Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce M-a Enervat Azi
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99
March
QUOTE(Marduk @ 14 May 2012, 03:42 PM) *
Castigatorii de la "Romanii au talent". Mi s-a demonstrat inca odata ca romanii se lasa usor inselati, nu zic ca iluzionistul nu era bun, dar sa prostesti un public care face cel mai bun rating in televiziune mi se pare inacceptabil. Prin acest concurs s-au perindat adevarate valori, adevarate talente, iar romanii aleg un iluzionist care are niste scheme pe care le executa de nenumarate ori pana cand ajunge la perfectiune, inducand impresia ca are talent. Daca asta este talentul pentru romanii atunci nu stiu ce sa mai zic.


Ce te revolti asa ? Pai omu' poate fi un viitor adevarat cadru de nadejde al unuia din serviciile secrete. Sau de ce nu, la Cotroceni alaturi de Aliodor !
Cla
March, Marduk a simtit din suflet. Tu nu poti sa scrii ceva fara a avea de-a face cu politica?
Marduk
Aud la tembelizor ca actrita Oana Zavoranu a vrut sa se sinucida sau ca actorul Jan Paler a avut un atac de cord. E trist ce li se intampla acestor oameni, dar eu nu pot fi de acord cu titulatura pe care le-o acorda unii stiristi. Din cate stiu ca sa ajungi actor trebuie sa faci o anume scoala, poate ca si fostele scoli populare de arta, nu stiu daca mai exista in prezent, dadeau adeverinte de absolvire a cursurilor de arta teatrala, dar asta nu inseamna ca absolventii erau actori, poate cel mult artisti amatori, populari etc.
andra_v
QUOTE(Marduk @ 13 Dec 2012, 06:26 PM) *
Din cate stiu ca sa ajungi actor trebuie sa faci o anume scoala, poate ca si fostele scoli populare de arta, nu stiu daca mai exista in prezent, dadeau adeverinte de absolvire a cursurilor de arta teatrala, dar asta nu inseamna ca absolventii erau actori, poate cel mult artisti amatori, populari etc.

Ca sa nu mai spun ce inseamna scoala in ziua de astazi.
Marduk
Florin Iepan. Un regizor bun, din cate am citit despre activitatea domniei sale, un regizor care vrea sa scoata la iveala istoria ascunsa, greu digerabila a romanilor din timpul WW2. Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani, si mai putini cunosc greselile pe care maresalul Antonescu le-a comis, voit sau nu, in timpul operatiunilor militare. Doar ca in aceasta actiune a sa, Florin Iepan comite o gresala de neiertat, pentru un om de cultura, pronunta cuvinte al caror continut si impact nu pare a le deslusi foarte bine. Domnia sa face urmatoarea afirmatie:
"„Eu vreau să obţin un «feedback» despre [b]holocaustul român de la o populaţie care este total indiferentă[/b]”
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este total gresita, daca nu rau voitoare. Am sustinut mereu ca cititor de istorie, ca cel mai potrivit cuvant ce ar defini situatia in care s-au aflat romanii, Romania, in acele vremuri ar fi "genocid". Este o mare diferenta intre "holocaust" si "genocid" desi pentru multi poate parea ipocrita aceasta abordare. Este necesar sa explicam romanilor, celor care ne acuza de holocaust, de ce noi ca popor, nu putem accepta ca acest cuvant sa devina un adevar de necontestat un alt stereotip. Pentru mine este clar, armata romana, jandarmii, romanii au comist acte de cruzime fata de evrei, tigani, sovietici, dar toate aceste actiuni pot fi definite printr-un singur cuvant, "GENOCID" si nu holocaust. Este clara definita diferenta intre cele doua cuvinte, actiuni, eu nu inteleg de ce oameni de cultura, istorici, romani si straini insista ca romanii sa fie inregimentati in plutonul celor care chiar au avut un plan pentru rezolvarea problemei evreiesti din Europa. Nimeni nu vorbeste despre actiunile romanilor, uneori chiar ale autoritatilor romanesti aflate de facto sub control german, de a salva evreii de la transportul catre lagarele naziste. Cred ca inaintea Romaniei ar trebui mentionate alte tari al caror aport a fost evident in demersul facut de germani privind deportarea evreilor in lagarele de exterminare. Daca domnul Florin Iepan este interesat sa obtina un "feedback" de la mine, un roman care a citit cat de cat carti de istorie, am sa-i spun ca se insala cand spune ca populatia Romaniei este total indiferenta. Poate ca azi ecourile acelor vremuri nu mai sunt atat de puternice, poate ca cei care vor ca acele evenimente sa fie prezente si azi in memoria colectiva fac bine ceea ce fac, dar eu nu pot admite ca cei care cunosc istoria, oameni de cultura, modele, izvoratori de informatii, sa acuze de holocaust un popor intreg. Filmul propus de domnul Florin Iepan este bine venit pentru tinerii din zilele noastre, care nu trebuie sa uite istoria neamului, dar una este sa informezi corect, si alta este sa denaturezi istoria cu ajutorul unui singur cuvant. Ce doreste domnul Florin Iepan, sa plangem in public, sa ne punem cenusa in cap, sa facem matanii un an intreg in piata publica, cum sa demonstram ca ne pasa de ceea ce au facut militarii romani in WW2? Nu crede domnul Florin Iepan ca am platit destul pentru greselile noastre, pentru crimele pe care le-au comis cei care ne-au condus in acele timpuri. Este necesar sa transmitem public, viitoarei generatii aceasta povara nationala, mahnirea care mi-a transmis-o bunicul meu, tatal meu? sau este mai bine sa-i facem sa inteleaga pe copiii, pe nepotii nostri ca am comis crime condamnabile, un genocid, impotriva unui popor, dar niciodata nu ne-am propus sa facem asta voit, nu am urmarit scopuri criminale, nu am avut planuri, infrastructura etc. toate acele actiuni criminale nu au fost decat parte a unor operatiuni militare si interese internationale, la momentul respectiv, pe care noi romanii ca popor nu le-am putut controla.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2013, 11:41 AM) *
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este total gresita, daca nu rau voitoare

Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40
QUOTE
Este o mare diferenta intre "holocaust" si "genocid" desi pentru multi poate parea ipocrita aceasta abordare

Ai dreptate - ma numar printre cei carora li se pare ipocrita aceasta abordare...
QUOTE
Pentru mine este clar, armata romana, jandarmii, romanii au comist acte de cruzime fata de evrei, tigani, sovietici, dar toate aceste actiuni pot fi definite printr-un singur cuvant, "GENOCID" si nu holocaust. Este clara definita diferenta intre cele doua cuvinte

Holocaust = distrugerea aproape completă a evreilor din Europa de către Germania nazistă si colaboratorii ei (printre care si Romania) în timpul celui de-al doilea război mondial (1939 – 1945). În cultura iudaică, evreii se referă adesea la Holocaust folosind cuvântul "Shoah" (cuvânt de origine ebraică însemnând „catastrofă” sau „distrugere totală”). Ca etimologie, cuvântul holocaust derivă din grecescul holo (întreg) si caustos (ars) desemnând la origine o ofrandă în flăcări sau un sacrificiu religios care este consumat în întregime de flăcări.
Deci, genocidul comis impotriva evreilor in timpul ultimului razboi mondial se numeste "holocaust". E doar o denumire, nu stiu de ce te supara atat de tare
QUOTE
am sa-i spun ca se insala cand spune ca populatia Romaniei este total indiferenta

Oare?! Cati dintre noi stiu cu adevarat ceva despre masacrele comise de armata romana? Fac pariu ca nici macar zece la suta dintre romani habar nu are ca soldatii romani au ucis mii de civili nevinovati, a caror singura "vina" era etnia evreiasca
QUOTE
eu nu pot admite ca cei care cunosc istoria, oameni de cultura, modele, izvoratori de informatii, sa acuze de holocaust un popor intreg

Nimeni nu acuza "un popor intreg", ci statul roman, armata romana, autoritatile acelor vremuri. Asa cum nimeni nu acuza intregul popor german
QUOTE
Ce doreste domnul Florin Iepan

Banuiesc ca doreste exact ceea ce spuneai tu mai sus: un regizor care vrea sa scoata la iveala istoria ascunsa, greu digerabila a romanilor din timpul WW2. Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani, si mai putini cunosc greselile pe care maresalul Antonescu le-a comis, voit sau nu, in timpul operatiunilor militare
QUOTE
sau este mai bine sa-i facem sa inteleaga pe copiii, pe nepotii nostri ca am comis crime condamnabile, un genocid, impotriva unui popor, dar niciodata nu ne-am propus sa facem asta voit, nu am urmarit scopuri criminale, nu am avut planuri, infrastructura etc. toate acele actiuni criminale nu au fost decat parte a unor operatiuni militare si interese internationale, la momentul respectiv

