Everest-50", inclusiv despre romanii al caror nume este legat de cel mai inalt pisc din lume, o prezentare a emiratului Qatar, un articol despre cimpanzei (cine a citit "In umbra omului" de Jane van Lawick-Goodall, aparut pe vremuri in colectia Delfin stie despre ce vorbesc - autoarea este aceeasi, "eroii" necuvintatori sint mai mult sau mai putin aceiasi), un reportaj mai de pe linga noi, despre insectele riului Tisa, si unul mai de departe, despre un oras mayas mai putin cunoscut, stiri pe scurt.
Parerea mea e ca (deocamdata cel putin) merita toti banii.
SORIN

Merita si a meritat banii de la prima tiparire !

Cel putin am ramas cu gura cascata cand am citit de primul orb ce a cucerit varful Everest in 2001'.

Sorin.
Mistinguett
Foarte probabil ca vor oferi optiunea abonamentelor - care nici ele nu vor fi ieftine, dar total de acord, merita fiecare banut.
MeMe
Foarte buna revista. Cand am deschis-o am retrait mirarea si emotia copilareasca din gimnaziu cand profa de engleza, care era abonata la NG, aducea fiecare numar la scoala. Stateam cate 10 gramada sa ne uitam la "pozele alea ca lumea".

"Ca lumea" e si NG Romania, textele bine traduse ( le-am vazut si in engleza). Punctul slab al revistei mi se pare ca sunt articolele scrise de romani. Cel putin alea despre istoria expeditiilor romanesti in Everest sunt scrise foarte tehnic, nu au viata. Cititi oricare alt articol, din revista si veti vadea ca, dincolo de informatii si limbajul de specialitate, e o poveste care curge, te tine aproape, te implica.

Oricum, NG Romania e o victorie! Ma-ntreb cum s-o fi vandut primul numar!
Mihai
[Off-topic] Bine ai venit la Han!
Ca de obicei, pozele din revista sunt extraordinare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.