Daca le-am spune asta i-am minti. Cum poti sa spui ca "nu a urmarit un scop criminal" un dictator care a ordonat, in urma unui atentat (fie vorba intre noi, atentatul putea fi prevenit daca nu erau niste cretini aia care au instalat comandamentul in cladirea KGB fara sa o verifice inainte), sa fie ucise sute de persoane civile care nu aveau nici o legatura cu atentatul?! Antonescu a ordonat asasinarea a 100 de evrei pentru fiecare soldat si 200 de evrei pentru fiecare ofiter ucis; armata a indeplinit ordinul dar cu "depasire de plan"
Marduk
@abis

QUOTE
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40

E dreptul tau sa consideri ceea ce crezi, dar nu este corecta folosirea acestui cuvant in legatura cu actele criminale ale autoritatilor romanesti din acea vreme, cu atat mai putin cu sentimentul romanilor in general din acele timpuri.
QUOTE
Ai dreptate - ma numar printre cei carora li se pare ipocrita aceasta abordare...

O fi dar trebuie sa incercam sa facem totusi distinctie intre o crima si alta desi crima ramane crima.
QUOTE
[i]Holocaust = distrugerea aproape completă a evreilor din Europa de către Germania nazistă

GENOCÍD (‹. fr. {i}; {s} gr. genos „neam” + lat. -cido „a omorî”) s. n. (Dr.) Infracțiune săvârșită în scopul de a distruge deliberat și sistematic, în întregime sau în parte, o colectivitate sau un grup național, rasial, religios sau politic și care constă în: uciderea membrilor colectivității sau grupului, vătămarea gravă a integrității fizice sau mintale a acestora, supunerea la condiții de existență sau tratament de natură să ducă la distrugerea fizică, luarea unor măsuri pentru împiedicarea nașterilor, transferarea forțată a copiilor aparținând colectivității sau grupului în altă colectivitate sau în alt grup (ex. masacrarea unor populații din colonii, a armenilor de către turci la începutul primului război mondial, exterminarea de către naziști a unei părți a populației din teritoriile ocupate în timpul celui de-al doilea război mondial). În 1948, Adunarea Generală a O.N.U. a aprobat Convenția pentru prevenirea și pedepsirea crimei de g., care a intrat în vigoare în ian. 1951.
Spre deosebire de holocaust care are directa legatura cu folosirea camerelor de gazare si a crematoriilor din lagarele naziste.
QUOTE
Deci, genocidul comis impotriva evreilor in timpul ultimului razboi mondial se numeste "holocaust". E doar o denumire...

Nu, nu este doar o denumire, este o diferenta intre holocaust si genocid, cel putin pentru mine, amator de istorie. Holocaustul este legat direct cu planul de exterminarea a evreilor din Europa cucerita de nazisti. Actiunea respectiva are la baza gandirea premeditata, actiunile unor conducatori nazisti, specifice nazismului, atitudine generala a unei majoritati fata de o minoritate. Nazismul a conceput acest plan, l-a aplicat pe teritoriul Germaniei si al catorva aliati cu "acordul" acestora. Acest gen de activitati nu s-au desfasurat pe teritoriul Romaniei, autoritatile romane nu au avut un astfel de plan, cetatenii romani conceperea, construirea, pregatirea unei astfel de actiuni menita exterminarii totale a evreilor de pe teritoriul romanesc. Eu nu pot accepta sa fiu acuzat de ceva cand de fapt a fost altceva, o incadrare corecta mi se pare mai nimerita. Dar se pare ca exista forte care vor sa ne puna in carca actiunea de holocaust, din motive care imi scapa in acest moment.
QUOTE
Cati dintre noi stiu cu adevarat ceva despre masacrele comise de armata romana?

Putini, tocmai de aceea filmul este binevenit, dar sa fie conform realitatii, nu o mistificare pe cale sa devina realitate.
QUOTE
...nici macar zece la suta dintre romani habar nu are ca soldatii romani au ucis mii de civili nevinovati

Probabil ca cei care fac istorie la scoala invata despre aceste crime comise de soldatii romani, nu stiu cum este prezentata aceasta actiune a armatei romane din WW2, la cursuri, dar cu siguranta ar trebui sa fie prezentata ca un genocid nu ca un holocaust. Acelasi gen de genocid la care a fost supusa si o parte a poporului roman ramas sub ocupatia unora care desi au comis acte de exterminare la fel de odioase ca nazistii nu sunt acuzati doar din cauza ca au fost invingatori.
QUOTE
Nimeni nu acuza "un popor intreg", ci statul roman, armata romana, autoritatile acelor vremuri....

Sa nu fim naivi, atunci de ce se insista pe folosirea termenului de holocaust si nu genocid? de ce nu spun cei care gandesc si fac aceste acuzatii, la fel ca tine: e doar vorba de cuvinte, termeni din DEX!
QUOTE
...Scopul este unul cate se poate de binevenit, putini romani cunosc istoria participarii Romaniei la WW2 alaturi de germani

Nu am nimic impotriva, dupa cum a spus filmul este binevenit, el arata clar ca acele crime au fost comise de armata romana, dar de aici si pana la holocaust........
QUOTE
Daca le-am spune asta i-am minti. Cum poti sa spui ca "nu a urmarit un scop criminal"..

Consider ca daca le-am spune ca romanii, autoritatile din acele vremuri, au comis un holocaust asupra evreilor, nu ar fi corect, fata de istorie, fata de realitate. Exact crimele nu au fost premeditate, planuite cu ani in urma, asa cum au facut nazistii, ele au fost facute in timp de razboi, ca parte a unei actiuni militare de pedeapsa.
QUOTE
... armata a indeplinit ordinul dar cu "depasire de plan"

Armata a gresit, Antonescu a fost judecat, condamnat si executat, romanii, Romania a platit despagubiri de razboi, desi a avut partea ei de contributie la victoria aliatilor in WW2. Au murit sute de mii de romani, unii in total anonimat, prin coclauri in care nu si-au dorit niciodata sa ajunga dar au fost purtati de imprejurarile internationale, au omorat si-au fost omorati, asa este la razboi, dar de la crime, genocid, pana la holocaust...................
Marduk
Un "indemn" al Congresului Mondial Evreiesc prin care forul respectiv solicita guvernelor europene sa scoata in afara legii, partidele neonaziste.
"interzicerea partidelor sau organizaţiilor neonaziste al căror scop este răsturnarea ordinii democratice"
Curios este ca acest "indemn" nu se refera si la partidele comuniste?! Eu nu am descoperit diferente semnificative intre cele doua partide, extreme ale politicilor de dreapta sau stanga, ambele si-au dorit si au realizat rasturnarea ordinii democratice, ambele au planuit si realizat: "ameninţare la adresa securităţii şi bună stării minorităţilor etnice, religioase sau de alt fel". De ce considera C.M.E, ca doar nazistii si neonazistii trebuie scosi in afara legii? care este logica acestui indemn?
Erwin
Fiecare cu ce-l doare, Marduk! Evreii au fost victimele holocaustului nazist, e firesc să lupte împotriva unor astfel de mișcări. Victimele comunismului luptă împotriva mișcărilor comuniste ș.a. Nu ești indignat că Punctul 8 din Declarația de la Timișoara n-a fost pus în aplicare?
Marduk
Doua chestii m-au enervat azi.

1. Apatia romanilor fata de modificarile constitutiei.
2. Rectia presei, a romanilor, fata de bataia primita de Alexandra Stan.

1. In timp ce in Turcia si in Bulgaria au loc manifestatii de protest fata de guvernanti, de deciziile acestora, pentru probleme mult mai neimportante, d.p.m.d.v. in Romania e liniste si pace, parca am tari in Elvetia sau Finlanda, nici un roman nu-si da foc in piata, nici un sindicat nu protesteaza, toti romanii sunt fericiti si abia asteapta sa vina weekend-ul sa mearga la mici si bere, ca si cum tara ar fi in crestere economica, n-ar exista someri etc. Nu pot sa cred ca starea asta de "mamalicichi" ni se potriveste atat de bine. Parca ar vevi sfarsitul lumii iar pe romani nu-i mai intereseaza de viitorul lor, al copiilor, al tarii in general. Sloganul cu care SOV a pacalit milioane de romani pare sa functioneze perfect, l-as modifica un picut, sper sa nu se supere SOV. " Romanii dormiti linistit, USL lucreaza pentru voi" somn usor terciuitilor, cand o sa va treziti va fi o noua revolutie, toata lumea o sa vorbeasca despre noi, despre admirabilul popor adormit.
2. O femeie, Alexandra Stan, a fost batuta, maltratata, se pare chiar exploatatata, de un individ care-si zice impresar. Nefericita a avut nesansa de a intra pe mana unui individ de care pana la urma s-a indragostit, pana aici as zice ca nu este cine stie ce, e plina Romania de nefericite de acest gen, care se indragostesc de tot felul de lichele ce le fac viata un calvar. Nu ma intereseaza ca aceasta femeie se intampla sa fie artista, cantareata, ce m-a scos din sarite a fost reactia presei, a publicului care n-a ezitat sa-i gaseasca o vina si femeii respective, cum c-a vrut si-a facut, ca n-ar fi asa, sau mai rau ca chiar ii place din cand in cand sa fie altoita. N-am auzit-o, or poate n-am bagat-o in seama pe aceasta artista, Alexandra Stan, nu stiu cat de buna este, daca face un spectacol la care sa merite sa blatesti un bilet, dar stiu ca nicio femeie n-ar trebui sa fie batuta de un mascul pentru motive demne de o societate primitiva, inapoiata si misogina. Incercarile unor romani, oameni de rand, jurnalisti etc. de a motiva aceasta bataie m-a enervat la culme, modul in care se incearca sa se diminueze actiunea individului, denigrarea femeii, nu-mi produc decat o mare greata vecina cu voma nationala, de dupa o noapte de mici cu bere. Rusine, toate feministele ar trebui sa fie in strada, sa protesteze, pentru ca intr-o zi s-ar putea sa le vina randul si atunci vor avea de indurat aceiasi situatie ca nefericita de Alexandra Stan, o femeie care se intampla sa traiasca in Romania secolului XXI, tara patriarhului Daniel, a tovarasului Ion Iliescu, a lui Traian Basescu, Gica Hagi, Becali & Co. o tara frumoasa si nefericita.
Marduk
Incompetentii, cretinii, idiotii si tampitii ce guverneaza acesta tara. Nici un functionar care are responsabilitate in domeniu si este platit cu bani de la buget, nu a bagat de seama ca premierul Victor Viorel Ponta a declarat doliu national de ZIUA TRICOLORULUI. Cat de incompetent poti sa fi, sau cata frica trebuie sa-ti fie de scaunul pe care-l ocupi sa nu-iatragi atentia celui mai titrat functionar din statul roman ca nu poate declara doliu national de ziua drapelului national? 50.gif
Cla
Ce te mira, unii nu stiu ce e verbul " a fi"

Dar a fi bani, aia stiu.
Cla
QUOTE(abis @ 13 Mar 2013, 12:14 PM) *
Eu ca roman consider ca folosirea acestui cuvant "holocaust" alaturi de "roman" este cat se poate de corecta, avand in vedere ce au facut autoritatile romane in anii '40


Daca ne uitam prin istorie, primul holocaust a fost produs de catre germani în (astazi) Namibia, când au omorât aproape 80 % din poporul Herrero.
Ca e holocaust sau genocid, definitia nu intereseaza, ori ca a fost in Namibia, Germania, Polonia, America de Sud, (Inka), Jugoslavia, Ruanda, Burundi etc... au murit oameni nevinovati.
Marduk
NEREGULILE DE LA BACALAUREAT. ranting.gif 50.gif Mi-am adus aminte de faza de acum un an sau doi cand abramburica & Co. incercau sa ne explice ca a copia la bacalaureat nu e cine stie ce gresala. Brusc mi-am amintit si de episodul copy-paste din carierele unor doctoranzi celebrii, despre nefericitul de Funeriu si camerele sale, despre datoriile pe care le am, despre nenorocirile acestui neam, parca blestemat sa fie condus doar de tembeli care cauta doar scuze atunci cand situatia unui popor intreg ajunge de rasul curcilor, dand vina pe Dumnezeu, nesansa, conjunctura etc. Este cat se poate de clar ca in Romania exista sisteme care nu functioneaza democratic, corect, incoruptibil etc. Invatamantul, sanatatea, vama, finantele, pana si in cadrul BOR exista coruptie. Fostii lingai comunisti au devenit corupti, corupatori, PCR (pile cunostinte si relatii) functioneaza mai bine ca oricand.
Cla
Ach, BOR. Ce zici de Vatican ? biggrin.gif
Marduk
Pe la Vatican parca se mai misca ceva, ceva, dar in BOR si prin romanime, cum e popa si rumanu.
Marduk
Prostia nationala epidemica, ce apare in fiecare vara cu ocazia evaluarilor nationale sau bacalaureatului. Nu mai conteaza nimic, nimeni, toata suflarea nationala este conectata la niste exemene care ar trebui sa fie o activitate banala in interiorul scolilor, al inspectoratelor sau ministerul invatamantului. In Romania aceste examene devin, interes national, conjunctura periculoasa, prilej de imbogatire etc. orice, numai nu un examen firesc, cu admisi si respinsi cu discutii serioase despre viitorul acestor copii care nu trebuie sa ajunga toti avocati, doctori, politicieni, matematicieni, informaticieni, somitati etc. In tara asta domnilor mai este nevoie si de agricultori, zootehnisti, agronomi, forjori, strungari, frizeri, coafezi etc. Parca a dat strechea in profesori si parinti, par loviti de o boala asemanatoare cu alta ce a lovit acest popor, imogatirea peste noapte, cu orice pret, nu conteaza cum, dar copiii nostril trebuie sa scape de munca, sa traiasca mai bine, in fata calculatorului, eventual functionar la stat, diploma sa aiba, ca de muncit oricum or sa munceasca robotii. Bravos natiune, halal viitor.
exergy33
Afirmatia unui britanic
Marduk
Am urmarit la tembelizor imaginile surprinse de norvegieni cu unii tigani care-si fac de "lucru" prin Oslo. N-am fost in Norvegia, am fost in schimb in Danemarca, stiu ce curatenie si disciplina exista in aceste state nordice, nu ma mira ca norvegienii, chiar si "fratii" nostrii latini nu mai vor ca "romanii" sa se mai plimbe liberi prin Europa. Este dezgustator, nu stiu cum se va rezolva aceasta problema.
Marduk
Declaratia unui director al Direcţiei pentru Protecţia Copilului, pe numele lui Daniel Tămaș care sustine ca o fetita de 11 ani a "întreţinut raporturi sexuale de bună voie şi nu a fost constrânsă" chiar cu cel care trebuia sa o educe, sa o ingrijeasca. Cum pot unii sa faca astfel de declaratii? oamenii astia nu gandesc inainte de a scoate pe gura asemenea aberatii?
Marduk
Hlloween-ul asta de import si usurinta cu care romanii pun botul la tot felul de prostioare venite de la straini. Costume, serbari, distractie etc. de la scoala la bar romanii sarbatoresc cu mic cu mare o sarbatoare care nu face parte din traditia romanilor. Despre sarbatoarea romanilor din noaptea de 29-30 noiembrie nu pomeneste nimeni nimic, nu mai avem varcolaci, vampiri, strigoi licantropi etc. totul a fost transferat catre acest halloween cu masti din bostani ranjiti, costume de morti, babe cloante si schelete made in China de dragul profitului cu orice pret. O afacere din care ies in castig doar cei care promoveaza sarbatoarea de halloween. Ce-mi pare a fi mai rau este ca aceasta sarbatoare de import s-a insinuat in gradinite, scoli unde elevii romani ar trebui in opinia mea sa invete mai inainte despre traditiile nationale nu internationale. Parintii baga adanc mana in buzunar pentru costumele odraslelor, tinerii se scalambaie prin baruri acceptand cu o usurinta suspecta o sarbatoare artificiala, de consum cu o istorie facuta nu mostenita.
Marduk
Niste umani au descoperit o fiinta despre care credeau ca ar avea patru sute si ceva de ani. Dar umanii nu s-au multumit cu ceva aproximativ, au vrut sa afle exact cati ani are fiinta respectiva, motiv pentru care, sau din gresala, au ucis-o ca sa-i afle varsta exacta. Cum o fi sa traiesti 4-500 de ani iar la un moment dat o alta specie sa te gaseasca si din curiozitate sau alte interese matusalemice, te omoara ca sa vada cum ai ajuns sa traiesti atati ani? Tragedia este ca nu se stie daca umanii vor mai supravietui 2-300 de ani ca sa inteleaga cum a ajuns fiinta respectiva sa traiasca atata amar de vreme.
Anthrax
Ce bine le spui tata-Marduk! Tine-o tot asa, eu o sa te citesc in continuare!
Erwin
un Garcea ce mi-a tăiat calea întorcând pe un drum național fără să-i pese că a trebuit să frânez brusc ca să evit un accident...
Olaf
Conditiile economice care fac ca 50% din masini sa se vanda fara sistem de semnalizare stanga/dreapta. (Semnalizarea de avarie le merge...)
Erwin
Eu cred că nu le merge creierul la acei șoferi care nu semnalizează deloc sau din timp, ci abia după ce pun frână... jamie.gif
Olaf
Eu ma intreb de multe ori unde e politia. Ca nu e.
Marduk
QUOTE(Erwin @ 17 Nov 2013, 03:36 PM) *
....șoferi care nu semnalizează deloc sau din timp..

Asta este o gresala care poate provoca accidente grave. Exemplu, pe autrostrada intri in viteze la un giratoriu pentru iesire, soferul din fata nu semnalizeaza, stanga sau dreapta, daca face dreapta, incetineste iar cel din spate vine tare, neatent, si-l loveste, confrom legii este de vina, dar cel care n-a semnalizat? ce vina are? unsure.gif
The Dude
Marduk, la intrarea in giratoriu ai cedeaza, asta te obliga sa reduci viteza si sa te asiguri...Daca esti un sofer constincios n-ai cum sa intri in viteza intr-un sens giratoriu...iar masina din fata si cea din spate trebuiesc permanent monitorizate....

tu de cate ori n-ai uitat sa semnalizezi ?...sunt lucruri care se intampla....prin Franta nimeni nu se omoara cu semnalizatul, iar in America, am auzit la cunoscuti, e chiar "interzis"....Acolo esti surprins cand cineva semnalizeaza... rolleyes.gif


o singura concluzie: drive carefully
Marduk
Din cate imi aduc aminte in Romania orice schimbare a directiei de mers trebuie semnalizata, ce sa monitorizezi daca nu ai semnal de la masina din fata? nu frana, nu semnal nimic, unii vorbesc la telefon, altii asculta muzica etc. am mai uitat sa semnalizez dar nu mi-am facut o obisnuinta din asta.

Concluzie: drive carefully, nu merge in Romania, pentru ca unii "drive carefully" iar altii "drive crazy", motiv pentru care mor atati nevinovati.
Erwin
Pe mine m-a învățat instructorul (pensionat din meseria de șofer profesionist la acea vreme) să semnalizez din timp. Chiar și bicicliștii, înainte și după depășire, cu 50m înainte în oraș dacă este spațiu așa că mă agasează cei care înainte de o manevră pun frână și apoi semnalizează, derutându-te. Sau care îți taie fața călcând orice normă a codului rutier pe considerentul că ei au mașini tari, SUV-uri sau BMW-uri, se consideră stăpânii șoselelor și că legea nu-i ajunge niciodată...
The Dude
..si pe mine m-a invatat la fel...si pe el...si pe ea...unii insa au uitat, iar pe sosele nu circulam singuri, asa ca fata de masina din fata si de cea din spate trebuie sa ai intotdeauna un grad de circumspectie, tradus in pastrarea distantei care sa iti permita raspunsul la oricare manevra neasteptata
Cla
Ce probleme aveti voi...? blink.gif

Si eu intru pe forum când am chef, fara sa semnalizez...
fiatlux
QUOTE
fara sa semnalizez..


si-ai incurcat circulatia de era sa intru -n tine; noroc c-ai dat in marsarier ..si-am scapat amandoi ! biker.gif
Cla
QUOTE(fiatlux @ 24 Nov 2013, 12:28 PM) *
si-ai incurcat circulatia de era sa intru -n tine; noroc c-ai dat in marsarier ..si-am scapat amandoi ! biker.gif


...p-p-poftim? unsure.gif Eu doar am facut o pauza ca sa vad daca sunt sau nu dependent de internet spoton.gif
.
.
.
.
... **
exergy33
QUOTE(Cla @ 24 Nov 2013, 06:27 PM) *
unsure.gif Eu doar am facut o pauza ca sa vad daca sunt sau nu dependent de internet


Si la ce concluzie ai ajuns ? rolleyes.gif


The Dude
.....exe... rolleyes.gif ...raspunsul ?....il contine intrebarea thumb_yello.gif


acum...noi suntem virtuali...Doamne ce conditie mizerabila...but hell, what a condition !

suntem doar aspiratii pentru ceea ce am vrea sa fim..
...un fel de proiectii...vezi: avatar james cameron...


suntem doar ceea ce suntem...nimic din ce am vrea sa fim...aici in cea mai corecta formulare..

however...



Yowsa, yowsa, yowsa

I got it all together now
With my very own disco clothes, hey!







Cla... dear old chap, life is made of ever so many partings welded together, as I may say, and one ...


stii frate...eram prin nurnberg "fantana frumusetii" ceva...nu in cea mai potrivita companie...
...ma gandeam sa iti dau un email sa ne vedem la o bere....o prostie pana la urma...


....dar stii ceva ?

Cea mai buna bere e cea pe care doi oameni care au aceiasi pasiune o beau impreuna...chiar daca e o posirca..

te iubesc cla....

...fara sa vreau asta....zeii au decis-o...

sa ai o seara minunata....


..asa cum e a mea acum....


Cla..vino inapoi
Cla
No... concluzia e ca am mintit.
Pur si simplu nu am avut chef de net si de scris ceva. Din când în când m-am uitat la voi ce mai scrieti ( si cum s-a certat Dude cu fiatlux din cauza mea degeaba spoton.gif )
Nu va speriati, sunt cu ochii pe voi devil.gif rofl.gif
Misto muzica ati bagat !!! rolleyes.gif

Si daca aveti chef... pentru voi smile.gif

smile.gif


Dude, mersi de "flori" smile.gif
Acum vreo 3 saptamâni în urma mi-a picat în cap o trupa excelenta de electronic-rock italiana, de prin anii 70 si m-am gândit s-o caut.
Dar "las' ca merge si mâine"...
De-atunci nu mai stiu cum se numea rofl.gif
Cla
Ieri, vazuta la TV. S-au inventat ghiozdane pt. copii anti-glont. 250 Dolari costa.
Sa fim bucurosi ca nu traim acolo blink.gif
În America, unde altundeva...
Marduk
Dupa ce am vazut ce-au facut ploile in Bucuresti, ieri, azi mi-am amintit de un panou publicitar prin care Apan Nova ne anunta ca s-a terminat cu inundatiile in Bucuresti "am curatat caseta de sub Dambovita" cam asa suna reclama respectiva. Am tot cautat pe net panoul respectiv dar nu l-am gasit, nu sunt in Bucuresti sa ma duc sa-l caut, dar ar trebui daca un forumist are o imagine cu acest panou, reclama etc. sa le reamintim celor de la Apa Nova ce-au promis si mai ales ce rezultat a avut interventia lor de milioane de euro, platiti din banii nostri.
turbo trabant
Era caseta cu Al Bano si Romina Power. Aveau si aia cu Angela Similea....

Marduk
Chiar nu gasesc o imagine pe net cu panoul ala publicitar, curios nu? Prin panoului respectiv Apa Nova ne anunta ca s-a curatat canalul colector de sub Dambovita si ca Bucurestiul o sa fie ferit de inundatii. S-o fi infundat canalul respectiv atat de repede?
The Dude
tembelismul comerciantilor din domeniul IT...blazarea si lipsa lor de solicitudine...

caut un anume produs...e de de parte cel mai mediatizat pe net...cu toate acestea nu se gaseste in niciun stoc distribuitor...la furnizor insa exista...
e inadmisibil... mad.gif

iar astia refuza sa comande ca au prea multe pe cap....dupa sarbatori domnu'...dupa sarbatori...
Marduk
Atat de multi braduti taiati pentru o sarbatoare. E trist ca inca se mai taie brazi din padure sau pepiniere, ar trebui sa se impuna comercializarea brazilor doar in ghivece, iar dupa sarbatori sa fie plantati ca un simbol al nasterii lui Isus, o sansa data vietii. Ma astept ca si in acest ani zeci de mii de braduti frumosi sa ramana nevanduti in piete, in loc sa-si pregateasca ramurile pentru a face umbra acestui pamant parca blestemat. Urmaresc intristat cum marile orase ale acestei lumi, pana si Vaticanul, se intrec in a etala brazi cat mai mari si mai frumosi, dar morti. Ce-ar fi mai usor decat sa planteze un brad mare si frumos in locul respectiv, iar in fiecare an de Craciun sa-l impodobeasca cat mai frumos!
Cla
Culmea e ca, fiecare brad taiat si nevândut ajunge la fel în foc ca cei utilizati.
N-ar fi mai bine sa ne vânda pulpe de reni ? unsure.gif
Pui la doi muschi niste cloptei cu saloane, gata e potolul de Craciun si copiii se bucura.
Pe de alta parte, cu o pulpa de ren nu poti sa dai foc la casa spoton.gif
Cla
Tocmai mi-a dat maica-mea telefon din România.
E in vizita acolo.
Când a plecat m-a întrebat "Ce sa-ti aduc?"
Am zis "Carpati fara filtru"
Azi îmi zice ca nu se mai gasesc devil.gif
Na am zis, adu-mi LM.
- Si altceva?
- Adu-ma pe tine, teafara si sanatoasa wub.gif
Chiar... nu mai sunt Carpati fara ??!
Erwin
Fabrica din Tm s-a inchis de vreo 10 ani. Nu cred ca se mai fabrica vreo marca romaneasca de tigari, se gasesc doar marci straine fabricate in Ro.
exergy33
Din seria mesterul de la Harlau rolleyes.gif :

http://www.reporterntv.ro/stire/dorel-love...t-peretii-casei
Fantasee
O babă din familie mi-a supărat pe cineva drag. Episodul m-a dus pe nivelul de sarcasm şi mi-am promis că o să-mi facă plăcere să-i fac pomenile.
Nu o să mă bată niciun dumnezeu pentru părerea asta, iar eu o să mă ţin de cuvânt. ohyeah.gif
exergy33
S-ar putea sa ai de asteptat mult si bine pentru operatiunea "Parastas" rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.